​DOCUMENT Programul "Anghel Saligny" a fost aprobat de Guvern: Ce impact bugetar negativ va avea programul care a aruncat în aer Coaliția. VIDEO

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 3 septembrie 2021, 16:14 Actualitate | Esenţial


Sedinta Guvern Citu
Foto: Facebook
​Un singur act s-a aflat vineri pe agenda publică a Guvernului: adoptarea prin Ordonanță de urgență a programului național de dezvoltare Anghel Saligny, în valoare de 10 miliarde de euro, care a aruncat în aer Coaliția de Guvernare. În nota de fundamentare la proiectul afișat de Guvernul Cîțu se arată și impactul bugetar: un minus de 26 miliarde de lei credite bugetare, în perioada 2022-2025, pe care Guvernul speră să-l compenseze prin creșterea veniturilor din implementarea 'e-facturare', programul de facturare electronică.

UPDATE 16:50 Proiectul a fost aprobat de Guvern


Cîțu, la finalul ședinței de guvern:
  • Colegii din USR, deși sunt plătiți pentru asta, nu au venit la sedință, dar am avut cvorum și am adoptat Programul "Anghel Saligny"
  • Să fie foarte clar: acest program se regăsește în programul de guvernare. Cine spune altceva, minte
  • În câteva săptămâni, avem PNRR, care va aduce în România investiţii de aproape 30 miliarde euro. Doar această coaliţie, din punctul meu de vedere, poate să implementeze acest program de investiţii
  • Întrebat de HotNews.ro despre impactul bugetar negativ de 26 miliarde de lei în perioada 2022-2025, Florin Cîțu a confirmat cifra. Întrebat cum va fi compensat acest impact negativ, în condițiile în care în nota de fundamentare se spune de posibila creștere a veniturilor din e-facturare, Cîțu a spus:

    "Nu..strategia fiscal-bugetară arată foarte clar că ne menținem, incluzând și Anghel Saligny și împrumuturile pe care le luăm din PNRR, pentru că și acelea se pun în deficit și datorie, ne menținem traiectoria de reducere a deficitului bugetar sub 3% în 2024. Ambele și Anghel Saligny și PNRR și impactul financiar au fost discutate, iar traiectoria a fost acceptată de Comisia Europeană cu aceste programe incluse în buget.", a declarat Florin Cîțu.
.................................................

Ședința de Guvern convocată vineri de premierul Cîțu, la care miniștrii USR-PLUS au anunțat că nu vin, solicitându-i acestuia demisia, are un singur act pe ordinea de zi: Ordonanța de urgență pentru adoptarea "Anghel Saligny", un nou program de tipul PNDL care prevede un buget de peste 50 miliarde de lei, în perioada 2021-2028, prin care primarii să facă investiții pentru dezvoltarea comunităților locale.


Proiectul de ordonanță de urgență a fost lansat în dezbatere publică în data de 11 august, și în aceeași zi a avut loc o ședință de Guvern în care acesta a fost dezbătut în primă lectură.

Impactul bugetar negativ: Minus de 26 miliarde de lei în perioada 2022-2025


Spre deosebire de proiectele care au fost anterior în consultare publică, de această dată în nota de fundamentare se precizează și ce impact bugetar este estimat: 26 miliarde de lei în perioada 2022-2025, media următorilor 5 ani după anul curent fiind un minus de 7 miliarde de lei.


Click pentru a deschide


Ministrul interimar al Justiţiei, Lucian Bode, a schimbat-o vineri dimineaţă din funcţie pe şefa Direcţiei de avizare a actelor normative din minister, Raluca Spoeală, decizia având legătură cu faptul că MJ nu a avizat ordonanţa de urgenţă privind Programul "Anghel Saligny", au declarat pentru News.ro surse din minister. Stelian Ion, demis de Florin Cîțu pe motiv că a refuzat să avizeze proiectul, a reacționat spunând că această decizie arată că premierul "folosește aceleași metode abuzive pe care le foloseau odinioară cei pe care atâta i-a criticat public".

Încă de joi seară, de la preluarea mandatului, Bode a anunțat că prima sa urgență va fi avizarea actului normativ privind programul "Anghel Saligny", în valoare de 10 miliarde de euro: "Procedura de avizare a unui act normativ este de natură tehnică și așa trebuie să rămână. Ministerul Justiției trebuie să se pronunțe strict pe legalitatea actelor. Despre oportunitatea unui program guvernamental sau a unei măsuri, deciziile sunt luate atunci când construiești programul de guvernare, când stabilești politicile publice sau direcțiile de acțiune".

