Ludovic Orban o sfidează pe Renate Weber: Recomand creșterea efectivelor de polițiști care operează în civil

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 8 octombrie 2020, 18:35 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban i-a cerut ministrului de interne Marcel Vela să mărească efectivele de polițiști în civil care controlează modul în care sunt respectate măsurile anti-Covid. Acesta este răspunsul Guvernului la întrebările Avocatului Poporului legate de controalele făcute de polițiștii în civil. "Domnul ministru Vela, am auzit că Avocatul Poporului vă întreabă de ce se fac controale de poliţie în civil. Daţi-i un răspuns potrivit. Chiar recomand o creştere a efectivelor care operează în civil, pentru că ştim situaţii care ne-au fost raportate în care se strigă „Şase” la venirea lor în uniformă şi practic nu pot să surprindă situaţia cum este ea în realitate”, a spus Orban, la începutul ședinței de Guvern de joi.

Premierul a mai solicitat ca Tel Verde să fie operaţionalizat şi popularizat astfel încât controalele să poată fi direcţionate în funcţie de semnalele primite de la cei care au participare civică în semnalarea încălcărilor regulilor de protecţie a sănătăţii.

Avocatul Poporului îi cere ministrului de Interne Marcel Vela să-i comunice actul normativ care stă la baza măsurii ca şi poliţişti în civil să efectueze verificări privind respectarea normelor vizând combaterea Covid-19.

În schimb, Poliția Capitalei îi încurajează pe bucureșteni să îi reclame la TelVerde 0800 800 165 pe cei care nu poartă mască și, mai mult, pune la dispoziție un număr la care pot fi trimise imagini cu cei care încalcă regulile sanitare și care nu poartă mască, de exemplu. Poliția transmite că în urma telefoanelor primite a realizat "o hartă a punctelor fierbinți, a zonelor unde se încalcă cel mai des regulile de protecție".

Citește și









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10088 vizualizari

  • -27 (47 voturi)    
    politistii in civil (Joi, 8 octombrie 2020, 18:40)

    maiorulmura [utilizator]

    vor canta desteapta-te romane sub rezerva anonimatului
  • -29 (75 voturi)    
    Constituția e irelevantă pentru PNL (Joi, 8 octombrie 2020, 18:44)

    marie-cu-palarie [utilizator]

    Nicio surpriză. Tot acest ins sinistru pentru care n-a votat nimeni încuraja românii să nu respecte deciziile CCR.

    Aia cu ”statul de drept” e o vrăjeală. PeNeLe sfidează statul de drept la fel cum o făcea și PeSeDe.
    • +19 (43 voturi)    
      Si viata celorlalti e irelevanta pentru tine (Joi, 8 octombrie 2020, 19:26)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      Nu o fac "pentru ca pot" si atat, rezultatul in cazul de fata e salvarea unor vieti, chiar daca esti injurat de unii mai speciali pentru asta.

      Prefer PNLul cand alternativa e un chior care sacrifica vieti gratuit, ca sa-i dea bine pe hartie, cum pari sa alegi tu.
      • -21 (37 voturi)    
        Constituția e mai importantă (Joi, 8 octombrie 2020, 20:16)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui karryne

        Ba da. O fac strict pentru că pot.

        Asta cu salvatul de vieți e pentru fraieri, postaci și panicarzi.

        TOATE „măsurile” luate de penele sunt imorale, inutile, iliberale și mai ales ilegale. N-au salvat pe nimeni - dar au făcut mult rău. Pentru milioane de români.

        Desigur, ție-ți pasă mai mult să nu răcești. Dar în curând o să vedem la ce te ajută asta când se va pune mâna pe par.
        • +9 (17 voturi)    
          hehe (Joi, 8 octombrie 2020, 21:56)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

          Ar fi trebuit sa intelegeti deja ca orice postaciti pe aici
          #NUscapati!!!!
          • -5 (7 voturi)    
            nu scăpăm (Vineri, 9 octombrie 2020, 12:07)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            dacă ajungem în spitalili lu fikusz și mandolină...văd că operează milițieni în civil, ca-n Belarus
      • -1 (1 vot)    
        Si securitatea (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:10)

