Saga Brexit fără sfârșit: Premierul Theresa May va cere o nouă amânare a Brexitului

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 2 aprilie 2019, 20:21 Actualitate | Internaţional


Theresa May
Foto: Captura YouTube
Premierul Regatului Unit, Theresa May, a spus marți că este nevoie de o nouă extindere a Articolului 50 și vrea o nouă rundă de negocieri cu liderii opoziției pentru a ieși din impasul intern și pentru trasa o serie de argumente pentru care vor cere amânarea Brexitului.

”Avem nevoie de o nouă extindere a Articolului 50, una cât mai scurtă cu putință și care se termine când vom adopta un acord. Și trebui să fim clari pentru ce vrem această amânare. (...) Această diviziune nu mai poate dura mult”, a spus May, adăugând că ”trebuie să ajungem la compromis”, iar discuțiile trebuie să se axeze pe viitoarea relație cu UE, pentru a respecta ce au votat britanicii.

Declarațiile premierului au venit după o ședință de guvern care a durat mai multe ore și după ce Camera Comunelor a respins toate alternativele la acordul lui May de Brexit.

La ultimul Consiliul European, liderii europeni au acceptat să dea un răgaz politicienilor de la Londra, înțelegerea fiind aceea că, în cazul în care Parlamentul va aproba acordul negociat de May, retragerea din UE va fi amânată până la 22 mai. În caz contrar, ieșirea ar urma să aibă loc pe 12 aprilie.

Citește și: Juncker, exasperat de Brexit: David Cameron este unul dintre marii distrugători ai epocii moderne

















7597 vizualizari

  • -13 (19 voturi)    
    Dear Theresa, (Marţi, 2 aprilie 2019, 20:27)

    DanTeo [utilizator]

    daca vreti scandal în Parlament, vin imediat. KWJ
    • +12 (14 voturi)    
      Ai sennat gresit (Marţi, 2 aprilie 2019, 22:29)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      Trebuia sa spui: un poistac rosu.
      Erai si tu sincer.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • +5 (5 voturi)    
        O Mazeta contaminata (Marţi, 2 aprilie 2019, 23:07)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Nu Novichok este gaspadin @danteo
    • +7 (7 voturi)    
      postacii psd... (Marţi, 2 aprilie 2019, 22:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      ei trebuie sa aduca in discutie ofu lor si cand nu are nici un sens...

      mai mult aia care l-au huiduit au fost pesedeii.... deci ar trebui sa spui ca daca vor scandal ar trebui sa aduca hotii din psd in parlamentul UK!
  • +8 (10 voturi)    
    Mai aveți 10 zile (Marţi, 2 aprilie 2019, 21:41)

    hic sunt leones [utilizator]

    Este timp suficient ca să decideți cum ieșiți din Uniune.
  • 0 (6 voturi)    
    Femeia asta seamana cu o testoasa. (Marţi, 2 aprilie 2019, 23:37)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 [utilizator]

    Gandeste lent, are o singura idee izvorata din instinct si este protejata de o cochilie groasa de nesimtire.

    Am jignit sarmanul animal...
    • -1 (3 voturi)    
      ideea (Miercuri, 3 aprilie 2019, 8:58)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018

      aceea e izvorata din vointa populara,poporul a votat Brexit si Brexit trebe sa fie,nu e ca la rumani care voteaza pana iese cum vor ei, iar apoi hop,se roaga de mutalaul de la Cotroceni sa faca refereeeeeeeeeeendum:)) te doare mintea cu rezistii astia,sunt foarte dar foarte ipocriti.Nu mai au principii,ei stiu doar una, iar daca cineva nu e de aceeasi parere cu ei,dar in absolut orice,e impotriva lor,psdist,asistat social,etc.
      Au devenit o turma.
      • -1 (1 vot)    
        Fina observatie. (Miercuri, 3 aprilie 2019, 10:47)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui john06

        Spre deosebire de turma borfasilor: statul paralel, UE ne considera de mana a doua, nu ne lasa sa ne facem legile in tara, suntem condamnati pe nedrept, mii de victime. Cat despre ipocrizie.. e o gluma proasta sa vorbeasca de ipocrizie unul care voteaza hoti, care sunt guru in ipocrizie, minciuna si hotie.
        • +1 (1 vot)    
          ai confirmat (Miercuri, 3 aprilie 2019, 18:49)

          john06 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          ce am scris,cine nu e de acord cu noi,e pesest,asta e treaba cu voi,ati devenit o turma,exact ca ciuma rosie.
  • +4 (6 voturi)    
    haha (Miercuri, 3 aprilie 2019, 7:54)

    toxx [utilizator]

    intre timp, companiile isi muta catrafusele in Irlanda, tocmai ce am primit un mail de la google, in care spune ca platile pentru serviciile google vor fi procesate din 4 aprilie 2019 de catre Google Ireland Limited si nu de Google Payment Limited.

    manipularea si implicarea ruseasca si-a atins scopul, sansele unui hard brexit sunt foarte mari, in haosul economic post brexit, cine are de castigat ? ce facea MI-6 si MI-5 in timp ce mojicii dadeau cu otrava pe usile oamenilor si finantau idioti util de tipul nigel farage ?