Razie a poliţiştilor şi jandarmilor în întreaga ţară. Forţele de ordine verifică respectarea măsurilor impuse în starea de alertă, în special interdicţia de a circula noaptea

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2020, 0:24 Actualitate | Esenţial


Declaratie pe propria raspundere verificata de Politie
Foto: Profimedia Images /Xinhua/Avalon.red
Poliţiştii şi jandarmii verifică, luni seară, în întreaga ţară, respectarea măsurilor impuse în starea de alertă, în special interdicţia de a circula în intervalul 23:00—05:00, informează News.ro.

Odată cu intrarea în vigoare a noilor măsuri de prevenire a răspândirii noului coronavirus, echipaje de Poliţie şi Jandarmerie verifică în întreaga ţară modul de respectare a interdicţiei de circulaţie a persoanelor în afara locuinţei/gospodăriei, în intervalul orar 23:00—05:00.

Interdicţia a fost impusă prin Hotărârea Guvernului nr. 935 din 2020.

În Capitală, acţiunea are loc în zona Pieţei Obor.

Pe durata stării de alertă, în intervalul 23.00 – 05.00, este permisă circulaţia persoanelor pentru următoarele motive:

- deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuinţă/gospodărie şi locul/locurile de desfăşurare a activităţii profesionale şi înapoi;

- deplasarea pentru asistenţă medicală care nu poate fi amânată şi nici realizată de la distanţă, precum şi pentru achiziţionarea de medicamente;

- deplasări în afara localităţii a persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval orar se suprapune cu perioada interdicţiei, cum ar fi cele efectuate cu avionul, trenul, autocare sau alte mijloace de transport de persoane şi care poate fi dovedit prin bilet sau orice altă modalitate de achitare a călătoriei;

- deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoţirea copilului, asistenţa persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilităţi ori deces al unui membru de familie;

Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional trebuie prezentată, la cererea forţelor de ordine, legitimaţia de serviciu sau adeverinţa eliberată de angajator ori o declaraţie pe propria răspundere.

Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal se prezintă, la cererea forţelor de ordine, o declaraţie pe propria răspundere, completată în prealabil.

Declaraţia pe proprie răspundere trebuie să cuprindă: numele şi prenumele, data naşterii, adresa locuinţei/gospodăriei/locului activităţii profesionale, motivul deplasării, data completării şi semnătura.


CITEȘTE ȘI:


Declarația pe proprie răspundere poate fi prezentată de pe telefon cu o singură condiție: să aibă semnătura olografă












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5743 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Planu la amenzi maica (Marţi, 10 noiembrie 2020, 0:38)

    gugurila [utilizator]

    As vrea sa stiu cate amenzi dau pt ca n-ai declaratia pe hartie. Ce e aia semnatura olografa in format electronic eu unul n-am inteles.
    • +2 (10 voturi)    
      O semnezi (Marţi, 10 noiembrie 2020, 6:46)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Și apoi o scanezi sau fotografiezi.
      ... de fapt nu vrei să înțelegi ca să fii interesant pe Net.
      • -1 (3 voturi)    
        Aiurezi... (Marţi, 10 noiembrie 2020, 9:56)

        mike123 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Adica mai faci niste pasi suplimentari dupa ce ai printat-o si semnat-o???
        Cum simplifica asta lucrurile?
        • -1 (1 vot)    
          Nu mai cari hartia cu tine ... (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:04)

          mmagic [utilizator] i-a raspuns lui mike123

          Oricum toti iau telefonul la ei, si nu mai trebuie sa aiba grija unde cara hartia aia in conditiile in care respectivul o poate pierde, uita, se poate boti, uda de la ploaie, nu are unde o pune si o zboara vantul din mana.
  • -1 (23 voturi)    
    E un abuz contra celor care le platesc salariile (Marţi, 10 noiembrie 2020, 0:42)

    Gryphus [utilizator]

    ar trebui sa ii caute pe cei care merg la petreceri asa ca asta a declarat Orban ca e scopul restrictiilor de circulatie dupa 11


    ca pana la 11 nu poti face petreceri, se stie

    ziua e voie bo$$ ?
    • +8 (16 voturi)    
      si totusi (Marţi, 10 noiembrie 2020, 1:12)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Si totusi masuri similare au fost luate si in alte tari, mai "destepte" decat noi. Nu zic ca tot ce se intampla "afara" e bine, dar totusi toata planeta incearca sa lupte asa cum poate, mai bine, mai cu greseli, impotriva nenorocirii asteia.

