Orban anunță că a plătit două amenzi, pentru „fumat și nepurtarea măștii în spații închise”, după apariția fotografiei cu el fumând în birou

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:33 Actualitate | Esenţial


In birou la Guvern
Foto: Captura Facebook
Premierul Ludovic Orban a achitat sâmbătă două amenzi, în valoare totală de 3000 de lei, pentru „fumat și nepurtarea măștii în spații închise”, anunță Guvernul într-o informare remisă presei. Informarea vine după ce, vineri seară, o fotografie în care premierul apare fumând în birou a fost distribuită pe Facebook.

Potrivit sursei citate, amenzile au fost plătite prin platforma ghiseul.ro.

„Prim-ministrul Ludovic Orban a achitat astăzi, 30 mai a.c., prin intermediul platformei www.ghiseul.ro, două amenzi în valoare cumulată de 3000 de lei, la cuantumul maxim prevăzut de lege, pentru fumat și nepurtarea măștii în spații închise. Premierul consideră că regulile trebuie respectate în aceeași măsură de către orice cetățean, indiferent de poziția pe care o ocupă, iar în cazul în care acestea sunt încălcate trebuie aplicate sancțiunile stabilite de lege, fără a face distincție”, se arată în informarea Guvernului.

O fotografie în care apar premierul Ludovic Orban, fumând, alături de mai mulți membri ai Guvernului, era distribuită vineri seara pe Facebook. Potrivit unor surse politice, fotografia ar fi fost realizată cu ocazia zilei de naștere a lui Ludovic Orban, în data de 25 mai. Niciunul dintre miniștrii prezenți în fotografie nu poartă mască de protecție.

În poză apar premierul Ludovic Orban, care fumează, vicepremierul Raluca Turcan, ministrul economiei Virgil Popescu, ministrul de externe Bogdan Aurescu, care de asemenea fumează, și ministrul transporturilor Lucian Bode.

Fostul premier Victor Ponta spune că imaginea a fost realizată într-un birou de la etajul 1 al Palatului Victoria.


Citește și:

Fotografie cu Ludovic Orban sărbătorind ziua de naștere în birou, cu miniștrii, virală pe Facebook









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9310 vizualizari

  • +1 (45 voturi)    
    acesti neaveniti care ne conduc ... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:44)

    alfa1 [utilizator]

    daca nu apareau imaginile ar fi platit oare amenzi ?
    • +3 (11 voturi)    
      Primarul (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:01)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      care se plimba cu bicicleta prin parc atunci cand totul era inchis?
      Seful partidului ciumei rosii care mergea la mare cu masina fara ITP?
      etc.etc.etc.
      Legile sunt pentru fraieri,nu pentru smecherasi politici
      plus,cireasa de pe tort ei platesc amenzi din banii publici incasati de la fraieri pentru salariile lor "fumate"
      • 0 (2 voturi)    
        poate sunt din banii platiti de ei (Duminică, 31 mai 2020, 12:47)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

        poate au platit amenzile din banii pe care ei i-au platit la stat (caci si ei platesc impozite, tva si alte taxe) si apoi le-au fost inapoiati de stat ca salariu.
        sau poate au fost platiti din banii pe care rudele lor le-au dat la stat.
        sau poate le-au platit din spagi.
        si poate ca si privatii traiesc din banii incasati de la salariatii de la stat,
        sau poate si privatii fura de la stat.
        economia nu e atat de simpla, interdependentele sunt multiple si reciproce. "sunt platiti din banii nostri" poate deveni "si angajatii la privat traiesc din cheltuielile bugetarilor sau"din banii furati de la stat de patronul lor"
    • +2 (4 voturi)    
      Presupun.... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:18)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      .. ca fumezi si bei bere, sau ce bei, numai cu masca pe fata. Pentru fumat cred ca si-o merita dar altfel ...
  • -2 (40 voturi)    
    Comparatie Orban/Dragnea (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:45)

    taro [utilizator]

    A fumat in birou/A furat jumate de judet.
    • +3 (9 voturi)    
      Diferenta (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:29)

      sergiutales [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Se pot face comentarii, in general, fara importanta. Cre este relevanta incidentului pentru politica internasi externa a Romaniei? A fost tradate interesele nationale? S-a facut "gaura" in buget?
      Apreciez faptul ca premierul a recunoscut, cinstit, greseala si a respectat legile.
      Si-mi amintesc de zaiafeturile lui Dragnea si ai lui, la "pomana porcului", cu declaratii ca sunt in sedinta cu hotarari "cruciale" pentru popr si tara!
      Pai, daca pentru un nimic, cer unii demisia guvernului, pentrustaff-ul psd, la "paritate" ar trebui reintrodusa pedeapsa capitala!
      • +2 (4 voturi)    
        o aiureala (Sâmbătă, 30 mai 2020, 20:11)

