VIDEO Șeful Poliției Române a anunțat măsurile luate în cazul celor implicați în scandalurile violente de stradă din zilele de Paște

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2020, 14:07 Actualitate | Esenţial


Liviu Vasilescu
Foto: AGERPRES
Patru persoane au fost arestate în urma violențelor de stradă de la Hunedoara, iar în cazul scandalurilor din Săcele (Brașov) și din cartierul Rahova din Capitală au fost reținuți 19 oameni, a anunțat luni șeful Poliției Române, Liviu Vasilescu, precizând că au fost date și 50 de amenzi celor implicați în aceste conflicte. El a ținut să dea asigurări că IGPR "a gestionat gestionat situația operativă, iar acest lucru este demonstrat de măsurile dispuse".


Șeful Poliției Române, chestor principal Liviu Vasilescu, inspectorul general al Jandarmeriei Române, colonel Bogdan Enescu, și șeful Serviciului pentru Intervenții și Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, chestor Alexandru Scurtu, au susținut declarații de presă, de la ora 15.00.

Cele mai importante declarații:

Șeful Poliției Române:
  • În perioada Paștelui, infracționalitatea a scăzut cu 17% față de anul trecut și cu 10% față de 2018
  • Trendul descendent se menține și în cazul infracțiunilor cu violență, unde scăderea este de 47% față de 2019 și cu 21% față de 2018
  • Polițiștii au făcut 848 de acțiuni și au intervenit la aproape 10.000 de cazuri, din care 8.500 sesizate prin 112
  • Poliția a aplicat 24.000 de amenzi, din care peste 14.000 pentru încălcarea prevederilor ordonanțelor militare
  • Vreau să asigur cetățenii că IGPR are capacitatea operațională și forța de a garanta siguranța comunității
  • Față de cei care nu respectă legea avem toleranță 0
  • Legat de cazurile apărute în spațiul public (conflictele violente de stradă - n.r.), vă asigur că Poliția Română a gestionat situația operativă, iar acest lucru e demonstrat de măsurile dispuse.
  • Astfel, în cazul de la Hunedoara au fost arestate 4 persoane, la Brașov au fost reținute 8 persoane, iar la București - 11 persoane au fost reținute și vor fi duse în instanță
  • În toate aceste cazuri continuă cercetările sub coordonarea Parchetului
  • Au fost aplicate peste 50 de amenzi celor implicați în aceste evenimente, iar verificările sunt în curs
  • Mulțumim celor care au au înțeles legea
  • Pentru cei care încalcă legile, am un singur mesaj: toleranță zero
Șeful SIAS:
  • După cum știți, tactica și modul de intervenție se dispun în funcție de datele de la fața locului, de numărul participanților, de comportamentul acestora și de numărul forțelor de ordine din zonă
  • Fiecare situație se analizează punctual
  • Acționăm după două principii: gradualitate și proporționalitate
  • Folosim forța letală numai atunci când nu mai este altă cale
  • Când evenimentul degenerează, sunt chemate în sprijin echipele de la acțiuni speciale
Șeful Jandarmeriei:
  • A fost o mobilizare exemplară a Jandarmeriei
  • Au fost date 3.000 de amenzi de aproximativ 5 milioane de lei
  • Vă asigurăm că Jandarmeria rămâne la datorie

În ultimele zile, au avut loc conflicte violente de stradă și ciocniri cu forțele de ordine la Hunedoara, în Brașov, la Săcele, într-un cartier de la periferia Ploieștiului, dar și în Capitală, în Rahova. În aceste scandaluri au fost implicate persoane de etnie romă.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14436 vizualizari

  • +30 (48 voturi)    
    Vor sa spele imaginea Politiei? (Luni, 20 aprilie 2020, 14:17)

    emil bobu [utilizator]

    Atunci sa nu mai actioneze la ordin politic si sa nu mai fie prieteni cu infractori, pentru inceput.
  • +14 (30 voturi)    
    Să ne spună ce? (Luni, 20 aprilie 2020, 14:47)

    Raoke [utilizator]

    Că nu sunt respectați milițienii din Rrrrumânistan?
    Păi dacă au fost colegi în ticăloșii, de unde respect? Au furat și împărțit prada, sunt colegi, nu dușmani.
  • +14 (30 voturi)    
    Jalnic,nepregatiti,fricosi si lasi (Luni, 20 aprilie 2020, 15:15)

    floriniulian [utilizator]

    Politia Romana=o adunatura de specimene cu:zero pregatire fizica,zero prestanta,zero profesionalism datorita coruptiei endemice si incompetentei/prostiei patologice care au dus la distrugerea inaginii acestei institutii sinonime cu coruptia,incompetenta,amatorismul si lipsa de profesionalism.

