IPS Teodosie scapă de cercetare. Arhiepiscopia Tomisului: „Lingurița de împărtășire nu este penală”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2020, 16:14 Actualitate | Esenţial


Arhiepiscopul Teodosie impartasind copii
Foto: Constanta de Azi
​Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța a dispus pe 14 mai clasarea cauzei plângerii penale formulate de către „Asociația pentru Libertatea de Conștiință”, prin reprezentant legal Emil Moise, anunță Arhiepiscopia Tomisului. În acest caz, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, și alți doi preoți erau acuzați de infracțiunea de zădărnicire în combaterea bolilor după ce au împărtășit cu aceeași linguriță credincioșii.

„Lingurița de împărtășire nu este penală”, comenteză Arhiepiscopia pe Facebook, precizând că Parchetul a constatat că infracțiunea prevăzută de Codul Penal nu a fost săvârșită de către reprezentanții Bisericii, întrucât aceștia nu au încălcat măsuri stabilite expres prin lege.

Pe 21 martie, Emil Moise a anunțat că i-a făcut plângere penală împotriva ÎPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului. „Marţi am aflat că arhiepiscopul Teodosie face experimente cu vieţile noastre. Acesta a împărtăşit duminică mai mult de 100 de persoane. Adică mai mult de 100 de persoane au primit alcool, una după alta, ducându-li-se aceeaşi lingură la gură, din acelaşi vas. Apoi au fost şterse la gură cu acelaşi prosop. Persoanele stăteau aproape lipite una de alta şi nici arhiepiscopul, nici cei 10 preoţi care îi slujeau nu purtau măşti de protecţie. În urmă cu 2 zile am depus denunț penal împotriva arhiepiscopului”, a precizat el, potrivit buzoienii.ro.

Arhiepiscopul Tomisului nu a ținut cont de recomandările autorităților și BOR nici după încetarea stării de urgență.

În a doua zi după instaurarea stării de alertă, ÎPS Teodosie a împărtăşit mai mulţi copii pe treptele din faţa catedralei Sf. Petru şi Pavel din Constanţa, folosind acelaşi potir şi aceeaşi linguriţă, sfidând regulile impuse în această perioadă pentru siguranţa cetăţenilor.

Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, a declarat sâmbătă pentru News.ro că "ostentaţia cu care s-a procedat, după ce s-au făcut publice aceste îndrumări, nu onorează pe nimeni”.

Arhiepiscopia Tomisului a reacționat sâmbătă precizând că ÎPS Teodosie nu ar fi încălcat "nici o lege sau canon bisericesc, care ar interzice actualmente împărtășania". "Fiecare ierarh, în eparhia sa, are o anumită autonomie în păstorirea clerului și credincioșilor, prin urmare, având făgăduința dată deja credincioșilor, IPS Teodosie nu a putut să-i rănească sufletește, îndepărtându-i de la Sf. Potir.", susține Eugen Tănăsescu, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Tomisului într-un mesaj pe Facebook. Acesta a mai spus că "Biserica nu este unitate de alimentație publică".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















4636 vizualizari

  • +10 (26 voturi)    
    votati psd/pnl fraierilor (Marţi, 19 mai 2020, 16:19)

    emil bobu [utilizator]

    si copiii vostri vor pleca de la 18 ani, in scarba
    • -10 (14 voturi)    
      Ce să-i faci... (Marţi, 19 mai 2020, 18:58)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Nu poate trăi toată lumea ca USReii doar sugând de la buget. Uni mai trerbuie să și facă ceva nu doar să chibițeze 24/7...
  • +18 (30 voturi)    
    Bai, esti nebun? (Marţi, 19 mai 2020, 16:30)

    CezarN [utilizator]

    Adica au luat oamenii amenzi ca nu au avut declaratia pe proprie raspundere la ei iar popa asta sfideaza toate regulile de igiena elementare si legea, bineinteles, si scapa cu NUP.
    Sa facem ceva pe procurorii nostri si pe justitia romana.
    Adica, daca a fost turnator, NU Poate fi cercetat penal?
    • +12 (16 voturi)    
      pai normal.. (Marţi, 19 mai 2020, 18:34)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ghici cine ghideaza prostimea sa voteze cu PSD? cine mana turma la vot pt PSD? normal ca li se iarta orice, taxe, impozite, plangeri penale... doar au nevoie de ei la alegeri
      • 0 (4 voturi)    
        Gresiti! (Miercuri, 20 mai 2020, 5:23)

        isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        Nu toti preotii sint fesenisti, dumnealor indeamna cre(s)inii sa voteze acel partid care il plateste mai mult! Si acelasi preot poate indemna votantii intr-un mandat sa voteze p.r.m., in altul u.d.m.r., depinde care-i ofera mai mult, asta ca exemplu!
    • +8 (14 voturi)    
      NU (Marţi, 19 mai 2020, 18:36)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Pe cine dracu' ai vazut tu sa-si ancheteze superiorul in grad? :D

      Mii de multumiri "magistratilor" in dependenti. Ar trebui sa li se faca plangere pentru abuz in seviciu. Clasata si aia de alti colegi, dar macar sa se incerce
  • +17 (27 voturi)    
    Tupeu de mafioti! (Marţi, 19 mai 2020, 16:34)

    dandra [utilizator]

    BOR este stat in stat cu propriile reguli si legile nu se aplica pentru ei.