        bokila1 [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

        a stat fara masca si a fumai in spatiu inchis
        orice pesedist ar fi negociat o spaga in spatele usilor inchise.
        daca uitati ce se intampla in timpul guvernului ponta in cancelaria primului ministru unde fugarul ghita stabilea numirile si contractele cu statul....daca va e dor de hoti e treaba voastra
        • 0 (2 voturi)    
          ce relevanta are? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 21:25)

          an_drei [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

          adica daca altii sunt mai rai sau o fac mai lata, ce relevanta are?
          In timp de pandemie cand tu ca si guvern dai amenzi draconice, insisti toata ziua pe respectarea reguluilor, ai mai si trecut prin o izolare la inceput.. cine sa mai respecte regulile? oricum ele mai irationale pentru multi.. bun exemplu..
  • -3 (37 voturi)    
    si consum de alcool? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:54)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    la locul de munca?
    • -4 (8 voturi)    
      E bine asa.... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:41)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      "si consum de alcool?
      la locul de munca?"
      =======================
      E bine asa....Romanii sunt (cumva) norocosi. La cat de prosti sunt guvernantii astia, nenorocirea cea mai mare ar fi sa fie si harnici! Alcoolul, tutunul, linioara de coca...ii mai linisteste. :-))
    • +1 (5 voturi)    
      pai... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:10)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Legea 402 - bea si seful,bem si noi...
  • +11 (29 voturi)    
    Orban anunță că a plătit două amenzi, pentru „fuma (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:03)

    Alin124 [utilizator]

    Banuiesc ca si domnul care fimeaza tigara de foi a platt amenda...
  • +8 (36 voturi)    
    Balkanism sadea (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:11)

    AcelasiEu [utilizator]

    In orice alt colt de lume, inclusiv Burkina Faso, toti protagonistii si-ar fi inaintat demisiile...
    • 0 (4 voturi)    
      Exemplu UK: (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:23)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui AcelasiEu

      Consilierul lui Boris Jonhson a sofat vreo 500 mile de-a lungul tarii, de la Londra la proprietatea parintilor, in timpul consemnarii totale a populatiei la domiciliu. BoJo nu l-a mustrat macar! Partea nostima e ca respectivul era chiar cel care intocmise regulamentul de ramanere la domiciliu a intregii populatii. Asa ca ...
  • +10 (36 voturi)    
    Foarte mulțumit (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:15)

    Mazeta [utilizator]

    “Sunt foarte mulţumit de felul în care Guvernul Orban gestionează această criză, măsurile care au fost luate mi se par potrivite, au venit la timp şi vreau să-mi exprim toată aprecierea pentru premierul Orban şi toţi cei care sunt efectiv implicaţi în gestionarea acestei crize”, a afirmat Iohannis, la Palatul Victoria
  • +8 (34 voturi)    
    Really? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:16)

    CuNume [utilizator]

    Intodeauna am votat cu PNL-ul, dar mi se pare penibil sa spuna ca a incalcat legea (cu buna stiinta) si a platit amenzile. Toate astea dupa ce a fost prins. Din ce am inteles, el spune ca hotul neprins este un om cinstit. Nu o sa votez cu alte partide, dar cata vreme este acest om cu doua fete primul ministru al Romaniei, nu mai votez nici cu PNL.
    • +2 (4 voturi)    
      asa ai spus si in 2016 (Duminică, 31 mai 2020, 12:52)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui CuNume

      de-a iesit infractorul dragnea cu 45% ?!
  • +7 (35 voturi)    
    trabucul liberal (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:21)

    leleaflore [utilizator]

    a platit pe naiba... un nesimtit care se crede deasupra legii
  • +5 (33 voturi)    
    Amenzi platite de Orban (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:27)

    Ibit [utilizator]

    Pentru modul in care au respectat legislatia pe care ei au hotarat-o , ar fi trebuit sa-si dea demisia in bloc .
  • -5 (25 voturi)    
    si (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:28)

    costelo999 [utilizator]

    cam cit a fost amenda, avem primul prrim ministru amendat, pe linga unul pușcăriaș, inceputul este foaarte bun la mult înainte
    • 0 (32 voturi)    
      Si ce conteaza? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:42)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Atata timp cat guvernul este sustinut de toti postacii de serviciu de dreapta, ce mai conteaza?