Vineri dimineață, Lucian Bode a susținut că sunt îndeplinite toate condițiile legale pentru ca OUG privind programul "Anghel Saligny" să intre în ședința de guvern de la ora 16.00, iar Ministerul Justiției nu a constatat probleme de nelegalitate, așa cum spunea Stelian Ion, ci doar "observații tehnice și chestiuni de procedură".

Reamintim că premierul Florin Cîțu a încercat să adopte miercuri OUG privind PNDL 3 introducând-o pe ordinea de zi suplimentară a ședinței de guvern, fără avizul Ministerului Justiţiei. Ședința de guvern a fost suspendată și programată apoi pentru ora 19:00, însă miniștrii USR-PLUS au refuzat să participe. La finalul zilei, Cîţu a anunţat revocarea lui Stelian Ion de la Justiţie, spunând că nu va accepta în guvern "miniştri care să se opună dezvoltării României".

Joi, președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de revocare a lui Stelian Ion din funcția de ministru al Justiției, iar ministrul de Interne, Lucian Bode, a fost numit interimar la Justiție.

USR-PLUS a anunțat joi inițierea unei moțiuni de cenzură și îi cheamă alături pe "toți parlamentarii responsabili și interesați ca această criză politică declanșată de un prim-ministru iresponsabil să dureze cât mai puțin". Reprezentanții USR-PLUS mai spun că moțiunea poate fi evitată doar dacă Florin Cîțu își dă demisia de onoare sau coaliția îi retrage sprijinul politic. Liderul grupului USR-PLUS Ionuț Moșteanu a anunțat că USR-PLUS negociază cu AUR pentru depunerea moțiunii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17889 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Citu (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:17)

    consumator2 [utilizator]

    Acelasi …
    • +7 (19 voturi)    
      Cutzu le face Ziua ca Hotii (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:48)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      spre deosebire de PSD care le facea noaptea
  • +32 (44 voturi)    
    pnl (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:20)

    liviu_ [utilizator]

    a ajuns mai rau ca psd

    credaem inainte ca pnl unt niste psdisti ceva mai cizelati, si care fura asa mai finutz

    acum imi dau seama ca pnl sunt mai brutali ca psd cand vine vorba de furt !
    • -7 (17 voturi)    
      Corect (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:34)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dar nu este suficient sa țipăm pe forumuri. Alianta USR-AUR trebuie sa acționeze ori in Parlament, ori in stradă!
  • +20 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:20)

    [anonim]

  • +31 (39 voturi)    
    Nu sunt bani? (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:25)

    vasile78 [utilizator]

    Sa mai zica cineva ca nu sunt bani pentru spitale, sosele si cai ferate. :) Pentru spaga se gasesc bani!
    • +15 (23 voturi)    
      Corect. (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:16)

      bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      De ce să virăm 10 mld € alea către Autostrăzi, Spitale Regionale, România Educată. când putem dota 10 000 + de primari şi consilieri cu merţane, bmw, piscină în curte,....
  • +20 (32 voturi)    
    $$$$ (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:29)

    costicatrombon [utilizator]

    PNDL ul asta arata ca un bivol in savana inconjurat de lei si hiene ( pnl si psd), nimeni si nimic nu-l mai pot salva, va fi mancat pana la ultimul oscior, nu exista nimic ce ar putea anula acest festin.
  • +16 (26 voturi)    
    Cseke Otillo va distribui banii (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:37)

    hahahihi [utilizator]

    Va aloca bani după bunul plac. Cui?! Harghita, Covasna, Mures, Cluj, Sălaj, SATU Mare, adică acolo unde trădătorii de țara au instalat prefecți UDMR sau in zonele populate majoritar de secui. Rezultatul dorit este o mai mare distanțare economică a Ardealului de restul țării in scopul mai puțin vizibil (deocamdată) a solicitării autonomiei de către ardeleni. Papagalii de la guvernare, Câțu și Orbán, joaca după cum le cânta ungurii. Ar trebui întemnițații, fără deosebire. Nu voi mai vota cu ăștia câte zile oi avea. Trebuie sa luam atitudine, frați romani!!!!
  • +15 (29 voturi)    
    .. (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:54)

    naida [utilizator]

    Daca am avea un DNA in spiritul LCK, dimineață ar tăbărî pe ei
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:26)

      bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui naida

      Nu prea ar avea cum, cel puţin nu acum. Alocarea prin PNDL e legală, problema de fond e ce se întâmplă pe urmă cu banii ăia. A, când încep să se cheltuiască sumele respective, atunci poate intra DNA pe fir punctual şi să facă dosare primarului, intermediarilor, etc, iar dacă dovedesc că a ajuns până la Câţu şi mai bine.
    • +14 (14 voturi)    
      Tocmai asta e ideea (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:45)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui naida

      Procurorii dubiosi alesi de KJ sunt anti-justitie. Stelian Ion a fost dat afara pentru ca a inceput procedura de selectia a unor procurori profesionisti (procedura stopata de Bode). In plus cele 10 conditii impuse de USR erau inca o masura de control si transparenta, din nou, ceva respins de Citu.