    Cand vom intelege aceste lucruri, vom stii ce avem de facut.

    BOR nu raspunde legilor muritorulor de rand: cazurile de abuzuri asupra copiilor, cazurile de homosexualitate sau cazurile penale nu ajung in instanta, iar daca ajung scapa.

    BOR este principala masina de propaganda in timpul alegerilor deci sunt fortza. Punct.
    • -6 (10 voturi)    
      Care reguli?! (Marţi, 19 mai 2020, 19:02)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Unde-i legea linguriței? Ce aritcol din codul penal condamnă utilizarea potirului?

      Legal nu au ce să-i facă. CCR a declarat ordonanța stării de urgență necontituțională, iar strea de alertă votată de Parlament intra în efect la 3 zile după adoptarea ei adică abia la două zile după fapta cu potirul :) Legal nu au nicun temei să-i faă nimic.
      • +8 (10 voturi)    
        codul penal, doh (Marţi, 19 mai 2020, 22:17)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Art. 352.
        (1) Nerespectarea măsurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase, dacă a avut ca urmare răspândirea unei asemenea boli, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

        Codul penal era si este in vigoare. Nu confunda partea legata de distantare sociala din actele recente, chiar daca guvernantii sunt retardati, ca pentru boli contagioase in _general_ exista legi si norme permanente.
  • +14 (22 voturi)    
    Urmarire penala (Marţi, 19 mai 2020, 16:36)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Cu alte cuvinte, i-au dat inalt-preasfintiei sale un cec in alb. Sa faca asa cum doreste si sa nu se impeidice in amanunte nesemnificative gen masuri de prevenire a infectarilor.

    De altfel, probabil anticipand decizia parchetului, IPS a continuat sa procedeze la fel in continuare.

    In acelasi spirit, presedintele Camerei Deputatilor si altii ca el isi permite sa sfideze normele de prevenire a raspandirii virusului, facand acest lucru chiar de la tribuna parlamentului si in timp ce era filmat, ca impactul sa fie si mai mare.

    Indiferent de justificari, in ambele cazuri este vorba despre o sfidare crasa a milioanelor de oameni care inteleg sa se conformeze regulilor. Cred ca fara a aplica pedepsele cuvenite eforturile facute de majoritate sunt zadarnice.
  • +5 (15 voturi)    
    Urmarire penala (Marţi, 19 mai 2020, 16:36)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Cu alte cuvinte, i-au dat inalt-preasfintiei sale un cec in alb. Sa faca asa cum doreste si sa nu se impeidice in amanunte nesemnificative gen masuri de prevenire a infectarilor.

    De altfel, probabil anticipand decizia parchetului, IPS a continuat sa procedeze la fel in continuare.

    In acelasi spirit, presedintele Camerei Deputatilor si altii ca el isi permite sa sfideze normele de prevenire a raspandirii virusului, facand acest lucru chiar de la tribuna parlamentului si in timp ce era filmat, ca impactul sa fie si mai mare.

    Indiferent de justificari, in ambele cazuri este vorba despre o sfidare crasa a milioanelor de oameni care inteleg sa se conformeze regulilor. Cred ca fara a aplica pedepsele cuvenite eforturile facute de majoritate sunt zadarnice.
    • -3 (7 voturi)    
      Nu i-au dat niciun cec (Marţi, 19 mai 2020, 19:07)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      E vorba doar de găurile din legislația kafkiană românescă. Ordonanța stării de urgență din 1999 a fost declarată de CCR neconstituțională, deci efectele ei sunt nule. Iar starea de alertă votată de parlament vineri întra în vigoare abia de luni. Tehnic vorbind oricine făcea orice până luni era în perfectă legalitate. De aia au trebuit să dea NUP,
      • +1 (1 vot)    
        Ok (Miercuri, 20 mai 2020, 13:50)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Nu stiu daca e sau nu justificabila astfel NUP. Ceea ce mi se pare inadmisibil este modul in care IPS ii sfideaza pe ceilalti, inclusiv pe clericii orodocsi care inteleg sa respecte regulile. Ca e sau nu in vigoare starea de alerta ori cea de urgenta e mai putin relevant pentru majoritatea oamenilor de bun simt, care a inteles ca e un efort comun. IPS ori nu a inteles acest lucru, ori nu-i pasa.

