Trump a anunțat că retrage SUA din acordul nuclear iranian / Franţa, Germania şi Marea Britanie rămân părţi ale acordului/ Rusia se declară dezămăgită

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2018, 21:38 Actualitate | Internaţional


Trump
Foto: Captura YouTube
Președintele Donald Trump a anunțat marți că va retrage SUA din acordul nuclear cu Iranul. Acesta a spus că va semna un memorandum care va restabili sancțiunile pentru Iran. ”Voi institui cele mai profunde sancțiuni economice”.

Decizia este de natură să ridice riscul de conflict în Orientul Mijlociu, să deranjeze aliații europeni ai Americii și să întrerupă aprovizionarea cu petrol la nivel mondial.

"Anunț astăzi că Statele Unite se vor retrage din acordul nuclear cu Iranul", a spus Trump la Casa Albă. 

"În câteva momente, voi semna un memorandum prezidențial pentru a începe restabilirea sancțiunilor nucleare din SUA asupra regimului iranian. Vom institui cel mai înalt nivel de sancțiuni economice", a adăugat acesta.

”Decizia de astăzi transmite un mesaj esenţial: Statele Unite nu mai lansează ameninţări fără conţinut. Când fac promisiuni, le respect. Retragerea din acest Acord va face America mult mai sigură", a subliniat liderul de la Casa Albă.

Trump rupe astfel o realizare în politica externă a predecesorului său Barack Obama, izolează Statele Unite de aliaţii lor şi le plasează într-un dezacord şi mai puternic cu adversarii lor în dosarul iranian.

Trezoreria americană anunţă că impune ”imediat” sancţiuni Iranului. Industria aeronatică americană va fi afectată

Administraţia Trump a anunţat marţi că va reimpune ”imediat” Iranului sancţiunile ridicate în dosarul nuclear, dar că le va permite companiilor să-şi reducă treptat activităţile, pentru ca acestea să nu încalce sancţiunile, relatează The Associated Press.

Departamentul american al Trezoreriei a anunţat că vor exista ”cu siguranţă perioade de lichidare de 90 şi de 180 de zile”, însă fără să precizeze ce anume sancţiuni sunt vizate la ce termene anume.

În 180 de zile, se vor reintroduce sancţiuni împotriva tranzacţiilor cu banca centrală iraniană, cu anumite instituţii financiare şi cu sectorul energetic din Iran.

Secretarul trezoreriei, Steve Mnuchin, a precizat că vor fi revocate licenţele Boeing şi Airbus pentru vânzarea de avioane de pasageri către Iran. Compania IranAir comandase 200 de avioane: 100 de la Airbus, 80 de la Boeing şi 20 de la producătorul franco-italian ATR. Toate aceste tranzacţii depind de licenţele americane, din cauza componentelor folosite, potrivit Agerpres.

La sfârşitul acestei perioade, sancţiunile vor avea un ”efect deplin”, a subliniat Trezoreria. Este vorba inclusiv despre sancţiunile ”secundare”, cele care vizează ne-americani în cazul în care fac afaceri cu Iranul, a precizat Trezoreria.

Consilierul pe probleme de securitate naţională John Bolton a îndemnat ca ”din acest moment” nimeni nu ar mai trebui să încheie contracte noi cu Iranul.

Declaraţie comună semnată de Franţa, Germania şi Marea Britanie, care rămân părţi ale acordului nuclear încheiat cu Iranul în 2015

Liderii Franţei, Germaniei şi Regatului Unit şi-au exprimat "regretul şi îngrijorarea" faţă de decizia preşedintelui Donald Trump ca Statele Unite să se retragă din acordul privind dosarul nuclear iranian şi au semnat o declaraţie comună în care arată că cele trei state rămân părţi ale acordului nuclear încheiat cu Iranul în 2015, scrie Politico, citat de news.ro.

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, cancelarul german Angela Merkel şi premierul britanic Theresa May au avut o discuţie telefonică după decizia anunţată de Donald Trump şi au convenit continuarea angajamentului lor în acest acord, a spus un purtător de cuvânt al Downing Street.

