Biden: Comunitatea hispanică este incredibil de diversă, „spre deosebire de comunitatea afro-americană”

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 7 august 2020, 11:37 Actualitate | Internaţional


Joe Biden
Foto: Profimedia Images
Candidatul democrat pentru președinția Statelor Unite, Joe Biden, a declarat miercuri că membrii comunității hispanice din SUA sunt „incredibil de diverși”, spre deosebire de comunitatea afro-americană, relatează Politico.

„Spre deosebire de comunitatea afro-americană, cu câteva excepții notabile, comunitatea hispanică este o comunitate incredibil de diversă cu atitudini diverse cu privire la diferite lucruri”, a afirmat Biden, adăugând că „mergi în Florida și găsești o atitudine foarte diferită privind imigrația decât în Arizona. Așa că este o comunitate foarte diversă”.

Candidatul democrat a făcut comentariile în timpul unui interviu găzduit de Asociația Națională a Jurnaliștilor Hispanici și Asociației Naționale a Jurnaliștilor de Culoare, remarca sa despre diversitate venind drept răspuns la o întrebare adresată de un jurnalist care a întrebat dacă acesta va dialoga cu Cuba pe probleme ce țin de imigrație.

Campania lui Biden a afirmat ulterior că declarațiile acestuia au vrut să descrie diversitatea opiniilor politice în rândul hispanicilor americani și nu o judecată asupra diversității culturale.

„Dacă vă uitați la întreaga înregistrare video și transcrierea sa este clar că vicepreședintele Biden se referea la diversitatea atitudinilor printre hispanicii din diferitele țări din America Latină”, a afirmat Symone Sanders, unul din consilierii lui Biden.

„Înregistrarea video care circulă este trunchiată în mod convenabil să pară despre diversitatea rasială dar nu este cazul”, a mai declarat aceasta însă la scurt timp după ce echipa de campanie a făcut aceste declarații pentru Politico, Biden a mai făcut o serie de remarci similare de data aceasta despre originile naționale și culturale.

„Putem construi o nouă administrație care reflectă întreaga diversitate a națiunii noastre. Diversitatea întreagă a comunității hispanice”, a declarat Biden.

„Acum când zic întreaga diversitate, spre deosebire de comunitățile afro-americane și multe alte comunități, voi sunteți de peste tot. Din Europa. Din vârful Americii de Sud până la granița noastră și Mexic și Caraibe. Și din medii diferite, diferite etnii, dar toți hispanici”, a afirmat acesta în timpul unei conferințe online cu oficiali hispanici din Statele Unite.

Biden a încercat apoi să clarifice pe Twitter că „în niciun fel nu am vrut să sugerez că ar fi un monolit comunitatea afro-americană - nici prin identitate, nici prin opiniile politice, chiar deloc”, a scris fostul vicepreședinte american.

Echipa de campanie a președintelui în exercițiu Donald Trump a atacat rapid comentariile lui Biden, un consilier al lui Trump afirmând că acestea reprezintă o dovadă de „rasism liberal alb arogant”.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2641 vizualizari

  • -7 (21 voturi)    
    chiar vorbeste? (Vineri, 7 august 2020, 11:44)

    victor L [utilizator]

    "Campania lui Biden a afirmat ulterior că..."
    O fi staful de campanie
  • -9 (19 voturi)    
    chiar vorbeste? (Vineri, 7 august 2020, 11:44)

    victor L [utilizator]

    "Campania lui Biden a afirmat ulterior că..."
    O fi staful de campanie
  • +2 (22 voturi)    
    Americanii au de ales intre doua rele (Vineri, 7 august 2020, 11:52)

    Doru1963 [utilizator]

    E trist ca Biden e singurul opozant cu sustinere serioasa impotriva clownului Trump.

