DOCUMENT Toate restricțiile care vor fi ridicate de la 1 iunie. Relaxarea decisă prin Hotărâre de Guvern

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2020, 20:58 Actualitate | Esenţial


Orban, la sedinta de Guvern
Foto: Guvern
​Guvernul decide prin hotărâre noile reguli care vor intra în vigoare de la 1 iunie, ca urmare a relaxării unora dintre restricțiile impuse în criza coronavirusului. Măsurile au fost stabilite de către Comitetul Național pentru Situații de Urgență.

Astfel, începând cu 1 iunie:

  • Se permite organizarea și desfășurarea competițiilor sportive în aer liber fără spectatori, cu respectarea măsurilor de protecție sanitară
  • Se permite organizarea și desfășurarea în bazine în aer liber sau acoperite a activităților de pregătire fizică a sportivilor profesioniști și a competițiilor sportive tot fără participarea spectatorilor
  • Se permite desfășurarea de către sportivii profesioniști a activităților de pregătire fizică în spații închise numai cu respectarea regulilor de distanțare între participanți, astfel să se asigure minim 7 mp de persoană și cu respectarea măsurilor de protecție sanitară stabilită
  • Este permisă organizarea și desfășurarea spectacolelor, concertelor, altor evenimente culturale în aer liber cu participarea a cel mult 500 de spectatori, cu locuri pe scaune, aflate la o distanță de 2 m unul față de celălalt și cu obligativitatea purtării măștii de protecție în timpul spectacolului
  • Se ridică restricțiile / interdicțiile privind deplasarea persoanelor în afara localității respectiv zonei metropolitane
  • Se reia transportul feroviar internațional
  • Se reia transportul rutier internațional de persoane prin servicii regulate, servicii regulate speciale și servicii ocazionale în trafic internațional pentru toate cursele efectuate de către operatorii de transport din si către România
  • Se permite prepararea, comercializarea și consumul produselor alimentare, băuturilor alcoolice și nealcoolice în spații deschise în exteriorul clădirilor, în aer liber, cu asigurarea unei distanțe de minimum 2 m între mese și participarea a patru persoane la o masă dacă provin din familii diferite și cu respectarea măsurilor de protecție sanitară
  • Accesul persoanelor pe plajă se realizează cu asigurarea de șezlonguri pentru fiecare dintre persoanele prezente, asigurarea unei distanțe de minim doi metri între șezlonguri pentru persoane din familii diferite
  • Se permite desfășurarea, organizarea de spectacole în sitem de drive in

CONSULTĂ AICI DOCUMENTUL INTEGRAL

„Aceasta este hotărârea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă. Va trebui să introducem în hotărârea de guvern toate modificările făcute în conformitate cu această decizie a CNSU pentru a permite desfăşurarea activităţilor pentru care se ridică restricţiile care au existat până-n momentul de faţă. Toţi miniştrii care trebuie să emită ordinele comune vor trebui să lucreze până-n data de 1 iunie pentru elaborarea ordinelor comune şi pentru publicarea lor în Monitorul Oficial, astfel încât toţi administratorii de plaje, toţi patronii de companii care au terase, toţi transportatorii rutieri şi toate celelalte categorii de agenţi economici şi, de asemenea, şi cetăţenii români să cunoască foarte bine regulile care trebuie respectate odată cu deschiderea acestor activităţi", a mai spus premierul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















51115 vizualizari

  • +13 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 mai 2020, 21:14)

    [anonim]

    • 0 (10 voturi)    
      aer conditionat (Vineri, 29 mai 2020, 8:04)

      gpavel [utilizator] i-a raspuns lui

      diferenta este legata de modul complet diferit de functionare a climatizarii,la avion in circuit inchis, cu aport redus de aer din exterior(filtrat prin filtre hepa,care nu pot retine virusul sars cov 2(120nm e dimensiunea virusului,iar filtrele cele mai fine,retin particole/virusi de cateva ori mai mari),in autobuz/tren se poate circula cu geamul deschis si/sau cu aerul conditionat in regim 100%deschis(au si functionare in regim inchis,care este interzisa in acest moment)!
      • +8 (8 voturi)    
        vai cata "stiinta" (Vineri, 29 mai 2020, 10:55)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

        si care e diametrul "gaurelelor" din masca? cumva de cateva sute de mii de ori mare decat diametrul oricarui virus??
    • +2 (6 voturi)    
      Unde vrei sa aterizezi? (Vineri, 29 mai 2020, 10:01)

      marcus61 [utilizator] i-a raspuns lui

      Trebuie hotarare la nivel de UE.
      • -2 (6 voturi)    
        Cred ca la pesede sau la (Vineri, 29 mai 2020, 11:20)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

        ponta in gradina
    • +3 (3 voturi)    
      complet de acord... (Vineri, 29 mai 2020, 11:52)

      Tm124 [utilizator] i-a raspuns lui

      intr-un autocar care face 24 de ore pana la destinatie se baga aer de afara? serios?
      de fapt este pus tot pe recirculare, si stai in miros de salam si sosete... hai sa fim seriosi...

