Merkel denunță uciderea lui George Floyd și rasismul

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2020, 20:37 Actualitate | Internaţional


Angela Merkel
Foto: Profimedia Images
Angela Merkel a denunțat joi „uciderea” afro-americanului George Floyd de către polițiști și „rasismul” care, potrivit ei, lovește o „societate americană foarte polarizată”, potrivit AFP.

"Cerințele mele în politică sunt întotdeauna să încerc să adun oamenii, să îi împace", a răspuns și cancelarul, atunci când a fost întrebat de postul public german de radio ZDF despre stilul politic, pe care l-a considerat "foarte controversat" la Donald Trump.

''Rasismul a existat întotdeauna. Şi, din păcate, acesta este şi cazul aici (în Germania)'', a adăugat Angela Merkel, care a afirmat că ''speră'' că manifestaţiile vor rămâne ''paşnice'' în Statele Unite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4113 vizualizari

  • -13 (63 voturi)    
    Eu zic sa asteptam ancheta si mai vedem (Joi, 4 iunie 2020, 21:13)

    Martinezu [utilizator]

    Mai zilele trecute, a fost data publicitatii o statistica in care aratau ca 40 si ceva de victime au lesinat dupa ce au fost supuse unei proceduri similare.
    Intre aia vreo treime albi.
    Daca murea un alb in timp ce era tinut jos de un negru mai era rasism?
    Ce legatura are o procedura timpita pe care o aplica politia in momentul arestarilor cu rasismul?
    Rasista e aiai care a sunat poltia ca o agreseaza un negru cand ala i-a cerut sa puna botnita cainelui.
    Dar in cazul asta , nu poate fi vorba de rasism.
    Oricne putea sa moara prin procedura.
    Este posibil chiar si politistul sa scape daca se dovedeste ca asa a fost invatat sa faca.
    Cand se va face o ancheta la sange este posibil sa se descopere ca nu are nici o legatura cu ceea ce se numeste rasism.
    • -5 (19 voturi)    
      rasist, rasist dar nevasta-sa e asiatica (Joi, 4 iunie 2020, 21:56)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      nevasta politistului e asiatica (din Laos)
      • +7 (19 voturi)    
        negrii (Vineri, 5 iunie 2020, 0:31)

        Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui c2

        Da, si unul din colegii care au asistat la omor era si el asiatic.
        Asta insa nu inseamna ca politistul ala nu era rasist. Doar ca ura negrii, nu asiatici.
        Si chiar daca n-ar fi rasist, tot ramane un ucigas.
    • +8 (22 voturi)    
      Indiferent ca se numeste rasism (Joi, 4 iunie 2020, 22:31)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Sau brutalitatea politiei, atata timp cat oameni nevinovati pot sa fie executati in strada, eu cred ca ar trebui sa inceteze aceste practici.
      Nu conteaza denumirea si cine este importiva. Importanta este ideea.
      • -9 (19 voturi)    
        Importanta este ideologia (Vineri, 5 iunie 2020, 1:11)

        Victor Micea [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        S-ar parea ca nu stii sa faci diferenta intre o executie si un accident.
    • +1 (17 voturi)    
      In linii mari ai dreptate... (Joi, 4 iunie 2020, 22:40)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Pana ieri gandeam si eu la fel, insa ieri am urmarit cu mare atentie filmuletele in care se vede arestarea lui Floyd, felul in care arunca acea punga cu un praf alb, probail cocaina, dupa care este ridicat , traverseaza strada si la un moment dat este pus pe jos langa masina politiei. Acolo a fost imobilizat, dar faptul ca acest politst tine si apasa tare gatul lui Floyd si nu renunta nici in momentul in care multi trecatori de pe trotuar striga ca lesina, cu nu poate respira, mi-a pus niste semne de intrebare. Nu stiu daca l-a jignit sau din rasism , dar politistul apasa gatul lui Floyd tImp de 9 minute. Chiar daca nu e vorba de rasism, din pacate pare o crima. Nu cred ca era atat de inconstient incat sa creada ca cineva rezista mai mult de 9 minute in aceste conditii.
    • +5 (25 voturi)    
      Exista statistici care atesta rasismul (Joi, 4 iunie 2020, 23:15)

      demetru [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu e nevoie sa faci tu presupuneri nefondate, Exista un rasism sistemic institutionalizat si astfel de crime nu sunt rodul intamplarii, se petrec regulat de decenii.
    • +8 (24 voturi)    
      Tu chiar nu cunosti America ... (Joi, 4 iunie 2020, 23:26)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      In America negrii au fost mereu persecutati si sunt in continuare persecutati.
      S-a mai indreptat ceva in ultima suta de ani dar rasismul e inca in floare acolo si pentru ca America are o societate eterogena, cu multe diferente, religii, culturi, civilizatii, bogatie, e foarte greu, daca nu imposibil sa impaci pe toti.

