Noul virus din China: Cel puțin 26 de oameni au murit, peste 800 sunt infectați / Al doilea caz confirmat în SUA / Primele cazuri din Europa, înregistrate în Franța

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2020, 8:40 Actualitate | Esenţial


Wuhan
Foto: Captura Twitter
China a ridicat la un nivel superior măsurile pentru ținerea sub control a virusului care a ucis 26 de oameni și a infectat peste 800 de persoane. Astfel, Beijingul a suspendat transportul public în 10 orașe, a închis mai multe temple și a anunțat că în acest weekend va construi un spital cu 1.000 de paturi în Wuhan, transmite Reuters. Între timp, virusul chinez a ajuns în Europa, două cazuri de infectare fiind diagnosticate în Franța. De asemenea, un al doilea caz de coronavirus chinez a fost confirmat în SUA, analize fiind în curs pentru alți 50 de pacienți.

Cele mai importante informații despre epidemie, LIVETEXT pe HotNews.ro:


17:28 Al doilea caz de virus chinez confirmat în Statele Unite, analize în curs pentru alți 50 de pacienți (AFP)

16.46 Un student nepalez care s-a întors acasă din China a fost testat pozitiv cu noul coronavirus, a anunțat vineri un oficial din Katmandu. Acesta este primul caz din Nepal. Tânărul a venit acasă în vacanță, el studiind la o universitate din Wuhan.


14.02 Doi muzicieni din Cluj și Arad, izolați pentru 14 zile la domiciliu după ce au fost într-un turneu în China

13.16 Numărul celor morți din cauza virusului a urcat la 26.

Unele secțiuni din Marele Zid Chinezesc vor fi închise începând de sâmbătă. Mai multe temple importante au fost închise, inclusiv Templul lui Lama din Beijing, unde credincioșii aduc ofrande de Anul Nou. Cea mai celebră atracție turistică din capitală, Orașul Interzis, dar și Disneyland-ul din Shanghai au tras și ele obloanele. Parcul Disney are o capacitate zilnică de 100.000 de oameni, iar anul trecut, în vacanța de Anul Nou, a vândut toate biletele disponibile.

12.01 Administrația locală din Beijing le-a cerut rezidenților care se întorc din zonele cu epidemie să stea acasă timp de 14 zile pentru a preveni răspândirea virusului. De asemenea, autoritățile din Shanghai au făcut apel la cei care vin în oraș din ”zone cheie” să stea acasă sau într-o zonă de carantină centralizată timp de 14 zile.

09.44 Potrivit autorităților chineze, virusul suferă mutații și continuă să se transmită de la om la om

09.39 Panouri de informare despre coronavirus - noul virus gripal din China - au fost instalate joi seară la Aeroportul Internațional Henri Coandă din București.

----------------

Autoritățile se tem că rata de infectare ar putea accelera în timpul vacanței de An Nou chinezesc, o perioadă când sute de milioane de oameni călătoresc în China și peste hotare. Vacanța de o săptămână a început vineri.

La finalul zilei de joi, bilanțul epidemiei era de 25 de morți și 830 de cazuri confirmate, potrivit Comisiei Naționale de Sănătate. Cele mai multe cazuri au fost consemnate în Wuhan, locul unde virusul ar fi apărut, punctul zero părând a fi o piață unde se vindea ilegal carne de animale sălbatice. Cercetările preliminare indică faptul că virusul ar proveni de la șerpi.



Wuhan, o metropolă cu 11 milioane de oameni și un important nod de transport, este practic un oraș izolat. Stațiile de cale ferată sunt închise, zborurile sunt suspendate, iar pe căile rutiere de intrare și ieșire din oraș sunt puncte de control. Orașul vecin Huanggang, ce are o populație de aproximativ 7 milioane de oameni, a anunțat măsuri similare.

Wuhan construiește un spital cu 1.000 de paturi pentru cei infectați, utilajele grele - printre care 35 de excavatoare și 10 buldozere - începând lucrul joi noapte, scopul fiind ca spitalul să fie gata până luni. Unitatea medicală va fi ridicată, din prefabricate, în grădinile unui complex turistic de la marginea orașului, la construcție participând mai multe firme, printre care și China State Construction Engineering, cea mai mare companie de profil din lume.

