VIDEO Klaus Iohannis: PSD cu cinism inimaginabil a tergiversat adoptarea legii carantinei și izolării. Situația s-a deteriorat grav. Așa s-a ajuns la cele 1.200 de cazuri zilnice

de Redacția     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 17:56 Actualitate | Esenţial


Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis acuză PSD de „un cinism inimaginabil”, susținând că numărul mare de cazuri de COVID-19 zilnice se datorează tergiversării în Parlament a legii carantinei și izolării. „Din păcate, această evoluție va dura, chiar dacă Guvernul ia măsurile corecte”, a spus șeful statului.



„În timpul stării de urgență situația a fost bine gestionată. Intrând în starea de alertă au intervenit o serie de decizii ale CCR și modificări legislative care au făcut gestiunea pandemiei mai dificilă. O etapă extrem de negativă a fost disputa pe legea carantinei și izolării. (...) PSD a tras de timp într-un mod extrem de cinic. Cu un cinism inimaginabil a ținut în parlament această lege săptămâni întregi. S-a indus în public impresia că lucrurile nu sunt grave. PSD cu cinism inimaginabil a tergiversat adoptarea legii carantinei și izolării. Situația s-a deteriorat grav. Așa s-a ajuns la cele 1.200 de cazuri zilnice”, a declarat președintele, într-o conferință de presă la Palatul Cotroceni.

