VIDEO Ceremonie în memoria lui George Floyd: Reculegere de 8 minute și 46 de secunde / ”Ați schimbat lumea”

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2020, 0:57 Actualitate | Internaţional


Ceremonie in memoria lui George Floyd
Foto: Erik Pendzich / Shutterstock Editorial / Profimedia
„Ați schimbat lumea”, a spus liderul american al drepturilor civile, reverendul Al Sharpton, joi, în cadrul unei ceremonii emoționante dedicate memoriei lui George Floyd, potrivit AFP.

Printre invitaţii la ceremonie s-au aflat Roxie Washington, mama fiicei lui George Floyd, Martin Luther King III, fiul simbolului luptei pentru drepturile civice ale minorităţii de culoare din Statele Unite, reverendul Jesse Jackson, un alt reprezentant al comunităţii, şi senatoarea democrată de Minnesota, Amy Klobuchar.

Ceremonia, în prezența unor personalități de culoare precum rapperul T.I. sau comediantul Kevin Hart, a început cu o interpretare emoționantă a imnului „Amazing Grace” după ce primarul din Minneapolis a îngenuncheat în lacrimi înaintea sicriului.

Un moment de reculegere de opt minute şi 46 de secunde a fost ţinut la Universitatea creştină North Central din Minneapolis în memoria lui George Floyd, un afro-american ucis pe 25 mai de un poliţist alb, relatează AFP.

Atât timp a ţinut poliţistul genunchiul pe gâtul bărbatului afro-american, în vârstă de 46 de ani, care a murit prin asfixiere în timpul arestării sale, un eveniment care a provocat un val istoric de furie în Statele Unite.

Este timpul ca poliţia şi justiţia americană să dea socoteală pentru moartea unor afro-americani, a declarat, în cadrul ceremoniei, reverendul Al Sharpton, un susţinător al drepturilor civice.

Fratele decedatului, Philonise Floyd, a denunțat in aplauze „pandemia de rasism și discriminare” care a predominat, iar reverendul Al Sharpton, o figură centrală a mișcarii pentru drepturile civile, a avut un discurs cu accente politice.

O altă ceremonie de omagiere a lui George Floyd este prevăzută sâmbătă la Raeford, în statul său natal Carolina de Nord, iar funeraliile vor avea loc luni la Houston, în Texas, unde a locuit înainte de a se stabili la Minneapolis, în nordul ţării.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2871 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    Vorbe mari (Vineri, 5 iunie 2020, 1:33)

    Criogenia [utilizator]

    Ce anume si cum s-a schimbat?
    Zau ca nu m-am prins si traiesc in USA de o gramada de ani...
    • +4 (12 voturi)    
      Nu intelegi: .. (Vineri, 5 iunie 2020, 5:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

      ...in urma demonstratiilor anti-rasism, cei care sunt rasisti (adica albii), nu o sa mai fie rasisti. In sfarsit, in urma demonstratiilor, oamenii rai (adica albii) vor deveni, ca prin farmec, buni.

      Brutalitatea politiei si injustitia vor ramane la fel, dar vor trebui aplicate numai altor rase nu si afro-americanilor (in cazul acestora din urma, brutalitatea politiei va fi interzisa prin lege).
      • +4 (4 voturi)    
        Nu numai albii sunt rasiști. (Vineri, 5 iunie 2020, 8:59)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Aș putea zice,din contra.Vei întâlni mulți negri mai rasiști decât albii.Nu împotriva albilor,că sunt cazuri,ci rasiști împotriva negrilor.Negri contra negri.Să-i vezi cu câtă satisfacție le spun celor de aceiași culoare//cioară//!Se întâmplă și în România unde țigani scăpătați-au învățat carte,și-au dezvoltat o afacere,le spun la ai lor cu dispreț//țigani//.Dispreț pe care nu-l întâlnești la români când folosesc cuvântul țigan.Să nu judecăm totul în alb și negru.Lumea nu-i atât de rea,cât o prezintă presa.
    • +2 (14 voturi)    
      prostia libtarzilor... (Vineri, 5 iunie 2020, 5:57)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

      ... e in crestere. direct proportional cu sansele lor la mandatul prezidential.
  • +8 (20 voturi)    
    Pe cand si o statuie? (Vineri, 5 iunie 2020, 2:06)

    mynickname [utilizator]

    ...
    • +4 (12 voturi)    
      sa-l cace porumbeii? (Vineri, 5 iunie 2020, 5:56)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      ... si apoi sa cocleasca? din negru sa devina verde?
  • +11 (19 voturi)    
    "Exploatarea omului de catre om" s-a rasuflat (Vineri, 5 iunie 2020, 3:22)

    Alex735 [utilizator]

    E inlocuita cu "minoritarul asuprit", oricare ar fi el.
  • +3 (13 voturi)    
    Instigatorul uciderii lui Yankel Rosenbaum (Vineri, 5 iunie 2020, 4:30)

    gigel123 [utilizator]

    "Liderul american al drepturilor civile, reverendul Al Sharpton" a fost unul din instigatorii la uciderea studentului vizitator din Australia Yankel Rosenbaum, in timpul violentelor din Crown Heights, incepute pe 19 August 1991.

    Familia lui Yankel nu l-a iertat nici pana astazi.
    • +3 (5 voturi)    
      Si ce daca? (Vineri, 5 iunie 2020, 8:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

      Era evreu si marita. Afro-americanii nu sunt rasisti, numai albii,
  • +8 (16 voturi)    
    se vor opri din praduit...? (Vineri, 5 iunie 2020, 5:55)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... 8 minute și 46 de secunde?
    slabe sanse.
    • +8 (14 voturi)    
      ăștia care fura ii cinstesc memoria lui Floyd (Vineri, 5 iunie 2020, 7:18)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Având în vedere CV-ul victimei, de fapt ăștia care fura și încalcă legea ii cinstesc cu adevarat memoria.
  • +7 (15 voturi)    
    ...cica.. (Vineri, 5 iunie 2020, 6:02)

    Observatore [utilizator]

    ...are citeva spargeri shi violuri la activ shi niscaiva condamnari .
    • +7 (11 voturi)    
      Rasismul CNN (Vineri, 5 iunie 2020, 8:30)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      Am vazut acum cateva zile o tuta pe CNN care spunea ca si matematica este rasista in USA deoarece multi copii se simt frustrati fata de altii care o pricep mai bine...si zicea ca este medic psiholog iar interviul a durat 15 minute in prime time.

      Credeam ca numai Dan Diaconescu Direct este capabil de astfel de interviuri cu personaje "glumete"...
  • 0 (2 voturi)    
    Slab (Vineri, 5 iunie 2020, 11:37)

    Setalcott [utilizator]

    Asa se ingenuncheaza

    https://www.youtube.com/watch?v=1qwif8PF1EI&t=4m55s

    https://www.youtube.com/watch?v=-7SvMK1yEwc&t=16m10s