      In acest moment diferenta dintre Citu si Dragnea e doar denumirea partidului.
  • +24 (28 voturi)    
    mda (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:56)

    SoulSearcher [utilizator]

    RIP Romania :DDD

    combinat cu faptul ca bugetarii si pensionarii de lux papa din ce in ce mai multi bani din buget... gaura facuta de ei abea de acu incepe sa se adanceasca...

    dupa 2025 sa ne asteptam la imprumuturi grele facute pe la FMI ca sa evitam o recesiune majora
  • +23 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:58)

    [anonim]

    • -5 (9 voturi)    
      Dintre ei 3, da (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:33)

      bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui

      Dar mai există şi alte partide. Vezi Volt, vezi Partidul Verde.

      Cât despre care fură mai mult, greu de spus, eu tind să inclin spre PSD că fură mai mult, simplu din prizma faptului că în PNL s-au înscris şi se mai înscriu şi oameni cinstiţi şi ok, doar că îl consideră (greşit în opinia mea) ca fiind singura alternativă la corupţia din PSD. Că oamenii ăştia rămân la coadă şi nu sunt promovaţi cum trebuie, asta e altă discuţie. E totuşi o diferenţă mare între PNL şi PSD
      PNL a avut un primar performant (Bolojan) şi l-au promovat , PSD a avut un primar performant ( primarul Ciugud, jud Alba ) şi l-au dat afară din partid.
      • +1 (1 vot)    
        Daca votezi asa (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 14:01)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui bumble-bee

        Vei ajunge tot la lipsa cvorum sau majoritate parlamentara. Guvernele si legile vor fi facute tot prin coalitie USL + UDMR.

        Nu, solutia pt. Romania e sa votezi un partid mare, ca USR si sa castige majoritate parlamentara a.i. sa nu mai fie nevoie de aliante. Paguba mai mare e presedintele. Un dulap ametit ca kwj trebuie evitat.
  • +16 (26 voturi)    
    daca (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:04)

    martel55 [utilizator]

    cutu e cetatean onorabil, de ce umbla dupa banii nostri?
  • +22 (26 voturi)    
    Catzu un om slab sau PNL=PSD? (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:06)

    levierul [utilizator]

    Toti vor bani de la guvern. Cand ajung la putere, de aia sustin alegerile din teritoriu. Pentru ca stiu ca dupa urmeaza banii. Daca ar fi investitii necesare si justificate, atunci nu ar fi nicio problema, insa primarii vor banii aia pentru a construi o toaleta in curtea scolii cu 100 de mii de euro, pentru ca firma care o face ii da direct primarului jumatate din bani.
    Catzu aici e un om slab. Propunerea USR-PLUS era de conrol, de transparenta. Nu era impotriva invetitiilor, ci pentru a asigura transparenta si responsabilitatea acestora.
  • +6 (12 voturi)    
    doar 26 de miliarde ? (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:08)

    Vic_Tor [utilizator]

    e ok, le platesc copii nostri din alte credite pe care le vor plati copii lor ...
    • +11 (11 voturi)    
      Nu şi dacă.... (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:16)

      bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      dacă emigrează nu mai plătesc nimic ;) nici ei nici copiii lor
      • -1 (3 voturi)    
        vezi ca se cam termina si destinatiile de emigrare (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 9:21)

        AES [utilizator] i-a raspuns lui bumble-bee

        si le va ramane sa emigreze in China... :)))))))
        • 0 (0 voturi)    
          ce? (Luni, 6 septembrie 2021, 13:30)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui AES

          esti cumva de la PSD Giurgiu si vrei sa te mictionezi pe disapora?
  • -1 (3 voturi)    
    PACAT (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:19)

    programatoru [utilizator]

    nu o sa reuseasca sa se bucure de el, de acum si urmatoarele alegeri

    poate pana luni mai fura acolo cateva milioane de euro
  • +11 (17 voturi)    
    Și KI ce zice? că la dragne mai zicea ceva (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:26)

    muvis [utilizator]

    Și președintele Klaus ce părere are de hoția sta, cu cheltuirea a 50 mld de lei de către primari, în aceleași condiții în care s-a furat pe rupte în pndl ul anterior?

