VIDEO Nouă persoane au fost reținute în urma scandalului din cartierul Rahova / Rețineri și în urma conflictului de stradă din Săcele - UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2020, 9:35 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Facebook
Nouă persoane au fost reţinute în urma conflictului care a avut loc duminică seară în cartierul Rahova din Capitală, unde pentru aplanarea scandalului polițiștii au tras mai multe focuri de armă. Și la Săcele au avut loc scene violente pe o stradă din oraș, în ziua de Paște, când mai multe persoane de etnie romă s-au luat la bătaie și a fost nevoie de intervenția poliţiştilor. În acest caz au fost reținuți opt oameni.

Conform Poliţiei Capitalei, în acest caz au fost reținute nouă persoane, care vor fi duse în instanță. Cei nouă sunt acuzați de ultraj şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.

Conflictul a avut loc duminică seară în cartierul Rahova, unde mai multe persoane au ieșit să petreacă în stradă. În urma unui apel la 112 au intervenit mai multe echipaje de poliţişti, jandarmi şi luptători de la Serviciul Acţiuni Speciale (SAS).




Potrivit Poliției Capitalei, pentru aplanarea scandalului polițiștii au folosit armamentul din dotare, fără să fie înregistrate persoane rănite. Poliţiştii au dus la audieri 37 de persoane. Conform sursei citate, conflictul a fost unul spontan, fiind declanşat pe fondul consumului de alcool.

Nu este singurul conflict violent petrecut în stradă, în ziua de Paște.

La Săcele, mai multe persoane de etnie romă s-au luat la bătaie și a fost nevoie de intervenția poliţiştilor pentru a-i calma pe scandalagii. Într-o înregistrare video publicată de Sindicatul Național al Agenților de Poliție, apoi ștearsă de pe Facebook, se vede cum mai multe persoane se iau la bătaie, o persoană intră cu o mașină în plin în altele, iar apoi mașina este distrusă și șoferul este bătut crunt.



În urma scandalului, au fost reținute 8 persoane, a anunțat luni Poliția Brașov.

Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Braşov, au fost identificate 18 persoane care ar fi fost implicate în scandal, acestea fiind duse la sediu pentru audieri.

În urma conflictului, şapte persoane au fost rănite, dintre care una a fost transportată la spital, refuzând internarea, iar restul au primit îngrijiri medicale la faţa locului.

Cele opt persoane reţinute în cursul nopţii de duminică spre luni şi, respectiv, luni dimineaţă sunt cercetate penal pentru tentativă de omor, încăierare şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.

Şedinţa de judecată în care cei opt inculpaţi vor fi prezentaţi instanţei cu propuneri în vederea luării unor măsuri preventive ar putea fi una în sistem de videoconferinţă, a precizat preşedintele Tribunalului Braşov, Gabriela Ciolacu, scrie Agerpres.

Scene violente în stradă au avut loc și în cartierul Mimiu de la periferia municipiului Ploieşti, în zonă intervenind mai multe echipaje de poliţie, jandarmi şi luptători ai Serviciului Acţiuni Speciale (SAS).

CITEȘTE ȘI: VIDEO Cum petreceau câteva zeci de persoane în Rahova, înainte de intervenția mascaților: „Să vină poliția, îi răstorn! Revoluție! Să vină militarii! Să-nnebunesc dacă nu vine jandarmeria, îi răsturnăm!”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7952 vizualizari

  • -11 (19 voturi)    
    Militie selectiva (Luni, 20 aprilie 2020, 9:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe Negoita care si-a plimba consoarta prin parc l-a amendat cineva? Da pe maior r. Vela care a intrat ilegal intr-un cimitir?
    • +6 (10 voturi)    
      ... (Luni, 20 aprilie 2020, 11:33)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Adevarul ăștia de care zici tu aveau bate si se bateau
  • +13 (15 voturi)    
    triburi (Luni, 20 aprilie 2020, 10:17)

    charlie666 [utilizator]

    Este rezultatul ultimilor 30 de ani: anihilarea treptată a instituțiilor de forță ale statului prin legi date de echivalentul ,,mai spălat” al celor din articol, și anume infractorii-interlopi din Parlament. Se tot vorbește de amenzi date dar ar trebui specificat că este echivalentul apei de ploaie; nu au consecințe pt speciile astea de târâtoare întrucât în caz de neplată, nu ai cum ajunge la executare silită întrucât nu au nimic pe numele lor, ei sunt în mare parte rebuturi ce nu dau ceva înapoi societății nici măcar în schimbu ajutorului social. Cât despre munca în folosul comunității, în fază finală, dacă totuși se ajunge la asta, e dat în grija unui trepăduș de la primărie care, pt o mică atenție, bifează 100 ore efectuate pe o hârtie și pa!
  • -8 (14 voturi)    
    Vina unora dintre autorități. (Luni, 20 aprilie 2020, 11:03)

    asavreau [utilizator]