      Rezultatul imediat - la mine pe strada e liniste cum nu a mai fost demult - toti baietii de baieti au plecat in treaba lor si nu mai stau ciorchine si fara masca, toata noaptea sa hahaie in gasca la non-stopul din fata blocului, care si el a ramas non-stop doar cu firma.

      Macar ziua stim ca forfoteste lumea cu munca, asta e, economia mai trebuie impinsa, dar cand nu e musai de circulat si cand majoritatea celor ce erau pe strada la ore din astea erau pt fun, de ce sa nu fie interzis, daca poate ajuta chiar si un pic la redresarea situatiei?

      Injurati PNL-ul, injurati presedintele, injurati pe cine vreti, dar sa stiti ca nu ei au luat masurile similare din celelalte tari :)
    • +9 (15 voturi)    
      Daca tu atata ai inteles (Marţi, 10 noiembrie 2020, 3:16)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ...din masurile de siguranta impotriva unei boli mortale, da, tu ai voie sa petreci ziua. Asta era problema, sa gasim noi tot felul de chichite si de scapari numai sa nu respectam niste reguli de bun-simt. E nevoie sa ne spuna legea - si inca foarte clar, sa nu lase loc de interpretari tampite - ca e bine sa ne ferim de coronavirus, ca nu se stie ? Daca nu iti spune politia, singur nu stii sa te feresti si sa nu mergi la chefuri acum, nici ziua, nici noaptea ? Chiar nu stii de capul tau ? Trist.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu era vorba de mine de de principul masurii (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 13:43)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

        eu vorbeam despre un principiu nu despre mine, in cazul in care nu reusesti sa pricepi, eu stiu sa ma feresc si nu merg la petreceri dar cine vrea petrecere face ZIUA deci masura e idioata ca multi din cei care o sustin

        au luat si alte tari masuri similare dar nu toate si nu inseamna ca trebuie sa copiem orice
  • -8 (16 voturi)    
    Ceva s-a schimbat (Marţi, 10 noiembrie 2020, 0:51)

    Mazeta [utilizator]

    În martie, lumea stătea în case de frica covidului. În noiembrie, de frica miliției.
    • +6 (8 voturi)    
      Amenzile (Marţi, 10 noiembrie 2020, 7:42)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      alea anulate de CCR la cererea AV, cui fusesera date...?! A? Ma,daca tot iti place sa bagi batul prin gard, baga-l ,ma, fara minciuni.
      • -1 (9 voturi)    
        Cui i-au dat amenzi? (Marţi, 10 noiembrie 2020, 7:59)

        Concediati_Bugetarii [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Pai unii aveau cate un typo irelevant pe tidula. Alti nu s-au uitat la stiri si nu stiu. Alti ce au imprimat hartia oficiala fara intervalul de timp au primit amenda pe nedrept.
        Apropo, idem ca-n starea de dementa, toate amenzila astea o sa pice in instanta si acum. Ordinul pentru restrangerea libertatiiolor e neconstitutional prin simplul fapt ca e ordin; trebuie lege organica musai.
  • -4 (14 voturi)    
    Filtreaza cu grija (Marţi, 10 noiembrie 2020, 1:01)

    andipetre [utilizator]

    si probabil sunt atenti sa nu ii amendeze pe membrii vreunui clan interlop, aflati in deplasare in interes de serviciu.

