Le Monde: Putin i-a spus lui Macron că Navalnîi s-a otrăvit singur cu Noviciok

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2020, 14:38 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin, Emmanuel Macron
Foto: GONZALO FUENTES / AFP / Profimedia
Vladimir Putin i-ar fi spus în cadrul unei conversații telefonice recente președintelui francez, Emmanuel Macron, că politicianul de opoziție rus Alexei Navalnîi s-ar fi otrăvit singur cu Noviciok, scrie Moscow Times.

Navalnîi, în vârstă de 44 de ani, a fost externat miercuri din spitalul berlinez unde a fost transportat după ce s-a îmbolnăvit grav în urmă cu două săptămâni în timpul unui zbor în Siberia.

Cotidianul francez Le Monde a scris, citând surse, că Putin i-ar fi sugerat lui Macron că Navalnîi s-ar fi putut otrăvi singur cu Noviciok fără a preciza însă un motiv. Comentariul președintelui rus ar fi fost făcut în timpul unui apel telefonic avut cu omologul său francez în 14 septembrie, acesta afirmând de asemenea despre Navalnîi că ar fi „un agitator intern care a simulat boli în trecut”, potrivit surselor Le Monde.

Kremlinul susține că Navalnîi nu a fost otrăvit, motivând lipsa unei anchete oficiale prin faptul că autoritățile germane nu au împărtășit informațiile disponibile cu partea rusă. În plus, consilierii lui Navalnîi ar fi scos din țară dovezi cruciale, susțin rușii.

Germania afirmă că are dovezi susținute și de cercetători francezi și suedezi potrivit cărora politicianul de opoziție rus a fost otrăvit cu agentul neurotoxic Noviciok.

Navalnîi a reacționat ironic la materialul din Le Monde, scriind pe Instagram că „planul șiret” a fost să „prepar Novociok în bucătărie, îl beau discret în avion... mor într-un spital din Omsk și ajung într-o morgă din Omsk unde cauza decesului ar fi fost stabilită drept 'a trăit destul'”.

„Dar Putin mi-a luat-o înainte”, a glumit Navalnîi, adăugând că „în cele din urmă am petrecut 18 zile în comă ca un idiot și nici n-am obținut ce-am dorit”.

Luni, Navalnîi a cerut ca hainele pe care le purta în momentul îmbolnăvirii sale să fie împachetate și trimise în Germania pentru a putea constitui probe în anchetă.

Într-un mesaj video adresat Adunării Generale a ONU marți, președintele francez Emmanuel Macron a cerut explicații „rapide și fără cusur” din partea Rusiei privind otrăvirea lui Navalnîi, catalogând folosirea unor arme chimice drept trecerea unei „linii roșii”.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4380 vizualizari

  • -7 (23 voturi)    
    ramane cum am stabilit, Poutine joaca sah... (Joi, 24 septembrie 2020, 14:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ...iar Occidentul table.
  • +16 (24 voturi)    
    Asa e la comunisti, mortul e de vina. (Joi, 24 septembrie 2020, 14:49)

    clint [utilizator]

    Sau aproape-mortul. Nu stiu daca occidentalii au prins-o pe asta, dar noi, romanii o stim foarte-foarte bine.
  • +8 (16 voturi)    
    - (Joi, 24 septembrie 2020, 14:52)

    tomlin [utilizator]

    I-a trebuit mult lui putin, toata lumea a inteles asta din prima clipa, cine stie sa citeasca.
  • +9 (19 voturi)    
    ))))) ma asteptam (Joi, 24 septembrie 2020, 15:00)

    un domn [utilizator]

    Ca @Mazeta sa fie primul
    Cu snoava
    Asta
  • +15 (23 voturi)    
    era si timpul... (Joi, 24 septembrie 2020, 15:08)

    minus [utilizator]

    ca Putin sa devina caraghios. Daca ar fi sa-l creada cineva, Rusia a devinit o tara in care medicii sar pe ferestre de rusine ca au indraznit sa critice iar oponentii se otravesc singuri cu o otrava chimica care nici nu exista in arsenalele Rusiei.
    Mai sa-i plangi de mila bietului om, ce poate sa indure El.
  • +11 (19 voturi)    
    nenorocitul! (Joi, 24 septembrie 2020, 15:08)