HotNews.ro transmite cele mai importante declarații ale președintelui:
  • Avem o șansă extraordinară prin acești 80 de miliarde de euro. Sunt convins că vom reuși.
  • Mâine voi avea o întâlnire cu ministrul de interne și seful DSU. E un moment critic, iar măsurile de protejare a populației sunt extrem de importante acum. Situația e extrem de gravă și trebuie să fim conștienți de necesitatea imperativă a ținerii sub control a epidemiei.
  • Despre amânarea alegerilor: Este o discuție legitimă dacă organizăm sau nu alegerile în 27 septembrie. Vreau să despărțim discuția politicianistă de cea pe fapte. OMS a făcut multe anunțuri, iar unul care mă îngrijorează foarte mult: această pandemie nu are mai multe valuri, are un singur val mare. Așadar, avem două chestiuni de care să ținem cont: e nevoie de alegeri pentru a reda legitimitatea administrației. Ce obținem dacă amânăm acum alegerile? Poate intrăm în decembrie, ianuarie, când poate peste pandemie se suprapune și gripa, și o iarmă grea.
  • Actul de votare se poate organiza în condiții bune. Se pot institui măsuri de distanțare. Ce e greu de organizat e campania electorală. Se va desfășura în condiții foarte atipice.
  • Până la mijlocul lunii august trebuie să ținem cont de aceste lucruri și se va relua discuția.
  • Despre China: E evident că balanța geopolitică de putere se schimbă. Aceste lucruri ne afectează și pe noi.
  • Despre alocații și pensii: Ne găsim într-o situație foarte complicată. ne dorim sincer să creștem și alocațiile și pensiile. De la dorința sinceră la putința sinceră e o cale mai lungă.
  • Când ne luptăm să revigorăm economia, nu cred că se așteaptă cineva că toate cheltuilelile planificate inițial să fie și făcute. Am rugat Guvernul să facă propunerile cele mai bune.
  • Este destul de evident că o creștere de 40% a pensiile nu poate fi făcută, nu sunt bani.
  • Nu putem să lăsăm categoria cea mai vulnerabilă, pensionarii, să plătească costul recesiunii. Pensiile vor crește, punct și clar, cât, va calcula guvernul.
  • PNL a fost primul care a propus dublarea alocațiilor pentru copii.
  • Ne dorim ca această dublare să devină realitate, pe etape sau cum spune cineva, pas cu pas.
  • Despre restricții, cum au fost comunicate: Eu sunt convins că atunci când guvernul va decide aceste măsuri, va veni și va explica.
  • Despre stabilirea datei alegerilor de către Parlament: Această lege abia a ajuns la mine. Voi da un răspuns când voi decide promulgarea sau nu. În ultimii 30 de ani guvernele au stabilit data, acum ne găsim în situația că Parlamentul vrea să-și ia acest atribut prin lege.
  • Cum e asta că Parlamentul stabilește când se va alege parlamentul. Dacă un număr mare de parlamentari vrea să rămână acolo. Ce facem, nu mai ținem alegeri?
  • Dacă legea rămâne și parlamentul nu decide nimic, ce facem?
  • Aveți în intenție pentru achiziția unui vaccin, semnarea unor acorduri, și pentru Remdesivir? Avem de gând să achiziționăm și vaccinul și medicamentele. Se ocupă MS, care a întreprins pașii necesari.
  • Care sunt din greșelile care au dus la situația aceasta, are Guvernul vreo vină? Cred că datele arată ceva destul de clar. În timpul stării de urgență situația a fost bine gestionată. Intrând în starea de alertă au intervenit o serie de decizii ale CCR și modificări legislativă care au făcut gestiunea pandemiei mai dificilă. O etapă extrem de negativă a fost disputa pe legea carantinei și izolării. Nu pot să nu văd că legea a fost elaborată în regim de urgență de Guvern. PSD a tras de timp într-un mod extrem de cinic. Cu un cinism inimaginabil a ținut în parlament această lege săptămâni întregi.
  • S-a indus în public impresia că lucrurile nu sunt grave.
  • PSD cu cinism inimaginabil a tergiversat adoptarea legii carantinei și izolării. Situația s-a deteriorat grav. Așa s-a ajuns la cele 1.200 de cazuri zilnice
  • Deschiderea anului scolar în siguranță? Această situație e de extremă importanță și mă preocupă foare mult.
  • Școal nu va începe în condiții normale.
  • Despre revenirea la starea de urgență: Decizia se poate lua doar în măsura în care specialiștii îmi spun că nu există altă soluție. Eu îmi doresc să cred că există altă soluție. Că românii nu vor această boală. Sunt încrezător că împreună vom reusi să stăpânim această epidemie în mod rezonabil.
  • Dati-mi voie să consider că intrarea în starea de urgență ca o ultimă soluție, când nu avem nicio altă posibilitate.
  • Despre soluția de clasare în dosarul 10 august: Poate vă amintiți că atunci când a fost 10 august am avut o opinie fermă: măsurile luate de jandarmerie au fost exagerate.
  • Eu am foarte mare încredere în sistemul de justiție din România. Eu și milioane de români nea-m luptat să consolidăm independența justiției, ca niciun politician să nu intervină, nici președintele.
  • Nu pot să vă spun decât unele opinii personale și să-mi exprim convingerea că justiția va face dreptate
  • Eu personal și alți români suntem de părere că e de dorit să se găsească o clarificare mai profundă în această speță.
  • Despre intenția PSD de a depune o moțiune de cenzură: Este un instument la mâna opoziției când un guvern este acuzat de management defectuos. După părerea mea guvernul Orban nu poate fi acuzat de management defectuos
  • Argumente obiective nu există. Există altceva: faptul că vom avea alegeri ne face să credem că unii actionează politicianist.
  • Ce a făcut statul pentru pregătirea spitalelor? S-au luat multe măsuri. Am reușit să facem față pandemiei până în acest moment. Orice sistem public are limite. Am văzut în alte state, nu vrem să ajungem în această situație.
  • Dacă vrem ca lucrurile să fie bine gestionate trebuie să-i ajutăm pe medici. Haideți noi, toți românii să-i ajutăm pe medici.
  • Despre retragerea trupelor SUA din Germania: Am urmărit cu mare interes declarațiile despre mișcările globale de trupe. E vorba de o mișcare globală, menită să întărească postura NATO, care vine să întărească flancul estic. Am aflat de intenția de a muta o parte din aceste efective în zona Mării Negre, prin rotație sau prin alte proceduri.
  • Pausal vă pot spune că România a atras atenția de ani de zile că e nevoie de mai mulți militari în zona Mării Negre.
  • Dacă acum se întâmplă acest lucru noi suntem foarte mulțumiți. Soldații americani sunt bineveniți în România.
  • Exemplul Guvernului: E nevoie de respectarea acestor reguli de către toată lumea. Să nu confundăm acțiunea generală cu aceea a unor persoane care n-au înțeles nimic. Guvernul și-a făcut treaba.
  • Cine nu a respectat legea, care a ncercat fraudulos să se îmbogățească din năcazul oamenilor va fi pedepsit.
  • Despre scrisorile copiilor prezentate de PSD: Acele afirmații trebuie citite în cheie electorală. Nu au ajuns astfel de scrisori la noi la Administrație. PSD încearcă o acțiune electorală, logistic defectuoasă.
  • Despre doasrul 10 august, clasarea acuzațiilor sefilor Jandarmeriei / S-ar impune revocarea sefei DIICOT? - Atâta vreme cât suntem într-o procedură în derulare aceste chestiuni pot fi lămurite de cei care au procedura în derulare. Dacă cineva a greșit în această procedură sunt convins că MJ sau CSM vor face o verificare care va duce eventual la un demers administrativ.
  • Probabil în cîteva zile vom primi un răspuns de la Parchetul General.
  • Aveți informații că atitudinele antiCOVID sunt alimentate din alte zone? Am văzut politicieni care spun populației că această epidemie e exagerată. Cred că între timp s-au speriat și ei.
  • Putem la fel de bine să observăm că o categorie de persoane care neagă existența bolii. Psihiatrii de zic că fie din necunoaștere, fie de frică.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12437 vizualizari