    Lasa ca le vin ei de hac periculosilor adolescenti raspandaci, m'lor de infractori vinovati de pandemie!
  • -5 (17 voturi)    
    Masuri Comuniste pe banii si timpul fraierilor (Marţi, 10 noiembrie 2020, 1:15)

    MDK [utilizator]

    Orban impune masuri Comuniste intr-o tara Democrata. Bineinteles nimeni din Romania nu a votat acest guvern asa ca poate face ce vrea el, pentru ca nu a fost ales in mod democratic. Sa te bazezi pe strategia Chinezilor care au "inventat" carantina oraselor si comunitatilor este o sfidare a tot ceea ce a construit acest popor si a constitutiei. Romania nu este stat Comunist, Romanii nu primesc case,joburi,mancare rationalizata etc. de la stat asa cum primesc Chinezii daca Partidul Comunist spune sa stai in casa pai stai in casa ca deaia ti-a dat casa, Romanii platesc impozite si taxe pentru a mentine democratia pe cand Chinezi nu platesc taxe, nu au pensii etc. si nu in ultimul rand, cum poti avea incredere in datele Chinezilor cand la ei daca Partidul spune ca maine nu mai e Covid pai nu mai e si punct. Iar pana la urma morti si imbolnaviti in dreptul cui se trec ...tot in dreptul fraierilor care platesc taxe? Guvernul asta sa isi asume si morti si tot pentru ca ei iau deciziile ca niste Comunisti adevarati ce sunt fara sa consulte populatia. Pe noi ne-a intrebat cineva, ce vrem?
  • -6 (18 voturi)    
    Interzicerea deplasării între 23 - 05... (Marţi, 10 noiembrie 2020, 1:32)

    Gabu [utilizator]

    ...este un abuz care nu-și află explicația în limitarea transmiterii virusului.
  • +6 (16 voturi)    
    exemple (Marţi, 10 noiembrie 2020, 2:03)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    Daca ne uitam in locuri (tari) unde genul asta de masuri au avut succes, incepe sa aiba sens.

    Mi se pare ca prea mult incercam sa gasim nod in papura (ca e plan de amenzi, ca poti petrece si ziua, etc.) si pierdem viziunea asupra faptului ca in Romania situatia Covid e jalnica. Cel mai gresit lucru mi se pare sa nu facem nimic.... e clar ca asta duce la dezastru.

    Nu e constructiv sa criticam orice fel de masura. Evident ca pot fi executate mai bine.... (lucru care se aplica oricand, oriunde)
  • 0 (12 voturi)    
    Nu uitati sa nu "respectati" si sa contestati (Marţi, 10 noiembrie 2020, 7:23)

    Concediati_Bugetarii [utilizator]

    Presupusele masuri Staliniste contra gripei sunt constitutionale doar prin lege. Ordinele tovarasilor din Cotroceni pica in orice instanta, prin exceptie de neconstitutionalitate (restrangerea libertatiilor se face doar prin lege organica, punct). Serios, va sacaie militianul si trebuie contestat, dar cam atat. Cam multe legi false in ultima perioada.
    E larp ca-n starea de urgenta din nou. Asteptati "CCR man bad" in cateva saptamani.
  • +2 (6 voturi)    
    Prosti, dar rai! (Marţi, 10 noiembrie 2020, 10:03)

    Alui [utilizator]

    Masurile astea sunt ilegale, anticonstitutionale! Restrangerea drepturilor fundamentale se face doar prin lege. Ma intreb doar daca la procesele care vor urma politistii vor fi gasiti vinovati de incalcarea acestor drepturi si trasi la raspundere. Da ordinul, se discuta, se executa doar daca e legal! “Asa am primit ordin” nu e o scuza in tribunal. De exemplu daca un politist opreste o masina in care e o femeie rapita dar primeste ordin de la sef sa lase masina sa mearga mai departe, si o face, raspunde pentru complicitate la rapire, viol, crima, dupa caz. Aviz politistilor care nu sunt “militieni”!