Dosarul Ferma Băneasa: Paul de România a fost dat, oficial, în urmărire internațională. El ar fi fugit în Portugalia

de DG     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2020, 8:35 Actualitate | Esenţial


Paul Lambrino, dat in urmarire
Foto: IGPR
Condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare în dosarul retrocedării ilegale a Fermei regale de la Băneasa, prințul Paul Philippe al României a fost pus, vineri, oficial, pe lista persoanelor urmărite de Poliția Română, după ce a fost căutat acasă pentru aplicarea mandatului de arestare și nu a fost găsit. Surse din anchetă citate de Mediafax susțin că acesta ar fi plecat în Portugalia.

Fotografia și detaliile despre Paul Philippe al României, cetățean român, născut în Franța, au fost postate pe pagina persoanelor urmărite de Poliția Română, pentru că nu s-a putut pune în aplicare mandatul de executare a pedepsei cu închisoarea, pentru trafic de influență, luare și dare de mită.

”La data de 17.12.2020 Curtea de Apel Brașov a emis mandatul de executare a pedepsei închisorii nr. 42 din 17.12.2020 împotriva numitului AL ROMANIEI PAUL-PHILIPPE, fiul lui Mircea-Grigore si Helene-Henriette, născut la data de 13.08.1948 în Franta, loc. Paris, domiciliat în Mun. București, (...), condamnat la 3 ani si 4 luni închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de cumpărare de influență și complicitate la infracțiunea de abuz în serviciu contra intereselor publice”, arată IGPR pe site.

Polițiștii au mers joi seara acasă la prințul Paul pentru a pune în aplicare mandatul de executare a pedepsei cu închisoarea.

După câteva minute petrecute în locuința acestuia, polițiștii au ieșit pentru că prințul nu era acasă. Potrivit sentinței date joi de ICCJ, Paul Philippe a fost condamnat la 3 ani și 4 luni închisoare în dosarul Ferma Băneasa.

Surse din anchetă au declarat că prințul Paul ar fi plecat în Portugalia. Polițiștii din Ilfov l-au luat, joi seara, de acasă pe omul de afaceri Remus Truică, condamnat la 7 ani de închisoare în același dosar.

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a dat joi verdictul în dosarul retrocedării fermei Băneasa. Astfel, Remus Truică a fost condamnat la 7 ani de închisoare, oamenii de afaceri Benjamin Steinmetz și Tal Silberstein la câte 5 ani de închisoare, iar prințul Paul a fost condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13945 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    Nu e (Vineri, 18 decembrie 2020, 8:42)

    sim18 [utilizator]

    Nu e nici un Paul de Romania!!!! Nu l-a recunoscut nimeni.. va rog sa il evidentiati ca o persoana, cu nume si prenume
    • +14 (14 voturi)    
      asa il cheama (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:33)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      si a schimbat numele de famile... in ceama Al Romaniei
    • +1 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 18 decembrie 2020, 10:02)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Dar pe Nicolae de Romania cine l-a recunoscut?
      • 0 (8 voturi)    
        Aia cu coasa (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:21)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        In urma infectarii cu plumb, i-a fost recunoscut accesul in oala cu smoala.
    • +6 (6 voturi)    
      Lol (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:52)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Si-a schimbat legal numele de familie in "Al Romaniei" pe buletin prin 2005.
  • +26 (26 voturi)    
    k (Vineri, 18 decembrie 2020, 8:44)

    cartofiprajiti [utilizator]

    banii se recupereaza? averea confiscata? ..ma kk in asa justitie
    • +12 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:26)

      [anonim] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      • +11 (11 voturi)    
        El e un parlit... (Vineri, 18 decembrie 2020, 10:43)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui

        fiindca nu e recunoscut ca os domnesc de nicio casa regala. Caviarul e la doamna Lia, o americanca plina de bani dupa divortul de un sot cu 37 de ani mai batran ca ea. Cel mai probabil el s-a refugiat in America, unde procesul de extradare poate fi taraganat pana la moarte daca ai bani, iar Lia are.
    • +5 (7 voturi)    
      asta nu mai e (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:34)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      problema justitiei... mai departe nu justitia se ocupa de recuperarea prejudiciului
      • +5 (5 voturi)    
        justiția (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        se ocupă însă de stabilirea prin hotărâre judecătorească definitivă de cuantumul prejudiciului. De recuperarea prejudiciului se ocupă ANAF, același care o lălăie în privința lui dan felix voiculescu varanu bălos.
    • +2 (8 voturi)    
      da (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:46)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Scria undeva ca se revine la situatia anterioara retrocedarii.
      • +3 (3 voturi)    
        din (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:05)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