De asemenea, cei trei lideri europeni au semnat o declaraţie comună în care arată că statele lor rămân angajate în acordul nuclear semnat îmn 2015.

"Împreună, subliniem continuarea angajamentului nostru faţă de JCPOA (Planul de acţiune global comun). Acest acord rămâne important pentru securitatea noastră comună. Îndemnăm toate părţile să rămână angajate în implementarea completă şi să acţioneze în spiritul responsabilităţii", se arată în declaraţia comună a celor trei lideri europeni.

De asemenea, ei au îndemnat Iranul să manifeste reţinere în răspunsul la decizia Statelor Unite.

Rusia se declară dezamăgită de decizia președintelui Trump
Ministerul rus de Externe a transmis că Moscova este "profund dezamăgită" de decizia președintelui american Donald Trump de retrage SUA din acordul nuclear cu Iranul, informează agenția de știri Reuter.

"Nu există - şi nu pot exista motive - pentru anularea Planului comun şi cuprinzător de acţiune (JCPOA). Planul şi-a dovedit pe deplin eficiența", a transmis MAE rus.

"Statele Unite subminează încrederea internațională în Agenția Internațională pentru Energia Atomică", mai susține Ministerul.

Moscova este deschisă la cooperarea în continuare cu ceilalți semnatari ai acordului atomic cu Teheranul şi va continua să îşi dezvolte în mod activ legăturile bilaterale cu Iranul, potrivit Mediafax.






















7714 vizualizari

  • +15 (63 voturi)    
    Adevaratul castigator e Rusia (Marţi, 8 mai 2018, 21:49)

    banel [utilizator]

    Marioneta lui Putin a reusit sa puna SUA pe pozitii divergente cu toti aliatii sai.

    Si totusi, in afara de "Iran is bad", nici Trump, nici sustinatorii sai, nu au adus argumente credibile pentru iesirea din acord.
  • -12 (48 voturi)    
    pacta sunt servanda (Marţi, 8 mai 2018, 21:51)

    Mazeta [utilizator]

    SUA își respectă angajamentele .... până când nu le mai respectă.
  • +15 (61 voturi)    
    Donald asta e un pericol pentru Omenire (Marţi, 8 mai 2018, 22:04)

    Klaus_ [utilizator]

    Cu demonstratii din astea inutile de forta, istericul de la Casa Alba distruge tot ce s-a facut de catre administratia Obama pentru detensionarea situatiei in Orientul Mijlociu. Iranul se indreapta catre radicalizare, Rusia abia astepta asta, israelul devine o tinta sigura, europenii n-ar vrea sa il supere pe Donald dar nici nu vad motivul acestei traznai cu Iranul.
    • -8 (26 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 9 mai 2018, 5:42)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      foarte detensionat orientul mijlociu. de la acord incoace iranul a construit baze militare in siria, e de facto suzerana in liban si are soldati in yemen. din gura face si nucleara pe modul turbo daca e nevoie, desi ei nu se mai ocupa cu astea de ceva timp, acum miroase doar a leventica pe acolo.
    • -5 (15 voturi)    
      pentru Klaus (Miercuri, 9 mai 2018, 9:35)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      O groaza de speculatii in cateva fraze.Si sa stii ca Isteria este o boala ce poate fi diagnosticata doar de medici psihiatri , consultand pacientul. Ti-ai depasit cu mult , si fara nici un drept, conditia, punand acest diagnostic.
    • -2 (12 voturi)    
      nu e asa.... (Miercuri, 9 mai 2018, 11:26)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      nu e asa.... de 60 de ani s-a incercat rezolvarea pasnica a conflictelor din Orientul Mijlociu, rezultatul?
      - au aparut pe langa Hamas si Hezbollah (organizatii teroriste siite) si Al Qaeda si Daesh (organizatii teroriste sunite)
      - de la Olimpiada de la Munchen din 1972 unde primul comando de teroristi au ucis 9 sportivi israelieni s-a ajuns sa se ucida cu sutele oameni nevinovati la oncerte sau pe strada
      - previziuni pentru viitor ??? burka, etc....
      face bine Trump trebuie odata si odata lucrurile lamurite, astia nu au de gand sa inceteze......
      • +2 (8 voturi)    
        Nici o legatura cu ce spui tu (Miercuri, 9 mai 2018, 13:00)

        vorbis [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Acordul are treaba cu programul nuclear iranian, nu cu procesul de pace. Fara acord Iranul poate fabrica bomba atomica.

