Ce spune Biserica Ortodoxă despre decizia fără precedent a IPS Teodosie de a oferi Lumină în această noapte: Este asumată integral doar de ierarh / Adevărata slujbă a Învierii Domnului a fost oficiată în toate bisericile în noaptea de Paști

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2020, 10:41 Actualitate | Esenţial


Vasile Banescu
Foto: basilica.ro
Decizia Arhiepiscopiei Tomisului de a oficia în această noapte Slujba de Înviere și de a oferi credincioşilor Lumina Învierii, la fel ca în noaptea de Paşti, este luată exclusiv în virtutea principiului autonomiei eparhiale şi asumată integral doar de ierarh şi de acest for bisericesc local, afirmă purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, Vasile Bănescu. "Reamintim că adevărata slujbă a Învierii Domnului din acest an a fost oficiată în toate bisericile din Patriarhia Română în noaptea de Paști", afirmă reprezentantul Bisericii Ortodoxe.

"Decizia Permanenței Arhiepiscopiei Tomisului referitoare la oficierea, în noaptea de 26 spre 27 mai, a slujbei numită <<Odovania Învierii>> și a Sfintei Liturghii la miezul nopții, clerul acestei eparhii urmând a chema credincioșii să primească Lumina Învierii ca în noaptea de Paști, este una luată exclusiv în virtutea principiului autonomiei eparhiale și asumată integral doar de ierarh și de acest for bisericesc local", a transmis marți purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, Vasile Bănescu.

El reamintește că "adevărata slujbă a Învierii Domnului din acest an a fost oficiată în toate bisericile din Patriarhia Română în noaptea de Paști și că, în ciuda contextului extrem de aspru pentru noi toți, mireni și clerici din toate eparhiile, lumina sfântă a ajuns atunci la cei mai mulți dintre credincioșii ortodocși".

"Dumnezeu să sporească această lumină a comuniunii în sufletele noastre ale tuturor și să ne ajute pe toți în dobândirea discernământului plin de iubire față de aproapele și față de Biserică!", adaugă reprezentantul BOR.


Programul slujbei de Înviere care va fi oficiată marți seară, anunțat de Arhiepiscopia Tomisului:
  • ora 23:40 – clerul iese din biserici, cântând „Învierea Ta Hristoase…” și oferă lumina credincioșilor prezenți;
  • ora 24:00 – se citește Evanghelia Învierii și începe Slujba Utreniei Învierii, după rânduiala consacrată și prevăzută în cărțile de slujbă;
  • după Utrenia Învierii ( în jur de 1.30) va începe slujba Sf. Liturghii. La final, se vor împărtăși credincioșii care au ținut postul de trei zile, rânduit anterior, și care s-au spovedit.
  • nu se oferă Paște sfințit (ca la Înviere), ci anaforă, după rânduiala liturgică.
"Menționăm că Sfânta Lumină ce va fi oferită credincioșilor este Lumina ce a fost adusă, deja, de Paști, de la Ierusalim, ea fiind păstrată în toată această perioadă în sfintele altare. Veniți de primiți Lumină!", este anunțul Arhiepiscopiei Tomisului, postat pe pagina de Facebook.

Cum a motivat Arhiepiscopia Tomisului această decizie fără precedent:
  • ”Cea mai mare sărbătoare a creștinătății, Învierea Domnului, are consacrată o slujbă specială, săvârșită în fiecare an la miezul nopții, în cadrul căreia credincioșii primesc de la clerici Lumina lui Hristos, simbolul Învierii Domnului, esența credinței creștine. Anul acesta, urmare a instituirii stării de urgență în contextul pandemiei de SARS-CoV-2, credincioșii nu au putut participa în comuniune deplină cu clerul la această slujbă.
  • Prin urmare, Permanența Arhiepiscopiei Tomisului a decis ca în noaptea de 26 spre 27 mai, la miezul nopții, în bisericile și mânăstirile din Arhiepiscopia Tomisului se va oficia slujba începutului pascal și Sfânta Liturghie, clerul chemând credincioșii să primească Lumina Învierii ca în noaptea de Paști;pentru a repara acest neajuns, având în vedere că:
  • - miercuri, 27 mai, este Odovania (Încheierea) praznicului Învierii Domnului, când rânduiala slujbei prevede același început ca în noaptea Învierii;
  • - sunt dorințe neîmplinite ale credincioșilor de a se împărtăși la Liturghia Învierii din noaptea de Paști și de a duce, la casele lor, Lumina Învierii, ca pe un drum simbolic al urcușului spre Înviere;
  • - nu a fost posibilă pomenirea celor adormiți în cimitire la Paștele Blajinilor, urmare a interzicerii accesului publicului în cimitire;
  • - Arhiereul locului poate rândui zile de post, conform canoanelor bisericești;
  • - rânduiala Odovaniei Învierii practicată în Biserica Ortodoxă a Greciei".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16943 vizualizari

