VIDEO Erdogan transformă încă o biserică în moschee / Cum arată opera de artă bizantină

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2020, 13:17 Actualitate | Internaţional


Biserica Sfantul Mantuitor din Chora
Foto: Oleg Mastruko / Shutterstock Editorial / Profimedia
Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a emis vineri un decret prezidenţial de transformare a bisericii Sfântul Mântuitor din Chora, un monument medieval bizantin situat în vestul oraşului Istanbul şi care era muzeu, în moschee, relatează vineri website-ul Greek Reporter Europe citat de Agerpres.

Măsura urmează deciziei din iulie de a transforma Hagia Sofia în moschee, condamnată de comunitatea internaţională. Schimbarea statutului acestui monument a fost adoptată în decembrie 2019, dar decizia Consiliului de Stat al Turciei nu a fost pusă în aplicare până în prezent.


Chora este unul dintre splendidele exemple de artă bizantină şi încă păstrează mozaicuri şi fresce. Interiorul este acoperit cu scene biblice şi portrete cu Iisus şi sfinţi datând din secolul al XIV-lea.

Înainte de a converti Sfânta Sofia, fostă catedrală a patriarhiei din Constantinopol în timpul Imperiului Bizantin, istoricul francez Fabrice Monnier remarca faptul că Turcia a transformat deja două biserici-muzeu înapoi în moschei în ultimii ani, la Iznik, fost Nicaea, şi la Trabzon.

Biserica Sfântul Mântuitor din Chora este diferită, a declarat Monnier pentru Le Figaro.

„Mozaicurile şi frescele sale frumoase acoperă aproape toţi pereţii şi cupolele bisericii”, a spus el. "Ar fi greu de imaginat că va fi transformată din nou în moschee fără a fi acoperite în totalitate", a adăugat el.





Turcii otomani au transformat Chora în moschee la o jumătate de secol după cucerirea Constantinopolului în 1453, ascunzându-i bogatele opere de artă sub un strat de tencuială deoarece islamul interzice reprezentările vizuale.

După Al Doilea Război Mondial, Turcia, atunci seculară, a retransformat-o în Muzeul Kariye şi a permis unor experţi americani să o restaureze pentru a-i reda vechea glorie. Mozaicurile şi frescele unice sunt expuse din 1958.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4497 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Un nou scuipat al sultanului... (Vineri, 21 august 2020, 13:24)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... Recep I la adresa creștinilor. Erdogan are iar vise umede cu Imperiul Neo-(h)oțoman
  • +10 (12 voturi)    
    sa nu uitam (Vineri, 21 august 2020, 13:30)

    martel55 [utilizator]

    ca noi era sa fim atat de prosti sa le facem cea mai mare moschee din europa din cauza tradatoruluid e Ponta, in timp ce astia transforma biserica dupa biserica in moschee...daca europenii ar fi destepti, ar lua amsurid e reciprocitate
  • +8 (10 voturi)    
    Turcii sunt niste nenorociti ai istoriei... (Vineri, 21 august 2020, 13:51)

    bancher [utilizator]

    au furat si au jefuit cat au putut din Europa, apoi au luat bataie si s-au destramat ca imperiu dupa primul razboi mondial, au dat de saracie si foamete, s-au ridicat cu ajutorul fraierilor de americani, si acum iar se cred imperiu. In realitate nu sunt nimic, toata asa zisa lor dezvoltare e bazata strict pe investitiile straine occidentale.
    Ca raspuns, puterile occidentale ar trebui sa isi retraga masin din investitii pe fondul crizei generate de ascensiunea islamismului, iar moscheile turce din occident sa fie transformate in biserici. Sa vedem daca le convine.
  • +11 (11 voturi)    
    Erdogan e un nationalist prost (Vineri, 21 august 2020, 13:53)

    cristi_an [utilizator]

    haideti sa nu ii cantam in struna
  • +6 (8 voturi)    
    Crestinii trebuie sa raspunda la fel ! (Vineri, 21 august 2020, 14:20)

    Boham [utilizator]

    moscheile din Europa sa fie transformate in Biserici crestine sau altceva, orice dar nu moschei

    aceste lucruri nu trebuie uitate si la momentul potrivit avem un motiv intemeiat sa raspundem
  • +7 (7 voturi)    
    Interesant ca la Bucuresti e liniste (Vineri, 21 august 2020, 16:55)

    trem [utilizator]

    Facem afaceri cu turcii la greu...tramvaie, autobuze etc. si nu luam nici o pozitie ca vorba ceea nu vream sa stricam relatia cu Sultanatul.....slugareala.
    • -2 (4 voturi)    
      Oare ? (Vineri, 21 august 2020, 18:21)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui trem

      De ce na miram ? Oare Firea nu e din aceasi tulpina ca Ponta ? Mincinosul cu "ia-ma nene Erdogane cu avionul tau de la Socila Ankara si-ti dau GRATIS cel mai mare si bun loc in Bucuresti de o MEGAMOSCHEIE" ! Asa si restul pesedeilor ... Toti la un bacsis de la sultan - vizir - pasale si altii ! Sa nu ne purtam ca erdogan ! Sa ne amintin ca Regele Carol I a construit pentru minoritatea turca sin Constanta o frumoasa moscheie ! Purtari si ... purtari !
  • +3 (5 voturi)    
    Romania si/sau (Vineri, 21 august 2020, 17:03)

    Kepler [utilizator]

    tarile balcanice ar trebui sa ceara ajutor financiar de la Bruxelles pt construirea de echivalenti moderni ale acestor monumente istorice care sint simboluri ale civilizatiei europene din aceasta regiune. Se pot construi in oricare din aceste tari, din Grecia si pina in Romania, dar de preferinta cit mai aproape de granita cu Turcia. Moscheile din Balcani ar trebui transformate in muzee. Ar fi un raspuns demn la provocarile lui Erdogan.