    Ca in toate tarile din pacate politica aduc in fata oameni care n-au ce cauta in frunte. Aia care ar merita sunt ocupati cu propriile afaceri de success.
    • 0 (10 voturi)    
      Elon Musk presdinte? (Vineri, 7 august 2020, 17:40)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui Doru1963

      care ar fi cel mai bun candidat?
      • -3 (13 voturi)    
        Câteva impedimente (Vineri, 7 august 2020, 18:43)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Gica Georgescu

        Sărind peste faptul că nu e născut cetațean american, deci nu se califică la candidatura la președintie, cam toate afacerile lui merg pentru că sunt finanțate de alții. SpaceX sau Tesla n-au produs niciodată niciun cent dividente. Ele merg din cauză că se găsesc investitrori dispuși să bage bani în ele fără a vedea profit, ci doar prin specularea cursului acțiunilor. Întrebarea e cine va finanța la modul ăsta SUA?! :)
      • 0 (0 voturi)    
        Musk is a non-native...He was born (Sâmbătă, 8 august 2020, 7:13)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Gica Georgescu

        in Africa. He's got South African, Canadian, and American citizenships, but to run for US Presidency you must be a native of the country, not a naturalized citizen. For the rest, you can be: congressman, senator, governor (like Arnold in California), mayor, police, CIA, FBI...whatever...
  • -6 (24 voturi)    
    ”cmon man” (Vineri, 7 august 2020, 12:09)

    harapalb [utilizator]

    Pot să-i răstălmăcească cuvintele și să o dreagă echipa lui de campanie cât doresc. Degeaba, cine îi mai crede, în afară de naivi?

    ”Dacă nu votezi pentru mine nu ești negru” - o altă dumă marca Joe Bidon.
  • -5 (21 voturi)    
    Majoritatea americanilor il considera senil.. (Vineri, 7 august 2020, 12:40)

    Alex735 [utilizator]

    Cand doi iti spun ca asa este.. daramite suta de milioane
    • -2 (14 voturi)    
      Ultimul banc cu Biden (Vineri, 7 august 2020, 15:07)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      La sfârșitul fiecărui clip electoral apare cel ce e susținut și spune: „I am XYZ and I approve this message” (Sunt XYZ și aprob acest mesaj). Depre Biden cicrculă bancul: „I am Joe Biden and I have already forgotten this message” (Sunt Joe Biden și am și uitat deja acest mesaj).
    • 0 (0 voturi)    
      Any idea how many think (Sâmbătă, 8 august 2020, 7:18)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      that Trump is an idiot?! A schizo-narcissist?! An impostor?! A windbag?!
  • -3 (17 voturi)    
    Are dreptate Biden: (Vineri, 7 august 2020, 12:41)

    Rahan5 [utilizator]

    Populatia hispanica este venita din tot felul de colonii din America Centrala si de Sud.
    Dar negrii sunt marea lor majoritate din Nigeria de unde i-au adus in SUA neamurile din Maryland al englezului Biden.
    (Tatal lui Biden isi are originile din Maryland - fost stat sclavagist).
    Fiind toti negrii adusi din Nigeria sunt de acelasi neam nigerian si vorbeau initial aceleasi dialecte nigeriene. Care este foarte important cand erau obligati sa munceasca pe plantatile de tutun (mai la inceput, in anii
    1600) si apoi s-a extins si la bumbac in anii 1700-1800.
    Daca erau negrii adusi din deverse colonii din Africa nu s-ar fi inteles intre ei, si ar fi fost conflicte intre negrii, si nu ar fi fost productia de tutun suficient de mare.
  • -3 (11 voturi)    
    . (Vineri, 7 august 2020, 12:42)

    Mihai Panet [anonim]

    Ce se mai trighereaza americanii din orice nimic... Acolo nu mai poti vorbi ca se interpreteaza in fel si chip. Dar nu poti nici sa taci, ca esti violent daca taci. O tara tot mai ciudata...
  • -5 (23 voturi)    
    Ce repede s-a prins! (Vineri, 7 august 2020, 12:45)

    Sparafucile [utilizator]

    Omul acesta este de o perspicacitate uluitoare. Ar fi in stare sa observe la fel de repede ca Trump a iesit presedinte.
  • -5 (27 voturi)    
    Biden, 78 ani, refuza testul cognitiv (Vineri, 7 august 2020, 13:00)

    animatron [utilizator]

    El e autorul unei alte afirmatii care a aratat nivelul sau de "toleranta" si intelegere a "diversitatii" (link din presa stangista NYTimes):

    https://www.nytimes.com/2020/05/22/us/politics/joe-biden-black-breakfast-club.html

    "Nu esti negru daca votezi cu Trump" !!

    Candidatul Partidului Democrat impartea astfel certificate "de negru adevarat" si fara sa vrea (ceea ce e ingrijorator cu privire capacitatile sale cognitive) arata ca pentru el nu exista decat o singura optiune politica pentru afro-americani, un electorat captiv al PD-ului (ca minoritatea maghiara de la noi, captiva UDMR).