        the_Point [utilizator] i-a raspuns lui karryne

        si informatorii-turnatorii dinainte de '89 tot pentru interesul tarii actionau. Sub aceste feluri de pretexte se ascund cele mai rusinoase actiuni!
    • +14 (22 voturi)    
      ce treaba are constitutia cu uniforma?? (Joi, 8 octombrie 2020, 23:17)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      se reglementeaza prin legi,politisti in civil exista dintotdeauna,pana acum n-a deranjat-o pe doamna/sau pe cei ca tine?
    • +3 (5 voturi)    
      măi mărie, (Vineri, 9 octombrie 2020, 11:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      degeaba ai pălărie, că n-are ce să protejeze.
      Ce treabă are Constituția cu țoalele de lucru a angajaților? Mai lipsește ca gogoașa weber să susțină că halatele strungarilor să fie verzi în loc de albastru, uniformele soldaților să fie galbene să-i poată vedea ea pe câmpul de luptă, iar preoții să fie îmbrăcați în culoarea azurului. Dacă nu are ce face, mai bine să-și dea demisia, că numai tâmpenii a făcut.
  • -33 (59 voturi)    
    E stress mare (Joi, 8 octombrie 2020, 18:44)

    marc.andre [utilizator]

    ... cu pandemia asta.

    Buna cuviinta si respectul au zburat odata cu instaurarea Noii Ordini Mondiale... scuze, am vrut sa scriu "starea de alerta".
    • +22 (38 voturi)    
      Respectul se obtine, nu se cere (Joi, 8 octombrie 2020, 19:18)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      iar buna cuviinta vine din educatie si empatie nu de la discursuri sforaitorare despre incalcari inchipuite de libertati sau drepturi ...
    • +12 (34 voturi)    
      Scuze, dar concluzia unde e? (Joi, 8 octombrie 2020, 19:31)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Ce urmareste Noua Ordine Mondiala de la tine??
      Ce nu puteau obtine de la unul ca tine inainte, dar acum cu 3 politisti sub acoperire care se uita dupa masti pot obtine lejer?
    • +21 (37 voturi)    
      care buna cuviinta? (Joi, 8 octombrie 2020, 19:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Aia din piata unde tot dacul mandru poarta masca sub barbie (sa apere gusha de virusuri) si cand apare politia se striga 6 si toti ridica masca deasupra nasului?

      Da' poporul PSD atit a priceput din democratie, ca are voie sa faca orice-l taie capul si oricune nu-i da voie sa se manifeste cum vrea el e exponent al noii oridini mondiale care vrea sa-l inrobeasca. Ca de, unde educatia pe bune s-a terminat la clasa a 3-a e greu de facut diferenta intre stiinta si pseudo-stiinta...
      • +11 (29 voturi)    
        culmea romanismului (Joi, 8 octombrie 2020, 20:35)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        e ca cel mai tare se plang de restrangerea libertatilor aia care se tarasc in patru labe prin biserici. li se aduce atingere libertatii de a fi sclavi.
      • -9 (19 voturi)    
        daca (Joi, 8 octombrie 2020, 22:55)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        strigi de prea multe ori ,, lupul '' si lupul nu apare , atunci cand vine nimeni nu mai reactioneaza.
        Daca in 15 martie , cand aveam 139 de cazuri am intrat in starea de urgenta , cu toate neajunsurile ei , acum , cand avem peste 3000 pe zi principala preocupare este cum sa facem alegeri in loc sa luam masuri sa reducem raspandirea sau sa crestem capacitatea spitalelor . Faza cu poporul PSD needucat si bigot e vrajeala tipica venita de sus ( asa si urmasii lui Voltaire , care au 20.000 pe zi inseamna ca sunt mai din grota decat noi) . De 6 luni puteau sa faca multe pentru a creste capacitatea de ingrijire - au avut resurse nelimitate - dar s-au intrecut in a schimba protejatii fostei guvernari cu protejatii lor , la fel de capabili. Adevarul e ca habar nu au ce sa faca dar asta nu-i impiedica sa spuna ca sunt perfecti in toate.
        • +3 (3 voturi)    
          Hai bre las-o cu alegerile ca pute de la o posta (Vineri, 9 octombrie 2020, 12:16)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

          Pandemia asta o sa tina mult si bine, si avand in vedere ca optiunile electoratului s-au schimbat radical dupa nenorocirile lui Dragnea, a functiona inca un an cu alde Oprisan e mai nociv decat sa faci niste alegeri.

          Cat despre masurile de lockdown, alea au fost cam la fel peste tot in lume, cu mici exceptii. Masi peste tot s-a intrat in lockdown in martie, pentru ca nu se stia ce urmeaza, si mai peste tot s-a iesit din lockdown prin Iunie. Si la fel, mai peste tot, incepand cu iunie s-au tinut alegeri si incepand cu Septembrie s-au deschis scolile.