    Aceasta institutie trebuie desfiintata cat mai urgent.

    Este inutila si toxica pentru siguranta acestei tari.

    Este o gaura colosala la bugetul acestei tari.
  • -32 (40 voturi)    
    citez (Luni, 20 aprilie 2020, 15:15)

    cucuveauamov [utilizator]

    "scopul acțiunilor noastre este impunerea legii". Pai in 10 august (ho, nu sariti, #spalati-va pe manini) de ce nu ati impus legea si ati lasat diasporenii sa se adune ilegal?
    • +10 (10 voturi)    
      De unde stii? (Luni, 20 aprilie 2020, 18:00)

      Marionete [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ai fost cu ei in piata?
  • +29 (29 voturi)    
    intrebare (Luni, 20 aprilie 2020, 15:27)

    Whatsupdoc [utilizator]

    As dori sa stiu ce masuri disciplinare/ contraventionale s-au luat in cazul premarelui Negoita & Co.
    • +3 (3 voturi)    
      10.000 lei (Luni, 20 aprilie 2020, 18:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Whatsupdoc

      amendă atăt pt. el cât și pt. însoțitoare.
  • +21 (25 voturi)    
    .. (Luni, 20 aprilie 2020, 15:35)

    ak33 [utilizator]

    "Șeful Jandarmeriei:
    A fost o mobilizare exemplară a Jandarmeriei"



    hai sictir, daca va vedeam ca in 10 august va credeam , asa doar dati din gura
  • +9 (17 voturi)    
    pensii speciale (Luni, 20 aprilie 2020, 15:41)

    di livio [utilizator]

    fără măști, fără distanțare socială...declarații or fi avut?...îi verifică cineva, îi amendează cineva?...nu, că ăștia e șăfi, ei e scutiți dă la reguli, e peste reguli ei...pă primaru Negoiță l-ați amendat, ăi milițienii?...io dacă mă duc în parc sar milițienii SAȘI pă mine...toleranță zero pt ăi de încalcă regulili
  • +11 (15 voturi)    
    despre R.Negoita si prietena sa (Luni, 20 aprilie 2020, 15:54)

    ..13 [utilizator]

    Chiar nimic???
  • +13 (19 voturi)    
    Vorbe goale (Luni, 20 aprilie 2020, 15:57)

    Marin Puscasu [utilizator]

    Isi acopera rusinea cu cifre, cand realitatea o traim si o vedem cu totii. Pe cine isi inchipuie ca mint?
    Zilele astea "fortele de ordine" isi arata din plin masura incompetentei. Se dau cocosi cu batrani care au scris o litera gresit in declaratia pe proprie raspundere, iar cand e cazul sa isi faca treaba de-adevaratelea si sa restabileasca legea si ordinea in cazuri de infractionalitate reala, sunt niste mielusei pierduti pe campii.

    DATI AFARA IN GRUP, NU DEMISII DE "ONOARE"!
    • +13 (17 voturi)    
      Inca ceva... (Luni, 20 aprilie 2020, 16:06)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Marin Puscasu

      Dati afara si modificata perioada de "speciali" din cartea de munca in "minim pe economie", asta doar asa, pentru pensie...
  • +19 (25 voturi)    
    Parerea mea (Luni, 20 aprilie 2020, 16:10)

    CezarN [utilizator]

    1. Se remarca din capul locului apetitul politiei romane pentru raportarile CANTITATIVE. Am dat X atatea amenzi in valoare de Y RON, am arestat Z faptasi, etc. Metehne comuniste. Daca cu astea se lauda sefii mari, nu-i normal ca politistii de pe strada sa dea cat mai multe amenzi? Sa aiba domnul chestor cu ce se lauda in conferinta de presa, nu?