        punct de vedere al statutului juridic al pădurilor mătrășite de escrocii truică, prins pol și cei doi evrei. Pădurile reintră în proprietatea anterioară.
    • +6 (14 voturi)    
      hehe (Vineri, 18 decembrie 2020, 10:22)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Pai nici lui Dragnia al teleormanului nu i-au confiscat averea dar nu pari deranjata, katiuso.
      • +5 (5 voturi)    
        dinți cariați (Vineri, 18 decembrie 2020, 12:18)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        e acum la bulău pentru că a furat acadelele copiilor (a plătit salariile fufelor angajate la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Teleorman dar care au prestat unghii făcute ca secretare la psd Teleorman).
        Aștept cu nerăbdare judecata hamsterului flaușat pentru OLAF, pt. alea vreo 32 milioane euro mătrășite din fonduriel UE (pagubă achitată ulterior din bugetul național) cu ocazia asfaltărilor din județul Teleorman, ocazie cu care a stabilit și dimensiunile km teleormănean la 800 metri.
  • +23 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 decembrie 2020, 8:52)

    [anonim]

  • +17 (17 voturi)    
    dar prejudiciul? (Vineri, 18 decembrie 2020, 8:54)

    Daniel007 [utilizator]

    Ce se intampla cu terenurile, caci asta ar fi cel mai important? Au revenit in proprietatea statului, sau e aproape imposibil? Cine are detalii, e rugat sa comenteze!
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:34)

      [anonim] i-a raspuns lui Daniel007

    • +4 (4 voturi)    
      pot reveni (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:35)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Daniel007

      dar problema e ca unele au mai multi proprietari. majoritatea is proprietari de buna credinta... Deci va fi greu de recuperat terenurile, va fi un proces lung
    • +3 (5 voturi)    
      da (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:47)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel007

      Spunea in sentinta ca se va reveni la situatia anterioara retrocedarii.
    • +4 (4 voturi)    
      Terenul (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:47)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui Daniel007

      A fost vandut si ras-vandut, chipurile sa se piarda urma.Cine trece pe acolo, poate sa vizioneze, cladirea Romatsa, un Mega Image, un kaufland si un azil de lux Regina Maria Teren mai este berechet pentru diverse :)))
  • +25 (29 voturi)    
    Adevarul e... (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:11)

    CetateanulRoman [utilizator]

    ca in Romania s-a retrocedat mai ales ce nu trebuia retrocedat. Oamenii simpli pling si azi dupa vre-o casa sau teren sau padure luata cu gabja de comunisti. Si nu primesc nimic. Reusesc cel mult sa vinda pe nimic drepturi litigioase care prin minune sint puse in posesie doua zile mai tirziu de catre mafioti.
    Dar cind e vorba de drepturile statului roman jaful e total. Averea Gojdu lasata de izbeliste. Au fost "retrocedate" averi, mosii si conace care erau confiscate drept DESPAGUBIRE DE RAZBOI de la colaborationisti. Acele averi nu aveau nici un drept de a fi solicitate si nici retrocedate. Cei care le au cerut au incalcat legile si tratatele de pace de dupa razboi. La fel cei ce le-au "retrocedat". Romania a platit despagubiri de razboi pentru nefacutele cetatenilor ei, inclusiv pentru crimele acelor colaborationisti cetateni romani chit ca ei se simteau altceva - cind a fost vorba de plata a fost luata in considerare cetatenia.
    Cu familia regala alta poveste inventata pt retrocedari frauduloase. De cind si cum e paulica asta al Romaniei? Cu ce drept isi aroga un asemenea titlu?
    Pt regalistii infocati le recomand https://www.constitutia.ro/ unde gasesc editiile 1866, 1923, 1938 ale Constitutiei si daca reusesc sa inteleaga ce citesc vor afla ca nu exista casa regala de Romania, ca sint reguli stricte care descriu cum am putea avea casa regala si ca odata cu abdicarea si cu mostenitorii de gen feminin aceasta a incetat sa existe - alegerea unui alt domn se face in conformitate cu acele constitutii ce au reprezentat un contract intre poporul si statul roman si Casa de Hehenzollern.
    Doar ca asa a putut face avere si tanti tamara, si mamele altor politicieni; peste noapte din fomisti au devenit multimilionari mimind democratia si practicind jaful.
    si uite asa ajung organizatii precum FER (metal pretios din trei litere!) la putere.
  • +15 (19 voturi)    
    dar (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:17)

    codrean [utilizator]

    despre Dan Andronic nimic ? Solidaritate de breasla ?
    Si ce ieftin a scapat ...
    • +2 (14 voturi)    
      de asta ataca EVZ (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:36)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      USR non stop... sper ca e clar acum
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:17)

