UPDATE Irina Alexe, tânăra pensionară de la Ministerul de Interne, nu și-a publicat încă declarația de avere

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2021, 11:26 Actualitate | Esenţial


Irina Alexe cu Vasile Blaga
Foto: AGERPRES
​Decizia de numire a Irinei Alexe în funcția de secretar de stat la Ministerul de Interne a apărut în Monitorul Oficial în data de 25 februarie 2021, însă nici până acum aceasta nu și-a publicat declarația de avere. Acest document ar arăta veniturile sale, inclusiv nivelul pensiei speciale. Reamintim că Irina Alexe, fostă polițistă, s-a pensionat în 2016, la vârsta de 42 de ani, pensia ei fiind de 13.000 de lei în acea perioadă. Potrivit surselor HotNews.ro, între timp pensia sa a crescut și mai mult.

UPDATE Ministerul de Interne a precizat pentru HotNews.ro că Irina Alexe a trimis documentele pe 25 martie, încadrându-se în termenul de 30 de zile prevăzut de legea 176/2010, însă nu fusese încă publicată pe site, acest lucru putând fi făcut în alte 30 de zile. În cele din urmă, au fost publicate vineri, în urma articolului de pe HotNews.ro.

Potrivit Legii 176/2010, declarațiile de avere și declarațiile de interese se depun obligatoriu în termen de 30 de zile de la data numirii.

Guvernul a aprobat recent un proiect de lege privind cumulul pensiei cu salariul, însă acesta nu poate fi aplicat până nu trece de Parlament.

Irina Alexe a mai ocupat funcţia de secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne în guvernarea Cioloș. Irina Alexe este membru PLUS și a fost propunerea USR-PLUS pentru funcția de secretar de stat la Ministerul de Interne. Pe de altă parte este considerată și apropiată de Vasile Blaga.

USR PLUS se laudă cu propunerea lor, spunând că Alexe este membru PLUS şi are o "experienţă îndelungată juridică şi administrativă", fiind ofiţer timp de 20 de ani în structura centrală a Ministerului Afacerilor Interne, din care ultimii zece ani făcând parte din conducerea ministerului.

În februarie 2016 a fost numită secretar de stat în cadrul Secretariatului General al Guvernului. În momentul numirii era secretar general adjunct in Ministerul Afacerilor Interne. În septembrie 2016 s-a întors la Ministerul de Interne, dar pe funcție de secretar de stat.

În 2019 a ajuns în conducerea PLUS. La doar 35 de ani, Irina Alexe a devenit cel mai tânăr chestor din Poliția Română, echivalentul funcției de general cu o stea, potrivit B1. Ascensiunea ei în această funcție a fost pusă sub semnul întrebării în condițiile în care era vorba despre un grad profesional care se obține extrem de greu. Numirile sale pe funcții înalte au fost puse pe seama apropierii sale de Vasile Blaga.

Citește și: O fostă polițistă, pensionată la 42 de ani, va fi readusă la Ministerul de Interne de către USR-PLUS







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9158 vizualizari

  • +33 (43 voturi)    
    garantez ca NU isi va publica declaratia de avere (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:30)

    Gryphus [utilizator]

    Ea stie ca incalca legea dar nu ii pasa.

    NU isi va publica declaratia de avere iar legea cu privire la cumul pensie salariu NU va trece de parlament sau de CCR.

    securistii nu vor permite ca aceasta lege sa li se aplice (adica aia din SRI, SPP, MAI, MAPN, Jandarmerie etc)
    • +4 (6 voturi)    
      De care lege vorbiti? (Vineri, 2 aprilie 2021, 18:07)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      De legea lui R. Țurcan cu o mie si una de exceptii?
      Cred ca nu e nicio lege cu pensii speciale in Parlament!

      Pensiile speciale??
      După alegerile viitoare!
      Sa fie subiect de campanie electorală!

      Pensiile speciale la Primari / VicePrimari?
      Never!