    2. Daca politia ar fi intervenit cum trebuie la Tandarei, nu am fi avut Hunedoara, Ploiesti sau Rahova. Tiganii au tupeu tocmai pentru ca politia nu inpune legea cu FORTA, ci se gudura sfiosi pe langa ei rugandu-i frumos si promitandu-le vouchere gratuite la SPA daca se duc in casa. Doar pe 10 August i-am vazut "barbati" adevarati, cu demonstrantii pasnici cu mainile ridicate deasupra capului. Pe acestia ii bateau cu bastoanele. La tigani, bat doar in retragere. :)

    3. Pe 10 August au fost spitalele pline de victime ale politiei, manifestanti care demonstrau pasnic. Le plac femeile care le cad in genunchi rugandu-se de ei sa nu le dea 20.000 RON amenda, dar de la tigani doar politistii sunt raniti. Cum se face asta dlor mari sefi din politie ? Sau va este frica de AKM-urile lor pentru care le-ati dat aprobare ca arme de vanatoare ?

    4. Scaderea numarului de infractiuni se datoreaza starii de urgenta si faptului ca oamenii stau in case, nu politiei. Ca maine-poimaine, se lauda si politia circulatie cu scaderea numarului de accidente de circulatie. :))

    5. Legea trebuie aplicata de o maniera care sa DESCURAJEZE incalcarea ei in viitor de aceste grupuri infractionale care au ajuns stat in stat si cu complicitatea politiei. Asta nu se vede, domnilor chestori, dovada fiind proliferarea acestui gen de nesupunere in fata legii, din partea aceleiasi categorii sociale. Eu vad si consider ca politia s-a comportat ca un impaciuitor, ca un agent de mediere intre gruparile de tigani, nu ca un organ al statului roman care IMPUNE respectarea legii.
  • +8 (14 voturi)    
    Siguranta si incredere (Luni, 20 aprilie 2020, 16:10)

    KTerinca [utilizator]

    He, he, he, ce kterinca.
  • +5 (9 voturi)    
    Masurile politiei (Luni, 20 aprilie 2020, 17:27)

    Martinezu [utilizator]

    si toleranta zero fluturata ziaristilor in conferinta de presa se vad in primul rad in atitudinea sfidatoare a romanilor la aparitia echipajelor MAI. Daca politia si-ar face treaba cu toleranta zero, hoardele de tatari migratori ar trebui sa arate o cu totul alta atitudine. NU trebuie sa fi expert sau sa te uiti la intregul conflict sa realizezi ca in doare in curtea din spatele blocurilor pe interlopi de echipajele politiei. Mai mult, la venirea masinilor ei schimba tirul si tina devin amarastenii de politisti care de bine de rau se salveaza si ei cum pot din conflict. Ca erau copii, femei, ca erau prea multi sau ca prea putini...
    Asta e cu vigoarea legii si toleranta zero.
    Daca s-ar fi facut, haitele dispareau inapoi in vagauni doar la auzul sirenelor.
  • 0 (0 voturi)    
    DACA vreti sa vedeti Politie ADEVARATA... (Marţi, 21 aprilie 2020, 21:53)

    pinguinu [utilizator]

    ...si FORTE SPECIALE DE INTERVENTIE, uitati-va la POLITIA AMERICANA si SWAT-ul lor !!!

    Aia intai trag si te pun la pamant, apoi pun catuse si abia APOI mai pun intrebari, DACA mai au cui... !!!

    In rest, politia romana sunt niste mielusei gainari, cu pistoale carpati, mai mult de forma (a se citi de jucarie)!

    Daca intra POLITIA AMERICANA, impreuna cu SWAT in zona "aia" din Rahova, in zona "aia" din Sacele, in zona "aia" din Hunedoara sau in zona "aia" din Tandarei............ va ganantez ca intai erau "culcati", incatusati si apoi luati la intrebari!

    Pentru exemplificare, vezi video-uri pe Youtube cu actiunile POLITIEI AMERICANE & SWAT-ul lor!