VIDEO Papa Francisc a început duminică vizită în Bulgaria. Biserica Ortodoxă a interzis preoților să se roage cu Suveranul Pontif

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 mai 2019, 10:17 Actualitate | Internaţional


Papa Francisc, la sosirea in Bulgaria
Foto: Captura YouTube
Papa Francisc a început duminică dimineață vizita pe care o face în Bulgaria și Macedonia de Nord, o vizită în care va trebui să procedeze cu mare atenție din cauza sensibilităților pe relația cu bisericile ortodoxe din cele două țări balcanice în care catolicii sunt o mică minoritate, notează Reuters.

Bulgaria, o țară cu 7,1 milioane de locuitori, are doar 58.000 de catolici, iar în Macedonia de Nord, din cei 2 milioane de locuitori, doar 15.000 sunt catolici.

Scopul vizitei de trei zile este de îmbunătățire a relațiilor cu bisericile ortodoxe, parte a campaniei Vaticanului de reapropiere a celor două ramuri ale Creștinismului ce s-au despărțit în 1054.

Misiunea este însă delicată din cauză că bisericile ortodoxe din cele două țări sunt prinse în propriile conflicte interne, care au afectat și relațiile cu catolicii.

Liderii Bisericii Ortodoxe Bulgare au ordonat preoților săi să nu ia parte la rugăciuni și slujbe împreună cu Papa, pentru că legile nu permit acest lucru. Suveranul Pontif se va întâlni, însă, cu Patriarhul Neofit și va vizita catedrala ortodoxă din Sofia.

Biserica Ortodoxă din Bulgaria a spus, luna trecută, într-un comunicat de presă, că invitația pentru papă a fost făcută de autoritățile statului, sugerând că i-a fost dat doar un rol secundar în planificarea ei.

Ortodocșii bulgari sunt printre cei mai duri în privința relațiilor cu Biserica Catolică. Este singura comunitate ortodoxă care a boicotat cele mai recente întâlniri organizate în cadrul dialogului oficial ortodox-catolic și a boicotat și Consiliul Pan-Orthodox din 2016.



Citește și:

















26905 vizualizari

  • +4 (36 voturi)    
    concurs de badaranie intre ro si bg (Duminică, 5 mai 2019, 12:37)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    lupta va fi stransa
    • +4 (8 voturi)    
      :-) (Duminică, 5 mai 2019, 19:21)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Cred (si/sau sper) ca bulgarii vor câstiga competitia. Acum vreo doi ani eram la Sofia si am intrat intr-o superba mica biserica... era cu putin inaintea inceperii slujbei. Ei bine, când sa inceapa slujba, a venit un preot la mine si mi-a spus ca, daca nu sunt ortodox, trebuie sa plec. Ok, i-am spus ca sunt român ortodox si m-a lasat in pace. Doamne fereste sa fi fost crestin catolic.
  • -17 (33 voturi)    
    crestinismul (Duminică, 5 mai 2019, 14:57)

    Kosmos [utilizator]

    A fost inventat ca arma de control al maselor ..Romanii impreuna cu israelitii au impus terorismul crestin asupra europenilor si folosit ca arma pt protectia israelitilor
    In ziua de astazi terorismul a luat locul crestinismului si este folosita ca arma a fricii, initiere conflicte in zone cu resurse dar si pt influentarea unor decizii a ONU
    • +9 (19 voturi)    
      Vezi ca si tu ai cazut un pic prada (Duminică, 5 mai 2019, 16:34)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Dar nu e vorba de crestinism asa cum il stim noi ci de cretinism asa cum il stii tu.
  • -2 (18 voturi)    
    pfff (Duminică, 5 mai 2019, 15:17)

    ceoteldrum [utilizator]

    daca nu se iau la bataie ca in ierusalim e degeaba.popa vs papa:)go,go,go
  • +16 (30 voturi)    
    Papa Ioan Paul al doilea (Duminică, 5 mai 2019, 15:21)

    caloian [utilizator]

    dorea ca cele doua biserici sa revina la una, dar a murit si niciun alt papa a mai facut ceva! Diferenta dintre cele doua biserici e politica! Ambele cred in Tatal, Fiul si Spiritul Sfant, ambele in Fecioara Maria- esenta crestinismului! Doua biserici pentru aceiasi credinta, o alta aberatie moderna! Biserica catolica s a reformat si e in pas cu vremea, cea ortodoxa a ramas la nivelul anilor 1500...
    • +5 (11 voturi)    
      Politica (Duminică, 5 mai 2019, 16:34)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui caloian

      Si financiara. A doua primeaza.
    • 0 (12 voturi)    
      Nea Caiscaloian... (Duminică, 5 mai 2019, 17:07)

