Orban, despre clasarea parțială a dosarului 10 august: „O decizie care m-a întristat și pe care nu o înțeleg. Cred că există posibilități de a schimba lucrurile”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2020, 16:37 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
​Premierul Ludovic Orban a declarat, vineri, că nu înțelege decizia DIICOT de a clasa parțial dosarul 10 august, susținând că aceasta este „este contrară a ceea ce au pățit protestatarii pașnici și contrară a tot ce au văzut la televizor oamenii”

„Este o decizie care m-a întristat, este o decizie pe care nu o înțeleg, este contrară a ceea ce au pățit protestatarii pașnici și contrară a tot ce au văzut la televizor oamenii. Cred că există posibilități de a schimba lucrurile. În ceea ce mă privește pe mine, cred că orice vinovat trebuie pedepsit și acest lucru trebuie realizat de justiția din România. Pe de altă parte, nu-mi cereți să dau ordine procurorilor șefi, nu-mi cereți să fac ce au făcut alții, să intru cu bocancii în activitatea justiției, pentru că nu o s-o fac”, a spus șeful Guvernului.

Orban a amintit că decizia de preluare a dosarului de către DIICOT a fost luată în perioada în care ministru al Justiției era Tudorel Toader, iar șeful DIICOT-ului era Felix Bănilă.

„Ce s-a întâmplat în perioada respectivă, de ce s-a ajuns la acest rezultat, nu pot să vă dau răspunsul la această întrebare. În ceea ce ne privește pe noi, am desecretizat dosarul, am pus la dispoziția procurorilor toate înregistrările, am oferit tot concursul organelor de cercetare penală pentru aflarea adevărului”, a mai spus el.

La aproape 2 ani de la reprimarea violentă a mitingului diasporei din Piața Victoriei, procurorii DIICOT clasează parțial dosarul 10 august. Procurorii DIICOT spun că nu există probe că a fost vorba despre o tentativă de lovitură de stat, așa cum a susținut Jandarmeria Română. DIICOT, care a preluat acest dosar în urmă cu maia bine de un an, susține și că nu ar fi fost pregătită din timp reprimarea protestului, așa cum au afirmat o parte dintre manifestanții care au făcut plângeri penale împotriva jandarmilor. Prin urmare, conducerea Jandarmeriei de la acea vreme a fost scoasă de sub urmărire penală.

Au scăpat de urmărirea penală colonelul Gheorghe Sebastian Cucoş, fost prim adjunct al Jandarmeriei Române, maiorul Laurenţiu Cazan, fost director general al Direcţiei Generale de Jandarmi Bucureşti, colonelul Cătălin Sindile, fost şef al Jandarmeriei Române și comisarul şef de poliţie Mihai Dan Chirică, fost secretar de stat în MAI pentru relaţia cu prefecţii.

Procurorii DIICOT spun totuși că în cazuri punctuale unii jandarmi au intervenit cu violență împotriva protestatarilor, astfel că vor fi cercetați pentru purtare abuzivă de către Parchetul Militar. Mai exact, procurorii spun că aceștia "ar fi abuzat de prerogativele funcției publice cu care au fost investiți, exercitând violențe nejustificate împotriva unor protestatari".

Procurorul general Gabriela Scutea a reacționat miercuri în cazul dosarului 10 august, clasat parțial de DIICOT, care i-a scos de sub urmărire penală pe șefii jandarmeriei. Scutea a susținut că toate actele procedurale din acest dosar vor fi cântărite în cadrul controlului ierarhic, fără a spune însă concret dacă va verifica acest dosar. "Haideți să citim cu toții cele 235 de pagini ale dosarului", a afirmat Scutea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2636 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Oare (Vineri, 17 iulie 2020, 16:41)

    BomboIsBack [utilizator]

    va mai spalati mult pe maini (de 10 August, nu de COvid-19!)
  • +14 (34 voturi)    
    Iar e vina PSD? Desi Hosu e din PNL? (Vineri, 17 iulie 2020, 16:42)

    emil bobu [utilizator]

    Orban chiar ne crede prosti.

    Se grabeste cu alegerile ca sa nu ne dam seama ca PNL=PSD.

    Ce se mai aude cu SIIJ? E tot acolo?

    Dar pensiile speciale? Tot acolo?

    PNL nu face absolut nimic din ce a promis in campanie.
    • -5 (9 voturi)    
      Ce vrei sa faca? (Vineri, 17 iulie 2020, 17:48)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Sa dea ordine la procurori sa inceapa urmarirea penala chiar daca ei considera ca nu s-a incalcat legea? Parca era vorba ca procurorii sunt independenti.

      Cu SIIJ iti trebuie majoritate in Parlament ca sa o desfiintezi pe care ei nu o au deocamdata.

