UPDATE Iohannis: Carantinarea Bucureștiului nu e o soluție, dar trebuie restricții suplimentare / Cum argumentează Prefectura București că nu a convocat până acum Comitetul pentru situații de urgență

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2021, 12:37 Actualitate | Coronavirus


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Carantinarea Capitalei nu este o soluție pentru București, unde rata de infectare continuă să crească, însă sunt necesare restricții suplimentare, a declarat miercuri președintele Klaus Iohannis, care a vorbit despre limitarea circulației în week-end și despre reducerea programului mall-urilor.

UPDATE 15.30
Noile măsuri ar urma să fie decise de către Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență București, care până acum nu a fost convocat de către prefectul Alin Stoica, acesta având la dispoziție 48 de ore pentru convocarea de la momentul la care incidența a depășit pragul de 6. "Până la acest moment, nu s-au primit informările de la DSP și INSP. Din acest considerent încă nu s-a hotărât convocarea Comitetului Municipiului București pentru Situații de Urgență", a transmis purtătorul de cuvânt al Prefecturii București, mariana Stancu-Țipișcă.
  • "Trebuie să fiu foarte sincer, acest val trei nu dispare de la sine. Pentru a domoli acest val trei este nevoie de respectarea restricţiilor şi accelerarea campaniei de vaccinare. (...) Sunt foarte îngrijorat, situaţia este extrem de serioasă. Fac apel la toţi românii să respecte restricţiile şi să se înscrie pentru vaccinare”, a declarat Klaus Iohannis.
El a spus că pentru Capitală este nevoie de restricții suplimentare și că speră ca reprezentanții Comitetului pentru situații de urgență București "să fie înțelepți și să înțeleagă acest lucru".
  • "(...)Restricţii probabil sunt necesare acolo unde se formează aglomeraţii şi probabil este nevoie de a reduce aceste aglomeraţii în special în weekend.
  • Probabil vor trebui schimbate orele de deschidere şi pentru magazine, şi pentru mall-uri. Pe scurt, trebuie eliminate aglomerările şi este în interesul nostru al tuturor, în fond, dacă respectăm restricţiile îi ajutăm pe cei din prima linie, medicii, personalul medical şi ajutăm pe cei mai puţini norocoşi dintre noi care fac o formă mai gravă de boală", a afirmat președintele.
Iohannis a spus că în această etapă nu este o variantă carantinarea Bucureştiului, dar restricţiile suplimentare sunt necesare fiindcă "nimeni nu-şi doreşte să ajungem în situaţia de avarie ca să nu mai putem gestiona valul trei".

  • "În fiecare zi, din păcate, sunt foarte mulţi care se îmbolnăvesc şi, din păcate, sunt şi foarte mulţi care ajung la terapie intensivă şi acolo este problema cea mai mare fiindcă numărul de locuri de terapie intensivă este limitat.
  • S-a creat în ianuarie, februarie impresia că pandemia cumva a trecut, o impresie, din păcate, greşită.
  • Autorităţile competente nu s-au preocupat să extindă numărul locurilor de terapie intensivă pentru pacienţii COVID şi suntem în această situaţie când practic în fiecare zi se ajunge la limită. Doar cu restricţii suplimentare, cu respectarea lor, evident, putem să facem faţă acestui val trei”, a adăugat Iohannis.
Rata de infectare în București continuă să crească, ajungând miercuri la 6,37, față de 6,22 marți, când indicele a depășit pragul de 6 cazuri la mia de locuitori.

Autoritățile au anunțat marți că nu va fi instituită carantina în București, în perioada următoare, dar că vor fi impuse noi restricții.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12062 vizualizari

  • +2 (26 voturi)    
    Nu imi dau seama (Miercuri, 24 martie 2021, 12:46)

    UnOmOarecare [utilizator]

    In ce calitate vorbeste Johannis si daca l-a intrebat cineva de vorba.
    • -2 (12 voturi)    
      Carantinarea si lockdown - singura solutie! (Miercuri, 24 martie 2021, 14:01)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      .*.