    [anonim]

  • -5 (17 voturi)    
    România nu este monarhie (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:41)

    florin_florin [utilizator]

    România nu este monarhie și nu va mai avea vreodată monarhie străină de neamul și sângele nostru. Afară din țară cu hoții, lipitorile și profitorii și jos cu trădătorii de neam și țară.! Doamne ajută poporul român și neamul românesc mult prea dezbinat, furat și înșelat și condus de alogeni și trădători! Trezește-te române și îți ia țara înapoi!
    • +10 (14 voturi)    
      Take it easy, son... (Vineri, 18 decembrie 2020, 10:53)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui florin_florin

      Daca nu mergea Regina Maria la Conferinta de Pace de la Paris unde l-a convins pe Clemenceau ca Romania merita sa i se dea Transilvania, astazi la Cluj sau Alba Iulia se dansa ceardas pe strazi de sarbatori.
      Invata-ti istoria tarii tale si pe urma da-ti cu parerea.
      • 0 (0 voturi)    
        Nțțț ! ! (Vineri, 18 decembrie 2020, 22:34)

        Totorina [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        JohnM,
        Mai citeste tratatul semnat de Bratianu si Antanta in vara lui 1916, ca sa vezi pe unde promiteau The Allies granita cu Monarhia Duala.
        • +1 (1 vot)    
          Citeste tu "The Peacemakers" (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 7:12)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui Totorina

          de Margaret McMillan (acum si in romana "Fauritorii pacii") si vezi ca Bratianu a enervat pe toata lumea la negocieri si atunci a intrat Regina Maria in scena si a intors istoria in favoarea noastra. L-a infruntat pe Woodrow Wilson care ne socotea un popor rau (mean) si primitiv, dar cel care i-a pus harta in fata si i-a spus "Majestate, luati-va toate tinuturile locuite de romani" a fost Clemenceau.
  • +7 (7 voturi)    
    AL PORTUGALIEI (Vineri, 18 decembrie 2020, 10:07)

    Bolsevicul [utilizator]

    Dacă se ascunde, cred că n-ar fi o idee rea să fie căutat un anume AL PORTUGALIEI Paul Philippe.
  • +3 (9 voturi)    
    Pe iliescu si pe roman cand ii dau in urmarire? (Vineri, 18 decembrie 2020, 10:20)

    DrNRazvan [utilizator]

    iliescu si roman & co au ucis oameni, parinti si copii. Pe astia de ce ii pupati in fund si nu ii arestati? Astea sunt niste frimituri, pentru frimituristi de doi bani. Insa crima, genocidul cauzat de iliescu si de roman & co, astea sunt lucruri foarte grave.
    • +2 (6 voturi)    
      Compari mere cu struguri... (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:00)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui DrNRazvan

      Aici avem un grup de escroci care au pacalit statul roman cu 150 de milioane de euro, pe cand Iliescu si Roman sunt acuzati de crime pe care le-au comis oameni obisnuiti carora li s-au dat mitraliere sa traga in
      "teroristi" care, de fapt, n-au existat.
    • -1 (1 vot)    
      Al Rusiei Ilici Iliescu, are imunitate... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 0:08)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui DrNRazvan

      Nu mai spera miracole.
  • +5 (5 voturi)    
    Urmariti-o pe Lia si-l gasiti si pe dansul (Vineri, 18 decembrie 2020, 10:39)

    Plagarus [utilizator]

    Poate fi declarat " bun de patrimoniu " penitenciar
  • -4 (6 voturi)    
    Dilema (Vineri, 18 decembrie 2020, 10:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pai daca e "al Romaniei" eu zic ca nu e bine cu mandat de urmarire internationala. Nu trebuia dat la obiecte pierdute? Sa ni se dea prince-ul inapoi?