        Obama obtinuse un succes fara sa traga un foc de arma, Trump n-a obtinut nimic, a inrautatit situatia si daca ataca Iranul va arunca in haos Orientul Mijlociu.
        • -1 (7 voturi)    
          are.... (Miercuri, 9 mai 2018, 15:00)

          viziru [utilizator] i-a raspuns lui vorbis

          pai de unde crezi ca sunt finantati Hamas si Hezbolah ????? le pica bani din cer ???? nu, banii vin din Iran .....
  • +10 (32 voturi)    
    URSS urmeaza (Marţi, 8 mai 2018, 22:19)

    un domn [utilizator]

    Si Lumea va fi Mai Buna
  • +27 (55 voturi)    
    ce surpriza!... (Marţi, 8 mai 2018, 22:39)

    Filbert [utilizator]

    trumpsky isi plateste datoriile fata de sponsorii de la Riad/Ierusalim. rasPutin isi freaca si el labele din fatza de bucurie, petrolul sare de 75$. Good job, trumpsky!
    • -4 (10 voturi)    
      75$ (Miercuri, 9 mai 2018, 12:55)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Păi unde sunt, frate, toate energiile alea regenerabile care trebuiau să arunce petrolul în uitare ? Germania importă petrol și gaze în draci (de la ruși, normal), deși se lăuda că rupe mapamondul în două cu morile de vânt și celulele fotovoltaice (asta chiar m-a crăcănat de râs...). Petrolul trebuia să fie acum la 75 de cenți, nu de dolari, dacă era după ăștia.

      Cât despre efectul prețului petrolului asupra lui Putin, aș fi mai precaut. Petrolul a fost și sub 20 de dolari, și Putin tot țopăia prin Ucraina și Siria de n-avea o jenă. Într-adevăr, economia civilă a Rusiei gâfâie, dar câtă vreme mujicul are vodcă, totu-i bine și na zdarovia.

      Prețul petrolului e mai degrabă o sperietoare pentru saudiți decât pentru ruși. Acum saudiții se pare că și-au învățat lecția și momentan nu mai fac figuri cu americanii. Dacă își iau din nou nasul la purtare, petrolul se face 10 dolari. Nu de alta, dar cel mai mare producător mondial e SUA.
      • +2 (2 voturi)    
        Energia verde prinde avant (Miercuri, 9 mai 2018, 17:51)

        tavu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        35% din cantitatea totală de energie electrică consumată în România în data de 7 mai a provenit de la turbinele eoliene, România fiind recordmena Europei la acest capitol.
        http://www.economica.net/romania-liderul-europei-la-energie-eoliana_153432.html
        • 0 (0 voturi)    
          Doar când e vânt (Joi, 10 mai 2018, 18:36)

          LDsys [utilizator] i-a raspuns lui tavu

          Mai interesantă e o medie anuală !
  • +16 (52 voturi)    
    .... cine mai avea indoieli ? ..... (Marţi, 8 mai 2018, 22:40)

    cbogdan [utilizator]

    Mai crestem pretul petrolului, mai facem sluj in fata Israelului, mai adancim departarea de aliatii NATO, .... Ce fel de consilieri are Trump oare ? (in sevraj banuiesc)
  • +20 (46 voturi)    
    mare (Marţi, 8 mai 2018, 22:44)

    zicsieu [utilizator]

    idiot
  • +23 (47 voturi)    
    Iranului ii impune sanctiuni (Marţi, 8 mai 2018, 22:46)

    ganz [utilizator]

    cu Coreea de Nord negociaza. Unde dracu e logica ?
    • +14 (24 voturi)    
      Iranul are prea mult petrol (Miercuri, 9 mai 2018, 9:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ganz