      Cum sa nu fie o solutie? Este singura solutie!
      In tara sosocilor si a pesedistilor, doar cu FORTA se poate face ceva!
      Lockdownul total a fost singurul care a dat rezultate! De la relaxare avem numai cresteri de cazuri desi ap 1.5 milioane din populatie s-a vaccinat si multi au trecut deja prin boala!

      Doar cu lockdown total, armata pe strazi si amenzi imense se poate potoli totul!

      .*.
      • 0 (2 voturi)    
        Aveti sanse reale de angajare (Miercuri, 24 martie 2021, 20:22)

        VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Kim Jong-un cauta un consilier.
    • +1 (9 voturi)    
      Iohannis vrea sa fir ministrul Sanatatii (Miercuri, 24 martie 2021, 14:28)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      si prim ministru in acelasi timp

      e timpul ca USR sa ia pozitie
    • +8 (10 voturi)    
      In calitatea (Miercuri, 24 martie 2021, 14:49)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      Ca are deja al doilea mandat si nu i mai pasa..
  • +3 (21 voturi)    
    Tara arde si ficusul (Miercuri, 24 martie 2021, 12:47)

    mihaipricop [utilizator]

    planteaza copaci, bine macar ca nu era la schiat la fel ca a 2-a zi dupa tragedia de la Bals.
    • +2 (12 voturi)    
      A aparut Schiorul? (Miercuri, 24 martie 2021, 15:46)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Care nu stie de ce!
      La ce!
      Si pentru ca se baga in zeama!
  • +1 (13 voturi)    
    De ce nu este o solutie? (Miercuri, 24 martie 2021, 12:50)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    De ce la exact aceeasi valoare a infectiilor localitatile nu au exact aceleasi masuri? OK, inteleg sa depinda de numarul de locuri la ATI disponibile. Dar cam atat. Orice decizie care nu e pe baza numerelor e una politica. Ce are politica comun cu o epidemie?!? Sau sa fie impartit Bucurestiul pe sectoare si aplicata carantina intre sectoare, nu?
    • +5 (7 voturi)    
      Mie nu-mi place carantina deloc (Miercuri, 24 martie 2021, 15:37)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

      Decizia trebuie sa fie politica, pentru ca nu raspund aia de la DSP, raspunde (politic) PM si restul ministrilor. Faptul ca-i decizia politica nu inseamna ca trebuie sa fie discretionara, lipsita de transparenta, arbitrara si sa duca la un tratament diferit pentru Bucuresti si Timisoara (de exemplu).
      Nicaieri in tara nu-i o densitate la fel de mare de locuitori ca in Bucuresti, daca e sa iei masuri impotriva contagierii, le iei cu precadere in Bucuresti, nu intr-o comuna din Baragan (care ajunge la 7/1000 cand se imbolnaveste un nenea).
      In concluzie: decizia trebuie sa fie politica, dar tratamentul trebuie sa fie egal, ce faci in Fantanele, faci si-n Bucuresti (si invers). Ce-au facut cu Timisoara e bataie de joc si asta nu-i de trecut cu vederea.
      P.S. E imposibil de bagat in carantina un sector din Bucuresti, ori il bagi pe tot, ori nimic. E exclus asa ceva. Limitele de sectoare nu-s nici rauri, nici munti, nici vai adanci: sunt niste strazi sau bulevarde pe care oricine le poate traversa intr-un sector in care nu-i carantina. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca in buletin/CI poti avea o adresa si tu sa traiesti in alt sector. Majoritatea bucurestenilor lucreaza in alt sector decat cel in care locuiesc s.a.m.d.
      Deci nu se poate pe sectoare.
  • -3 (15 voturi)    
    Eu nu sunt ingrijorat pentru mine (Miercuri, 24 martie 2021, 12:53)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Pare ca ma protejez extrem de bine, dupa un an si o luna de restrictii drastice, desi umblu pe unde apuc, nu m-am imbolnavit.
    A, ca s-au imbolnavit altii mai putin norocosi. asta e alta problema.
  • -3 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 martie 2021, 12:53)

