1 iunie - Ziua marii relaxări: se redeschid terasele și plajele, nu mai e neceseră declarația pentru deplasarea între localități

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2020, 0:46 Actualitate | Esenţial


Aglomeratie in centrul vechi
Foto: Hotnews
​1 iunie este ziua în care se ridică o serie de restricții impuse în timpul stării de urgență și de alertă. Astfel, începând de astăzi nu mai este necesară declarația pentru deplasările între localități, se redeschid terasele, iar plajele sunt deschise pentru țuriști, toate cu respectarea unor reguli de protecție. Tot de la 1 iunie bazinele se deschid pentru antrenamentul sportivilor de performanță, iar concertele sau alte evenimente culturale cu pana la 500 de participanți sunt permise în condiții stricte. Mall-urile rămân în continuare închise.

Terasele se vor redeschide de la 1 iunie, iar normele care trebuie respectate la redeschidere au fost publicate în Monitorul Oficial vineri seara.

Acestea stabilesc că:
  • nu se va permite accesul clienţilor cu simptome respiratorii,
  • la o masă vor putea sta maxim patru persoane, dacă nu sunt membri ai aceleiaşi familii,
  • nu se vor transfera meniuri, solniţe sau alte obiecte de la o masă la alta,
  • toate acestea se vor dezinfectata după plecarea clienţilor de la o masă,
  • personalul de servire trebuie să poarte măşti şi mănuşi,
  • trebuie reorganizate circuitele de producţie şi livrare, unde este cazul, trebuie monitorizată starea de sănătate a angajaţilor,
  • trebuie să existe unui registru de rezervări ale clienţilor, pentru ca în cazul apariţiei unei îmbolnăviri să poată fi făcută ancheta epidemiologică,
  • trebuie luate măsuri de respectare a distanţei între angajaţi sau, dacă acest lucru nu este posibil, trebuie luate măsuri suplimentare de protecţie (reducerea numărului de angajaţi şi lucrul în ture, folosirea de echipament de protecţie),
  • curăţenia şi dezinfectarea cu produse biocide a spaţiilor, echipamentelor şi ustensilelor trebuie făcute mai frecvent,
  • la intrarea pe terasă şi la grupurile sanitare trebuie să fie puse dispozitive cu substanţe dezinfectante pentru mâini.

Autoritățile au anunțat că de la 1 iunie accesul persoanelor pe plajă se realizează cu asigurarea de șezlonguri pentru fiecare dintre persoanele prezente, asigurarea unei distanțe de minim doi metri între șezlonguri pentru persoane din familii diferite.

Începând cu data de 1 iunie se permite organizarea şi desfăşurarea competiţiilor sportive în aer liber (cu excepţia sporturilor de contact), fără spectatori, precum reluarea antrenamentelor în spații închise.


De la 1 iunie, sunt permise activitățile culturale în această perioadă. Concertele în aer liber se vor desfășura cu cel mult 500 de oameni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9592 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    unde-s mastile productie interna??? (Luni, 1 iunie 2020, 0:54)

    lazarus101 [utilizator]

    De cand a inceput isteria s-au tot laudat unii si altii ca incepem sa producem si noi intern masti de protectie. Pai UNDE-S??? Au trecut deja vreo 2 luni de atunci si tot numai din alea chinezesti se gasesc peste tot. Daca tot ne obliga sa le purtam, ne e practic interzis accesul la alimente fara, as prefera sa dau banii producatorilor romani nu NENOROCITILOR alora de chinezi care au provocat toate napasta asta si acum tot ei profita de pe urma ei!!!
    • 0 (10 voturi)    
      măști au cu 15 lei la Crataegus Pharma din Huşi (Luni, 1 iunie 2020, 1:21)

      Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Dar fără bon fiscal. Întreabă de Rodica Tătaru, zi-i că vii din partea lui Neluțu.

      Sunt tot chinezești, dar profită și un patriot român greu încercat de lupta cu perfidul inamic invizibil. Măștile din producție internă sunt aici:

      https://economie.hotnews.ro/stiri-companii-24023710-romarm-nu-vandut-nicio-masca-pana-acum-asa-cum-promis-guvernul-utilajele-pentru-productie-fost-aduse-din-china-stricat.htm
    • +4 (8 voturi)    
      Graba strica treaba (Luni, 1 iunie 2020, 1:30)

      veganu [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      «Romarm nu a vândut nicio mască până acum, așa cum a promis Guvernul / Utilajele pentru producție au fost aduse din China și s-au stricat» (dupa 1 zi)