          Si mai peste tot in Europa cel putin, asistam la un val 2 de covid. UK si franta se apropie de 20.000 de cazuri pe zi, Spania Fluctueaza intre 5 si 10.000, Italia vine tare din urma cu 4500, si tot asha.

          Si in conditiile astea da vina pe alegeri doar ala care si-a pierdut locul calduts sau e pe cale sa-l piarda.
          • 0 (0 voturi)    
            te cam contrazici (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 0:08)

            Loyola [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            si ar trebui sa explici- este poporul PDS bigot si needucat si se imbolnaveste cu frenezie sau toata Europa e PSD-ista ?
  • -33 (61 voturi)    
    k (Joi, 8 octombrie 2020, 18:54)

    cartofiprajiti [utilizator]

    adevarata fata a liberalismului romanesc!!!..neosecuritate
    • +14 (36 voturi)    
      cam asta e tot ce ai in cap (Joi, 8 octombrie 2020, 19:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      cartofi prajiti
  • -13 (39 voturi)    
    lucovid e istorie (Joi, 8 octombrie 2020, 19:01)

    mmmircea [utilizator]

    degeaba umbla dupa nicusor sa se traga in poza cu el, lumea nu va pune stampila pe lucovid. Vad ca n-a inteles nimic, continua cu o atitudine aroganta in conditiile in care guvernul lui nu pare sa aiba vreo directie clara sau vreun alt tel decat castigarea alegerilor. Numai mentinere in functie a duamnei Anisie cred ca il costa 4-5 procente. Tare mi-e ca PNL-ul va ajunge pe locul trei, dupa USR si chiar dupa PSD pana in decembrie.
    • -12 (28 voturi)    
      PNL la 5% (Joi, 8 octombrie 2020, 20:18)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Nu e nimic rău ca penele să ajungă chiar pe locul 6 - după PMP și UDMR.

      Soarta PNȚ-CD ar fi justă pentru această organizație criminală.
    • +8 (22 voturi)    
      hehe, bravo ma! (Joi, 8 octombrie 2020, 21:57)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Da, va intra in cartile de istorie ca premierul care a desfiintat #ciumarosie.
  • +17 (31 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 8 octombrie 2020, 19:05)

    mitg [utilizator]

    Daca nu se iau masuri vom ajunge la 15000 de cazuri din 20000 de teste.
    • -7 (13 voturi)    
      Gresit (Joi, 8 octombrie 2020, 22:57)

      alex54 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      se va ajunge la 25mii pozitivi din 20mii teste
  • -16 (34 voturi)    
    Chiar e foarte ingrijorator (Joi, 8 octombrie 2020, 19:31)

    adi_69 [utilizator]

    ca dupa atatea "chifle" astia nu vor sa inteleaga un lucru elementar: oricat de eficienta din punct de vedere epidemiologic ar parea o masura, ea trebuie sa respecte legea.
    Sau cum zicea Comisia de la Venetia (pe care o citam doar cand ne convine): chiar daca e pandemie asta nu inseamna ca se suspenda statul de drept.
    Nu reclam neaparat ca asta cu politistii in civil e ilegala, ci doar ca trebuie lamurita, asa cum cere si Avocatul Poporului.
    • +7 (13 voturi)    
      ok,dar pana acum de ce nu (Joi, 8 octombrie 2020, 23:19)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      s-a sesizat?politisti 'in civil' avem de cand exista politia
      • +3 (5 voturi)    
        Politistul in civil respecta legea. (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:25)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Statutul politistului
        ART. 1
        (1) Poliţistul este funcţionar public civil, cu statut special, înarmat, ce poartă, de regulă, uniformă şi exercită atribuţiile stabilite pentru Poliţia Română prin lege, ca instituţie specializată a statului.

        Doamna Weber nu a citit o lege fundamentala, asa ca sesizarea/intrebarea "de ce in civil", nu are sens...

        Este stare de alerta, deci acel "poarta, de regula, uniforma" devine aproape caduc.