      O bursa a petrolului in euro la Teheran ar distruge economia SUA. Cine le mai cumpara lor bancnotele proaspat iesite din tiparnita?
      • +5 (5 voturi)    
        se pregateste Oil Brigade (Miercuri, 9 mai 2018, 11:14)

        kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        sa intervina cu rachete chirurgicale si sa elibereze poporul iranian! Sa fie democratie, alegeri, partide, drepturi pentru femei ca in Arabia Saudita!
  • -14 (50 voturi)    
    Noroc ca a indreptat Trump (Marţi, 8 mai 2018, 22:51)

    asistat [utilizator]

    Tampeniile facute de obama! Genial!
  • +17 (53 voturi)    
    Exact ce ne trebuia, un razboi in Orientul Mijloci (Marţi, 8 mai 2018, 22:56)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Bravo mah, tocmai ai dat foc Orientului Mijlociu...

    Ce inseamna sa nu votezi.
    • -3 (15 voturi)    
      pentru obosit (Miercuri, 9 mai 2018, 9:41)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Adica tu intelegi mai bine situatia geo-politica din Orientul Mijlociu decat Netganyahu ! Bravos !
      Netanyahu se bucura , vazand in gestul lui Trump indepartarea razboiului , dar tu, cu o clar viziune para-normala , vezi foc, adica razboi. Inca odata , felicitari !
      • +5 (11 voturi)    
        Netanyahu e corupt (Miercuri, 9 mai 2018, 11:12)

        gavrone [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        la fel ca Dragnea. Se foloseste de prilej pentru a distrage atentia de la anchetele penale cu tot felul de diversiuni.
        • -4 (8 voturi)    
          Netanyahu (Miercuri, 9 mai 2018, 13:07)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

          Ba mie mi se pare că dvs distrageți atenția. Subiectul era Iranul, nu corupția lui Netanyahu. Dacă individul se dovedește a fi corupt, va pleca, iar în locul lui va veni altul. Problema de fond a Iranului însă va fi aceeași. Aveți ceva relevant de zis despre asta ? Dacă nu, nu vă mai deranjați.
          • 0 (6 voturi)    
            Sunt legate intre ele (Miercuri, 9 mai 2018, 21:22)

            gavrone [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            Netanyahu e urmarit penal in cateva dosare si are nevoie sa distraga atentia de la ele prin inventarea unui pericol inexistent.

            Iranul nu dezvolta un program nuclear, Iranul isi revoca programul nuclear. Daca Iranul nu mai reprezinta o amenintare prin programul sau nuclear atunci Netanyahu nu mai are ce gogosi sa vanda votantilor.
        • +1 (5 voturi)    
          Tot guvernul (Miercuri, 9 mai 2018, 22:28)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

          israelian saluta decizia lui Trump. Intreg guvernul e corupt ?!
          • 0 (4 voturi)    
            Daca pleaca Netanyahu (Joi, 10 mai 2018, 10:09)

            gavrone [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            pleaca tot guvernul.
  • +21 (57 voturi)    
    Trump a inlocuit strategiile de politica externa (Marţi, 8 mai 2018, 23:10)

    zanax [utilizator]

    cu propriile obsesii, sa distruga tot ce a construit Obama. Acordul era functional, Iranul a renuntase la programul sau nuclear, inspectorii internationali au confirmat ca Iranul si-a respectat toate angajamentele, SUA eliminase un pericol la adresa securitatii sale si a aliatilor sai.

    Acum vine acest imberb frustrat si distruge totul. Si mai are tupeul sa zica ca e pentru siguranta americanilor. Care siguranta in conditiile in care Iranul isi reia programul nuclear ? Minte cum respira, izoleaza America si dinamiteaza increderea in diplomatia americana.