      La fel si ca dispenserele de gel dezinfectant montate de unele primarii de s-a evaporat alcoolul din ele si a ramas doar gelul. In plus s-au si stricat, iar lor le era frica ca vor fi furate ca deh suntem o natie de hoti.
    • +15 (17 voturi)    
      Pana acum nu ai inteles... (Luni, 1 iunie 2020, 2:03)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      ca nu suntem in stare sa producem ceva? Noi nu producem nimic, absolut nimic, iar daca , prin exceptie, mai facem ceva este de o calitate idoielnica. Daca aducem sare din Bulgaria si Ungaria, ce mai vrei?
      • +3 (11 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 iunie 2020, 9:02)

        [anonim] i-a raspuns lui Seby30

  • +10 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 iunie 2020, 5:54)

    [anonim]

  • -3 (5 voturi)    
    producatorii romani sunt injurati de romani (Luni, 1 iunie 2020, 7:23)

    shanti [utilizator]

    am gasit un producator roman de masti reutilizabile foarte practice si frumoase drfashion.ro iar pe facebook unii ii critica ca sunt prea scumpe. oamenii vor bun si ieftin,ceea ce mai greu... nu poti produce in ro masti cu adevarat de calitate la 5 lei... d-aia toti aduc din china.
  • +3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 iunie 2020, 7:34)

    [anonim]

    • -1 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 iunie 2020, 9:19)

      [anonim] i-a raspuns lui

      • -1 (5 voturi)    
        Ordin de la OMS (Luni, 1 iunie 2020, 10:14)

        marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui

        Daca-i ordin, se executa - nu se discuta.
  • +2 (16 voturi)    
    Terasele - măruntă chestiune (Luni, 1 iunie 2020, 8:26)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Terase, plaje sunt niste locuri care aduc voturi.
    La politruci.
    I se da importanta nationala!
    De toti mamelucii politici.
    Se face o tragedie de parca asta inseamna de fapt o chestie cu impact.
    Niciun politician nu vorbeste de relansarea economică!
    Nu exista niciun plan de acțiune de revenire a economiei la starea de a produce.
    Doar demagogie la Tv: vom drege, vom face, bla..
    Terasele vor aduce cativa bănuți în zona gri a economiei chiar neimportante iar plahele vor aduna cocalarii cu ca de si lanturi la gât.

    Cine are curaj sa stea pe un sezlong pe care a stat cu o zi inainte un cocalar asimptomatic?
    • 0 (2 voturi)    
      . (Luni, 1 iunie 2020, 10:58)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Alt cocalar haha. Oricum e plin de amatori, unii intrasera in sevraj deja.
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 iunie 2020, 11:43)

    [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    Si cine aplica legile? (Luni, 1 iunie 2020, 13:06)

    D3v1ant [utilizator]

    In magazine gen Dedeman, Hornbach, Carrefour, Artsani, Afi Palace, E-mag etc. NU se mai verifica temperatura de cel putin o saptamana! Peste jumatate din clienti nici macar nu poarta masca tot timpul, si-o dau jos cum intra in magazin sau o au in dorul lelii doar peste jumatate de gura. NU am vazut pe nimeni, nici un angajat sau paznic care sa ia atitudine sau cineva de la Politie sa dea amenzi - cand cei care nu poarta sunt mai mult non-caucazieni si cefe late, care are curaj???
    La fel va fi si la terase... Care amarat de ospatar/chelner va avea tupeul sa le zica la 5 "cetateni etnici" sa poarte masca, sa nu stea impreuna sau sa respecte distanta si orice altceva implicat de lege cand stie foarte bine ca este posibil sa nu mai apuce sa ajunga la spital ci direct la morga SI NIMENI DIN POLITIE NU VA FACE CEVA!
    Singura solutie va fi naturala... Va creste numarul de imbolnaviri, vor muri mai multi oameni - si odata cu aglomerarea relativa a scolilor, copii - si atunci poate se va face ceva...
    • -1 (1 vot)    
      Săriți ne mor copilașii! (Marţi, 2 iunie 2020, 1:55)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui D3v1ant

      Mă, serios acuma, cât vă iese mă pentru panicardisme din astea de 3 lei vechi?

      Că numai plătit poate cineva posta o sarabandă de inepții precum a ta?

      Apropo, am auzit că trebuia să mor pentru că am fost în Piața Victoriei pe 15 mai. Aia cum a rămas?
  • +1 (5 voturi)    
    romanii respira (Luni, 1 iunie 2020, 14:56)

    Levellers [utilizator]

    prin barba (asa am vazut ca se poarta masca), ce vreti,...o fi alta specie,...? Terasele..., sa mai astepte din partea mea.