Un alt condamnat definitiv în dosarul "Ferma Băneasa", Nela Ignatenko, dat în urmărire / Mesajul transmis pe Facebook

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2020, 11:05 Actualitate | Esenţial


Ignatenko Nela
Foto: IGPR
Nela Ignatenko (fosta Păvăloiu), condamnată definitiv de instanța supremă la cinci ani de închisoare cu executare în dosarul "Ferma Băneasa", a fost dată în urmărire.

Numele Nelei Ignatenko apare pe lista persoanelor date în urmărire, de pe site-ul Poliţiei Române.

"La data de 17.12.2020, Curtea de Apel Brașov a emis mandatul de executare a pedepsei închisorii cu nr. 442019, împotriva numitei Ignatenko Nela CNP 26401230444362, fiind condamnată la 5 ani închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de spălare a banilor și abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru altul un folos necuvenit, cu consecințe deosebit de grave, se precizează pe site-ul Poliției Române.

Joi seară, după pronunțarea sentinței în dosarul Ferma Băneasa, Nela Ignatenko a scris pe Facebook: "Au mai rămas 8 zile până la Crăciun. În ciuda tuturor relelor și nemerniciilor de pe acest pământ, zâmbiți acum și bucurați-vă de frumusețea sărbătorilor. Să-i înconjurăm cu drag și căldură sufletească pe toți cei dragi nouă. Să dăruim fiecărui semen gândurile noastre bune și pline de dragoste. Și un pic din fericirea noastră".

Ea a postat un mesaj pe Facebook și în această dimineață, când a fost dată în urmărire: "Dacă Dumnezeu este cu tine nu contează câți sunt împotriva ta".

Reamintim că Paul Philippe al României - condamnat și el în dosarul Ferma Băneasa - a fost dat și el în urmărire. Surse din anchetă susțin că acesta ar fi plecat în Portugalia.

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a dat joi verdictul în dosarul retrocedării fermei Băneasa. Astfel, Remus Truică a fost condamnat la 7 ani de închisoare, oamenii de afaceri Benjamin Steinmetz și Tal Silberstein la câte 5 ani de închisoare, iar prințul Paul a fost condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7605 vizualizari

  • -13 (19 voturi)    
    ... (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:10)

    tirolez [utilizator]

    gdpr? Inteleg ca e condamnata, dar nu cred ca e OK sa ii publice toata presa CNP-ul.
    • +13 (15 voturi)    
      >>>>> (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:21)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Corect, sa fie urmarita incogito, doar dupa numarul de pantofi
      • +1 (7 voturi)    
        Aha (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:40)

        luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        Deci cititorii hotnews trebuie sa prinda urmaritii general. Bine ca mi-ai spus, ca nu stiam ca am si asta de rezolvat. Multe multe gaini smechere!
    • -5 (7 voturi)    
      Este ok (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:30)

      luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Pentru ca este cenzurat in poza. Daca cenzureaza si numele in text si ramane numele doar in poza si cnp-ul doar in text, este si mai ok. NOT!
    • +5 (5 voturi)    
      CNP (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:22)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      CNP-ul face parte din categoria datelor publice, sub incidența GDPR, iar instituțiile statului au dreptul de a menționa public CNP-ul unei persoane în anumite situații.
      Dacă nu-i convine, să se prezinte la cea mai apropiată secție de Poliție și să depună o plângere.
  • +22 (22 voturi)    
    interesant (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:18)

    adieu [utilizator]

    Ceea ce spune fatuca asta se poate traduce in esenta asa...Poti sa faci ilegalitati si furtisaguri fara jena daca il ai pe dumnezeu alaturi de tine !

    Cata ingustime de minte.
    • +5 (5 voturi)    
      nu trebuie (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adieu

      să vă mire. Orice hoț când pleacă la ”muncă” zice ”Doamne-ajută!”, ca orice bun creștin, nu?
    • +8 (8 voturi)    
      pai preotii cum se imbogatesc? (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:08)

      beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui adieu

      doar nu din 3 leii din pensia tatei Marghiola.
  • +10 (10 voturi)    
    penibil... (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:52)

    liviu_ [utilizator]

    nu inteleg cum fug toti inainte de sentinta....

    si mai e ceva... chiar nici o repercursiune ca ai fugit? ar trebui sa primesti un bonus de pedeapsa + nu mai ai posibilitatea de eliberare conditionata!

    ca altfel e rentabil sa incerci cartea fugitului...
    lui ghita si udrea sau mazare le-a iesit
    • +4 (4 voturi)    
      cineva (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      din sistem (ar putea fi chiar unul din judecători) îi furnizează informația. prins pol cred însă că e plecat de mai multă vreme, știind că nu va scăpa de condamnare și profitând de faptul că nu avea nicio interdicție de a părăsi România.
    • +5 (5 voturi)    
      legislatia facuta de avocati parlamentari (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:06)

      beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      permite fuga.
      ba mai mult tari "serioase" (Italia, UK) ii si adapostescpe astfel de "afaceristi"
  • +11 (11 voturi)    
    Dacă Dumnezeu este cu tine... (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:53)

    Mihail. [utilizator]

    Dumnezeu nu are absolut nicio legatura cu hotiile, minciunile si crimele voastre.
  • +7 (9 voturi)    
    Ia sa vedem noi acum (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:07)

    Koczka [utilizator]

    daca specialiștii noștri în securitate cibernetică au localizat-o având postar a pe FB sau tipa e mai smechera decât credem cu toții sine pune pe liste greșite. Oricum localizarea și arestarea ei constituire un test al instituțiilor statului.
  • +3 (3 voturi)    
    Tot noi platim (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:43)

    Bogart [utilizator]

    Insa daca retrocedarile si vanzarile s-au facut FRAUDULOS cand vor reintra in posesia statului activele vandute! Cand si cum se vor recupera pagubele. Ca pana una alta cazarea pt grupul asta in inchisoare o pltim tot noi! Mult mai importanta e recuperarea terenurilor, etc