    [anonim]

  • +4 (28 voturi)    
    Pana la urma (Miercuri, 24 martie 2021, 12:56)

    sentenced [utilizator]

    Carantina nu trebuie sa fie colectiva, orice om poate decide sa se bage singur in lockdown.
    Desigur, pe doomsdayeri de fapt ii deranjeaza ideea ca altii se pot bucura de viata in timp ce ei stau inchisi in case, cum de fapt au stat si inainte de pandemie. Aici este esenta, toti cei care tipa "vrem lockdown" erau niste tristi si pre-pandemie, iar acum este ocazia lor sa ii aduca si pe ceilalti la nivelul lor de mediocritate (cam cum a fost si cu instaurarea comunismului, cand cei de jos au jubilat cand au cazut capetele celor de sus).
    Cine decide sa iasa din casa, isi asuma ca se poate imbolnavi. Cine nu vrea acest angajament, carantina cu netflix, prnhub premium, bringo, foodpanda.
    Chiar as plusa si as fi dispus sa dau in scris ca renunt la asistenta medicala in cazul in care ma imbolnavesc de covid ca urmare a "nesupunerii" mele.
    • -4 (12 voturi)    
      trist (Miercuri, 24 martie 2021, 14:04)

      tcvl [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      din păcate mulți gândesc ca tine, dovadă că deja primești voturi pozitive. Egoismul multor oameni ne-a adus aici și va fi greu să depășim nebunia
      • +6 (10 voturi)    
        egoist? (Miercuri, 24 martie 2021, 15:28)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

        Daca eram egoist, imi vedeam de relativa mea bunastare si nu imi mai dedicam timpul aparand victimele colaterale ale acestor masuri imbecile, eu nefiind, pana acum cel putin, nici victima directa nici colaterala a acestei "pandemii".
      • +1 (5 voturi)    
        Si eu ii dau vot pozitiv. (Miercuri, 24 martie 2021, 15:59)

        UnOmOarecare [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

        Ai ceva impotriva?
  • +5 (15 voturi)    
    "Probabil" ca habar nu avem de nimic (Miercuri, 24 martie 2021, 12:59)

    Kit_Kat [utilizator]

    "Probabil că trebuie schimbate orele de deschidere și pentru magazine, și pentru mall-uri, trebuie eliminate aglomerările"

    Deci limtand orele de functionare a mall-urilor se elimina aglomearrile? Really?

    Mai bine sa zica ca habar nu are ce sa faca sau ca nu vrea sa isi asume politic o carantinare, ar fi mai corect... din pacate credibilitatea institutiilor din Romania se duce rapid spre zero
  • +14 (22 voturi)    
    ar trebui deschise magazinele 24/24 (Miercuri, 24 martie 2021, 13:06)

    bobo2 [utilizator]

    daca e posibil, pentru a limita aglomeratia. Cu cat sunt deschise mai putin, cu atat va fi mai aglomerat.
  • +1 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 martie 2021, 13:10)

    tirolez [utilizator]

    Iohanis e o mare dezamagire. Cat e cimpeanu de slugarnic era suficient sa i se transmita ca sare calul. Daca n-or fi chiar ideile lui Iohanis prostiile implementate de cimpeanu. Ideea cu deschiderea scolilor e evident ca a fost a lui Iohanis, dar implementarea a fost dezastruoasa.
    Sunt localitati unde se putea merge la scoala in aprilie, la fel ca in toamna cand au trecut tot in online. Acum e si mai rau, inchid cu totul si duc copiii de a 8-a sa dea EN in plina canicula.
    Si mai zice ca a fost profesor...
  • +3 (11 voturi)    
    Ordinea la vaccinare (Miercuri, 24 martie 2021, 13:10)

    risk_mdm [utilizator]