      Legea micsorarii indemnizatiei consilierilor locali de la 20% din Leafa Colosală a Primarului la 2%?
      Cum sa deranjăm 41466 de trantori?
      Nu ei manaresc voturile!

      Turcana stie de ce!
  • +33 (41 voturi)    
    ///// (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:37)

    GemstonePig [utilizator]

    in 4 ani pensiile speciale au crescut undeva la 50%. Fata are undeva la 200 milioane lei vechi lunar. USR+ si-a tras un glont in picior tot insistand cu duduia asta fara de care efectiv nu se poate face reforma in Romania.
  • +31 (31 voturi)    
    trai neneaca... (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:48)

    frum [utilizator]

    a muncit 20 de ani si a iesit cu pensie de 13000 lei
  • +16 (28 voturi)    
    o PLUSERISTA adevarata! (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:54)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    logic, ce va asteptati, ca ei sa respecte legile in ce priveste obligatiile lor? ne ne ne....ei "este" cei cu drepturi (pentru ei) (pensii speciale, sinecuri diverse, contracte...), cu atitudinile de hipsteri corporatisti, cu PR-ul, Social Media, etc, mai putin cu treaba si obligatiile. Exceptiile notabile, gen Drula nu sunt regula.

    Valeriu Nicolae, de ex, publica de ceva timp "CV"-uri ale sinecuristilor, unii cu sume inimaginabile obtinute de la stat, dar USRPLUS merge pe burta...mai degraba incep sa puna si ei proprii lor sinecuristi acolo, decat sa elimine acele mizerii.

    Apoi, legat de pensiile speciale- declarativ, le elimina, practic, mai stai ca CC zice ca, ca Y, ca Z, ok, nu le poti elimina (pe unele), dar de redus valoric poti.

    Una peste alta, sa ai o asemenea persoana in PLUS, cu pensie speciala (si de la 42 de ani!!!), e o palma uriasa data tuturor care cred intr-un partid cu repere etice, morale. Nu poti, frate, sa te revendici in dirijor moral si etic si sa ai asa ceva in randul tau, strgand ca "pesedistii sunt hoti si corupti", nu ai cum....
  • +24 (24 voturi)    
    Eu am muncit 43 de ani (Vineri, 2 aprilie 2021, 12:07)

    Leo55 [utilizator]

    Eram deja inginer si lucram cand ea nici nu se nascuse.
    Cred ca am iesit deodata la pensie. Eu am o pensie (contributiva) de 4500 de lei pe luna, pe care o consider o pensie buna.
    De ce n-ar trebui si specialii sa considere o pensie totala de la stat de 4500-5000 de lei pe luna, ca fiind o pensie buna?
    PS. N-am spus numai 4500 de lei, sa nu spuna ca sunt invidios. Ca nu vreau sa aiba mai mult ca mine.
    • +13 (21 voturi)    
      cum de ce?! (Vineri, 2 aprilie 2021, 13:21)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      "De ce n-ar trebui si specialii sa considere o pensie totala de la stat de 4500-5000 de lei pe luna, ca fiind o pensie buna?"
      cum de ce? pentru ca esentiali POT! pt ca romanii nu se revolta si nu protesteaza impotriva pensiilor speciale! ar trebui sa fim 1000000 in strada si sa cerem desfiintarea specialelor si sa obligam politicieni sa faca reforme adevarate!
    • +4 (12 voturi)    
      cum de ce?! (Vineri, 2 aprilie 2021, 13:21)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      "De ce n-ar trebui si specialii sa considere o pensie totala de la stat de 4500-5000 de lei pe luna, ca fiind o pensie buna?"
      cum de ce? pentru ca esentiali POT! pt ca romanii nu se revolta si nu protesteaza impotriva pensiilor speciale! ar trebui sa fim 1000000 in strada si sa cerem desfiintarea specialelor si sa obligam politicieni sa faca reforme adevarate!
      • +5 (9 voturi)    
        exact (Vineri, 2 aprilie 2021, 15:15)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        asa ar trebui,...dar nu am vazut nicio mobilizare vreodata pe tema (exclusiv) a nedreptatii uriase a pensiilor speciale- atat nesimtit si imoral de mari, dar si date prea devreme.
        Ca daca se face, eu ies si trag de toata lista mea de pe fb sa o faca.
        Dar, stiti de ce nu se face, da? ca si daca are cineva initiativa, e repede pus la colt, ingropata, etc...pentru ca...specialii sunt din servicii, logic.
  • +4 (18 voturi)    
    Oameni buni, nu va grǎbiți sǎ acuzați! (Vineri, 2 aprilie 2021, 12:07)