      Lunix [utilizator] i-a raspuns lui caloian

      ...biserica este a Lui Dumnezeu, s-a "reformat" Dumnezeu de la 1500 pana mai acusilea ,sau cum ?
      Eu inteleg ca Dumnezeu tre' sa fie vesnic si nereformat, ce kkrisesti tu aici? Si de ce nu zici Duhul Sfant si zici Spiritu' Sfant? In romana "spirit" are intelesuri mai joase, ca de exemplu spiritul lui Manitu sau spiritele cazute, Duhul Sfant nu-si imparte Sfintenia prin sensuri derizorii, CUIDADO!!!
      • +2 (6 voturi)    
        @ Lunix (Duminică, 5 mai 2019, 18:57)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Lunix

        Spui ca Dumnezeu e unul si ca diferentele sunt derizorii... apoi da-i si da-i cu diferenta intre Spiritus Sancti si Duhul Sfânt. Thumbs up.
      • -4 (4 voturi)    
        Mda.. (Duminică, 5 mai 2019, 19:02)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lunix

        ..nea caisa se baga si el in seama. Daca nu e nimic de reformat in cadrul bisericii, atunci sa readucem inchizitia, ca si aia, tot a lui Dumnezeu" era. nu?
        • -1 (7 voturi)    
          Inchizitia (Luni, 6 mai 2019, 0:59)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Nu trebuie readusa, ca nu a plecat nicaieri. Si-a schimbat doar numele, in Congregatia pentru Doctrina Credintei.
          • +3 (3 voturi)    
            N-am stiut. (Luni, 6 mai 2019, 14:43)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            Imi cer scuze. Si unde zici ca au loc arderile pe rug? ...
            • 0 (0 voturi)    
              In piata publica (Luni, 6 mai 2019, 19:36)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Ca intotdeauna, acestea sunt practicate de bratul secularist al statului.

              https://www.youtube.com/watch?v=lmbY8ai08ys
      • +2 (6 voturi)    
        Tavarisci Lunix... (Duminică, 5 mai 2019, 19:39)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Lunix

        ...suna mai bine slavonul "duh" decat latinul "spirit",n'asa ? Cam ca la voi la Tiraspol...Si la Mackba de unde luati lumina...
      • +7 (7 voturi)    
        ... (Duminică, 5 mai 2019, 21:43)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Lunix

        Daca din curiozitate ai fi citit putina istorie, nu multa, ai fi constatat ca biserica ortodoxa s-a mai reformat intr-o mie de ani. Nu ca si cea catolica, dar totusi. In ziua de astazi femeia poate intra in biserica daca este pe ciclu, nu ca pe vremuri, BOOM... reforma.
        Si cu biserica este a lui Dumnezeu nu stiu ce sa zic. Isus a vorbit mereu de o biserica a saracilor si nu prea vad eu o biserica pentru saraci, atata timp cat scaunele se cumpara in biserica, atata timp cat ingropatul mortului se plateste si atata timp cat ii plina biserica de argint si aur. Cand a spus Isus "Este mai usor ca o camila sa treaca prin gaura unui ac, decat un om bogat sa ajunga in imparatia lui Dumnezeu." nu cred ca se referea la cruci si pahare de aur in biserica.
        • -4 (6 voturi)    
          Dovezi? (Luni, 6 mai 2019, 1:03)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

          Isus a vorbit despre Biserica Sa si despre saraci, nu despre o biserica a saracilor
    • +2 (10 voturi)    
      ambele sunt forme (Duminică, 5 mai 2019, 23:46)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui caloian

      De asuprire control si conducere a maselor , crima organizata delapidari de fonduri si oaze de pedofilie ..
  • +5 (17 voturi)    
    Ortodoxia evului mediu la N si la S de Dunare (Duminică, 5 mai 2019, 16:02)

    Plagarus [utilizator]

    Papa la marginea Europei.
    Din anul 1880 Biserica Ortodoxă Bulgară a luat Sfântul Mir de la Biserica Rusă, iar în 1921, mitropolitul-primat Miron, în spiritul universalismului creştin, a trimis Bisericii Bulgare Sf. Mir.
  • +5 (11 voturi)    
    si ce daca a inceput vizita? (Duminică, 5 mai 2019, 18:47)

    Coresponedntu [utilizator]

    religia de orice fel nu aduce decat conflicte, subdezvoltare, intoleranta fata de cei diferiti, inechitate sociala,ura, dezbinare etc etc etc
    • +4 (6 voturi)    
      Corect ....Religia (Luni, 6 mai 2019, 8:43)

      KMiraj [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      aduce numai tampenii.

      Credinta este cea care salveaza si spiritul si mentalul.

      Problema este ca religia este o structura piramidala de control - unii care vorbesc in numele a... Credinta te implica doar pe tine : fara cladiri, fara intermediari.
      • 0 (0 voturi)    
        Falsa dihotomie (Luni, 6 mai 2019, 20:12)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui KMiraj

        Culege o floare sa o pui in vaza is ce se intampla? Mai dureaza doua zile si se vestejeste. Asa si cu credinta. Ultimele date sociologice arata ca nu rezista fara religie.

        https://www.youtube.com/watch?v=MAmPawKRtbg&t=15m31s