  • -15 (77 voturi)    
    deja-vu. ne zice ca trebuie sa ne spalama pe maini (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:03)

    Radoh [utilizator]

    atentie, romani.

    nu uitati sa va spalati pe maini si sa va cumparati lunar 30 de masti chirurgicale de unica folosinta care costa doar 100 RON

    concediu placut, cu masca pe fata la 35 grade
    • -18 (52 voturi)    
      1000 cazuri ca se testează multi pentru vacante! (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:45)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      Cele 1000 cazuri zilnice de Covid-19 sunt irelevante atâta vreme cât cifra decedaților/zi se menține constanta de la mijlocul lui aprilie 2020.

      A explodat numărul de noi cazuri în ultimele săptămâni deoarece sunt multi care au nevoie de adeverințe cu Covid-19 free pentru deplasări în străinătate, regula impusa recent.

      Klaus Iohannis este un gunoi mincinos. Se discreditează cu afirmații cum este cea de mai jos.

      Citat; "Klaus Iohannis: PSD cu cinism inimaginabil a tergiversat adoptarea legii carantinei și izolării. Situația s-a deteriorat grav. Așa s-a ajuns la peste 1.000 de cazuri zilnice"
    • +2 (10 voturi)    
      a recomandat spalatul (Joi, 30 iulie 2020, 2:40)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      iar Cazanciuc v-a facut demonstratie " cum trebuie sa se procedeze" pentru unii si asta estegreu de inteles
  • -21 (71 voturi)    
    O veste bună (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:10)

    Mazeta [utilizator]

    Este nevoie de primari PNL și Iohannis a ordonat ca epidemia să nu se agraveze.
    • +15 (51 voturi)    
      In Sfarsit (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Simti Sfarsitul P$D
      • 0 (14 voturi)    
        Declaratia lui iohannis. (Joi, 30 iulie 2020, 8:36)

        Theros [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        O noua iesire catastrofala a acestui plavan care ,in ciuda aspectului său de arian de vitrină si matahala , este mai degrabă o prezenţă de la care îţi vine să întorci privirea. Artificial, inadecvat, lipsit de o minimă spontaneitate, care, când vorbeşte, stânjeneşte, minte fara sa clipeasca , ii iese pe fata rautatea si nepasarea crasa fata de poporul roman pe spinarea caruia trieste , dar nu in realitate ci in spatiul cosmic. Mai precis este aerian, dar cu un tupeu fantastic. Sa spui tu ca el si "guvernul meu" a manegeriat bine pandemia in Romania este regretabil, condamnabil si inacceptabil. Mai prost decat in halul acesta NU CRED CA SE PUTEA!!
        Aceasta iesire a plavanului ne-a aratat de fapt, ii este frica de o POSIBILA răscoala populara!! Noile măsuri pe care le-a anunţat ascund o mare panică ascunsa!!Teamă cauzată probabil de lucruri ştiute doar de el si şi de cei care-l (DEZ)informează.
        Care ar putea să fie secretele despre România şi despre români care să-l sperie pe plavan într-atât de mult încât să recurgă la aceste declaratii jalnice care il descalifica ca OM!!
        Primul ţine de prăbuşirea PNL în încrederea populaţiei. Serviciile secrete ştiu cel mai bine care este realitatea. Realitatea, nu o aparenţă întreţinută artificial prin sondaje măsluite. Realitatea este că PNL a ajuns, azi, la sub 20%! Iar plavanul, port stindardul său, la sub 30%. Se năruie şandramaua! Cu foamea celor rămaşi pe drumuri nu e de glumit!
        Al doilea secret vine din zona medicală. Raportările de îmbolnăviri cu COVID 19 în România vorbesc de un număr neverosimil de mic de cazuri. Asta pentru că se fac nepermis de puţine teste. Şi se fac atât de puţine teste pentru că nu se doreşte aflarea adevărului. De ce? Pentru că adevărul, în acest caz, ar duce la panică şi la revoltă populară.
        În mod cert, plavanul are acces şi la alte secrete de natură a-l îngrijora până la ieşirea din indolenţa lui definitorie.
        Cu un PNL prăbuşit, cu o epidemie tot mai agresivă se aproprie "cantecul lebedei"!!
        • +5 (7 voturi)    
          scapam de P$D ? (Joi, 30 iulie 2020, 10:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Theros