    Cine dracu va mai incheia intelegeri cu SUA daca a doua zi acest stat nu le mai respecta ?
    • -12 (30 voturi)    
      pai (Miercuri, 9 mai 2018, 5:50)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui zanax

      vinovata e echipa obama ca a incheiat un acord peste capul congresului si al republicanilor cu orice pret. aroganta neomarxista a echipei obama a dus indirect la aruncarea acordului la cos atunci cand "atotstiutorii" au fost debarcati de la butoane.
      • +12 (20 voturi)    
        pai?.. (Miercuri, 9 mai 2018, 9:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Trump a cerut parerea Congresului inainte sa declare retragerea din acord?
      • +6 (16 voturi)    
        Esti afon ca si idolul tau (Miercuri, 9 mai 2018, 9:42)

        samy19 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Pesedintele SUA conduce politica externa si are putere de a incheia un acord in care sa implice SUA. Acordul era bun si garanta impiedicarea Iranului sa obtina arma nucleara.

        Imbecilul oranj nu suporta gandul ca nu a fost el cel care sa obtina un asa succes asa ca a decis sa faca praf totul punand in pericol securitatea SUA. Un moron cum bine l-a caracterizat Tillerson.
      • +5 (11 voturi)    
        Altul care imita precum maimuta (Miercuri, 9 mai 2018, 10:27)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Poti a ne spui ce e neo-marxist in acordul semnat de Obama? Fireste ca nu, nici macar nu stii ce inseamna acest cuvant.
    • -1 (5 voturi)    
      nu cred ca functiona intelegerea cu Iranul (Miercuri, 9 mai 2018, 13:31)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui zanax

      cel putin partea americana a intampinat numeroase obstacole si atunci cand a fost momentul semnarii acelui acord stiu ca au fost clar oameni din USA si nu numai care au considerat ca nu este potrivit un astfel de acord cu aceea tara.

      este mai greu de iesit dintr=o intelegere decat sa o realizezi - parerea mea!
  • -14 (40 voturi)    
    Trump joacă tare (Marţi, 8 mai 2018, 23:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Cine știe, poate anul acesta se întâlnește cu Kim Jong-Un, iar anul viitor cu Ayatollahul!
    • +17 (45 voturi)    
      sau, mai bine (Marţi, 8 mai 2018, 23:38)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cu procurorul Mueller, foarte curind.
    • +14 (38 voturi)    
      La anul Trump se va intalni cu puscaria (Miercuri, 9 mai 2018, 0:36)

      sucar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      si nu in calitate de investitor imobilar :)
      • -4 (10 voturi)    
        Perseverență (Miercuri, 9 mai 2018, 13:10)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui sucar

        Afirmația din titlul postării dvs am auzit-o și anul trecut. Iată, o auzim și anul ăsta și sigur o vom auzi și la anul. Eu apreciez consecvența ca fiind o calitate deosebită. Țineți-o tot așa !
    • +13 (21 voturi)    
      SI poate (Miercuri, 9 mai 2018, 2:12)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si cu Elvis... so what's your point?
  • +15 (49 voturi)    
    Multumim din inima (Marţi, 8 mai 2018, 23:34)

    amanda13 [utilizator]

    Conducatorului nostru iubit. A mai facut un pas aiurea, cum a fost si parteneriatul Trans Pacific sau acordul de la Paris. Mi-e sila! Abia astept alegerile din noiembrie si 2020. Sper sa scapam de acest impostor care ne pune tara pe butuci!
    • -8 (36 voturi)    
      Acordul ala Global Hoax de la Paris??? (Miercuri, 9 mai 2018, 1:19)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Crezi ca Trump nu stie mai bine??? Sa iti taxezi cetatenii pt o ideologie???
      • +6 (14 voturi)    
        La Paris (Miercuri, 9 mai 2018, 8:54)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        1.sa semnat acord de mediu , esti offtopic .
        2.nu trebuie decat sa privesti pe geam sa vezi ideologia.
        .....
      • +8 (16 voturi)    
        Trump e un idiot (Miercuri, 9 mai 2018, 9:38)

