IPS Teodosie, înfrângere în instanță, unde a contestat decizia autorităților de interzicere a pelerinajelor

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2020, 10:31 Actualitate | Esenţial


IPS Teodosie
Foto: Facebook
Magistraţii Tribunalului Constanţa au respins miercuri cererea Arhiepiscopiei Tomisului, de suspendare a hotărârii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă care interzice participarea la pelerinaje a persoanelor care nu au domiciliul sau reşedinţa în localităţile în care se desfăşoară aceste activităţi. Decizia instanței nu este definitivă.
  • "Respinge, ca neîntemeiată, cererea de suspendare parţială a Hotărârii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Constanţa nr. 72 din 10.11.2020 în ceea ce priveşte Anexa 1 punctele 2 teza I, 6 - 6.1, 6.2 raportat la punctul 5, punctul 13, formulată de reclamanţii... Cu drept de recurs în termen de 5 zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Tribunalul Constanţa – Secţia de Contencios Administrativ şi Fiscal”, este decizia de miercuri a Tribunalului Constanţa.
Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, a mers marți la Tribunal pentru a-și susține cauza, el spunând că orice om trebuie să aibă asigurată libertatea de exprimare şi la religie.
  • "Vrem ca astăzi să ne apărăm drepturile de a avea cale liberă spre Peştera Sfântului Apostol Andrei în zilele rânduite de praznic, pe 29 şi pe 30 noiembrie. De asemenea, iată, aceste restricţii prin care creştinii nu au voie să intre în biserică nu sunt fireşti. Acest virus atacă mai ales plămânii. Noi trebuie să-i îmbolnăvim de plămâni? Eu simt nevoia să-i apăr.
  • Ca păstor îmi apăr turma cea cuvântătoare, oamenii de credinţă. Credincioşii mi-au cerut să fiu portavocea lor, să îi apăr, să li se dea voie să fie în biserică. Sunt drepturile noastre constituţionale, drepturile omului de asemenea specifică că orice om trebuie să aibă asigurată libertatea de exprimare, libertatea de religie.
  • Nu facem niciun abuz, dimpotrivă, vrem să oprim nişte exagerări, ca să nu le zic abuzuri, deşi sunt, ca să putem să ne întâlnim datele credinţei noastre. Avem dreptul acesta şi prin Constituţie, şi prin Carta drepturilor omului, astfel încât trebuie să ni se pună nouă dreptul la libertate care ne-a fost îngrădit", a susținut IPS Teodosie, înainte de a intra în sala de judecată, potrivit Agerpres.
Tribunalul Constanţa a admis luni cererea Arhiepiscopiei Tomisului de preschimbare a termenului de judecată pentru 24 noiembrie, după ce iniţial fusese stabilită data de 4 decembrie, în procesul intentat cu privire la hotărârea CJSU ce interzice participarea la procesiunile şi pelerinajele religioase a persoanelor care nu au domiciliul sau reşedinţa în localităţile în care se desfăşoară aceste activităţi.

În perioada pandemiei, IPS Teodosie s-a făcut remarcat prin mai multe declarații și acțiuni controversate. În 16 mai, a doua zi după instaurarea stării de alertă, arhiepiscopul Tomisului a împărtăşit mai mulţi copii pe treptele din faţa catedralei Sf. Petru şi Pavel din Constanţa, folosind acelaşi potir şi aceeaşi linguriţă.

De asemenea, Arhiepiscopia Tomisului a luat o decizie fără precedent- să refacă în noaptea de 25 spre 26 mai slujba de Înviere în toate bisericile și mănăstirile care țin de arhiepiscopie, decizie criticată de către Patriarhie.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5065 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    nu l-ar ajuta Dzāu si p'asta... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 10:46)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... nici covidu nu se lipeste de el.
    • +18 (20 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:06)

      raulito [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Are și covidu’ demnitatea lui.
    • +19 (21 voturi)    
      "vaccinul lui Dumnezeu" (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:28)

      mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ..poate vaccinează Cel de sus și pe el.. cu orașul în carantină și fără locuri în spitale, el visează la pelerinaje..
      • +5 (5 voturi)    
        Pai, nu e nevoie (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 12:46)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