      Cu pensiile speciale au facut tot ce era in puterea lor, CCR insa s-a opus defiintarii acestor pensii si vom vedea ce decid cu impozitarea lor.

      Tot ce a stat in puterea lor au facut.

      Din cate vad eu multi comentatori de pe HN cer sa se incalce independenta justitiei si statul de drept desi ei zic ca sustin aceste lucrui.
      • +1 (1 vot)    
        Nu uita cine e Predoiu! (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 10:02)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

        Daca PNL erau cine sustii tu ca sunt, atunci ce cauta Predoiu la butoane?
  • +6 (6 voturi)    
    In Romania nu o sa fie niciodata justitie! (Vineri, 17 iulie 2020, 16:46)

    DrNRazvan [utilizator]

    Daca aspirati la justitie: plecati, nu e de stat in Romania. Jafurile si crimele din comunism, teroarea securista, '89, Mineriade, industrie devalizata, 10 august...morti, copii omorati sau violati, oameni saraciti, condamnati la o pensie de mizerie dupa o viata de munca...nimic, nici un vinovat, justitia ii apara pe toti, justitia apara sistemul comunist/securist/de jefuitori/de violatori/de ucigasi de copii. Cati teroristi au fost prinsi si judecati pentru '89? Nici unul. Cati mineri au fost prinsi si judecati pentru crimele si mutilarile de la mineriade? Nici unul. 10 august e o piscatura fata de astea. Nu exista justitie, exista o banda de mafioti vanduti.
  • +3 (3 voturi)    
    Romanii vor vedea (Vineri, 17 iulie 2020, 16:52)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Care e justitia pe care au aparat-o iesind in strada.
  • +1 (9 voturi)    
    HAHAHAHA (Vineri, 17 iulie 2020, 16:55)

    voxpopulix [utilizator]

    Sa-i spuna cineva ca nu mai crede nimeni mizeriile pe care le scoate si ca este clar ca mafia PNL/PSD se poate intoarce la USL.


    Stie toata lumea ca sunt aceeasi mizeri asa ca vrajeala cu doua partide nu mai impresioneaza pe nimeni.


    Tot ce face PNL este un teatru ieftin.


    Ati atacat finantarea DNA-ul padurilor, pe asta cum o explicati?
  • +6 (12 voturi)    
    Penibil, dle Orban (Vineri, 17 iulie 2020, 17:01)

    Cataleya [utilizator]

    "Orban a amintit că decizia de preluare a dosarului de către DIICOT a fost luată în perioada în care ministru al Justiției era Tudorel Toader"

    Poate-i aminteste cineva lui Orban ca, la ora actuala, ministru al Justitiei este Predoiu si ca absolut nimeni nu-l opreste sa mute dosarul de la DIICOT la Parchetul General, la Parchetul Militar sau la DNA.
    Dar vreti?

    Daca Tudorel a luat o decizie, voi nu sunteti in stare sa luati alta? Conform legilor in vigoare?
    Pai de ce mama zmeilor ati mai intrat la guvernare daca guvernati 100% dupa cum au decis Dragnea, Tudorel si Ciordache?
  • +1 (3 voturi)    
    aicisha (Vineri, 17 iulie 2020, 17:15)

    sorvas [utilizator]

    in tarisoara asta, daca esti sef, scapi basma curata de orice rahat il faci. hai, maxim iesi un pic sifonat.

    invatati-va copiii sa faca orice ca sa ajunga sefi. intr-o tara in care coruptia, hotia, nepotismele sunt avantaje la care se inchid ochii, deci rasplatite.. nu merita sa fii om cinstit. daca vrei sa fii om cinstit, demn, atunci trimiteti-va copii in tari in care aceste caracteristici sunt apreciate.

    nu are sens sa ne plangem de asta, pur si simplu asta e realitatea. cu cat o acceptam mai repede, cu atat o sa ne fie mai bine, noua, celor care ne pasa aceste trasaturi.

    nu spun ca e rau sa fii om corect, dar nu te astepta sa fii apreciat pentru asta (in romania).
  • -1 (5 voturi)    
    Te-a intristat, dar acum jandarmii tin cu tine (Vineri, 17 iulie 2020, 17:28)

    andipetre [utilizator]

    Daaaa, sigur, te-a intristat decizia... Vai, ce pacat! Si pe noi ne intristeaza ceva, dar nu zic, pentru ca vreau sa te simti jignit.