          asta i intrebarea !
    • -2 (10 voturi)    
      Chiar ca e buna! (Miercuri, 29 iulie 2020, 22:35)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Deschide usa!
      Au venit cu sorcova de la psd ei!
  • -19 (41 voturi)    
    aha (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    cccc
  • -21 (61 voturi)    
    stare de alerta, e pohta ce-o pohtim! (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:17)

    Stropuleanu [utilizator]

    14 mai 2020 - 245 infectati
    29 iulie 2020 - 1104 infectati in 24h.

    aaaaaa!?
    cum e, Herr.Johannis!?
    • -10 (46 voturi)    
      Arafat e responsabilul cu covid in Romania (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:23)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui Stropuleanu

      el e seful IGSU, el apare zilnic la tv sa ne spuna cum se bate cu covidu deci el trebuie in final sa fie cel care e tras la raspunderer
      • -12 (38 voturi)    
        Arafat e mason, are proptele bune (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:28)

        marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

        a rezistat la toate guwernele.
    • +13 (47 voturi)    
      Cum sa fie... (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:24)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Stropuleanu

      ...tavarisci Stropuleanu, cum ati impus voi psd-ul cu curtea voastra constitutionala, facuta pt ilici si cu avocatul vostru zis "al poporului".
    • +12 (38 voturi)    
      felicitari” (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:52)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Stropuleanu

      ccr ...........
    • +12 (46 voturi)    
      Intreaba la psd (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:57)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui Stropuleanu

      Singura tara pe glob unde carantina si izolarea a fost interzisa 4000 de bolnavi su circulat liber infectand zeci de mii de persoane, urmezi si tu
      • -10 (22 voturi)    
        De unde știi tu ce-au făcut cei 4k? (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:08)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui cim

        poate că s-au izolat singuri, poate că au umblat cu măști ca să nu transmită virusul, poate că s-au plimbat prin zone nepopulate.
        • +7 (15 voturi)    
          La Mamaia si Eforie Nord (Joi, 30 iulie 2020, 1:21)

          cim [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Cum unde s au dus cei 4k infectati? La Mamaia si Eforie Nord!!
  • -12 (50 voturi)    
    Guwernerul nu are ce calcula la cresterea... (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:28)

    salvatore [utilizator]

    ... pensiilor. Nu trebuie decat sa citeasca legea si s-o aplice. Punct si clar! Acelasi lucru si la majorarea alocatiilor pentru copii. Iarasi punct si foarte clar!
  • -2 (38 voturi)    
    Alt taun, ala Suprem (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:31)

    Dalinar [utilizator]

    Bre Iohan, nr e irrelevant, procentul si populatiile luate in calcul conteaza!!!
    • +3 (19 voturi)    
      relevant (Miercuri, 29 iulie 2020, 22:36)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      O sa fie relevant cand o sa te numeri printre cei infectati....
      • -5 (13 voturi)    
        Am fost, ca multi altii dealtfel (Joi, 30 iulie 2020, 5:38)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        And we did well!!!
  • -2 (48 voturi)    
    hehe (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:37)

    transpenibilus [utilizator]