  • +36 (46 voturi)    
    mda (Marţi, 26 mai 2020, 10:45)

    SoulSearcher [utilizator]

    asa va trebuiie... daca nici DNA-ul n-a reusit sa-l infunde pe tovarasul teodosie de la republica mazariche...

    acum nea teodosie se crede mesia pe pamant.. NIMENI SI NIMIC nu-i mai poate sa zica ce sa faca
    • +2 (6 voturi)    
      Inviere in noaptea de marti? (Marţi, 26 mai 2020, 18:14)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Nu ma mira ca tuna si trazneste Sfantu' Ilie prin toata Romania. Nici o teama in suflet la preotii care fac asta?
    • +2 (2 voturi)    
      Nea banescule (Marţi, 26 mai 2020, 21:49)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      de ce nu spui bre cu subiect si predicat ca biserica ortodoxa e unitara, ca nu accepta nici o schisma cum a inceput ala de la constanta, ca autonomia eparhiala se refera nu la probleme fundamentale de cult religios, ci se refera la punerea in aplicare a modalitatilor de exprimare a diverselor aspecte religioase; ca ne trezim ca prostanacu cela o sa vrea sa puna craciunul de trei ori odata in decembrie odata in februarie, si odata de ziua lui. Sunteti vinovati ca acceptati scindarea bisericii nationale, zici ca sunteti platiti de rusi ca sa ne distrugeti.
  • +22 (30 voturi)    
    adevarata mama Omida (Marţi, 26 mai 2020, 10:50)

    moka [utilizator]

    sunt doar eu!
  • +9 (21 voturi)    
    fronda UM Teodosie... (Marţi, 26 mai 2020, 10:51)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu este fara voie din "centrala" BOR S.A.

    (Daniel practica un joc mai sofisticat decat pare ochiului neobisnuit cu itele lumii securisto-bisericesti).
  • +13 (23 voturi)    
    Adică (Marţi, 26 mai 2020, 11:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E schismă sau ba? Erezie? Să ni se explice
    • +10 (16 voturi)    
      nici, nici (Marţi, 26 mai 2020, 12:56)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Este un balon de incercare lansat de BOR pentru a testa limitele statului roman, mai exact pana unde se pot intinde cu incalcarea legii fara sa apara consecinte.
  • +12 (28 voturi)    
    BOR nu-si asuma victimele, (Marţi, 26 mai 2020, 11:05)

    emil bobu [utilizator]

    doar banii fraierilor care voteaza hotia, adica PSD+PNL.
  • +25 (33 voturi)    
    Daca la 31.dec.2020 nu avem zapada... (Marţi, 26 mai 2020, 11:08)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...putem muta revelionul la o data care va fi anuntata ulterior. Ce scarba de institutie ...care nu plateste taxe si impozite !
  • +21 (27 voturi)    
    Să sperăm că nu se va decide, într-o zi... (Marţi, 26 mai 2020, 11:13)

    Tutea [utilizator]

    ....că și botezul sau înmormântarea unei persoane se face de mai multe ori, până se strâng câți bani vrea Lăcomia Sa, Teodosie Șpagoveanu. Neputința și lipsa de control a conducerii BOR o vedem mai jos. Nu-i dai voie să repete "scena" cu învierea Domnului...nu mai cotizează. Exact ca baronetul local din politică.
    "Decizia Arhiepiscopiei Tomisului de a oficia în această noapte Slujba de Înviere și de a oferi credincioşilor Lumina Învierii, la fel ca în noaptea de Paşti, este luată exclusiv în virtutea principiului autonomiei eparhiale şi asumată integral doar de ierarh şi de acest for bisericesc local"....
    • 0 (4 voturi)    
      Biserica nu a Armata (Marţi, 26 mai 2020, 14:53)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Chiar si la Catolici (structura mai rigida decat cea a BOR) exista autonomie.
      Totdeauna au fost oameni care au jucat la limita legii si a regulamentelor, f greu de adus la ordine.