      Politistul ala care a stat cu genunchiul pe gat era cunoscut pentru actiunile brutale intreprinse ca politist. Eu zic ca era un criminal, nu politist, se si vedea dupa privirea satisfacuta si ranjetul ce il avea in timp ce sufoca omul de sub el, care il implora sa il mai lase sa respire.

      La noi in tara parerea mea e ca iarasi suntem rasisti dar nu prea se vede si nu prea intelegem ca asa e, pentru ca suntem o societate destul de omogena cu 90% crestini ortodoxi, albi, vorbitori de aceeasi limba.
  • -7 (67 voturi)    
    "Rasism" (Joi, 4 iunie 2020, 21:17)

    reiand [utilizator]

    Nu există nicio dovadă că omorul a fost motivat de rasism, poliția americană are probleme cu brutalitatea zn general, au fost cazuri și cu albi. Invocarea rasismului fără dovezi e rasism în sine: dacă un alb omoară un negru, e rasism, dacă se întâmplă invers, nimeni nu își pune problema... Asta e exact ce urmărsc mișcările de extremă stânga, precum antifa.
    • -5 (21 voturi)    
      Nu se stie daca politistul e rasists sau nu... (Joi, 4 iunie 2020, 22:46)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      insa apasand 9 minute gatul lui Floyd, duce mai mult catre o crima decat neglijenta la serviciu. In rest sunt de acord cu analiza ta. Cand unul de culoare a impuscat un lucrator al unui magazin , deoarece i se spunea sa poarte masca, nu s-a facut un asa tam-tam. Cei de culoare inflameaza spiritele, dar in spatele acestei miscari sunt multe organizatii de extrema dreapta si extrema stanga, care doresc anarhie.Ce este cel mai interesant ca cele doua extreme, cea de stanga si cea de dreapta s-au coalizat pentru a stimula miscarile violente. Finanteaza avocati, medici etc. Nu in ultimul rand profita si gangsterii.
    • +11 (23 voturi)    
      cati politisti negri au omorât albi pana acum? (Joi, 4 iunie 2020, 23:05)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      postează te rog o statistică dacă stii!
    • -7 (17 voturi)    
      Mai are vreo importanta? (Joi, 4 iunie 2020, 23:17)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      La fel cum au sarit multi sa sustina treaba cu #staythefuckhome fara sa inteleaga prea multe despre concept doar pentru ca era "cool" asa e acum "cool" sa fii antirasist. Nu ca nu e bine sa fii antirasist da poate nu are rost fix exact acum.
    • +9 (29 voturi)    
      Sigur ca da (Joi, 4 iunie 2020, 23:18)

      demetru [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      Unii neaga Holocaustul altii neaga rasismul. Nu e greu de ghicit cine sunt aceia. Nu exista rasism, dar vai Antifa, Soros, extrema stanga, orice fantezie aruncata la plezneala, numai rasismul nu.
      • -9 (23 voturi)    
        Bhine (Vineri, 5 iunie 2020, 0:01)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui demetru

        Bhai Dumitre...
        Te-a educat bine partidul (care) știm noi....
      • -10 (18 voturi)    
        ba da, exista rasism. (Vineri, 5 iunie 2020, 0:38)

        jondo [utilizator] i-a raspuns lui demetru

        ma bucur sa vad ca exista oameni care cred in asta.

        adevarata cale de a lupta cu rasismul este constientizarea.
        trebuie inteles ce inseamna white privilege.
        iata, in acest clip, aceasta fata alba privilegiata, ingenuncheaza isi isi cere scuze.

        https://youtu.be/RKF5LsTe6KM

        as dori sa stii ca eu sunt rrom, ma simt foarte discriminat, si stra-strabunicii mei au fost robii unor albi (boieri romani din Oltenia).
        daca esti ceea ce pretinzi, te rog sa iti ceri scuze public, aici, pt ca esti alb si beneficiezxi de privilegiu.

        daca nu o faci esti un rasist ipocrit!
  • -6 (24 voturi)    
    madam Merkel a pierdut ocazia sa taca (Joi, 4 iunie 2020, 21:39)