    Pentru-că sunt unii dintre autorități care se cred imuni la legi reglementări și COVID se încurajează astfel de fapte antisociale care nu au nimic cu sărbătorile de Paște.Ar fi bine ca și Biserica Ortodoxă să spună că asemenea//petreceri//nu reprezintă spiritul sărbătorii Paștelui.Pe de altă parte poliția mai are de învățat.Cred-că poliția nu trebuia să intervină în forță.Poliția trebuia să izoleze zona,să-i țină sub supraveghere pe petrecăreți și când se termina petrecerea să facă identificarea lor,trimiterea în centre de carantină pentru a fi testați și sancționarea recalcitranților.Am citit despre o astfel de măsură luată de poliția italiană când niște români au fost găsiți ascunși într-o biserică din Italia.Au fost lăsați în pace până sa terminat slujba și la ieșirea au fost legitimați și sancționați.Este drept,era români,nu romi din România.Dar,......
    • +11 (11 voturi)    
      zău? (Luni, 20 aprilie 2020, 11:31)

      charlie666 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Compari mere cu pere. Italienii au avut de așteptat probabil vreo 30 minute și i-au săltat ca să nu facă mare tam-tam. E logic. Dar cum ai vrea oare să aștepte poliția, izolând zona, privind peste gard vreo 24h, să termine babuinii ăștia băutura sau să cadă extenuați de la dansurile lor tribale din buric?! De la tine din fotoliu, spune-mi cam ce efect are vreun speech de-al lui Dani ExageratDeFericitul asupra ăstora??
      Ba tocmai, mai ales că acum se filmează și mediatizează totul, la ăștia funcționează doar puterea exemplului: la cele 3-4 situații ce au fost zilele acestea, trebuia intervenit în forță și scoși de acolo pe tărgi, cărați de Ambulanțe! Abia atunci se inocula maselor de asistați social, pt care Paștele a fost doar încă un pretext să exaspereze un cartier întreg, că nu e de joacă cu autoritățile!
  • +12 (12 voturi)    
    unde sunt batausii aia de la jandarmerie (Luni, 20 aprilie 2020, 11:37)

    qwerasdf [utilizator]

    care bateau cu atata vitejie oamenii nevinovati la 10.08.2018?

    acum daca s-au inchis magazinile si restaurantele prin afara si unii au ramas fara obiectul muncii pe acolo - furturi si talharii, s-au intors in tara si s-a umflat tarata in ei.

    ce face MAI si justitia cu "cetatenii model, platitori de taxe"?
    • +9 (9 voturi)    
      Intrebare total justificata! (Luni, 20 aprilie 2020, 12:54)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Desigur, unul dintre raspunsuri ar putea fi ca o parte din jandarmii agresori din 10 Augst erau adusi chiar din randurile acestei faune interlope. Nu degeaba si-au acoperit jandarmii acele numere de indentificare. Nimeni nu a explicat coerent aceasta "intamplare". PSD are lagaturi puternice cu mafiile tiganeasti cu ajutorul carora isi mai trag o parte din voturi.

      Apoi se nasc si alte intrebari:
      - daca nu atunci cand sunt agresati DIRECT si VIOLENT, cand fac politistii nostri uz de arma? Sau trageau in aer dupa ciori? Rasistii dreaq! :)

      - ascultam un sindicalist la TV care spunea ca scopul politiei este sa aiba cat mai putine victime. GRESIT! Scopul ar trebui sa fie DESCURAJAREA acestor manifestari, ca pe viitor sa avem mult mai putine sau deloc agresiuni la adresa legii si a politiei. Cu modul lor las de a actiona, politistii tocmai ce au incurajat si alti tigani sa faca la fel. Dovada: s-a intamplat la Tandarei, la Timisoara, la Sacele,acum si in sectorul 5 si probabil ca va mai urma.

      - tot onor sindicalistul muta pisica moarta in curtea justitiei, cum ca judecatorii ar trebui sa pedepseasca exemplar pe tiganii prezentati in fata lor de politisti/procurori. Dar daca politia prinde tiganii la intamplare, nu se poate dovedi ca tiganul X este cel care a lovit politistul sau a distrus masina de politie. Aaa, daca tiganul X avea un glont in cooor, tras de la mica distanta, nu ar mai putea nega ca a fost acolo si ca facea lucruri rele. Daca la nivelul politiei sunt vicii de procedura, cesamai faca judecatorul?

      - tot sindicalistul politist spunea ca este usor sa comentezi din fata monitorului si mai greu este sa fii politist mijlocul evenimetelor. Posibil, insa mafiile tiganesti s-au dezvoltat si au prins aripi si datorita complicitatii politistilor si sefilor lor din MAI si din politica. Apoi, daca nu puteti face fata, dragi militieni, nu trebuie decat sa spuneti: nu putem, ne este frica, ne dam demisia daca ne trimiteti "La tiganci" :). Importam si politisti.
  • +7 (7 voturi)    
    Situatii clare (Luni, 20 aprilie 2020, 13:42)

    Godzillagrrr [utilizator]

    in care fortele de ordine ar fi trebuit sa intervina imediat si « in forta ». Gaze, bulane, tasere si, desigur, la nevoie, pistol.

    De ce nu si-au facut meseria?