      "Unde este morala, nu este nevoie de lege. Unde nu este morala, legea este inutila".
      • +1 (3 voturi)    
        Pentagrame (Marţi, 26 mai 2020, 17:14)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui jondo

        Pai poate incep sa picteze pentagrame pe pereti daca tot e autonomie .Contra cost , bineinteles
  • +18 (24 voturi)    
    Oare ? (Marţi, 26 mai 2020, 11:13)

    Arkantas [utilizator]

    Dar ac. arhiepiscopie este stat in stat in cadrul BOR ?
    Fac ce vor muschii lor , sa u va spalati pe maini ca Pilat din Pont ?
  • +18 (26 voturi)    
    Un fel de Black Friday la EMAH&Co. (Marţi, 26 mai 2020, 11:14)

    ggiiggii [utilizator]

    Orice...numai sa iasa banu de la fraieri...
    Sa vina la biserica, sa dea cu banu...pe lumanari, pe festanie, pe alte cutume si kkturi.
    Orice...hai cu lumina la prosti...la fel ca Black Friday....
  • +9 (19 voturi)    
    eretic (Marţi, 26 mai 2020, 11:24)

    casiuk [utilizator]

    Sa fie excomunicat.
  • +15 (21 voturi)    
    Republica Mazare? (Marţi, 26 mai 2020, 11:25)

    Kornell [utilizator]

    serios, exista un grad de autonomie dar mai ales de supunere si respect fata de autoritatile centrale. Asa cum spagoveanu din Ct hotaraste invierea 2.0 iar la centru tac si nu fac nimic, asa ar putea si un prefect de Harghita/Covasna sa declare independenta lor. Tot asa ar putea declare ca mortii ingropati in timpul COVID nu au avut parte de slujba "ortodoxa" si au nevoie de inmormantarea a 2a. Nu-mi bat eu joc de credinta dat spagoveanu da - isi arata muschii si nimeni nu reactioneaza
  • -21 (35 voturi)    
    Valeu, ce ne facem, pica cerul (Marţi, 26 mai 2020, 11:29)

    Setalcott [utilizator]

    Decizie fara precedent!
    Dar decizia statului de a interzice tuturor credinciosilor participarea la slujba invierii cum a fost, cu precedent? De ce nu v-ati vaitat atunci?
    • +11 (21 voturi)    
      de ce nu ne-am vaitat? (Marţi, 26 mai 2020, 11:43)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      pentru ca decizia aia a fost luat pentru binele tuturor (daca se lua poate ca acum erai linga 3.14men mirosind floricele din partea cealalta), era una logica. ceea ce face teo acum sfideaza orice logica, gaseste tu o explicatie logica pentru pastele v. 2.0.
      • -8 (14 voturi)    
        Ca sa mergem mai departe (Marţi, 26 mai 2020, 12:40)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

        OK, recunosti ca ambele decizii au fost fara precedent, dar presa a scris asta doar acum si nu la ce s-a intamplat acum o luna, pentru ca presa considera ca statul are dreptate si biserica greseste. Daca confirmi o sa trec mai departe sa-ti explic logica deciziei de acum.
  • +15 (23 voturi)    
    evul mediu varianta de Tomis (Marţi, 26 mai 2020, 11:29)

    iondelaafumati [utilizator]

    vrea sa zica ca ala e un tampit dar nu isi gaseste cuvintele de emotie !
  • +19 (25 voturi)    
    :)))) (Marţi, 26 mai 2020, 11:34)

    mctweety [utilizator]

    pe sectantul ala, nici mega-fericitu' nu-l mai da jos. republica BOR C-Ta :)))) hahaha. Ne meritam soarta si toate bolile (mare parte din ele, datorita prostiei, lipsei educatiei, manipularei si santajarii emotionale a unora precum intangibilul-nepamanteano-universo-fericitul teodosie (cu "t"mic).)
  • +14 (20 voturi)    
    Eu nu pot duminica. Se poate marti? Platesc extra! (Marţi, 26 mai 2020, 11:59)

    Alui [utilizator]

    Pentru dom Becali, se poate in fiecare saptamana?
    • +2 (8 voturi)    
      Multumesc! Chiar azi e! (Marţi, 26 mai 2020, 12:40)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Lol!
  • +10 (14 voturi)    
    Si uite asa.... (Marţi, 26 mai 2020, 12:04)

    persuasiv [utilizator]

    poate ramaneti fara turisti,pe litoral.
  • +19 (23 voturi)    
    "în virtutea principiului autonomiei eparhiale"??? (Marţi, 26 mai 2020, 12:17)

    V. Istina [utilizator]

    Hai sa fim seriosi! Biserica e brusc o institutie democratica, nedogmatica... fiecare ierarh face ce il taie capul???