    AliKimiku [utilizator]

    Si nu s-a abtinut sa arunce "rasismul" pe masa.
  • -8 (18 voturi)    
    sa isi ceara scuze (Joi, 4 iunie 2020, 21:41)

    hanu [utilizator]

    in primul rand, minoritatilor oprimate de statul german de-a lungul istoriei sale, si mai ales sa plateasca reparatii. Spre exemplu, minoritatea roma a suferit incredibil pe mana germanilor, cred ca li se cuvin despagubiri, nu a fost niciodata platit nimic! Virtue signaling, dar sa sara cu banul, asa ar fi corect!
  • -4 (26 voturi)    
    Pur si simplu... (Joi, 4 iunie 2020, 21:56)

    Costique [utilizator]

    ... SUA este distrusa din interior de albi ce o urăsc, de negri ce o urăsc, de toți aia care au ajuns acolo si urăsc ca nu au ce au ăilalți, care sunt acolo de generații. Ca si in România, se bat intre ei, e răfuială interlopa, se bate un roman cu un ungur, e conflict interetnic.
    Dar cel mai urat este ca de fapt tot ce vedeți nu este decât joc de glezna "democrat" caci vin alegerile...Sa nu uitați, tot ce vedeți are o singură țintă, Trump... adevărul nu interesează pe nimeni de pe saiturile consacrate propagandei globaliste si globaliștilor. Sa nu uitați ca încă nu a apărut o știre pozitiva, in 4 ani, despre Trump in Hotnews, Ziare.com si atâtea si atâtea altele...Cum a fost cu ala cu țigara de marijuana pe vremea lui Obama? Fergursson parca, nu?
  • -5 (23 voturi)    
    Rasism in America ? (Joi, 4 iunie 2020, 22:43)

    Observatory [utilizator]

    Vorbiți fără a cunoaște !
    Sunt locuri de munca, dacă nu ești de culoare sau hispanic , nu ești admis.
    La facultate se admite și notele mici, dacă ești minoritar șamd...
    Problema este ca sunt mulți pe ajutor social, decât sa muncești pentru aceiasi suma , stai acasă, te mai droghezi putin, dai cu alcoolul , dar vor însă lux, ca cei care muncesc...
    La hoție crima și droguri sunt cei mai de frunte....ah am uita și ceva sport, dar nu cel cu mintea, șah or alte porcarii
  • +4 (26 voturi)    
    Au venit postacii rusi sa relativizeze crima (Joi, 4 iunie 2020, 22:50)

    emil bobu [utilizator]

    Crima a fost 100% din rasism, pentru ca politistii americani trateaza negrii cu dispret total de peste 100 de ani, a se vedea cazurile Rodney King, Michael Brown etc. sunt sute de cazuri cunoscute si inregistrate.

    "Extrema stanga" e cvasi-inexistenta, in timp ce extrema dreapta face in continuare victime, conform rapoartelor FBI.
    • -7 (17 voturi)    
      Esti de noaptea mintii... (Vineri, 5 iunie 2020, 1:01)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Au venit postacii rusi sa sustina extrema dreapta … ia niste medicamente te rog.
    • +1 (5 voturi)    
      Evident (Vineri, 5 iunie 2020, 12:20)

      morex [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Fac crize, simt ca se apropie sfarsitul pentru Donnie.
  • -8 (20 voturi)    
    Abea acuma s-a trezit si Mutti? (Joi, 4 iunie 2020, 23:03)

    Lok [utilizator]

    Sa ii spuna careva ca rasismul ala e sub forma de fentanyl taiat in metamfetamina.
    https://www.click2houston.com/news/local/2020/06/04/autopsy-report-shows-george-floyd-had-tested-positive-for-covid-19/
    Raportul extins de autopsie poate fi gasit in pagina de mai sus.
    • +2 (4 voturi)    
      Asa si? (Vineri, 5 iunie 2020, 12:19)

      morex [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Care-i logica aici? Crezi ca n-am vazut cum a fost omorat?
  • -8 (24 voturi)    
    Just STFU (Joi, 4 iunie 2020, 23:14)

    EXEs [utilizator]