    PSD si restul #ciumeirosii trebuie sa plateasca cu varf si indesat faptul ca UCID OAMENI.
    #COLECTIV
    Decontul politic li-l servim la alegeri, Io napot PSD, dupa care urmeaza decontul penal si confiscarea a tot ce s-a furat.
    #NUscapati !
    • -1 (19 voturi)    
      Rasul tau e de forma? (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:21)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      PNL a depasit in nici un an mult hulitul PSD. Rapacitatea dreptei, lipsa de coordonare legislativa, nebunia cu Unifarm, iesirile cu strigate si amenintari la adresa oamenilor... plus ce au mai fost si vor mai fi. Dar hei, ma bucur ca mai aveti acel hehe.
      Dupa dosarul Revolutiei, Mineriade, 10 august si multe alte dosare prafuite, sa vorbiti si de Colectiv - ca si cum cineva de la ciuma rosie decide ce sa judece justitia, ma face sa va pun in frunte catalogarea de postac.
  • +2 (62 voturi)    
    Întrebarea a fost... (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:15)

    Soarele [utilizator]

    "Aveţi ceva de reproşat Guvernului Orban?"
    Răspunsul: "PSD cu cinism inimaginabil a tergiversat adoptarea legii carantinei și izolării."

    Sunteţi politician, domnule Preşedinte. Guvernul a dat dovadă de o crasă incompetenţă când a propus o Lege care încălca şi ea Constituţia, deşi CCR explicase clar de ce nu poţi îngrădi libertăţile personale (garantate de Constituţie) prin ordin de şmecher numit pe criterii politice.
    • +1 (29 voturi)    
      Lasa povestile cu ingradirea libertatilor. (Miercuri, 29 iulie 2020, 22:05)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      PSD a vrut sa dea peste botul PNL-ului cand le-a anulat ordonanta cu CCR-ul controlat de ei.

      Dupa aia au frecat menta cu noua lege a carantinei pana cand au obtinut ce au vrut: agravarea epidemiei. Au plecat toti din spitale "pe proprie raspundere" si acum sunte pe primul loc in Europa...la infectii cu covid.

      Sti care-i paretea cea mai rea? Planul PSD-ului functioneaza, mii de oameni sunt acum internati prin spitale si PNL "e de vina" pentru ca toti idioti care nu stiu sa poarte corect masca pe fata nici nu sunt in stare sa gandeasca.
    • -15 (27 voturi)    
      Soare cu par. pe laptop! (Miercuri, 29 iulie 2020, 22:24)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Iar ții partea ciumatilor?
      In vremuri speciale/ de razboaie, pandemii s.a./ sunt necesare masuri speciale si urgente care ar trebui luate de presedintele tarii, si nu de guvern s au parlament! Pt ca in tara noastra masurile urgente/ din cauza nu pot fi puse in aplicare in timp util/ sunt tergiversate, ba de parlament ba de ccr, si m ai ales ccr nu raspunde politic!
      Presedintele raspunde politic si este investit in functie prin vot direct!
      Noi avem ca de obicei, construit de catre tv iliescu kgb un sistem sa sa nu mai iesim la liman exect ca in rusia!
      • +1 (23 voturi)    
        Dacă nu înţelegi... (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:03)

        Soarele [utilizator] i-a raspuns lui constatator

        ... "libertatea", nu meriţi să ai parte de ea. Şi invers, cum zice ACLU în SUA, "voi lupta până la moarte pentru dreptul tău deşi nu sunt de acord cu tine".

        Nu ţin partea PSD dar - ffs - este atât de multă incompetenţă în România.
  • -10 (48 voturi)    
    Altceva mai stii sa zici? (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:38)

    galeo [utilizator]

    Eram sigur ca ai sa vii sa acuzi PSD-ul.
    Stim placa.
    Altceva mai stii sa spui? @
  • -1 (23 voturi)    
    cine vrea sa arunce un ochi , bine (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa creada in comandantul actiunii si alte tampenii de parada !
    https://covid19.geo-spatial.org/statistici/statistici-generale?chart=ziua-fata-de-cazuri-cumulative
  • -3 (47 voturi)    
    PNL vs PSD (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:44)

    adrian_83 [utilizator]

    Cand PSD-istii incalca legile si Constitutia vin cu tot felul de explicatii incercand sa se scuze. PNL-istii (incluzandu-l si pe Iohannis care e de facto PNL-ist) n-au nicio jena in a spune ca vor incalca legea sau Constitutia.

    Desi e clar ca atata timp cat legile raman in vigoare nu se mai poate face nimic pentru a opri cresterile pensiilor si alocatiilor ei cica vor analiza si vor decide cu cat maresc.

    In cel mai rau caz pot spune ca vor amana platile effective cateva luni insa cand vor face platile vor plati si retroactiv pensiile si alocatiile marite.