    Mai deranjați-l și pe președinte, dlor jurnaliști, că el a girat mizeria asta. Într-o țară cu un antreprenoriat secătuit de pandemie, consideră că e bine să avem așa hoție?
    • +7 (9 voturi)    
      Ghinion... (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:16)

      bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      şi atât.
  • +9 (11 voturi)    
    liber la FURT (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:26)

    liviu_ [utilizator]

    pnl continua ce face psd !

    daca din banii aprobati de 50 miliarde o sa se foloseasca 5 miloiarde in interesul cetateanului mare lucru...

    restu o sa "dispara" o sa faca cu aia 5 miliarde 3 lulele 3 surcele cu care o sa se laude si 45 o sa FURE , cot la cot cu primarii psd !

    vai de tara asta!
  • +10 (14 voturi)    
    Programul asta PNDL 3 (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:49)

    coco04 [utilizator]

    E un exemplu clar de trafic de influență politică.Exact cum a făcut Dăncilă cănd a dat pensii speciale pentru primari imediat inaintea congresului PSD.
  • +9 (11 voturi)    
    finantarile europene nu se pot fura, (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:55)

    acribion [utilizator]

    furam din finantarile bugetare.
    noi si ai nostri,
    restul populimii, ei cu ei insisi,da' tre' sa plateasca, ca d'aia sunt palmasi.(imbecili)
  • +8 (10 voturi)    
    Toată această criză (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:55)

    ploiesteanu [utilizator]

    Toată această criză a fost declanșată din dorința de putere a lui Câțu, din dorința de a deveni președinte PNL. În decembrie 2020 Câțu devine Premierul României. Pe 17 mai când Orban programează congresul PNL în septembrie 2021, în capul lui Cîțu s-a aprins o luminiță, ce-ar fi dacă... Începând cu jumătatea lunii iulie Câțu convoacă primarii PNL din teritoriu, unde au fost semnate contracte de investiții promise și alte investiții prin PNDL dacă, bineînțeles Câțu va fi ales Președinte PNL. Și s-a ținut domnul Câțu de cuvânt. Nu s-a ținut însă de cuvânt când a propus în guvernul Orban, ca pensiile să fie mărite cu 40% încă de la începutul lui 2021, nu de la 1 septembrie, așa cum prevede legea pensiilor promovată de PSD. După ce a devenit premier a uitat însă brusc. Dar asta a fost altă treabă. Așadar cum să facă asta, adică să alocheze banii necesari și promiși primăriilor PNL din teritoriu. A găsit soluția, a demis ministrul finanțelor ca să poată împărții discrețional acești bani pe durata când l-a înlocuit pe Alexandru Nazare. Genial. Acum ce să vezi, nenorociții ăștia de la USR, tocmai când a zis că și-a îndeplinit planul îndelung studiat de a împărții bani primarilor loiali, nu aprobă PNDL-ul simțind că e o cacialma de la început, știindu-se că Cîțu, considera PNDL-ul o pierdere de bani, în 2020 tăind cea mai mare parte din bugetul PNDL 2. Astăzi domnul Câțu și-a schimbat părerea, PNDL, dezvoltare rurală, bunăstarea comunelor etc. Politichie ieftină.
  • +11 (11 voturi)    
    dezinformati!! (Vineri, 3 septembrie 2021, 19:48)

    bancheru83 [utilizator]

    adevaratul motiv pt destramarea coalitiei sunt numirile de procurori la diicot si dna!!!stelian ion a fost demis de iohannis prin mascariciul penal betiv catu!
  • +3 (7 voturi)    
    ponderea condamnatilor penali in pnl (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:12)

    Antenistontel [utilizator]

    e mai mare decat la psd!
    atentie, am zis ca ponderea, despre numarul total nu ma pronunt!
    deasemenea, ponderea semi-analfabetilor este mai mare in randurile pnl!
  • 0 (4 voturi)    
    Si totusi, (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:41)

    yol [utilizator]

    coalitia a sarit in aer de la justitie, si nu din cauza pndl4. Iohannis a detonat bomba! Pe catu l-a folosit doar!
  • -2 (4 voturi)    
    citu > dracnea (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:02)

    liviu_ [utilizator]

    efectiv incep sa cred ca psd e mai bun decat pnl...
  • +1 (1 vot)    
    Pentru alocatiile copiilor nu au bani (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 7:28)

    galeo [utilizator]

    Dar pentru spaguirea primarilor se gaseec bani.