      De fapt cand o sa vina si USR la putere, atunci mediul online va fi nespus de fericit, din moment ce se va realiza cea mai mare dorinta a dreptacilor prostiti cu facebook-ul.
      • +2 (6 voturi)    
        acest guvern (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:56)

        Levellers [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        nu e de dreapta, in RO dreapta a fost desfiintata inca din 44 (rezultatele se vad).
        • -1 (3 voturi)    
          Conteaza prostia pe care o spui? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 20:34)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

          Ba e de dreapta, pentru ca stanga e PSD, iar toti ceilalti care sunt impotriva stangii sunt cu dreapta, evident.

          Numai ca nu iti mai poti da seama ca dreapta e mai dracu decat stanga de 1000 de ori daca facebook-ul prostete infinit mai mult decat Antena 3 si Romania TV.
  • +4 (30 voturi)    
    Problem solved! (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:33)

    mike123 [utilizator]

    Cum ramane cu ipocrizia si nemernicia fata de Romani?
    Scuze si ....am gresit, si restu'?
  • -16 (32 voturi)    
    PNL este un partid de onoare! (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:56)

    Mihai1985 [utilizator]

    PNL este un partid de onoare, iar orice comentariu, critic sau negativ, inseamna ca sunteti PSD-isti, adica cu ciuma rosie. Asa ca va rog sa nu va mai legati de acesti oameni minunati! Pentru ca ei au salvat tara, cu bune si rele.

    Asa ca PSD nu mai comentati la adresa PNL.

    Orice comentariu nefavorabil la adresa PNL sau guvernul PNL inseamna esti cu PSD.

    Traiasca PNL!
    • +3 (19 voturi)    
      așa ziceau și bolșevicii (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:12)

      zxcv [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      CINE NU E CU NOI E ÎMPOTRIVA NOASTRĂ
  • +10 (26 voturi)    
    A platit 3000 de lei, exact cat incasa salariu (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:11)

    Susufler0 [utilizator]

    lunar in 2015 de la SRL-ul ala din Mures caruia ii acorda consultanta juridica !
    A fost amendat pe baza fotografiei aparute in mass-media de catre politia aflata in subordinea lui Vela, subalternul sau !
    In 2016 au aparut poze si chiar filmulete cu Dragnea fumand in incinta Parlamentului dar politia din subordinea ministresei pesediste Carmen Dan : pas !

    PS. Cand va spuneam eu ca liberalii sunt tot un fel de pesedisti dar mai fraieri, nu ma credeati ! :)))))))))
  • +6 (26 voturi)    
    Si cand te gandesti cat scandal au facut liberalii (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:34)

    galeo [utilizator]

    Cu asa zisii bombardieri ce dadeau petreceri fara distantare sociala.
    Dar petrecerile la guvern sunt ok.
    Ce caractere infecte.
  • 0 (12 voturi)    
    Lodovic boss se respectă, plătește consumația (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:42)

    Guvid19 [utilizator]

    Lucovid boier mare, stăpân peste covidioți, și-a cumpărat o seară de pomină la Palatul Victoria cu băutură, trabucuri, șampanie, whiskey și feme...mă rog, și cu Raluca Turcan.

    Acuma achită distracția ca orice baștan serios, că nu e găinar să fugă când vine nota.
  • +2 (16 voturi)    
    oriunde in Europa demisionau (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:45)

    Mihalav [utilizator]

    Suntem fara scapare. Vom reveni la un moment dat sub rusi, turci sau ce-o fi... Nu avem nicio sansa cu UE. Ganditi-va ca vad cei din Vest chestiile astea si ca nu exista nicio reactie din partea societatii. Daca eram la munca ma dadeau afara in secunda 1 pentru consum de alcool. De ce nu iesim in strada sa plece? Cat o sa-si mai bata joc de noi? A platit doua amenzi primul ministru al tarii pentru ca a fumat si nu a purtat masca in spatii inchise? Suntem nebuni?? ||Cat o sa-i mai suportam?
  • 0 (6 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:48)

    letsoc [utilizator]

    S-au autopozat sau : pozarul e spion ( tradator ) , biroul e intesat de camere si microfoane ? Nu ma intereseaza de la ce partid sunt ,dar ce o fi lasat nea Nicu cu secu lui , e folosit cu drag si acum . Cred ca stie cine trebuie ce se discuta la CSAT.
  • +3 (15 voturi)    
    daca era premier unul de la PSD (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:58)

    cugetatorul [utilizator]

    credeti ca platea vreo amenda? baga si el vreo durere de nas, vreo dificultate de respiratie, vreo boala etc. in stilul deja consacrat...
  • +2 (10 voturi)    
    Zic si eu... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:26)

    spirache [utilizator]

    Foarte bine! Desi isi sărbătorea ziua de naștere, nu e voie. Se stie ca noi, românii, suntem foarte aplecați spre respectarea legilor mai mari si mai mici. Pana la urma a stat sau nu Tăriceanu la coada la acte de identitate?
  • 0 (8 voturi)    
    Vremuri... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:30)

    spirache [utilizator]

