Guvernul decide azi dacă introduce carantina de noapte în weekend, de la ora 20.00

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2021, 9:56 Actualitate | Esenţial


Sedinta Guvern Citu
Foto: Facebook
Guvernul decide joi dacă înăsprește restricțiile în contextul creșterii numărului de cazuri de COVID-19. Decizia va fi luată după întrunirea Comitetului Național pentru Situații de Urgență. Conform unor surse oficiale, sunt luate în calcul restricții pentru weekend, precum închiderea magazinelor după ora 18.00 și carantina de noapte de la ora 20.00, față de 22.00, cum este acum.

Ședința Guvernului este programată pentru joi, de la ora 17.00, conform surselor citate.


Iohannis a spus că în această etapă nu este o variantă carantinarea Bucureştiului, dar restricţiile suplimentare sunt necesare fiindcă "nimeni nu-şi doreşte să ajungem în situaţia de avarie ca să nu mai putem gestiona valul trei".

Alte 6.136 de cazuri de COVID-19 au fost raportate miercuri în România. Bilanțul a ajuns la 913.143 de îmbolnăviri, potrivit datelor furnizate miercuri de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi au decedat alte 137 de persoane, iar la terapie intensivă sunt internați 1.351 de pacienți - un nou record.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6825 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    da, da, da! (Joi, 25 martie 2021, 10:03)

    cucuveauamov [utilizator]

    dar de ce doar noapte? vreme sa ne bucuram de masurile guvernamentale si ziua! i-am votat sa ne reprezinte doar noaptea?
    • +2 (6 voturi)    
      PNL ne obliga sa mergem toti la mall pana la 18 (Joi, 25 martie 2021, 10:33)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      urmeaza ca acest partid 'LIBERA:' sa ne taie lumina la 10 seara ca pe vremea aluia pe care l-au impuscat in 89
  • +6 (12 voturi)    
    O fi invitat si neamtul acolo? (Joi, 25 martie 2021, 10:16)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Nu inteleg in ce calitte isi da mereu neamtul cu parerea despre ce trebuie facut.
  • +6 (12 voturi)    
    Si care ar fi efectul? (Joi, 25 martie 2021, 10:18)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Ce se intampla daca ies afara la 20:01 in loc de 19:59? Care e diferenta? doar ca astfel le ofer siguranta babelor paranoice, care poarta masca sub gene, desi sunt singure in parc?
    • +4 (8 voturi)    
      hehe (Joi, 25 martie 2021, 10:50)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      cand ma opaream eu ca un turbat ca idiotii ne conduc si nu suntem decat niste animale de muls,martorii mastii sfinte ma injurau cu spor.
      acum,cretinii care ne conduc mai scot o pamablica pe nas,un iepure mai nou din joben.
      cand lumea o sa inteleaga ca de covid nu ai cum sa scapi,poate atunci o sa traim mai linistiti,impacati cu ideea.insa pana atunci populimea e multumita cu circul
      ieftin prestat de clasa politica.si asta se aplica oricarei tari.interesul oracarui guvern este sa aiba supusi ascultatori si devreme acasa.orbi si surzi dusi de manuta si hraniti cu lingurita.
      sa speram in libertatea spiritului macar
  • +6 (12 voturi)    
    Si se mai mira? (Joi, 25 martie 2021, 10:19)

    UnchiulSam [utilizator]

    Sa inchida magazinele de la 18, ca lumea sa se imbulzeasca in ele in restul zilei. Sa iti ceara iar sa scrii declaratii stupide, pentru a iesi din casa - de parca virusul fuge cand vede hartia aia a ta scrisa de mana! Astea sunt masurile la care ii duce capul! Aici se opreste intelectul domnilor guvernanti. Cu astfel de masuri au ei pretentia ca vor opri pandemia!
    In loc sa recunoasca faptul ca valul 3 e direct legat de deschiderea scolilor, fara a se fi luat absolut nici o masura eficienta de evitare a contagierii intre copii (probabil nici nu e posibil asa ceva)!

    Cand vedem tot timpul numai decizii imbecile, de genul asta, cum dracului sa te mai miri ca lumea nu mai are incredere in nimic? Cum sa il cred pe unul care apare la pupitrul guvernului si rage ca vaccinul e SIGUR SI EFICIENT, cand acelasi individ pretinde ca se opreste virusul daca lumea nu poate sa iasa din casa de la ora 20 seara?
    Cum dracu' sa ne miram ca alde Sosoaca sau liderul de galerie de carton aurit capata adepti mai ceva ca niste Mesia?
  • -5 (7 voturi)    
    Cred ca cel mai misto (Joi, 25 martie 2021, 10:27)

    UnOmOarecare [utilizator]

    E sa fii doar transmitator asimptomatic. Iti formezi anticorpi si nu ai nimic.
  • +6 (10 voturi)    
    incapabili (Joi, 25 martie 2021, 10:29)

    NOTORIOUS [utilizator]

    cand instutiile statului sunt incapabile sa-si proteje cetatenii se recurge la suprimarea libertatii de miscare
  • +2 (6 voturi)    
    daca (Joi, 25 martie 2021, 10:39)

    martel55 [utilizator]

    am fiu avut niste bugetari repsponsabili la DSP-uri, care sa isi faca treaba si sa faca anchete epidemiologice serioase, a fi avut o imagine a locurilro unde se produc cele mai multe nfectari si se puteau lua masuri pucntuale (spre exemplu riscul sa te infectezi la loculd de munca pare mult mai ridicat decat la magazin)...asa, bajbaim ca bezmeticii fara rezultate
  • 0 (2 voturi)    
    la patron te da afara daca nu-ti faci treaba (Joi, 25 martie 2021, 11:55)

    John_Re [utilizator]

    pe astia cine-i da afara?

    la mai bine de un an de la inceputul pandemiei habar nu au ce trebuie sa faca dar salariile merg inainte.
    • -1 (1 vot)    
      Pai trebuia noi s aii dam...dar (Joi, 25 martie 2021, 13:36)

      UnchiulSam [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Puteam sa ii dam afara acum cateva luni, la alegeri. Dar care era alternativa? PSD? Scapam de dracu' si dadeam de tac-su! Putem sa ne resemnam, tara asta n-are nici o speranta.
  • 0 (0 voturi)    
    E usor sa critici orice masura ! (Joi, 25 martie 2021, 17:00)

    Cugetator [utilizator]

    Mult mai greu este sa aplici aceste restrictii cu seriozitate, fiindca o faci inclusiv pentru sanatatea proprie si nu a lui Iohannis. Unul Ulise, daca ati auzit , si-a legat echipajul de catarge, ca sa nu urmeze cantecul nociv al sirenelor. Noi am face bine sa legam , chiar definitiv niste disperati daunatori ca Sosoaca, Grosan si din pacate si destui altii !
  • 0 (0 voturi)    
    Culturile (Joi, 25 martie 2021, 17:20)

    John M. [utilizator]

    "in curs de dezvoltare" dau intotdeauna legi care nu pot fi respectate. Oare de ce?! Cati Florini Iordache are neamul asta?!
  • 0 (0 voturi)    
    deci, (Joi, 25 martie 2021, 19:29)

    nick1587873340950 [utilizator]

    guvernul a discutat cu virusul sa atace dupa ora 18.00, altfel e greav! Cita Ipocrizie