    Eu un inteleg legal cum vor sa nu plateasca. Cred ca daca nu platesc pensiile si alocatiile marite pot fi acuzati de abuz in serviciu. Nu stiu daca ministrii insa ceva functionari responsabili cu platile ar putea fi acuzati.
    • 0 (22 voturi)    
      Analfabetism constitutional (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:03)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      Mi-e greu sa cred ca Sica & Co n-au citit deloc Constitutia. Au citit-o, probabil, dar n-au inteles nimic. Altfel nu-mi explic tenacitatea cu care isi dau cu stangul in dreptul scotand tot felul de ordonante handicapate, pe care CCR n-are cum sa le valideze.
      Apoi se vaita de "vid legislativ".
  • +5 (17 voturi)    
    conferinta presa kwi (Miercuri, 29 iulie 2020, 20:22)

    atc [utilizator]

    Citez din declaratia KWI (HN):"Avem o șansă extraordinară prin acești 80 de miliarde de euro. Sunt convins că vom reuși".

    Este cumva vorba de banii mentionati mai jos?:
    :
    "Parlamentul European a adoptat joi( 23.07) o rezoluție în care amenință că nu va aproba acordul şefilor de stat şi de guvern din ţările UE privind bugetul multianual al blocului comunitar dacă acesta nu va fi „îmbunătăţit”. Parlamentul critică în special diminuarea sumelor alocate unor anumite domenii, scrie Agerpres, care preia AFP.
    Legislativul european trebuie să se pronunţe până la sfârşitul anului asupra cadrului financiar multianual al UE pentru perioada 2021-2027. În rezoluţia adoptată joi cu 465 de voturi pentru, 150 împotrivă şi 67 de abţineri, eurodeputaţii „contestă” bugetul în „forma sa actuală” şi avertizează că Parlamentul European „este pregătit să refuze să-şi dea aprobarea (...) până când va fi găsit un acord satisfăcător”.
    Adica, mai vorbim dupa Craciun.
  • +4 (8 voturi)    
    Poftim! (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:09)

    LuzhinAcademy [utilizator]

    "Despre China: E evident că balanța geopolitică de putere se schimbă. Aceste lucruri ne afectează și pe noi."

    Ca tot nu ma credeau unii pe aici. Poate daca le spune presedintele, acum vor crede. Ca nu o ziceam cu rautate si nici ca sa iau minus de la ei.
  • -3 (19 voturi)    
    Ia să vedem, infractorilor, cum încălcați legile (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:13)

    hic sunt leones [utilizator]

    dacă parlamentul nu acceptă în niciun fel creșteri în etape ci cu procentele precizate în legile care sunt acum în vigoare.
    Abuzul în serviciu se pedepsește cu închisoare și primii care trebuie luați sunt cei care dau dispoziție să fie încălcată legea, în frunte cu președintele.
  • +7 (19 voturi)    
    CCR marele castigator .. (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:45)

    sareta [utilizator]

    Acum vina-i a PSD-ului ,de CCR s-a uitat .Am fost martor rusinii pe capul romaniei atunci cand presa europeana a subliniat ca o SINGURA tara din lume are aparatorul Constitutiei care se opune masurilor de aparare a sanatatii populatiei.Acesta fiind nimeni altul decat CCR .Ne mai miram ca ramanem pe primele locuri in lume la tot ce este mai rau :-la nr de sali de .jocuri de noroc si cazinouri, la nr de gospodarii cu toaletele in curte,la nr. enorm de functionari analfabeti functional ,la nr.redus de absolventi cu bacalaureat,la nr .urias al persoanelor calificate ce au parasit tara si multe altele .
  • -5 (23 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 29 iulie 2020, 22:09)

    luciannn [utilizator]

    5 luni la putere, mii de ordonante si reguli, si PSD e de vina pentru situatia in care am ajuns?
    • +3 (17 voturi)    
      Nu. (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:31)

      Brusc Willis [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      PSD și toate mațele fripte care îi tot votează de 30 de ani încoace sunt de vină.
      • +2 (6 voturi)    
        Asa e (Joi, 30 iulie 2020, 9:26)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Brusc Willis

        S-a dus Ciolacu in Spitalul din Galat si a infestat 200 de cadre medicale.. Huooo PSD!
  • 0 (26 voturi)    
    Vreun repros, ceva? Ah, da - PSD si CCR (Miercuri, 29 iulie 2020, 22:44)