    Nu BOR este PARTASA si VINOVATA de o asa ABERATIE!

    Si se mira ca romanii nu sunt credinciosi!

    Cu asa popi, cine mai are nevoie de dusmani?
    • -7 (19 voturi)    
      Tafnosenia nu tine loc de inteligenta (Marţi, 26 mai 2020, 12:44)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Daca dumneata esti expert in randuiala bisericeasca, drept canonic si dogmatica, poti sa ne explici care e diferenta dintre dogma, tipic, randuiala si lege canonica?
      • +4 (6 voturi)    
        Ar fi trebuit sa-l intrebi pe smecherul din Tomis (Marţi, 26 mai 2020, 16:36)

        V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        si gasca lui de sclavi bolnavi.
        Stiu ei mai bine decat Wikipedia!

        Raspunsul totusi este evident, foarte simplu: muschiul lui Teodosie!
        • -1 (1 vot)    
          Ce pot sa mai fac (Miercuri, 27 mai 2020, 6:41)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

          Atata te duce mintea.
    • +6 (12 voturi)    
      cum adica... (Marţi, 26 mai 2020, 13:22)

      Un cetatean neturmentat [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      cum adica "Nu BOR este PARTASA si VINOVATA de o asa ABERATIE!"???

      chestia asta de la Constanta....Arhiepiscopia Tomisului... nu este parte din BOR?

      a accepta refacerea Pastelui e o enormitate care, daca BOR ar functiona in mod responsabil, nu s-ar fi putut intampla. ante-comentatorii au remarcat tot felul de aspecte de bun simt.

      dar toata treaba asta cu biserica este bolnava din temelii.
      • +1 (3 voturi)    
        Vina mea, lipseste "!" (Marţi, 26 mai 2020, 16:38)

        V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean neturmentat

        Corect este: "NU! BOR este PARTASA si VINOVATA de o asa ABERATIE."

        Sper ca acum e totul limpede.
  • +3 (11 voturi)    
    BOR = ministerul influentei politice (Marţi, 26 mai 2020, 12:28)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Asa ca sa nu ne miram de astfel de slujitori ai anumitor interese, ca alearga dupa banii de colecta, si eventual mai inventeaza anumite sarbatori ca sa adune bogatii si mai mari. Sa nu uitam ca BOR este corporatia cea mai bogata din Romania!
  • +6 (12 voturi)    
    cum sa crezi aceasta biserica (Marţi, 26 mai 2020, 12:30)

    Un cetatean neturmentat [utilizator]

    Era sa zic "cum sa MAI crezi aceasta biserica", dar mi-am amintit ca eu n-am nici o treaba cu ea. si pe buna dreptate. acest circ nu este biserica, nu este religie, nu este credinta.
    Este CIRC. Si BIZNIS. Si VANITATEA unuia / unora pentru care nu exista reguli, dar care isi deghizeaza aceasta vanitate in credinta.
    Toate astea, combinate cu mintea creata (ca sa nu zic tembelismul) unor credinciosi care nu au nici o legatura cu secolul XXI, cu Europa, cu modernitatea. Ci doar cu Evul Mediu. S-a ajuns ca asemenea oameni sa genereze asemenea actiuni ? (credinciosii care au cerut si liderii religiosi care au implementat ideea). Si nici BOR, nici statul sa nu vrea / sa nu poata sa faca nimic pentru a mentine lucrurile in ordine?
    Tragic.
    • +3 (7 voturi)    
      ce treaba are statul cu organizarea interna... (Marţi, 26 mai 2020, 14:57)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean neturmentat

      ...a cultelor si a seriviciului divin?

      AIci e treaba BOR, dar se pare ca regulamentele interne nu sunt incalcate de asa natura ca sa justifice vreo masura in forta.
      Oricum, Teodosie trebuie cumva adus la ascultare sau (opinia lui Paleologu) tras pe linie moarta la o manastire.
      • +2 (2 voturi)    
        bisericile sunt in Romania... (Marţi, 26 mai 2020, 20:19)

        Un cetatean neturmentat [utilizator] i-a raspuns lui jondo

        ... iar Romania este un stat. Condus de niste autoritati. Laice, ca nu mai suntem in vremea Inchizitiei si nici in Iran sau in Arabia Saudita.

