Trump spune că avionul ucrainean ar fi putut fi doborât din greșeală de Iran / Un oficial american spune că sateliții au detectat lansarea a două rachete înainte de prăbușirea avionului

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2020, 19:27 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: White House
Președintele american Donald Trump și-a exprimat propriile dubii cu privire la motivele prăbușirii avionului ucrainean în Teheran, în urma căruia au murit 176 de oameni. ”Am dubiile mele. Am sentimentul că ceva teribil s-a întâmplat (...) Cineva ar fi putut face o greșeală (...)”, a spus el, relatează AFP și Reuters.

Trump nu a oferit nicio dovadă în sprijinul teoriei.

Liderul de la Casa Albă a spus acest lucru după ce mai mulți responsabili americani au spus că avionul ucrainean ar fi fost lovit din greșeală de Iran.

CNN și CBS, precum și revista Newsweek citează oficiali, care sunt convinși că Apărarea antiaeriană a Teheranului a lovit din greșeală avionul la scurt timp de la decolare.

Citând datele oferite de un satelit, un oficial american a spus că guvernul a concluzionat ”cu un înalt grad de certitudine” că avionul a fost doborât de rachete. Potrivit acestuia, avionul a fost identificat de radarul iranian.

Un oficial american a spus că sateliții au detectat amprentele termice provenind de la două lansări de rachete antiaeriene. Imediat a urmat o explozie în vecinătatea avionului, potrivit oficialului.

Oficiali britanici spun, de asemenea, că au văzut informații care sugerează că o rachetă a doborât avionul din greșeală, potrivit Guardian.

Anterior, un oficial ucrainean din domeniul securității a declarat că un atac cu rachete sau cu bombă, dar și coliziunea cu o dronă sunt investigate de experți în cazul tragediei aviatice care s-a produs miercuri.

Totodată, autoritățile iraniene au reacționat joi la ”zvonurile” că o rachetă a lovit avionul ucrainean care s-a prăbușit miercuri în apropiere de Teheran, afirmând că acestea ”nu au niciun sens”.


Trebuie subliniat că aeronava s-a prăbușit în apropierea Teheranului la doar câteva ore după ce Iranul a lansat mai multe rachete balistice spre baze militare din Irak, vizând forțele americane.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9244 vizualizari

  • +6 (30 voturi)    
    ati ramas in urma cu stirile (Joi, 9 ianuarie 2020, 20:49)

    AliKimiku [utilizator]

    Nu Trump spune ca... ci Pentagonul si se pare ca au ceva dovezi palpabile, sateliti alea-alea. Doua rachetute trase de barbosi surescitati au provocat dezastrul.
    • -3 (7 voturi)    
      Avionul a fost doborât de US ca răspuns la atac! (Joi, 9 ianuarie 2020, 21:40)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Ca răspuns la atacul Iranian cu rachete asupra unor baze americane din Irak, Donald Trump a ordonat doborârea unui avion de pasageri care decola de la Teheran. SUA a avut indicații ca la bord sunt foarte multi Iranieni.

      Citat:
      "Președintele american Donald Trump și-a exprimat propriile dubii cu privire la motivele prăbușirii avionului ucrainean în Teheran, în urma căruia au murit 176 de oameni. ”Am dubiile mele. Am sentimentul că ceva teribil s-a întâmplat (...) Cineva ar fi putut face o greșeală (...)”, a spus el, relatează AFP și Reuters."
        #showComment() #showComment()
    • 0 (4 voturi)    
      palpabile (Joi, 9 ianuarie 2020, 22:15)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      WMD's, as usual.
  • +6 (30 voturi)    
    Era de mintea copiilor (Joi, 9 ianuarie 2020, 21:18)

    costyctin [utilizator]

    Doar saracii cu duhul, mari iubitori de teroristi islamisti, care misuna pe aici cu gramezile in ultima vreme, ce mai incearca sa o dea din fanta-n cola
  • -23 (37 voturi)    
    ceva teribil s-a întâmplat (Joi, 9 ianuarie 2020, 21:25)