    Cum se face, cum nu, faptul ca sefii jandarmilor au fost spalati, iti vine de minune, tie, domnule premier. Ei se simt acum bine, loiali, recunoscatori, iar daca se intampla sa apara ceva demonstratii impotriva masurilor gresite ale guvernului (economice, sanitare, de sanity), vor veghea neabatuti la pastrarea ordinii publice. Gazele sunt pregatite.
  • +6 (8 voturi)    
    daca nu a fost pregatita reprimarea din timp (Vineri, 17 iulie 2020, 17:33)

    inmono [utilizator]

    de ce aveau jandarmii numarul de identificare acoperit cu banda neagra adeziva ?

    ii cerceteaza parchetul militar ptr purtare abuziva ? cum ii identifica ?
  • +2 (6 voturi)    
    Orban este surprins (Vineri, 17 iulie 2020, 18:18)

    robyzs [utilizator]

    Orban este surprins de decizia Diicot dar Predoiu a investit un șef deși CSM s-a opus.

    Amintiți-va ca este an electoral, altfel mizeria ar fi fost si mai mare.
    • 0 (0 voturi)    
      Așa crede un om normal ! (Vineri, 17 iulie 2020, 22:56)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Ca acești Neo- comuniști PSD and aliații nu vor primii voturi?
      Personal am sperat la toate alegerile ca romanul sa fie normal . Spre surprinderea majoritați de normali, tot comunistii ies la suprafața din 1947 .
      Ahhh , nu mai sunt comuniști la putere sau cei votati, acum se numesc socialiști D’le...
      Da numele este diferit dar aceiasi mizerie...

      Am pierdut orice speranța , votanți Dace nu sunt comuniști sau securiști sunt copii și nepoți lor, care așa au fost spălați pe creier .

      Sănătate și minte mai multă !
  • +2 (6 voturi)    
    Sau demiteți șeful DIICOT (Vineri, 17 iulie 2020, 18:33)

    mr_mojo [utilizator]

    Și vă apucați de treabă.
  • 0 (8 voturi)    
    jigodii (Vineri, 17 iulie 2020, 19:02)

    sareta [utilizator]

    Daca conduceti, desfiintati tot ce se poate desfiinta ,asa cum s-a facut si-n 2012 ! Si nu mai fiti intristati.Poate ca de fapt altii conduc si voi luati doar banii ...
  • 0 (8 voturi)    
    S-a-ntristat maaa... (Vineri, 17 iulie 2020, 20:52)

    Mihai Vls [anonim]

    Asemeni lui Pacalici... Triiist...
    Zic eu... si Johannis... tot asa...
    Acum, nici nu mai pot vorbi despre ciuma rosie, PSD, dar, oare, sa asistam la un nou val, de ciuma galbena?
  • 0 (0 voturi)    
    Proteste impotriva Guvernului PNL (Vineri, 17 iulie 2020, 23:05)

    adrian_83 [utilizator]

    Chiar daca e putin probabil daca acum s-ar organiza proteste ample impotriva Guvernului, sa presupunem din cauza gestionarii situatiei COVID, si intre protestatari ar fi si unii violenti atunci Jandarmeria ar face acelasi lucru pe care l-a facut si in 10 August 2018.

    Jandarmeria nu tine cu nimeni ci rolul ei, printre altele, este sa mentina ordinea si daca e necesar pentru a-si indeplini misiunea intervine in forta impotriva maselor de oameni.

    Nu conteaza cine e la putere daca se organizeaza proteste impotriva Guvernului sau impotriva altor institutii ale statului si unii protestatari sunt violenti atunci Jandarmeria va interveni in forta folosind mijloacele pe care le are la dispozitie.

    In aceste situatii raspunsul Jandarmeriei este intotdeauna legal si justificat singura problema e modul de actiune al unor jadarmari care pot face exces de zel.

    Daca fortele de ordinea ar fi pedepsite ori de cate ori intervin in forta impotriva maselor atunci s-ar putea sa nu mai intervina, de teama urmarii penale, si sa lase violentele sa se desfasoare.
  • +1 (3 voturi)    
    ordine la procurori (Vineri, 17 iulie 2020, 23:25)

    Ademordna [utilizator]

    Orban nu o sa dea ordine procurorilor sefi. A avut el grija sa le spuna ce sa faca si ce sa nu faca inainte de a-i numi in functie.
    Rusine, pnl = psd.
  • +1 (1 vot)    
    Injustitie flagranta (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 7:03)

    Gargara3 [utilizator]

    Sute de jandarmi care au gazat si batut mii de protestatari pasnici nu puteau actiona decat la ordin.Ordinul a fost dat de superiorii lor care acum sunt scosi basma curata de DIICOT.Sica ne spune ca nu poate interveni.Poate-l roaga pe Predoiu sa intervina si sa lamureasca legatura dintre sefa DIICOT si unul dintre inculpati prin intermediul sotului penal.