    Oh nu, s-a trezit pensionara expirata de Karen Merkel sa ne de-a niste sfaturi pretioase. Islamistii pe care i-a adus au sufletul extrem de impacat cand omoara cetateni germani si cand isi exporta ideologia mizerabila in toata Europa. Si apropo de rasism, daca negrii nu sunt bine tratati in America poate ar trebui sa-i primeasca ea in Germania. Desi istoria arata nitel pe dos pentru ca in 2015 germanii au exportat zeci de mii de sirieni in America lui Obama. Give me a break, marea unificatoare, proasta Europei.
  • -11 (19 voturi)    
    Mai crede cineva in stiinta? (Vineri, 5 iunie 2020, 0:07)

    Setalcott [utilizator]

    Unde sunt toti fact checkerii? Unde e Presura sa puna la punct teoria conspiratiei cu rasismul?
    "Your belief that you are treated unfairly is a product of conditioning."

    https://www.youtube.com/watch?v=Ki07v1gnBaM

    https://www.youtube.com/watch?v=qMp1jLoJC8I
    • -11 (15 voturi)    
      Fact checking Merkel (Vineri, 5 iunie 2020, 1:31)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Cei 10 afro-americani neinarmati ucisi de de politie in ultimul an, caz cu caz:

      https://www.youtube.com/watch?v=1qwif8PF1EI&t=9m27s
      • -8 (12 voturi)    
        foarte bun si cu cifre (Vineri, 5 iunie 2020, 8:58)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Pentru fiecare afro-american neinarmat omorat de politie in 2019 au murit 700 (sapte sute) omorati de alti negri.
        In total in 2019 au fost omorati de politie 10 negri neinarmati (3 politisti pusi sub acuzare) in 2015 (Obama) au fost omorati 38!!
        Deci despre ce vorbim?
        • -2 (2 voturi)    
          mai baieti, contestati cifrele? (Vineri, 5 iunie 2020, 17:38)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Nu inteleg. Daca e o minciuna ce a spus omul ala si ce am spicuit eu aici dati-ne cifrele reale.
      • +1 (5 voturi)    
        :)) (Vineri, 5 iunie 2020, 12:13)

        morex [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Fox ne invata ca nu exista rasism. Si Antena 3 ne spune ca nu exista coruptie. Ok.....
        • 0 (2 voturi)    
          Ce inseamna rasismul? (Vineri, 5 iunie 2020, 15:33)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui morex

          Ce inseamna dupa tine rasismul? O definitie personala...

          Sa zicem ca esti negru si eu sunt alb. Si te urasc pentru asta. Daca nu iti provoc nici un prejudiciu nu vad nici o problema. E treaba mea de ce te urasc. Nu poti sa imi cenzurezi gandirea.

          De unde stim ca in Minneapolis a fost o crima rasista? Pentru ca victima era afro-american iar politistul caucazian? Atat?

          Daca nu reusesti in viata trebuie doar sa te identifici cu un grup si sa dai vina pe discriminare. Nu ai reusit pentru ca esti femeie. Nu ai reusit pentru ca esti afro-american. Nu ai reusit pentru ca esti gay. Nu reusesti pentru ca esti imigrant. Pentru ca esti barbat. Pentru ca ai parul cretz. Nu conteaza.

          Si da … mentalitatea asta, victimizarea asta permanenta este sadita in educatie.

          Ma uitam la un moment dat la un clip de tipul camera ascunsa. Cel care filma mergea pe strada si dadea note femeilor. Stiu … misogin. Foarte urat din partea lui. Mie mi s-a parut insa distractiv. Nici eu nu sunt perfect. Si la un moment dat intalneste o negresa si ii da o nota relativ mica 7. Daduse inainte si mai mici si unor femei albe. Reactia negresei? "Because I am black?". Daca eram in locul lui ii spuneam "nu, pentru ca nu esti Naomi Campbell"

          Daca esti afro-american in USA si nu ai reusit in viata este poate pentru ca nu ai avut talentul si nu ai muncit destul precum Michael Jordan, Kobe Bryant, Morgan Freeman, Oprah, Ben Carson, Will Smith, Samuel Jackson, Whoopi Goldberg, Halle Berry, Beyonce etc. etc. etc. Sau pur si simplu nu ai avut noroc. Nu pentru ca ai pielea inchisa la culoare ...
    • +2 (4 voturi)    
      Stiinta, adica (Vineri, 5 iunie 2020, 12:18)

      morex [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Angry white nationalists cu care ma identific si ale caror opinii le consider adevar. OK bro...
  • -15 (21 voturi)    
    neaparat trebuie denuntat white privilege (Vineri, 5 iunie 2020, 0:26)

    jondo [utilizator]

    cine lupta impotriva rasismului, trebuie sa ingenuncheze si sa isi ceara scuze pt privilegiul de a fi alb.
    doar asta putem dobandi victoria in lupta anti-rasista.