    Fides [utilizator]

    Ceva e rupt acolo. Cred ca neamtul din el, uraste faptul ca s-a nascut in Romania. E in gena lui sa gaseasca vinovati pt. orice. Ce mai, CCR e de vina ca Orban nu stia ca o lege intra in vigoare la rei zile dupa ce este publicata in Monitorul Oficial.
    E posibil sa uite ca el a promulgat legea dublarii alocatiilor? Pe care mana arunca vina?
    P.S. Am spus-o si o repet - Klaus o sa puna dreapta pe butuci. A reusit-o Constantinescu si Basescu. E randul lui,
    PSD nu castiga alegerile, PNL le pierde - iar pasi gresiti vor mai fi. Pacat de sansa lor.
  • +2 (22 voturi)    
    Galeo asteapta un raspuns. Si eu. (Miercuri, 29 iulie 2020, 22:57)

    Claudiu. [utilizator]

    "Eram sigur ca ai sa vii sa acuzi PSD-ul.
    Stim placa.
    Altceva mai stii sa spui?"
  • -3 (27 voturi)    
    Fratilor e groasa (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:20)

    Criogenia [utilizator]

    Blandu Ben da semnale de frica, vin alegerile...

    Pai cine l-a pus sa-l numeasca pe Orban si pe ceilalti bufoni ministri...acolo sa se planga.

    Ce masura buna a luat guvernul asta? Macar una sa fie dovedita ca a adus plus valoare....nu hotiile lor din ultima vreme...profit pentru Romania?
    • +3 (5 voturi)    
      masurile (Joi, 30 iulie 2020, 14:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

      contra pandemiei au fost decente (la ce stie planeta in momentul asta)
  • +9 (15 voturi)    
    interesant cum.... (Joi, 30 iulie 2020, 4:16)

    John_Re [utilizator]

    PSD-acii in Romania sunt echivalentul trumptarzilor americani.

    acelasi nivel de educatie - > aceleasi rezultate.

    :))
  • -2 (14 voturi)    
    Din ciclul... (Joi, 30 iulie 2020, 9:07)

    Mihai Vls [anonim]

    Pre-electoral, hai sa aruncam toata responsabilitatea in carca celorlalti! Noi suntem niste "zane" diafane! Nici usturoi n-am mancat, nici gura nu ne pute! A ca_at! Opozitia si CCR-ul au vina de a fi anulat/tergiversat, dar si voi, ati preferat sa nu mai faceti nimic, si doar sa va plangeti! Pe perioada in care reclamati vidul legislativ, trebuia sa reinstituiti Starea de Urgenta si ati salvat vieti de romani! D-lor "autoritati", pasivitatea de care ati dat dovada, are efecte criminale, in fiecare zi!!! Chiar si acum, cand aveti legislatia necesara, va faceti ca luati masuri, mai nimeni dintre autoritati nu le aplica,/respecta, ce sa mai cerem de la populatie... Si asta doar pentru profitul patronilor de plaje, cluburi si terase... si implicit, taxele ce merg catre voi! Dar asta cu pretul vietii si sanatatii romanilor responsabili!!! Raportat la nivelul populatiei, ne-ati adus in situatia Italiei, cand i-a fost mai rau, in pandemie! Rusine PNL! Rusine Iohannis!
  • +2 (2 voturi)    
    iohannis (Joi, 30 iulie 2020, 14:08)

    liviu_ [utilizator]

    evident ca-si apara partidul (ca doar e politician) si la fel de evident ca si pnl are partea lui de vina... DAR
    in mare parte omu are dreptate... psd (prin presa suspusa, prin ccrm prin avocatul poporului) au facut pandemia asta mai grava in romanica decat trebuia sa fie!
  • +2 (4 voturi)    
    PS: (Joi, 30 iulie 2020, 14:12)

    liviu_ [utilizator]

    observ ca toti va aruncati sa injurati ba pnl, ba psd .. ion principiu aveti toti dreptate: psd a distrus toate masurile contra pandemiei, pnl (chiar daca masurile au fost in esenta bune) au fost stangaci si au gresit cu altele (de exemplu numirea procurorilor si implicit dosarul 10.08)...
    DAR
    se uita ceva foarte important:

    indolenta si prostia poporului!!!

    lege, nelege, poporul trebuia sa se protejeze, dar la noi nerespectarea legii e motiv de mandrie!