    Desi toti suntem egali in fata legii si toti avem aceleasi drepturi cetatenesti, eu as concentra vaccianrea pe orasele carantinate, in ordinea denisatatii de populatie si a ratei de incidenta Adica in loc sa distribui 10.000 de vaccinuri in toata tara, le-as baga pe toate intr-un orasel carrantinat din Ilfov. Sau in Timisoara. Sau sursa nr 1....Bucurestiul...daca lumea nu vrea sa se vaccineze, au dreptul asta, atunci introduci masuri de carantinare mai drastice. Si asa scpapam odata. Faci centre in statiile de metrou, sa fie la indemana, si ai sanse sa scapi in doua luni de 80% din cazuri.
  • +4 (20 voturi)    
    gata, sefu (Miercuri, 24 martie 2021, 13:12)

    cucuveauamov [utilizator]

    mergi tu la ski, ca noi ne baricadam in camara
  • 0 (14 voturi)    
    Înapoi (Miercuri, 24 martie 2021, 13:19)

    B2308 [utilizator]

    Înapoi la ski!
  • +8 (16 voturi)    
    noaptea mintii (Miercuri, 24 martie 2021, 13:22)

    Hans Metter [utilizator]

    caratinarea B nu e o solitie, dar e o solutie carantinarea tuturor localitatilor din IF vecine cu B.. : )))))

    Oamenii se infecteaza in B si se carantineaza localitatea de domiciuliu. In plus carantinarea localitatilor din IF nu are niciun efect pt ca toti lucreaza in B.
  • +4 (10 voturi)    
    de ce la Bucuresti nu se poate, (Miercuri, 24 martie 2021, 13:28)

    mihalash [utilizator]

    dar la Otopeni si Timisoara e normal? De ce dati legi pe care nu le respectati nici voi, noi ceilalti de ce sa le mai respectam atunci?
  • +11 (19 voturi)    
    Eliminarea (Miercuri, 24 martie 2021, 13:34)

    Costi888 [utilizator]

    Aglomeratiei din mall uri si magazine trebuie eliminata prin prelungirea orelor de functionare, nu scurtarea lor.. cum sugera nea Arafat. El vrea sa ne inchida de la 18, oare cand mai merg oamenii la cumparaturi? Toti de la ora 17?
  • -9 (9 voturi)    
    Mda (Miercuri, 24 martie 2021, 13:41)

    Fanel01 [utilizator]

    Daca politia inchide restaurantele/terasele/cluburile din zona de nord si daca se limiteaza accesul in mall/market/biserica dispare si pandemia.
  • +1 (23 voturi)    
    Lol (Miercuri, 24 martie 2021, 13:42)

    HP [utilizator]

    Tot ce zice asta trece pe langa mine.

    " îi ajutăm pe cei din prima linie, medicii, personalul medical şi ajutăm pe cei mai puţini norocoşi dintre noi care fac o formă mai gravă de boală".

    Nu ma intereseaza. Nu e treaba mea. Nu pot fi obligat sa imi pese.

    Platesc taxe si impozite, voi v-ati laudat ca vei face si veti drege daca veti fi votati.

    "Autorităţile competente nu s-au preocupat să extindă numărul locurilor de terapie intensivă pentru pacienţii COVID"

    Ghinion.

    Port masca, ma vaccinez, cam atat.

    Ridicati restrictiile imediat si definitiv.

    Cine moare, aia e, sa fie iertati.

    Nu tinem o tara intreaga in colaps pentru cateva sute de insi.

    Cui ii e frica de covrig, sa stea in casa cu 3 masti suprapuse, problema lor.

    Spatiul public e al majoritatii cetatenilor.
  • +8 (16 voturi)    
    „trebuie eliminate aglomerările” (Miercuri, 24 martie 2021, 13:46)

    NicuPandemicu [utilizator]

    ...adică trebuie lungit programul magazinelor, astfel încât același număr de oameni să-și facă mai dispersați cumpărăturile.