    Mazeta [utilizator]

    S-a întâmplat Boeing.
    • +1 (3 voturi)    
      Sau Buka!!! (Joi, 9 ianuarie 2020, 21:49)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca s-a mai intamplat, si era un incendiu in avion….si barbosii is mai prosti decat rusi!!!
    • -1 (3 voturi)    
      Nttt (Joi, 9 ianuarie 2020, 22:24)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      S-a intamplat MQ-9 Reaper. Si un sistem anti-aerian cu barba si cu low IQ
    • +1 (5 voturi)    
      asa e, mujicule (Joi, 9 ianuarie 2020, 23:12)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      a fost mai puternica racheta ruseasca decit avionul american :D
    • +1 (5 voturi)    
      bă pârlitule (Vineri, 10 ianuarie 2020, 1:37)

      .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      n-o bagi p'aia cu pixelu' albastru? cu Băse care poate l-o fi scufundat? vreo vrajeala despre pretenarii americani?

      ah, ba da, nu ne dezamagesti, nu puteam sa asteptam mai putin de la acest Tesla al aviatiei, acest Brancusi al conspiratiilor, acest Lumiere al geopoliticii, acest priceputeanu al dumelor si in absolut. Nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    Ucrainienii au ghinion cu avioanele (Joi, 9 ianuarie 2020, 21:59)

    Nyk1 [utilizator]

    Mai întâi MH17, apoi acesta...

    Și Newsweek avansează ipoteza pe care eu am emis-o încă de ieri dimineața, și anume că este posibil ca avionul să fi fost doborât de o declanșare accidentală a sistemului antiaerian iranian.
    • 0 (2 voturi)    
      "<eu> am avansat-o <inca> de <ieri>" (Vineri, 10 ianuarie 2020, 2:17)

      .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      excelenta, ma inclin! cred ca absolut nimeni nu a dezlegat misterul. Eu unul inca mai cred ca barza a fost!
    • +2 (2 voturi)    
      Nykolai, vezi ca ai uitat sa "avansezi" o varianta (Vineri, 10 ianuarie 2020, 9:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      La MH17, tot o declansare accidentala a unui BUK? Vezi ca olandezii sunt pe cale sa traga concluziile si nu suna bine pentru nen-tu Putin.
  • 0 (4 voturi)    
    Se poate constata (Joi, 9 ianuarie 2020, 22:33)

    Rahan5 [utilizator]

    ca Tehranul a gresit grav ca a lasat avionul comercial sa decoleze la cateva ore dupa lansarea rachetelor balistice.
    Adica tocmai cand Anti-Aeriana se straduieste sa detecteze eventualele avioane invizibile F35 ale SUA trimise ca
    represalii de SUA !.
    Scenariul meu (in cazul ca Anti-Ariana Iraniana a tras) este urmatorul:
    Avionul chiar a avut defectiune la bord s-a intors si cand Anti-Aeriana a vazut un avion ne-planificat in aer a tras in el.
    Transpoderul radio / radar probabil nu a functionat etc.

    Deci :
    Ofiterii care au lansat rachetele balistice trebuiau sa comunice imediat Comandamentului Aerian Iranian lansarea rachetelor si apoi Comandamentul sa Opreasca imediat la sol toate avioanele comerciale pentru a nu fi confundate cu F35.
    Dar si pasagerii sunt fraieri. Daca cumva au aflat ca Iranul a atacat cu rachete de ce naiba s-au mai imbarcat ?. Trebuiau sa refuze sa iasa din Sala de Asteptare de la Aeroport.
    • +1 (3 voturi)    
      posibil (Vineri, 10 ianuarie 2020, 2:21)

      ovyd79 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      de obicei bati campii cu comentariile anti-americane, acum s-ar putea sa ai dreptate, e f posibil sa il fi doborat iranienii din greseala
    • +1 (3 voturi)    
      @rahat5, total de acord (Vineri, 10 ianuarie 2020, 2:43)