    ofCAER [utilizator]

    Exista o lege fundamentalǎ a funcționǎrii universului, care ne învațǎ cǎ orice forțǎ naște o alta egalǎ ca mǎrime dar de sens contrar; așadar, vreți nu vreți, trebuie sǎ acceptați cǎ și PLUS-ul își are minus-ul sǎu, de mǎrime egalǎ.
    Iar dacǎ Cioloș, Barna și gașca se bat cu pumnu-n piept și încă vǎ vînd gogoși, voi luați aminte la mine: legea pe care-a pomenit-o baba mai sus se cheama „principiul acțiunii și reacțiunii”. Nu vă mai zic – că asta știți, nu-I așa? – că reacțiunea o fac reacționarii…
  • +21 (27 voturi)    
    Dacă ditamai secretarul usrplus nu răspunde (Vineri, 2 aprilie 2021, 12:14)

    muvis [utilizator]

    Întrebați direct președinții partidului, domnii Cioloș și Barna, și solicitați-le declarația doamnei.
    Are fi interesat de văzut care e pozitia domnilor.
  • +14 (20 voturi)    
    Aveti impresia ca statul da doi bani pe voi (Vineri, 2 aprilie 2021, 12:23)

    emil bobu [utilizator]

    Ce naivi sunteti.
    • +10 (20 voturi)    
      USR USR! (Vineri, 2 aprilie 2021, 13:02)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Cucoana e de la Plus, prietena cu Ciolos. Ce zici, ii mai votam?
  • +23 (25 voturi)    
    13.000+13.000 (Vineri, 2 aprilie 2021, 12:32)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    cam atât câştigă doamna chestor de la 35 ani....parcă ar fi din cartea aia..căpitan la 15 ani
    FĂT FRUMOS e mic copil pe lângă această doamnă...să ajungi până la 42 ani şi doctor şi general cu 2 stele e de domeniul extraterestrului
    oare o fi fost prin forţele NATO din IRAK, KOSOVo de a meritat ea atâta bănet şi recunoştinţă !?
    dar nu trebuie să ne mirăm că şi OPREA a ajuns general cu 4 stele tot în vreo câţiva ani, şi doctor şi conducător de doctorate dintr-un jandarm obscur
  • -2 (16 voturi)    
    nu-i bai... (Vineri, 2 aprilie 2021, 12:59)

    izu51 [utilizator]

    ca sunt profesionisti tineri care ocupa posturi de conducere...problema este cine-i evalueaza fara concurs !!Nu-i vina ei ca are asa o pensie,vina o au politrucii care au votat astfel de legi !Daca legea ii permite sa se pensioneze ,iar apoi sa se reangajeze bugetar ,cumuland pensia cu salariul,iar este vina intereselor personale ale parlamentarilor din toate partidele care au votat-o !!
    Nu fiti impotriva legilor ci a legiuitorilor ticalosi !!
    • +11 (11 voturi)    
      Și atunci, intrebarea (Vineri, 2 aprilie 2021, 13:36)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui izu51

