Iohannis a promulgat legea privind starea de alertă / Actul normativ intră în vigoare luni

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2020, 8:59 Actualitate | Esenţial


Conferinta Iohannis
Foto: Captura video
Președintele Klaus Iohannis a promulgat vineri legea privind starea de alertă, adoptată în urmă cu două zile de Parlament. Aceasta asigură cadrul pentru luarea măsurilor în stare de alertă, inclusiv cuantumul amenzilor. Legea intră în vigoare luni.

CONSULTĂ AICI TEXTUL INTEGRAL AL LEGII PRIVIND STAREA DE ALERTĂ, ADOPTATĂ DE PARLAMENT

România a intrat incepând de vineri în stare de alertă.

Românii care ies din zonele stabilite sau în afara intervalelor orare permise în timpul stării de alertă pot primi amenzi între 500 și 2.500 de lei. Dacă nu respectă izolarea sau carantina cuantumul acestora se dublează.

Participarea la mitinguri, procesiuni, concerte în aer liber, sau la activități culturale și religioase în spații închise, în stare de alertă, dacă acestea sunt interzise, pot scoate din buzunarele românilor între 500 și 2.500 de lei. În cazul organizatorilor unor astfel de evenimente, amenzile pot ajunge până la 15.000 de lei. Aceleași amenzi sunt prevăzute și pentru operatorii transporturilor rutiere, feroviare, maritime, fluviale, aeriene sau cu metroul care nu respectă regulile de restrângere sau interzicere pe rutele și, după caz, în intervalele orare stabilite.

Cuantumul amenzilor pentru încălcarea regulilor instituite în stare de alertă sunt prevăzute în legea aprobată miercuri de Parlament și care intră în vigoare luni.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6639 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Promulgare lege stare alerta (Vineri, 15 mai 2020, 10:06)

    Ibit [utilizator]

    Mare minune !
    Fara observatii si retrimitere la Parlament !
    Fara contestatie la CCR !
    A inceput sa functioneze normal presedentia !
    • +5 (7 voturi)    
      oare ? (Vineri, 15 mai 2020, 11:32)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      optimistule !
      Si nu atat Presedintia cat guvernul; intarzieri inadmisibile, necunoasterea legilor si procedurilor, etc
      Secretariatul ala general al guvernului ce pazeste ?Eu i-as fi zburat demult, in primul rand pe seful nepriceput !!! Chiar nu gasiti pe cineva mai competent ? Culoarea politica n-ar trebui sa conteze !
      • +1 (1 vot)    
        Promulgare lege stare alerta (Vineri, 15 mai 2020, 13:05)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Pesimistul spune :
        - Mai rau de atata , nu se poate ...
        Optimistul :
        - Ba se poate !

        Eu nu sunt optimist .
  • -3 (7 voturi)    
    Terasele? (Vineri, 15 mai 2020, 10:35)

    PrivireCritica [utilizator]

    terasele se deschid dupa lege? sau raman inchise dupa ordonanta sau dupa cumm considera master epidemiolog Arafat ( care de fapt e doar un pompier sef, nu se pricepe la epidemii)?
    • +2 (2 voturi)    
      in schimb un prof de fizica se pricepe? (Vineri, 15 mai 2020, 12:08)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      daca e sa aplicam logica ta!
    • +2 (2 voturi)    
      pompier sef? (Vineri, 15 mai 2020, 12:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Cand comentezi depre unu', macar sapa un pic. Nu c-ar fi epidemiolog.
  • +3 (7 voturi)    
    deci, totusi (Vineri, 15 mai 2020, 10:44)

    ipsilon [utilizator]

    de luni!!
    atunci de ce s-au cacat pe ei aseara Vela si compania??
    sa ne bage in sperieti facand blat cu presa si cu celalalte partide, sau cum??
    daca eu plec azi la munte, ce-o sa-mi faca??
    (nu plec nicaieri, dar ma enerveaza nesimtirea si minciuna)
  • -1 (1 vot)    
    de-acu (Vineri, 15 mai 2020, 14:13)

    ipsilon [utilizator]

    ma napadesc reclamele la termometre :D
    ba, frate, ce ti-i si cu marketingu' asta ...
    agresiv, agresiv!