        Nu mai suntem in situatie normala !
  • +13 (37 voturi)    
    Asa.. (Joi, 8 octombrie 2020, 19:42)

    ElDiablo [utilizator]

    ... domnule Orban, dati-i peste bot babornitei pesediste. Asta e avocata covidului si a prostiei in forma continuata, nu a romanilor
    • -1 (1 vot)    
      Cum puteti (Vineri, 9 octombrie 2020, 20:23)

      the_Point [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      s-o comparati pe Weber cu Orban? Ati cunoscut-o, stiti ceva despre dansa? Si nu e avocata PSD-ului, e avocata poporului, adica ne apara tuturor drepturile. Foarte interesant ca sustineti pe cei care tind sa le incalce, foarte interesant...
  • -15 (25 voturi)    
    Ca sa ce? (Joi, 8 octombrie 2020, 19:51)

    ac [utilizator]

    Nu i-am vazut facind ceva nici in uniforma.
    • +1 (3 voturi)    
      încă (Vineri, 9 octombrie 2020, 11:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ac

      nu te-au prins la furat?
  • +12 (36 voturi)    
    Poate sa cada si un meteorit... (Joi, 8 octombrie 2020, 20:07)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Renate buchiseste Constitutia si stramba din nas ca masurile nu sunt legale.

    Daca stia cineva ca vine o pandemie, poate se faceau si legi adecvate.

    N-ar trebui sa dea d-na Avocat al Poporului o solutie „legala” ca sa determinam populatia indiferenta sa se pazeasca de virus ? Asta in afara de sanctiuni, ca pe alea le-a desfiintat prin iunie...

    Hai, doamna, cum facem ? Dam fiecarui roman cate 100 de euro ca sa poarte masca, sau ii amendam cu 100 de euro pe cei care nu poarta ?
  • +15 (33 voturi)    
    Weber nu cunoaste un principiu juridic (Joi, 8 octombrie 2020, 20:30)

    Sparafucile [utilizator]

    Care? Ce nu e interzis EXPLICIT de lege e permis. Orban ar trebui s-o intrebe: "cucoana, imi poti arata norma care-mi interzice sa fac asta?"

    Daca " cucoana" i se pare ofensator sa-i zica " fă "

    Ponta cum a zis " fă Doina " ?
  • -11 (25 voturi)    
    Creepy (Joi, 8 octombrie 2020, 21:29)

    luciannn [utilizator]

    Deci eu daca intreb un nene politist in baza carei legi sau constitutii actioneaza, va putea sa-mi raspunda altceva in afara de "va plimbati pe tarlaua guvernului... aici el taie si spanzura..."?
  • -8 (18 voturi)    
    aduceti sectoristii de straduta (Joi, 8 octombrie 2020, 23:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    parul se schimba bre...
  • -5 (7 voturi)    
    ha,ha,ha, (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:29)

    muscha mbanana [utilizator]

    ahatelul asta ,neales de nimeni ,ci pus sluga de stapanul lui ,care il are la mana cind urla ca : cine e generalul ' e primul care nu respecta regula , sta cu sticla de whisy ascunsa la spate si tigarile in buzunarul de la piept , unde pune mana cand se canta imnul . acum , se da virgin si ne trage de urechi cu ajutorul politiei , romanii au fost cei mai amendati oameni din lume ,cand de vina e "guvernu' meu" ,ca nu face testari gratuite cu sutele de mii ,sa separe odata raul de bine , dar la mintea lor , n-ai pretentii ! scapam de ei in decembrie si vom avea uncracin fericit , nu ca pastele ! (mamii lor ) !
    • +3 (3 voturi)    
      prostane, (Vineri, 9 octombrie 2020, 11:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      guvernul actual e votat de Parlament unde majoritatea o are pesedeul tău.
      Pe voi când pesedacii v-au racolat postaci au făcut-o în baza unui IQ cât mai mic?
      • -2 (2 voturi)    
        ce pretentii ... (Vineri, 9 octombrie 2020, 12:28)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        stai cu tartita pe scaun in fata calculatorului , in loc sa te duci la araturile de toamna , sa ai ce hali la anu ! or, securistii -au voie sa munceasca , sunt firavi ca un ghiocel ? hai baieti , puneti mana pe lopeti !
  • +7 (9 voturi)    
    Draga doamna Weber, (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:29)

    Alynna [utilizator]

    va doresc sa va plimbati (serena si diafana) prin Bucuresti, cu o geanta in care aveti de toate (adica portmoneu, acte, carduri, salar bun de la poporul pe care nu-l aparati, etc) si un hotoman vine, va imbranceste si va fura vuitonul din mana. In apropiere, un politist in civil, dupa orele de program, plimbandu-se si el. Vede scena si va zambeste (seren si diafan) „scuze, doamna, sunt in civil si in afara orelor de program).
    Cam asta va doreste multa lume si dupa legile” atractiei” s-ar putea sa vi se implineasca.
    • -2 (2 voturi)    
      Daca asta spune legea (Vineri, 9 octombrie 2020, 15:58)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Alynna

      Atunci politistul ala asta trebuie sa faca. Nu cred insa ca legea spune asa ceva.