        Cat despre decizia CCR, e ciudat ca dupa 21 de ani, exact in timpul unei pandemii, si-a dat seama ca o lege a fost neconstitutionala. Nu putea sa o faca in tot acest timp, cu atat mai mult cu cat insusi presedintele CCR a avizat pozitiv legea in cauza in calitate de membru al Consiliului Legislativ, si a contribuit siniicativ la modificarile ei in calitate de presedinte PSD al Camerei Deputatilor. Iarta-ma, dar ma indoiesc de aceasta curte, cu atat mai mult cu cat au fost situatii in care a gresit.
  • +12 (20 voturi)    
    Nu,penal este doar..... (Marţi, 19 mai 2020, 16:39)

    gigiN [utilizator]

    ...Inalt Prea-Nesimtitul spagoveanu si nu de ieri,de alaltaieri,ci de 20 de ani-pe care,macar in parte, trebuia sa ii petreaca in inchisoare
  • +13 (23 voturi)    
    chestii lumesti (Marţi, 19 mai 2020, 16:41)

    ursu78 [utilizator]

    Intr-un cuvant...biserica nu se supune regulilor lumesti...prin urmare...ii invit cu tarie cand se imbolnavesc sa nu se trateze in institutiile lumesti (evident...si pe procurorii care au clasat dosarul)
    • -3 (7 voturi)    
      Gira păcătosului adevăr grăiește (Marţi, 19 mai 2020, 19:09)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

      Considerând halul în care arată și funcționează spitalele patriei, e foarte probabil ca evitarea acelor instituții lumești și speranța că boala se rezolvă de la sine să ofere șanse de supraviețuire un pic mai mari...
  • +3 (11 voturi)    
    Nici epoleții (Marţi, 19 mai 2020, 16:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ///
  • +14 (22 voturi)    
    Deci legea nu e pentru toata lumea? (Marţi, 19 mai 2020, 16:48)

    Urzitoru [utilizator]

    Se pare ca legea e doar pentru fraierii ca noi astia maruntei...! Cata sfidare! Ce atitudine medievala!
  • +5 (15 voturi)    
    BOR ce zice? (Marţi, 19 mai 2020, 16:53)

    Barthales [utilizator]

    ips teodosie a abuzat de lipsa de reglementare și s-a comportat total imoral și iresponsabil. EL poate! A mai scăpat o dată!
    Știm cu toții foarte bine că numai lipsa de reglementare din zilele respective face ca fapta să rămână nepedepsită penal, dar fapta este condamnabilă dpdv moral și deci poate fi pedepsită administrativ de BOR. Altfel, să nu se mai mire BOR de ce își pierd oamenii credința în preoți și biserică.
    • +6 (8 voturi)    
      BOR e parte a problemei! (Marţi, 19 mai 2020, 18:39)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

      Teodosie sau orice popa dintre astia mari, smecheri, poate sa faca ce vrea in Romania! Ei sunt mai presus de lege, se pare ca! Iar BOR nu le-ar face nici ea nimic niciodata! Ei sunt un cartel, o familie, un clan mafiot... sii protejeaza pe ai lor, si santajeaza pasiv orice guvern care ar incerca sa aplice legea si pt popi, sau sa incerce sa taxeze biserica, prin puterea masiva pe care o au asupra unui procentaj din electorat!
      Imi e sila de puterea si privilegiile si atitudinea de stil medieval a bisericii!
  • +10 (22 voturi)    
    Parchetul Constanta (Marţi, 19 mai 2020, 17:46)

    Kornell [utilizator]

    l-a scos nevinovat pe SPagoveanu pt chestii MULT mai serioase decat aceasta lingurita: vanzare de functii bisericesti, inmatriculari ilegale de studenti, frauda cu fonduri europene, etc. Motivarea de fiecare data a fost ca fapta nu exista" sau "nu are gradul de vinovatie cerut de legea penala". Din acelasi parchet au plecat documente secrete catre Valcov si au fost numiti oameni de catre PSD la CCR. Ce mai vreti de la ei?
  • +9 (19 voturi)    
    Normal ca nu este. (Marţi, 19 mai 2020, 17:47)

    ABBV [utilizator]

    Nici japca pe fonduri nu este, nimic nu e daca esti de la BOR ai bilet de la dumnezeu sa faci ce vrei tu.
  • +11 (21 voturi)    
    Cirdasia omoara Romania! (Marţi, 19 mai 2020, 17:58)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Rusine autoritatilor care nu reusesc sa impuna Statul de Drept!
  • -6 (8 voturi)    
    Alo (Marţi, 19 mai 2020, 18:51)

    Setalcott [utilizator]

    Respectati independenta justitiei.
  • +1 (3 voturi)    
    Statul Paralel (Marţi, 19 mai 2020, 21:26)

    MDK [utilizator]

    Inca o fapta trecuta in dreptul #StatuluiParalel. In caz ca nu stiati, unii sunt imuni la orice lege,virus etc. IPS nu e la prima abatere dar si in celelalte cazuri a fost achitat. Doamne ajuta!
  • 0 (2 voturi)    
    E Jale! (Marţi, 19 mai 2020, 23:39)

    Gabu [utilizator]

    Între Parchetul constanțean și cel de la Dedeman n-a fost nicicând mare diferență în materie de judecată a marilor infractori...