    https://youtu.be/RKF5LsTe6KM
  • -4 (20 voturi)    
    Mutti Islam (Vineri, 5 iunie 2020, 1:08)

    Victor Micea [utilizator]

    Merkel si-ar fi dorit o America nepolarizata, adica una obamizata total. Ea si Obama s-au intrecut in discursuri pompoase si goale in timp ce Iranul, China, Pachistanul sau Rusia au facut ce au vrut spre paguba UE si Americii. Daca nu aparea surpriza Trump am fi alunecat pe nesimtite in noua lume multipolara in care Xi, Putin, Erdogan, Khamenei si altii ca ei ar fi incercat sa-si taie o felie mai mare, ajungand in final la razboi. Piedica din fata fiecaruia se numeste USA.
  • -6 (20 voturi)    
    S-a trezit vorbind (Vineri, 5 iunie 2020, 2:01)

    Imperialistu [utilizator]

    individa care lasa sute de mii de "sirieni" sa isi faca de cap prin Europa. Madam Merkel ar face bine sa isi vada de treaba si sa ii lase pe americani . Are destule probleme.
  • -5 (13 voturi)    
    despre rasism (Vineri, 5 iunie 2020, 3:58)

    let_s_twist_again [utilizator]

    sunt două forme de rasism: cel hard, dur, violent ce urmăreşte exterminarea celorlalte rase incompatibile şi cel soft, paşnic care doreşte doar ţinerea acestora la o distanţă comfortabilă. dacă primul este excesiv şi de condamnat, celălalt este chiar benefic.
    experienţa istorică a arătat în multiple ţări şi situaţii că amestecul rasial forţat al unor culturi radical diferite nu poate duce la nimic bun ci doar la conflicte sociale cvasipermanente.

    negri din america iniţial aduşi ca sclavi, ulterior eliberaţi iar mai recent chiar excesiv compensaţi pt. vechea discriminare prin aşa zisa "discriminare pozitivă" care practic îi favorizează faţă de ceilalţi, continuă a fi neintegraţi şi neadaptaţi societăţii americane doar cu minore excepţii... e nevoie să mai detaliez? luând în vedere doar producţiile hollywood, aproape toate filmele "pentru albi" conţin în distribuţie şi negri, în timp ce filmele "pentru negri" sunt cu distribuţie 100% neagră... să nu mai vorbim de reclamele difuzate aici în ro, unde deşi cred că numărăm pe degete cetăţenii români de culoare, clipurile abundă de negri...

    francezii, pe la mijlocul secolului trecut, când au "eliberat" fostele colonii au dat dreptul magrebienilor ce doreau asta să se mute în franţa. şi ce au obţinut? nişte neadaptaţi care după multe zeci de ani, deci la a 2-a sau chiar a 3-a generaţie au rămas la fel de neintegraţi valorilor franceze/europene şi loiali doar islamului şi organizaţiilor sale teroriste... nişte terorişti atroce care nu se răzbună pe cei ce i-or fi supărat în vreun fel ci pur şi simplu la întâmplare, pe civili total nevinovaţi...

    germanii care, probabil timoraţi de episodul hitler (care, dacă ar fi fost soft iar nu hard, ar fi putut fi erou, nu paria...) au dat drumul la robinetul imigraţiei din lumea a 3-a, mai colorată dar şi aparţinând unor culturi radical diferite şi incompatibile. ce au obţinut? ca şi francezii, terorişti la ei acasă, violatori coloraţi de nemţoaice blonde şi o considerabilă gaură în
    • +2 (4 voturi)    
      Rasismul "bun" (Vineri, 5 iunie 2020, 12:10)

      morex [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      E ca si cum ai spune ca violul e bun, dar doar ala fara prea multa violenta.
  • -5 (13 voturi)    
    despre rasism (cont) (Vineri, 5 iunie 2020, 8:02)

    let_s_twist_again [utilizator]

    ...şi o considerabilă gaură în buget căci sunt mai mulţi imigranţi asistaţi decât activi...

    iar dacă catastrofele demografice de mai sus nu par suficiente, imbecilismul conducerii "progresiste" al ue ne fixa acum nu multă vreme cote obligatorii de imigranţi... cote acceptate de "iubiţii" noştri conducători făra crâcnire.