      Problema e daca se pot infiltra politistii in civil pentru a da amenzi. Nu vad nimic rau in asta dar daca legea nu permite asa ceva atunci amenzile date de acesti politisti trebuiesc restituite.

      Vina e a Guvernului si a Parlamentului ca nu promoveaza/adopta legi clare care sa permita politistilor sa lucreze eficient.

      E mai grav incalcarea legii, mai ales de catre politistii, decat sa ai legi proaste.
  • -5 (7 voturi)    
    A (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:47)

    Gabr [utilizator]

    cum am sfidat 8 luni toate aberatiile acestui guvern si in continuare o sa fac acelasi lucru.
    Abia astept sa fiu oprit de un civil sa ma intrebe de ce nu port carpa aia.
    • +3 (3 voturi)    
      prost (Vineri, 9 octombrie 2020, 11:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      plin de bani nu am văzut. În afara ”mușchilor” pe care-i arăți din spatele tastaturii, ești pregătiti nu numai pentru amendă dar și pt. un dosar penal?
      • -2 (2 voturi)    
        A (Vineri, 9 octombrie 2020, 12:12)

        Gabr [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        pentru ce dosar penal? pentru o carpa??? tu te auzi ce debitezi?
        Sunt om normal , nu imi arat niciun muschi din spatele tastaturii dar am voie sa gandesc si sa fac ce vreau eu. Cine sunteti voi sa ne considerati suspecti asa aiurea ca aveti voi in cap prostii cum ca suntem infectati??? Tu crezi ca tusesc si stranut din 5 in 5 minute? stai in casa iar eu imi vad de treaba mea linistit ca si pana acum.
  • 0 (2 voturi)    
    Politistii in civil - probleme de legalitate (Vineri, 9 octombrie 2020, 14:41)

    adrian_83 [utilizator]

    Dupa parerea mea este o idee buna sa ai politisti in civil care sa monitorizeze daca se implementeaza regulile. Chiar ar putea da si amenzi.

    Acest lucru insa nu este posibil decat daca permite legea.

    Daca legea nu permite asa ceva atunci cei amendati vor da in judecata statul si vor castiga. Deci pe langa faptul ca nu vor fi amendati statul va mai pierde si o groaza de bani cu procesele.

    Desi multi idioti o injura pe avocata poporului ea de fapt face o treaba foarte buna pentru ca daca nu e legal ca politistii in civil sa faca asa ceva atunci vom aveam mai multe de pierdut decat de castigat.

    Pandemia nu poate fi folosita ca o scuza pentru a incalca statul de drept. Constitutia si legea permit folosirea masurilor restrictive insa aceste instrumente trebuiesc folosite in mod corect.
    • +1 (1 vot)    
      Copiez comentariul de mai sus, ca sa fie clar... (Vineri, 9 octombrie 2020, 16:08)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      Statutul politistului
      ART. 1
      (1) Poliţistul este funcţionar public civil, cu statut special, înarmat, ce poartă, de regulă, uniformă şi exercită atribuţiile stabilite pentru Poliţia Română prin lege, ca instituţie specializată a statului.

      Doamna Weber nu a citit o lege fundamentala, asa ca sesizarea/intrebarea "de ce in civil", nu are sens...

      Este stare de alerta, deci acel "poarta, de regula, uniforma" devine aproape caduc.

      Nu mai suntem in situatie normala !
      • -1 (1 vot)    
        Contestarea in justitie (Vineri, 9 octombrie 2020, 17:56)

        adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Exista riscul ca cei amendati de politistii in civil sa dea in judecata statul si sa castige in justitie. Vor primi si banii de amenda inapoi si statul va plati cheltuieli de judecata.

        E mai bine sa se lamureasca aceste aspecte decat sa avem probleme mai tarziu.

        Dupa cum am zis pandemia nu poate fi folosita ca o scuza pentru a incalca legile.

        Sunt convins ca avocata poporului cunoaste mult mai bine Constitutia si legille tarii decat dvs. si daca a ridicat aceasta problema atunci in mod cert exista niste neclaritati. Poate ca ea nu are dreptate dar lucrurile nu sunt asa de clare pe cum credeti dvs.