    Cum am ajuns? In alte vremuri, de ziua conducătorilor politici Nistorescu si Cristoiu făceau recuzite pe stadionul 23 August. Acum nici sa stea omul in birou nu poate.
  • 0 (12 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:53)

    Sah [utilizator]

    In timp ce populatia era arestata la domiciliu, nu era lasata in magzine decat cu masca si scanata, era amenintata zilnic la tv de orban si joha, acesti ''bolnavi care ne conduc'' petreceau, beau, fumau in vilele statului.
    Acum zice ca a fost amendat, de dosar penal nu zice nimic?
    Asa se intampla cand pui un somer sa conduca un guvern...
  • 0 (10 voturi)    
    7 ani.... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:15)

    Atlantic [utilizator]

    Cei 7 ani de acasa sunt sau nu sunt,iar daca nu ii ai,nimic,nici cea mai mare demnitate, nu ii poate suplini.
  • 0 (6 voturi)    
    ipocrizie (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:23)

    traiang [utilizator]

    Au gresit de acord dar si multa ipocrizie de la unii ca Teodorovici,fostul purtator de cuvant PSD si cel cu poza propriuzisa o coada de topor pnl-ista
    • -1 (3 voturi)    
      deci e rau ca am aflat (Duminică, 31 mai 2020, 12:46)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      nesimtirea "de dreapta" trebuie ascunsa de ochii lumii, este?
  • -2 (8 voturi)    
    Se pare ca aici (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:26)

    Ephemeris [utilizator]

    e o adunare de postaci care isi dau dreptate unii altora cu privire la cat de rai "e" cei din guvern.
    e adevarat, cei de la pesedeu si ponta nu fumau in birouri, beau numai ceai de musetel si ... furau de rupeau. Dar e foarte bine sa dai spectacol securistic oamenilor ca sa arati ce rau e Orban ca face si el o intalnire de ziua lui. Adica exact ce face fiecare om la birou impreuna cu colegii, de ziua de nastere.
    Manipulare, manipulare, manipulare organizata de securache din pesedeu, ponta si ai lor
    Sper ca populatia sa nu plece pe fenta lor
    • -4 (6 voturi)    
      Ciolacu (Sâmbătă, 30 mai 2020, 20:14)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      si-a platit amenda pt nepurtarea mastii ?? Nu, el are deviatie de sept si nu poate respira
    • 0 (2 voturi)    
      lebereaua nu fura, zici? (Duminică, 31 mai 2020, 12:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      e cinsititi, patrioti si competenti :)))
  • -2 (8 voturi)    
    Demisia de onoare (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:36)

    galeo [utilizator]

    Dar mai exista onoare in Romania?
  • 0 (8 voturi)    
    La multi ani cu sanatate ! (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:48)

    Tinke [utilizator]

    La multi ani cu sanatate !
    Cine nu greseste sa arunce primul cu piatra.
    Bine ca n-a furat vreo Belina.
    Amenda o plateste, nu se ascunde.
    • -1 (1 vot)    
      Belina (Duminică, 31 mai 2020, 12:48)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Tinke

      a fost si a ramas a statului; ce moase-ta de furt vezi tu?
  • 0 (6 voturi)    
    Asteptam (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:57)

    Vladmih [utilizator]

    Pentru ca nu purtau masti si nu pastrau distanta, ar trebui ca si ceilalti participanti sa fie amendati ( autoamenda ) si sa prezinte dovezile platilor.
  • 0 (6 voturi)    
    Intr-un moment similar (Sâmbătă, 30 mai 2020, 20:12)

    Kornell [utilizator]

    ACUM 6 ANI - acelasi Victor Ponta impresuna cu seful PSD din Mehedinti DUICU discutau despre spaga si trafic de influenta in legatura cu seful politiei. Inregistrarea a fost declarata ilegala de catre ICCJ pe motiv ca ....DNA nu avea sapca in momentul inregistrarii, nu avea cateva zeci de aprobari si ca erau interzise inregistrarile in palatul Victoria. Acum pt o poza facuta sigur ilegal fara aprobare, la care s-a platit amenda se face circ. RUSINE PSD
    • -3 (3 voturi)    
      daaaa (Duminică, 31 mai 2020, 12:48)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      orice a facut pesedeaua e rau, orice face lebereaua e bun sau scuzabil, se stie
  • +3 (5 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 20:12)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    a fi corect inseamna a nu face, nu a face pe considerentul ca nu se prinde nimeni ... oricum,pe fiecare persoana fizica scaderile sunt evidente ...