      O victimă a legiuitorului ticălos, aruncată într-un trai mult prea confortabil și de altfel, fără eforturi majore de-a lungul acestui drum, poate avea un rol în așteptata reformare a statului?
    • +8 (10 voturi)    
      sigur, cum nu e nici vina hotilor si coruptilor (Vineri, 2 aprilie 2021, 15:19)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui izu51

      ca legiuitorul a facut si face legi pentru ca ei sa poata scapa si ramane cu averile lor fabuloase, nu?
      Ce vina are Voiculescu securistul ca a putut fura si sa ramana cu aproape toata averea si cu doar un an de inchisoare, daca legile i-au permis? Sau Becali ca aia din Armata i-au dat aproape moca terenurile din Voluntari, Pipera, etc?
      samd.
      Acelasi rationament se aplica peste tot. Chiar nu este deloooc , dar absolut deloc vina infractorului, hotului, imoralului...ca daca poate, de ce nu?

      Vina e mereu a victimei, cunoastem. In cazul de fata poporul roman, fraierii care nu beneficiaza de pensie speciala de la 40+ ani, platitorii de taxe, in special cei din privat, samd.
  • +20 (20 voturi)    
    Cum e,ba,sa te pensionezi la 42 de ani??? (Vineri, 2 aprilie 2021, 14:09)

    persuasiv [utilizator]

    oare cum e sa ajungi general,doctor etc...asa de tanar???Oare ce trebuie sa faci???Visez si eu cu ochii deschisi.Mare minune ,ba.
  • +14 (18 voturi)    
    O sa se rezolve (Vineri, 2 aprilie 2021, 14:46)

    VOX. [utilizator]

    Ne-au promis fara penali, fara pensii speciale, fara pensionari la 40 de ani etc.
    O sa se rezolve? Sau asteptam pastele cailor?
  • +15 (15 voturi)    
    Romani a, sat fara caini!!! (Vineri, 2 aprilie 2021, 14:58)

    Parzivall [utilizator]

    Cum ramane cu limita de varsta pt pensionare? Ca pe la altii, daca nu treci de 65-66 de ani, nu te poti pensiona nici daca esti ruda cu dracu!!!
  • +7 (7 voturi)    
    De ce umbla trei milițieni împreună? (Vineri, 2 aprilie 2021, 15:31)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Unul stie sa citească,
    Unul stie sa scrie,
    Unul apara doi oameni de cultura!
    Madam cum încasează pensia speciala + salariul?
    Precum Tudose?
  • +11 (11 voturi)    
    Problema, de fapt... (Vineri, 2 aprilie 2021, 17:19)

    modream [utilizator]

    ...nu e ca a iesit cu pensie speciala la 42 ani si are si salariu baban. Ca, vorba lu' nenea Barna, asa ere legea, buna sau rea. Problema reala e alta: sa ne explice doamna general maior, cum a promovat ea atatea grade pe repede inainte (ilegal si imposibil, conform legii). A ajuns de la inspector principal la comisar șef de poliție în patru ani consecutivi. Dacă se respecta legea, jurista Irina Alexe ajungea de la gradul de inspector principal la comisar șef de poliție în minimum zece ani (Legea 362/2002). AICI E BUBA. Pentru aceste smecherii ea trebuie judecata acum. Asteptam explicatii.
  • -2 (10 voturi)    
    ! (Vineri, 2 aprilie 2021, 17:21)

    tudorr [utilizator]

    USR ar trebui rapid sa rezolve situatia si sa vina cu explicatii! Pe de alta parte, nu e vina doamnei respective ca a iesit la pensie la 42 de ani cu o avere pe post de pensie, ca nu USR a facut legile care permit asemenea golanii!
  • +1 (3 voturi)    
    conteaza pe cine sugi (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 8:45)

    Razvan_M [utilizator]

    Asta este o lege nescrisa in orice administratie publica. Kamala Harris a ajuns VP al Statelor Unite in felul asta, iar cu senilul de Biden aproape sa fie tras pe linie moarta, probabil va fi prima femeie POTUS.