        Nu Dumnezeu il apara pe trogloditu asta , ci celalat...
  • +22 (24 voturi)    
    E bine (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:07)

    BibiAfricanul [utilizator]

    ca mai exista judecatori care au sensul realitatii si pun la punct un asemnea ipochimen imbracat in haina preoteasca.
    Omul nu are nicio legatura cu bunul simt si cu empatia pe care ar trebui sa o arate enoriasilor. Probabil e nervos ca au scazut contributiile la cutia milei.
    Ar trebui sa i se faca dosar penal pentru asta.
  • +20 (22 voturi)    
    nu m-ar mira (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:14)

    SSL [utilizator]

    ...sa ignore decizia si sa-si faca pelerinajul. De altfel, omu' a reinventat Pastele cand a vrut palaria lui, deci care ar fi diferenta?

    PAre ca deviza BOR SRL este "revenue above all".
  • +17 (19 voturi)    
    Sa se tina toate perelinajele (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:28)

    rov [utilizator]

    Dar inainte sa-si asume ca nu vor soliciat sistemul medical in caz de infectare,
    iar daca propaga boala sa raspunda penal in frunte cu organizatorii.
  • +6 (6 voturi)    
    Mda (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:53)

    TheFaime [utilizator]

    Sa mearga la CCR, ca il ajuta pretinul Mobster Daniel..si BOR fiind prieten si mare fan PSD, o sa aiba castig de cauza. Ce naiba, e tara tuturor posibilitatilor. Mai putin pentru cei cinstiti, muritori de rand, care-si duc traiul corect zi de zi! Romania lumilor paralele..Teodosie asta nu se lasa pana nu-si rupe dintii intr-o buna zi, pe cuvant :)) tot forteaza nota aiurea..
  • +5 (5 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:58)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    L-a tradat seful... la pariu face acum o sesiune de rugaciuni sa-l traga la raspundere pe Dumnezeu ca nu l-a sprijinit...
  • +5 (5 voturi)    
    vaccinul e cu noi.. (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 12:54)

    mgexpert [utilizator]

    ..cei care se tot dau intimi cu Dumnezeu și ne traduc nouă profanilor ce-i place și ce nu, o țin coardă că enoriașii sunt protejați de boală prin grația Divină. Dar dacă molima asta nouă e de fapt un "vaccin" pe care Cel de sus îl injectează(iarăși..) planetei pentru a o proteja de expansiunea nestăvilită a rasei umane ? Poate că ecosistemul, pe care noi oamenii îl agresăm din ce în ce mai mult, e prevăzut cu niște supape de siguranță care se activează în caz de avarie. Suntem deja vreo 8 miliarde, iar în 2050 se estimează vreo 10 și Terra săraca e aceiași..
  • +5 (5 voturi)    
    Decizia instanței nu este definitivă. (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 14:04)

    feroviarul123 [utilizator]

    Pai azi este 25 noiembrie. Mai sunt 4 zile pana la pelerinaj. Cum ar putea sa-i dea o decizie în 4 zile?
    Deci decizia este practic inatacabila. Amin.
  • +5 (5 voturi)    
    pentru hotnews (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:42)

    drago [utilizator]

    Stiu ca cineva vede mesajele inainte de afisare.
    De acee scriu pentru dvoastra (Hotnews) pentru a face cunoscut acest lucru.
    BOR a dat ordin tuturor preotilor din subordine sa-si convinga (forteze) enoriasi sa voteze PSD!
    Nu este o surpriza.
    Surprinzatoare este maniera agresiva si pe fata in care se face acest lucru!
  • +5 (5 voturi)    
    Dumnezeu exista, (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 15:59)

    dincannes [utilizator]

    ... matematicienii au dovedit-o ! Sa te rogi Lui (direct) este perfect !
    Sa te rogi in fata unei icoane (sau moaste) este bine, dar nu-i perfect !
  • 0 (0 voturi)    
    din Rugăciunea unui dac Ș (Joi, 26 noiembrie 2020, 11:15)

    mgexpert [utilizator]

    "Pe când pământul, cerul, văzduhul, lumea toată/ Erau din rândul celor ce n-au fost niciodată/ Pe-atunci erai Tu, singur/ Încât mă-ntreb în sine-mi/ Au cine-i zeul cărui plecăm a noastre inemi ?