        samy19 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        pune botul la teoria conspiratiei. L-au prostit unii ca incalzirea globala e o farsa a chinezilor si imbecilul a muscat-o.
  • +9 (37 voturi)    
    bun (Marţi, 8 mai 2018, 23:38)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Cu ocazia asta au ramas US cu vreo 3 prieteni : Israel din motive care asa , sauditii pentru ca alte motive si Romania pentru ca...
    • +3 (9 voturi)    
      noi suntem prieteni, dar cu vize! (Miercuri, 9 mai 2018, 9:12)

      kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      exact ca si nordcoreeni care vor sa viziteze SUA!
      Halal prieteni!
      • +3 (7 voturi)    
        Altiro, amicul tau ar fi invidios (Miercuri, 9 mai 2018, 9:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

        Inca nu s a plans ca va fi banat, a fost banat, este banat, ciudat...
    • +4 (8 voturi)    
      Sunt de fapt prietenii lui Trump (Miercuri, 9 mai 2018, 10:30)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      SUA e amicul ala mai timid bagat cu japca intr-un anturaj dubios.
  • +3 (29 voturi)    
    In curand n-o sa mai ramana (Miercuri, 9 mai 2018, 0:49)

    tordz [utilizator]

    nimic de distrus daca urangutanul o tine in ritmul asta.
  • +4 (22 voturi)    
    . (Miercuri, 9 mai 2018, 1:02)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Haha ce chestie tocmai bombarda Israelu neshte chestii prin Syria ,quelle coincidenta .
  • +6 (30 voturi)    
    Nebunia dl. Trump continua (Miercuri, 9 mai 2018, 2:32)

    quietguy58 [utilizator]

    Coreea de nord si oricare alt stat din lume trebuie sa inteleaga ca US nu este partener serios, fiabil si care nu-si respecta propriile acorduri.
    • +4 (8 voturi)    
      Da. (Miercuri, 9 mai 2018, 7:31)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      SUA nu este un partener fiabil si care nu-si respecta.... Bravo!
  • -6 (22 voturi)    
    iranul de cand a pus mana pe bani: (Miercuri, 9 mai 2018, 7:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    razboi in yemen ,razboi in siria, quatar finantarea terorismului , de data asta are si Trump oleaca de dreptate sa faca asta.
    • -2 (10 voturi)    
      :( (Miercuri, 9 mai 2018, 8:25)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Brausele ,astea E fake news calitate europeana : adevarat dar fix invers.
    • +7 (19 voturi)    
      si arabia saudita? (Miercuri, 9 mai 2018, 9:13)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      toate razboaiele mentionate de tine sunt finantate la greu de sauditi.
  • +3 (17 voturi)    
    de promisiunea cu zidul, nimic?? (Miercuri, 9 mai 2018, 9:13)

    kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator]

    Apropo de cat isi respecta Donaldul promisiunile!
  • -4 (18 voturi)    
    puhoi de analisti si strategi (Miercuri, 9 mai 2018, 9:25)

    ...!?! [utilizator]

    politico-ecnomici si in special militari.
    mi-a izbucnit o invidie pe voi de imi sar lacrimile de ras.
  • -8 (20 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 9 mai 2018, 9:26)

    Tescovin [utilizator]

    În sfârșit cineva are curajul să strige „Regele e gol” și să renunțe la tratatul fără rost cu marea democrație pluralistă, seculară și pacifistă Iran.
    Desigur că se vor ofusca toate fetele mari din lumea bună și simandicoasă a politicii internaționale, deplângând compromiterea „procesului de pace” din Orientul Mijlociu (proces care durează de vreo 50 de ani, fără să se fi ajuns încă la pace). Asta e, o să le treacă, Spre consolare, nu sunt singure - China, Rusia, Iranul le împărtășesc îngrijorarea. O companie selectă, nimic de zis.