      2-3 ore in avion unde toata lumea poarta masca (mai ales ca pot fi si verificati de personalul de zbor) este mult mai sigur decat 24 de ore intr-un autocar infect, unde nu e nimeni care sa verifice daca pasagerii poarta masca...
  • +3 (17 voturi)    
    pai si molurili? (Joi, 28 mai 2020, 21:26)

    mimiloi [utilizator]

    Ha? ce ne facem fetelor?!
  • +2 (20 voturi)    
    "minim 7 m de persoană" (Joi, 28 mai 2020, 21:43)

    spy [utilizator]

    ce? patrati, raza, diametru, latura dodecaedrului??
  • +11 (29 voturi)    
    deci. (Joi, 28 mai 2020, 22:08)

    Tm124 [utilizator]

    deci mai bine transport feroviar si rutier interntional (unde stai 10-20 ore in acelasi loc) decat transport aerian... bun...
    incep sa cred ca guvernantilor le lipseste o bucata de creier...
  • -2 (24 voturi)    
    Lucovid (Joi, 28 mai 2020, 22:39)

    di livio [utilizator]

    praimministăr of lockdowning street 19...cu mască sau fără mască, Lucovid?...n-am înțeles, tăt cu mască și termometru?...asimptomaticii lu tata fikusz
    • -3 (13 voturi)    
      la tine a reusit (Vineri, 29 mai 2020, 2:02)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      implantul de micro/nano cip/parttcule
  • +6 (34 voturi)    
    dar vai...soc si groaza (Joi, 28 mai 2020, 23:13)

    Je__ [utilizator]

    romanii au supravietuit fara ordonante militare in cele 3 zile de vid legislativ

    SOC SI GROAZA! Credeam ca fara lumina de la cotroceni si guvernul lui Covid am fi fost cu totii pierduti
  • +4 (18 voturi)    
    in detalii se ascunde ... profitul (Vineri, 29 mai 2020, 1:49)

    cucuveauamov [utilizator]

    "Accesul persoanelor pe plajă se realizează cu asigurarea de șezlonguri pentru fiecare dintre persoanele"
    adica amarestenii care stateau cu prosopul pe nisip ... fie se vor spala pe maini acasa, fie marca banul.
    • +2 (4 voturi)    
      si la distanta de minim 2 metri (Vineri, 29 mai 2020, 10:56)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      daca nu sunt din aceeasi familie... adica nu se schimba nimic
  • +9 (13 voturi)    
    Nu va repeziti char asa (Vineri, 29 mai 2020, 9:16)

    radu222 [utilizator]

    Tataie, traficul aerian nu se poate deschide unilateral, prin hotararea unei singure tari, se dechide dupa punerea de acord intre tarile participante, probabil cand se va deschide in toata Europa. Imagineaza-ti ce ar fi sa declare Romania ca deschide traficul aerian spre Spania, sa vina oamenii sa cumpere bilete, dar Spania sa nu fi deschis traficul aerian. Panimaeshi?
  • +4 (12 voturi)    
    Pentru toti revoltatii (Vineri, 29 mai 2020, 9:20)

    Ephemeris [utilizator]

    de serviciu de aici, care se prefac ca nu inteleg, desi inteleg destul de bine: transportul aerian nu poate sa il deschida Romania separat de restul statelor europene. Se va face treptat si in coordonare cu acele state.
    De asta nu se deschide acum, nu pentru ca Orban e impotriva zborului cu avionul... cum urla dezinformatorii sau dezinformatii pe aici
    Lasati-o mai moale cu uimirea
    • +3 (5 voturi)    
      serios? (Vineri, 29 mai 2020, 11:55)

      Tm124 [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      si daca te uiti pe site-ul aeroportului otopeni. de ce sunt zboruri de linie in fiecare zi din state europene in afara celor din asa zisa zona rosie?

      care este explicatia aici?

      dar cu Elvetia (care nu este in UE) ce au?
  • +7 (11 voturi)    
    si daca (Vineri, 29 mai 2020, 9:36)

    costelo999 [utilizator]

    vin cu sezlongul meu la plaja ? sau cu prosopul meu ? unde stau ? sau obligatoriu tre sa cotizez la aia cu plaja inchiriata si sezlonguri la pret exorbitant ?