    Dacă vrei să crești densitatea, limitezi programul. Sau spațiul, apropo și de locurile de joacă din parcuri.
  • +8 (16 voturi)    
    Reducerea programului in magazine (Miercuri, 24 martie 2021, 13:47)

    PowerIon [utilizator]

    Nu poate produce decat aglomeratie mai mare.
    Reduc si la supermarcheturile alimentare din malluri?
    Astia sunt nebuni?
    • 0 (6 voturi)    
      Cred (Miercuri, 24 martie 2021, 15:19)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Cred (sunt aproape convins) că e vorba de magazinele din malluri nu de supermarketurile adiacente.
      Nu cred că e o urgență că piți vrea o poșetuță nouă de la Musette...
  • +8 (22 voturi)    
    Propuneri masuri imbecile pt guvern! (Miercuri, 24 martie 2021, 13:48)

    mircea112 [utilizator]

    1) Marketurile sa lucreze doar 2 ore pe zi, sa putem avea aglomeratie mare in alea doua ore si disperare maxima!

    2) In marketuri sa se intre decat pe o singura usa si sa se iasa tot pe o singura usa, la fel ca la piata obor, sa creem la usi aglomeratie si daca vina si un incediu e si mai bine!

    3) Deschiderea tuturor scolilor, conform ministrului educatiei copii se imbolnavesc mai mult acasa decat la scoala asa ca sa-i chemam pe toti la scoala sa fie protejati.

    4) Purtarea mastii in somn, conform studiului conform caruia virusul circula noaptea, purtarea mastii in somn sa fie obligatorie!

    5)Obligativitatea de a pupa moaste pentru fiecare cetatean! Cum spunea cineva :"Nu există sănătate publică, omul se îmbolnăvește mai întâi înăuntru, în suflet" deci la pupat de moaste!

    6) inchiderea farmaciilor, spitalelor , in felul asta sigur nu vom mai avea internari la ATI, doar la Belu.
  • +6 (10 voturi)    
    Citez... (Miercuri, 24 martie 2021, 14:09)

    IoPaNet [utilizator]

    "Restricţii probabil sunt necesare acolo unde se formează aglomeraţii şi probabil este nevoie de a reduce aceste aglomeraţii în special în weekend.
    Probabil vor trebui schimbate orele de deschidere şi pentru magazine, şi pentru mall-uri."

    De cate ori ati fost in weekend in magazin in prima ora dupa deschidere, domnule presedinte? Va spun eu, niciodata, pentru ca ati fi stiut ca e aproape gol. Transmiteti-i cretinoidului ala care va tot sfatuieste sa le inchideti mai devreme ca trebuie facut exact invers - trebuie tinute deschise pana cat mai tarziu seara. Nu se va trezi nimeni in weekend special ca sa fie la 6 dimineata la magazin, va garantez.
  • +4 (10 voturi)    
    Propuneri prostesti (Miercuri, 24 martie 2021, 14:36)

    cetatean13 [utilizator]

    Nu trebuie decat sa se uite la Franta si sa vada rezultatul scurtarii programului magazinelor si a bagatului cetatenilor in case de la 18 (!!!)...cifrele vorbesc de la sine.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 24 martie 2021, 16:40)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cetatean13

      Si a mersului la scoala in orice conditii. De fapt ei macar incearca sa ii mai si testeze si nu fac ora de sport decat in exterior.
  • -1 (3 voturi)    
    Dragoste la Zero Grade pt Intaiul Schior (Miercuri, 24 martie 2021, 17:28)

    Barbaneagra [utilizator]

    Propun cateva filme, scenete, eventual (desi e mai greu cu programul haotic al telegondolei) un Mihail Sebastian (un alt iubitor al schiului, dar la alt nivel ...), care sa il tina in priza pe Intaiul Schior al Tarii, cand are timp de altele.
    La, la-la-la-la, La, la-la-la-la,
    Hai, căluț, cu săniuța-n zbor, Peste poiene, Peste troiene (Ilinca Cerbacev)
  • 0 (0 voturi)    
    deci (Vineri, 26 martie 2021, 7:53)

    spy [utilizator]

    daca merg in Bucuresti pot sa las masina la marginea orasului si trebuie sa iau un autobuz/metrou unde sint mai safe?
    genius at work