    Când ceea ce faci întruna de ani de zile dă rezultate proaste, poate e o idee bună să încerci ceva diferit. (Anonim, sec. XXX Îen - XXI en).
    • +4 (18 voturi)    
      Sarmane ignorant (Miercuri, 9 mai 2018, 9:45)

      samy19 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      numai ineptii sterile debitezi. Acordul insemna ca Iranul nu va detine arma nucleara. Asta a aruncat la cos sclavul lui Putin. Poate de asta a si fost sustinut de Rusia, ca sa distruga reputatia si prestiguiul SUA in lume. Si bufonul se descurca de minune la treaba asta.
      • -4 (18 voturi)    
        Right (Miercuri, 9 mai 2018, 10:21)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui samy19

        Iranul n-ar fi construit veci bomba atomică, pentru că Merkel, Putin și Macron ar fi vegheat zi și noapte pentru asta. Și Sahara ar fi înflorit cu brândușe și ghiocei, toți oamenii din lume ar fi fost fericiți și o muzică suavă s-ar fi auzit din cer. Și-am încălecat pe-o șa și v-am spus povestea așa.
        • +7 (11 voturi)    
          Esti habarnist (Miercuri, 9 mai 2018, 10:57)

          samy19 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          un acord international cuprinde masuri de garantare a implementarii lui si de verificare a respectarii conditiilor impuse. Nimeni nu trebuie sa creada pe cuvant Iranul, este verificat la sange prin inspectii internationale care au acces la toate facilitatile de cercetare si productie implicate.

          "În cele 28 de luni de la încheierea acordului nuclear, inspectorii internaționali au precizat că Iranul nu a încălcat prevederile."

          https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-22436968-reactie-rapida-dosarul-nuclear-iranian-care-fost-cstigurile-certe-ale-acordului-poate-pierde-imediat-prin-retragerea-sua-din-acordul-nuclear-iranul.htm
          • -3 (11 voturi)    
            Mă umflă râsul (Miercuri, 9 mai 2018, 12:43)

            Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui samy19

            Matale ai vreo idee cum se întâmplă inspecțiile alea „la sânge” ? Dacă nu, te lămuresc eu: inspecțiile sunt permise doar la instalații civile, nu și militare, că așa vrea Ayatollahul. Mai mult, inspecția se anunță cu un preaviz de 24 de zile. Timp în care, evident, Iranul nu face nimic altceva decât să șteargă un pic praful, să dea cu aspiratorul și să pună mușcate proaspete la ferestre.

            Israelul tocmai ne-a demonstrat cu documente cum respectă Iranul acordul nuclear. Dar nu, noi îi credem mai degrabă pe ayatollahi, că-s băieți buni.

            Incredibil câtă vrăjeală de stânga sunt unii dispuși să înghită de bunăvoie !
            • +1 (5 voturi)    
              Asa este ! (Miercuri, 9 mai 2018, 22:45)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

              Daca un crestin spune ceva si un mahomedan spune invers ,ei il cred orbeste pe mahomedan si nu pe crestin. Nu mai au nevoie de argumente , de dovezi. Daca cel ce ii minte spune " Allah snakbar !" il cred pe acesta imediat !
              • 0 (2 voturi)    
                Nu e vorba de crestini vs. musulmani (Joi, 10 mai 2018, 10:30)

                samy19 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                e vorba de respectarea angajamentelor de catre SUA. Nimeni nu-i crede pe cuvant pe iranieni, nu functioneaza asa sistemul, ci printr-un mecanism de inspectii care verifica toate facilitatile implicate in programul nuclear. Pana acum acestea au demonstrat ca Iranul respecta acordul.
                • 0 (0 voturi)    
                  Dar (Marţi, 15 mai 2018, 19:42)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui samy19

                  dovezile lui Netanyahu ce sunt ? Nu sunt bune ?
            • 0 (2 voturi)    
              Razi degeaba (Joi, 10 mai 2018, 10:11)