    In rest ma deranjeaza foarte mult nesimitirea unor comentatori de pe aici. In special cei care tin neaparat sa faca referiri la Iliescu, Roman ba chiar si la Dragnea dar, ca din intamplare, uita sa mentioneze ca prinsul Paul a fost cumatru si a beneficiat ani de zile de protectia politica a lui Petrov.
  • +4 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:00)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:15)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    inca ceva care nu functioneaza la noi (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:25)

    jescu [utilizator]

    In alte tari sunt eliberati din inchisoare pe durata procesului, dar cu cautiune in functie de averea acelei persoane. In caz in care respectivul fuge, justitia foloseste banii din cautiune pentru prinderea respectivului si nu bani de la buget. In caz ca totul decurge normal sunt inapoiati banii din cautiune.
  • +5 (5 voturi)    
    Dubios (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:59)

    Mihail. [utilizator]

    Ce care ar trebui sa-si dea concursul pentru ca hotii sa fie prinsi, ii ajuta pe acestia sa scape.
  • +4 (4 voturi)    
    Deja vu (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:04)

    Bubico [utilizator]

    Cum se face că mereu și mereu fug condamnații la timp? Nu e limpede că cineva îi ține la curent și ei o șterg exact când trebuie? Cine merge pe firul ăsta, să-l rupă, frate?
  • -4 (4 voturi)    
    CASA REGALA (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:06)

    BlueX [utilizator]

    cred ca organismul care trebuia sa ia masuri in secunda 2 cand s-a anuntat verdictul este CASA REGALA

    Va faceti de mare rusine, chiarr daca spuneti ca habar nu aveti unde este si ce face ... daca nu interveniti si nu cereti dlui spagar si infractor si hot sa se prezinte in instanta - si daca nu se prezinta... ati face bine sa intreprindeti tot ce va sta in putere sa il aduceti in fata justitie sa fie anchetat indiferent de rezultat

    MAI ESTE MEMEBRU AL CASEI REGALE ????
    • +1 (5 voturi)    
      Ti-am dat minus... (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:54)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Ti-am dat minus pentru ca nu a fost niciodata membru al casei regale. Daca citesti un pic o sa intelegi si de ce. Omul nu e nici un print, e fiul unui bastard care incearca sa parvina.
    • +1 (1 vot)    
      zxzxzxz (Vineri, 18 decembrie 2020, 19:07)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Nu este si nici n-a fost ! Regele Mihai l-a respins categoric cererea. Numele ...regal l-a cîștigat în instanță.
  • +4 (8 voturi)    
    Tineti minte, dragi compatrioti... (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:38)

    Olyx [utilizator]

    cand fostul presedinte Traian Basescu il "cultiva" pe individul asta (iata,escroc, dovedit de Justitia romana...) pe toate canalele media, ii boteza copilul, aparea langa el la toate sindrofiile si il denigra pe Regele Mihai in toate interventiile sale ? Omul asta ne-a condus timp de 8 ani din postura de alesul neamului?!! De buna seama ca omul a avut un interes aparte si poate ca vreun ziarist curajos va incerca sa investigheze amestecul fostului presedinte in toata afacerea asta penala cu un prejudiciu de nu mai putin de 148 MILIOANE de euro...!
    Ce oameni au condus tara asta ??!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Proprietatile cuiva conform legii salice ! (Vineri, 18 decembrie 2020, 23:34)

    Cugetator [utilizator]

    Nu stiu daca ferma Baneasa si Padurea Snagov au apartinut regelui Carol al 2-lea . Din punct de vedere al mostenirii conform legii salice, primul la mostenirea cuiva este primul baiat nascut legal si urmasii acestuia. Primul nascut recunoscut al viitorului Carol al 2-lea a fost Mircea Lambrino ,care a fost tatal legal al acestui Paul si nu conteaza daca se intituleaza print intr-o tara care nu mai este de mult monarhie . De altfel statul roman a fost excesiv de larg in a acorda fostului rege Mihai si descendentei sale o enorma mostenire , insuficient documentata ca apartenenta a proprietatii , din motive evident politice ale PDSR { PSD } !
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:53)

    NEF [utilizator]

    ... cam tot atatia ani primesti si daca furi o butelie, doua.Gresesc, oare?
  • +1 (1 vot)    
    nu vrea sa faca puscarie in Romania (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 16:27)

    revo [utilizator]

    a sters-o acolo, se va lasa prins si incarcerat, se va cere extradarea iar el va refuza sa fie extradat, cerand in schimb sa faca puscaria in Portugalia. Lux, ca pentru os domnesc, deh! Babatia lui probabil ca a ales locul, ca si ea, ca printesa ce se afla, are nevoie de tratament special, doar n-o sa se ingroape in Romania. Portugalia e Portugalia, urmasa unui imperiu, nu se compara.

    Ca Bica, care nu vrea sa iasa din puscarie, in Italia!

    Bai frate, pana si la puscarie au regim super - special.