    Martinezu [utilizator]

    s-a otravit, ca sa creada lumea ca Putin e ucigas.
    Ce om!
    Putin e si el un dictatoras bun, ce tocmai si-a schimbat constitutia ca sa poata fi presedinte pentru urmatorii 150 de ani....
    Cum am zis, Putin, nu numai ca e asasin, dar iti spune asta si rade de tine.
  • +9 (15 voturi)    
    pentru Putin (Joi, 24 septembrie 2020, 15:08)

    hanu [utilizator]

    singura amenintare sunt nemultumirile interne sau tradarea din interiorul cercurilor puterii. In rest, isi permite sa ia peste picior pe oricine, este pur si simplu un czar cu al nume. Dar. Nici macar ultimul czar nu a fost invulnerabil si etern. Istoria e interesanta.
  • +8 (18 voturi)    
    plauzibil (Joi, 24 septembrie 2020, 15:14)

    Ademordna [utilizator]

    Se poate. Adică e mai credibil decât ca s-a împuscat singur în spate de 5-6 ori cu pușca cu doua țevi. E chiar greu sa faci asta asa ca o fi preferat otrava aia care te face sa mori în chinuri.
  • +11 (15 voturi)    
    micronul (Joi, 24 septembrie 2020, 15:45)

    nicoR [utilizator]

    nu se lasa. la el acasa e varza, dar incearca cu schmecherii de astea ieftine sa mai umple ecranul, gen liban, gen belarus, navalni ...
  • -3 (25 voturi)    
    „Explicația fără cusur” (Joi, 24 septembrie 2020, 15:57)

    Amerlocu [utilizator]

    Tocmai a fost furnizată de ruși :) Macron și Merke sunt mulțu,miți batista e din nou în țambal și „business as usual”.

    Trebuie să recunoaștem că maica Rusie a devenit mai sofisticată. Acum 15 ani când a fot împușcată ziarista Politikovskaia, ancheta oficială a stabilit inițial că ea s-a împușcat singură în scara blocului unde locuia de la vreo 3-4 metri distanță :)

    Varianta de azi cu Navalnîi a încurcat plicurle de ceai și Noviciok pare mai puțin gogonată :)
    • +3 (15 voturi)    
      Merkel a impus sanctiuni (Joi, 24 septembrie 2020, 16:59)

      barc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Trump il pupa-n fund pe Putin.
      • -5 (11 voturi)    
        Îhî (Joi, 24 septembrie 2020, 17:46)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui barc

        Merkel a impus sancțiuni responsabilului cu spațiile verzi de la Kremlin și la vreo doi șoferi de acolo :)

        Când SUA au impus sancțiuni Gazprom, Rosneft și unui număr semnificativ de bănci rusești camera de comerț berlineză a cerut guvernului german „să se răzbune”...
        • +2 (4 voturi)    
          Trump e sclavul lui Putin (Joi, 24 septembrie 2020, 22:53)

          engo [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          A impus sanctiuni europenilor care nu vor sa cumpere gaz vandut la suprapret de babuinul oranj
  • +2 (2 voturi)    
    Novochok vs novichok (Joi, 24 septembrie 2020, 16:35)

    Altiro [utilizator]

    Wikipedia : Novichok agent (russian: Новичо́к)
  • +2 (6 voturi)    
    Hi there (Joi, 24 septembrie 2020, 19:23)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Unde gasesc domle niste `Novociok`?
    Am multe ceaiuri de dat la aceasta `clasa politica`.
    Serios, crede cineva ca aceasta otrava se gaseste pe undeva, in afara de laboratoarele ex-URSS, actualmene sub cheia tavarisci Putin?
    Credeti ca la unitatile militare se intra pe baza pe ranjet KGB?
    • -2 (4 voturi)    
      te duci (Joi, 24 septembrie 2020, 21:22)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      la englezoi, vezi acolo unde a fost skripal e o banca si o tufa alaturi, la urmasii lui mengele, vezi de unde a venit certificatul ala, daca stii sa citesti germana si daca vrei sa faci si o excursie in usha, vii cu portii duble, ca au 150 brevete de ceiul ala.
  • +4 (6 voturi)    
    Si... (Joi, 24 septembrie 2020, 20:01)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Ca sa fie perversiunea maxima, l-a si fabricat singur, nu?
    Cu gust de ceai, normal.
    Orice conducator al oricarui stat trebuie supus testului psihiatric.
    Vrei sa te angajezi paznic? Ai nevoie de adeverinta.
    Vrei sa fii presedinte/conducatror/dictator? Nu e nevoie.
    Mai e nevoie de alte comentarii?
    • +2 (4 voturi)    
      nici daca (Joi, 24 septembrie 2020, 21:24)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      vrei sa fii sluga sau marioneta nu e nevoie ...
      - mai mare rusinea pt unul care cica se vrea liderul OPOZITIEI ...
  • -5 (5 voturi)    
    Si cand.... (Joi, 24 septembrie 2020, 22:29)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si cand te gandesti ca unii se gandeau ca poate opreste Germania Nord Stream din cauza acestui atentat.

    Permiteti-mi sa mor de ras ...