        Iata de ce are treaba statul cu serviciul divin.

        ce crede fiecare in sinea lui, e cu totul altceva, dar ce se intampla in adunarile generate de biserici trebuie sa se incadreze in regulile generale.
  • +5 (13 voturi)    
    nu e doar teodosie (Marţi, 26 mai 2020, 12:50)

    mmmircea [utilizator]

    deunazi citeam in ziarul de buzau ca IPS Ciprian al Buzaului si Vrancei tine si el invierea azi de la 23:50. In locul PF Daniel mi-as pune serioase intrebari in privinta activitatii mele manageriale. BOR in sine e perfect nereformat, cu toate astea s-au adunat nemultumiri cat casa. Sa fie pentru clopotele cu chipul prea fericitului, sa fie pentru colaborarea prea stransa cu laicul in vederea consolidarii intronizarii, sa fie pentru non combatul de la referendumul pentru familie ? Nu stim, pentru ca suntem outsideri, cert e ca in BOR se intampla lucruri, iar Ban-escu prin simpla omisiune a lor, nu face decat sa confirme mai mult aceasta ipoteza.
    • 0 (6 voturi)    
      cred ca sunt multe tensiuni in BOR (Marţi, 26 mai 2020, 15:00)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      si intr-adevar este f greu pt Daniel (desi un bun manager si diplomat) sa le tina pe toate sub control.

      sunt f multe directii contrare, si in orice directie merge intra in conflict cu ceva.
  • +5 (9 voturi)    
    Începutul sfârșitului BOR. (Marţi, 26 mai 2020, 14:22)

    asavreau [utilizator]

    Dacă fiecare sărbătorește învierea când vrea el,va urma națterea.botezul,sfinții,se vor sărbători când vor ei.niște pretinși ÎPS,pentru-că se dovedesc slujitorii anticristului.Se spune că D-zeu când vrea să-l pedepsească pe un om îi ia mințile.Lui Teodosie,că ÎPS nu este,ia luat D-zeu mințile și cei care-l urmează sunt ca el.Cu mințile rătăcite bătând la poarta iadului.
  • +5 (9 voturi)    
    Pe cand si inmormantarile cu repetitie ? (Marţi, 26 mai 2020, 14:26)

    Plagarus [utilizator]

    Baniiiiiiii-s ochiul necuratului in sutana lucrativa pe spatele credinciosilor.
  • +5 (9 voturi)    
    daca inteleg bine. (Marţi, 26 mai 2020, 15:05)

    iodixit [utilizator]

    cei din constanta pot sarbatori craciunul in vinerea mare, ca sa nu tina post de doua ori?
    fara sa fiu de specialitate si cu respect pentru credinta, dar mie-mi suna a sectarism.
    poate ca bor, ar trebui sa mai reanalizeze situatia, ca nu cred ca in virtutea principiului autonomiei eparhiale, fiecare isi poate stabili calendarul sau.
    avem ortodoxi de rit vechi, ortodoxi de rit nou si ortotox tomitani de rit dobrogean?
  • +2 (10 voturi)    
    Maine cum ne salutam? (Marţi, 26 mai 2020, 15:15)

    Alui [utilizator]

    Christos a inviat?
    • 0 (2 voturi)    
      Salutul crestinilor (Marţi, 26 mai 2020, 19:33)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ”Hristos a înviat” este folosit de la Învierea Domnului până la Înălțarea Sa, adică timp de 40 de zile(28 mai). Apoi, de la Inălțare și până la Rusalii, creștinii se salută cu ”Hristos S-a înalțat!”, ”Adevărat S-a înălțat!”.
      • -2 (2 voturi)    
        Nici vorba! (Marţi, 26 mai 2020, 20:00)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Nu zice nimeni Hristos s-a inaltat!
        Vad ca ai reaparut. Tocmai citeam articolele celor de la “sa fie lumina!” despre Onila. Ceva de comentat depre faptul ca initial procuratura nu l-a urmarit penal pentru abuz sexual asupra unui minor?
  • +2 (4 voturi)    
    Craciunul (Marţi, 26 mai 2020, 18:22)

    Godzillagrrr [utilizator]

    S-ar putea sa sarbatorim un pic Craciunul saptamâna viitoare? Ca vreau sa revad « Singur acasa ».