              samy19 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

              "Iran will be required to provide the International Atomic Energy Agency access to ALL of its declared facilities so that the agency can be assured of the peaceful nature of the nuclear program. According to details of the deal published by the U.S. government, IAEA inspectors would have access to ALL OF THE NUCLEAR FACILITIES including enrichment facilities, the supply chain that supports the nuclear program and uranium mines as well as continuous surveillance at uranium mills, centrifuge rotors and bellows production and storage facilities. Iran will be required to grant access to the IAEA to investigate suspicious sites or allegations of a covert enrichment facility, conversion facility, centrifuge production facility, or yellowcake production facility ANYWHERE in the country. Iran will implement an agreed set of measures to address the IAEA’s concerns regarding the Possible Military Dimensions (PMD) of its program.
              https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_nuclear_deal_framework#Inspections_and_transparency
          • 0 (4 voturi)    
            inspectii (Miercuri, 9 mai 2018, 17:10)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui samy19

            Inspectii de genul ala nu sunt cele care au gasit arme chimice la Saddam in curte si-n cutia de pantofi?
            Many credibilitate , much inspection...
            • +2 (2 voturi)    
              Confunzi (Joi, 10 mai 2018, 0:12)

              samy19 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

              SUA au acuzat Irakul ca dezvolta in secret un program nuclear. Inspectorii nu au mai apucat sa verifice acuzatiile ca SUA au atacat Irakul.
    • +3 (15 voturi)    
      cate tari a atacat Iranul? (Miercuri, 9 mai 2018, 10:38)

      kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      in ultimii 30 de ani?
      dar in ultimii 50?
      • -3 (13 voturi)    
        Cel puțin două (Miercuri, 9 mai 2018, 11:06)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

        Israelul (prin interpușii din Liban și Siria) și Arabia Saudită (prin proxy-urile din Yemen). Și asta doar în ultimul an, nu în ultimii 30. Cred că se pot pune la socoteală și Siria, Libanul și Yemenul însele, chiar dacă regimurile Iran-friendly de acolo nu ar spune asta. Ok, lăsăm Irak-ul la o parte, căci războiul din anii 80 a fost provocat de Saddam.

        Cum o dai, concluzia e că „Iran” și „pace” sunt două concepte incompatibile. Trebuie doar să ai puțină dorință de a te informa, ceea ce te-ar scuti de a mai pune întrebări penibile pe acest forum și de a te umple de ridicol.
  • +3 (5 voturi)    
    ....!? (Miercuri, 9 mai 2018, 10:10)

    ...!?! [utilizator]

    Probabil, prabusirea fortata a imperialismului (EST-WEST) si eliberarea coloniilor, s-a dovedit a provoca o mulțime de STATE ESUATE si puteri radicalizate in actual secol.

    Oamenii sunt mult mai putin nemultumiti atunci cand imperialistii au cate un imperiu decat atunci cand o tara proclamata a fi tara libera aluneca in saracie, dictatura sau extremism religios.
  • +1 (19 voturi)    
    Cu siguranta Trump (Miercuri, 9 mai 2018, 10:37)

    jim.beam [utilizator]

    este cel mai prost presedinte din istoria SUA.
  • -1 (17 voturi)    
    Efectul Trump (Miercuri, 9 mai 2018, 11:10)

    Tescovin [utilizator]

    Nu știu cât de eficientă se va dovedi denunțarea tratatului de către SUA (oricum mai puțin eficientă decât era tratatul până acum n-are cum să fie), însă fie și numai pentru voluptatea de a-i vedea pe toți socialiștii progresiști dând ochii peste cap și făcând spume la gură, zic că merită.
    • +4 (12 voturi)    
      Tu de fapt sarbatoresti prostia (Miercuri, 9 mai 2018, 12:53)

      vorbis [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Cu acord Iranul nu putea fabrica bomba atomica cel putin 10 ani, fara acord se poate apuca imediat s-o construiasca.

      https://www.youtube.com/watch?v=5xnZ_CeTqyM
  • +4 (16 voturi)    
    Genialul carmaci transforma America (Miercuri, 9 mai 2018, 11:15)

    gavrone [utilizator]

    intr-un actor irelevant. Destituiti-l pana nu e prea tarziu.