    Evident, echipa sa de campanie si-a dat seama imediat de gafa imensa (simultan rasista si de negare a democratiei si votului liber) si l-a pus pe Biden sa-si ceara public scuze !

    Aparent, dl Biden recidiveaza si confirma, iarasi involuntar, ca el si PD-ul ii considera pe afro-americani o masa de manevra, o categorie de electori usor de manevrat (cum are si PSD-ul la noi asistatii social).

    Hispanicii nu se lasa chiar asa usor imbecilizati de propaganda BLM sau cea progresista, sunt o populatie cu valori conservatoare, majoritar catolic practicanta, o parte dintre ei sunt anti-comunisti duri.

    Multi dintre hispanicii aflati legal in USA au familie, rude si amici aflati in ilegalitate si mai ales din cauza asta voteaza cu stanga americana, in speranta legalizarii sau a evitarii expulzarilor.
    Iata link:

    https://www.pewresearch.org/fact-tank/2020/02/11/path-to-legal-status-for-the-unauthorized-is-top-immigration-policy-goal-for-hispanics-in-u-s/

    Se estimeaza ca pana la 32 de milioane hispanici se vor putea inscrie pt vot, adica pana la 13,3% din total, devenind cea mai mare minoritate cu drept de vot.

    In general, in ultimii 20 de ani, nr. imigrantilor cu drept de vot(naturalizati) s-a dublat, dintre ei 34% fiind hispanici, 31% asiatici, 22% albi si 10% negri.

    Intentia medie de vot (sondaje nationale):
    Biden 49,1% - Trump 42,7%

    Aprobare Trump: 42,9%
    • +2 (18 voturi)    
      si are dreptate (Vineri, 7 august 2020, 14:28)

      marvel [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      daca esti negru si votezi Trump e ca si cum ai fi evreu si votezi cu Hitler.
      • -2 (16 voturi)    
        Corect! (Vineri, 7 august 2020, 16:21)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui marvel

        Peste tot vezi in state lagare de concentrare in care sunt adusi "negri" (rasistule, se spune "afro-americani", ca sa stii si tu).

        Numeste politicile discriminatorii ale administratiei Trump.
        • +2 (2 voturi)    
          de acord, dar (Vineri, 7 august 2020, 23:00)

          harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Expresia de afro-americani o folosesc democratii cu scopul de a le reaminti trecutul si de "a-i tine pe plantatie"... Toti sunt americani, deoarece sunt nascuti in SUA.
      • 0 (14 voturi)    
        Corect ! (Vineri, 7 august 2020, 17:17)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui marvel

        Daca esti negru si votezi cu Biden este ca si cand
        ai fi un fost un sclav si votezi cu fostul stapan de sclavi.
        Este cel mai rentabil asa !. Stapanul de sclavi prospera inainte de 1860 din munca sclavilor. Acum, cu victoria lui Biden, fostul stapan de sclavi va prospera din Bugetul National al SUA fiind votat de fostii sclavi carora le promite Ajutoare Sociale din acelasi Buget Federal al SUA.
        Adica Biden incearca sa invete negrii cum sa bage mana impreuna cu ,,englezii conducatori" in buzunarul albilor !. Impreuna, desigur, vor ajunge ,,departe" !.
        • -1 (1 vot)    
          Cand republicanii sunt la putere, (Sâmbătă, 8 august 2020, 7:27)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          ei fac untul in America si-l tin pentru ei. (90% din actiunile de bursa sunt detinute de 10% din populatie). Cand democratii vin la putere, ei au grija ca toate feliile de paine sa fie unse cu untul facut de republicani.
          Sistemul lucreaza de mai bine de o suta de ani si, cum spune un foarte popular proverb american,"If it ain't broken, don't fix it".
  • +1 (1 vot)    
    Robin Williams despre Joe Biden (Sâmbătă, 8 august 2020, 11:59)

    harapalb [utilizator]

    Ia uite, magnificul Robin Williams a reusit sa vada care-i treaba cu Joe Bidon inca din 2009 (era in declin de acum 11 ani)!!! !!! !!!

    https://www.youtube.com/watch?v=OQ0V8EY_gGY