      .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      in plus, trebuiau interzisi cocorii fara transponder si renii fara adsb mod s care revin spre poli.
    • 0 (2 voturi)    
      pai nu mai bine le inchide ICAO toate aeroporturil (Vineri, 10 ianuarie 2020, 9:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Se pare ca baietii nu sunt in stare sa opereze in conditii de siguranta niste zboruri comerciale.
      Ia sa ia stea pe coada si sa calatoreasca cu trenul/masina/vaporul. daca sunt in epoca de piatra.
      Parca tu sustineai ca Suleaiman nu trebuia sa vina cu avionul la Bagdad ci cu masina.
  • -5 (9 voturi)    
    drona (Vineri, 10 ianuarie 2020, 0:01)

    stupidu [utilizator]

    poate racheta a fost trasa dintr-o drona americana. doar se stie ca au mai doborit curse comerciale, chiar iraniene! ce avantaj ar fi avut iranienii daca doborau avionul ucrainian?
    • +2 (6 voturi)    
      de apreciat (Vineri, 10 ianuarie 2020, 2:00)

      .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      imi place omule de tine, macar nu vrei sa pari altfel decat te cheama.
  • -2 (4 voturi)    
    Mda... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 0:10)

    komodor [utilizator]

    CIneva Ar fi putut face o greseala...
    • +2 (4 voturi)    
      ooohh, wow, cata subtilitate (Vineri, 10 ianuarie 2020, 1:57)

      .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui komodor

      tot ei au decis sa fie zapada alba ca stelele de pe steag, apa uda si iarba verde

      ma mir ca nu te-au lichidat, acuma ca i-ai desconspirat...

      baga-te repede sub paturica sa nu te gaseasca vreo drona
  • 0 (4 voturi)    
    Pare ca avionul a fost doborat de iranieni, dar... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 0:16)

    Klaus_ [utilizator]

    Ipoteza cea mai plauzibila e ca iranienii speriati de un atac iminent al americanilor, au tras din greseala in avionul de pasageri. Totusi, intrebarea e daca rachetele au fost lansate de pe o baza militara antiaeriana a armatei sau au fost lansate din zone parasite, civile. Pentru ca eu daca as fi CIA si as primi ordin de la nebunul de Trump sa obtin un motiv ca SUA sa invadeze Iranul fara sa imi urc in cap toata lumea, as trimite niste “contractori” sa doboare un avion civil ca sa para o greseala a tembelilor inarmati de rusi. Putem merge mai departe si sa ne imaginam un vanzator de arme (rusesti sau americane, e totuna) care tocmai a aflat ca i s-a marit targetul pe 2020. Cum genereaza el o cerere de arme? Genereaza un conflict care are o expunere mediatica mare. Iar un avion doborat, in care erau familii si copii, genereaza emotie. Emotia asta creste bugetele pt aparare, asa ca treaba e rezolvata. Eu cred ca totusi e vorba de niste iranieni prosti speriati, dar nu se stie niciodata ce ne rezerva viitorul.
    • +1 (3 voturi)    
      mda (Vineri, 10 ianuarie 2020, 2:19)

      ovyd79 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      iar cu teoria "constipatiei"... nu va fi nici un razboi cu Iranul si sunt convins nu cauta nimeni din administratia americana motive de razboi cu Iranul, nici care din ei nu vor asta. Daca l-au doborat iranienii a fost cel mai probabil din greseala
    • -1 (3 voturi)    
      esti un geniu al conspiratiilor Gogule (Vineri, 10 ianuarie 2020, 10:03)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      1-Daca Trmp voia sa inceapa un razboi cu Iranul cele 15 rachete trase asupra bazelor americane ar fi fost suficiente
      2- Ucraina nu e in NATO, avionul nu era militar si nici macar deasupra Ucrainei deci nu vad de ce doborarea lui acccidentala sau nu at constitui un motiv de razboi intre US si Iran.
      3. Pe logica ta, Malaiezia ar fi trebuit sa delcare stare de razboi Ucrainei cand cu MH17?