Cazuri de infectare cu coronavirusul din China au fost descoperite, până acum, în Thailanda, Singapore, Japonia, Coreea de Sud, Taiwan și Statle Unite.

Virusul, care nu are tratament și se poate răspândi prin aer, creează panică din cauza numărului de necunoscute, la acest moment încă nefiind clar cât de periculos este și cât de ușor se răspândește. Printre simptome se numără febra, dificultățile de respirație și tusea. Trei echipe de cercetători vor începe dezvoltarea de potențiale vaccinuri, intenția fiind de a avea unul până în luna iunie.

Organizația Mondială a Sănătății a fost, joi, din nou divizată în ceea ce privește declararea unei urgențe de sănătate publică la nivel internațional în cazul virusului care a izbucnit în Wuhan și care a produs decesul a 18 persoane. Directorul OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a subliniat că ”este o urgență în China”, dar nu a devenit încă o urgență la nivel mondial, deși poate deveni una”.

De unde a venit virusul? Un studiu publicat aseară de 4 cercetători chinezi în revista Journal of Medical Virology arată spre șerpi. Mai exact, spre cele două specii de șerpi des întâlnite în sud-estul Chinei (unde a apărut focarul): Bungarus multicinctus și Naja atra, sau cobra chineză, scriu autorii studiului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22072 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    in timp ce autoritatile romane (Vineri, 24 ianuarie 2020, 8:45)

    Antenistontel [utilizator]

    n-au reusit sa construiasca in 30 de ani nici macar un spital cu 100 de paturi!
    • +14 (20 voturi)    
      Bah da "n'are ei" carnat ca al nostru (Vineri, 24 ianuarie 2020, 10:30)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Are?
      Are beculete de craciun?
      Are Stefan Banica?
      La ce bun spitale dc esti trist "in grota" cum spunea dUamna FIREA???
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:34)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      da' si studiile lor de pre-pre-pre-fezabilitate se lasa cu executii pe stadion, cu glonte platit de familie...
  • +20 (22 voturi)    
    Sa repetam cu voce tare: (Vineri, 24 ianuarie 2020, 9:20)

    Florin Muşat [anonim]

    Autoritățile vor construi în 3 zile un spital cu 1.000 de paturi
    • +8 (16 voturi)    
      daca ne zic si pretul... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 10:12)

      cepreudonim [utilizator] i-a raspuns lui Florin Muşat

      Cand aflam si pretul...sub pretul studiului de fezabilitate la noi.
      asa arata CORUPTIA.
    • +4 (6 voturi)    
      Chiar in 3 zile nu-l fac (Vineri, 24 ianuarie 2020, 12:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Florin Muşat

      Au zis ca va fi gata la inceputul lui februarie. Cam 2 saptamani in total, ca se lucreaza deja la fundatie de cateva zile. Ritmul este intr-adevar impresionant, dar practic vor construi doar un fel de spital de campanie, cel mai probabil fara etaje, echipat special doar pentru a trata cazurile de coronavirus.
      • +6 (10 voturi)    
        Evident, dar comparatia cu noi ramane ! (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:58)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Cat ar fi luat Romaniei sa construiasca un spital de campanie cu 1000 de paturi ?
        • +2 (4 voturi)    
          si de ce ne-am compara cu China? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 14:29)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          avem si noi macar 100 milioane locuitori?
          PS numai Wuhan-ul are 10,8 milioane locuitori deci cam jumatate din po[ulatia Romaniei. Dar nu municipalitatea din Wuhan face acel spital ci CHINA.
    • +10 (12 voturi)    
      da da (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:30)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Florin Muşat

      Imi place ca toti se leaga ca nu se usuca cimentul, betonul, plasticul, cartonul, ca nu are gaz, electricitate, ca 3 zile e imposibil, ca o fi cort, din module, ca o fi magic, invizibl...

      Asta va freaca pe voi de nu dormiti noaptea? Cum e facut sau ca e facut?

      Cititi ce scrie in articol, ce au scris Antenistontel, Florin Muşat in comentarii... Nu conteaza cum e construit. Este vorba de faptul ca s-au pus pe treaba, se mobilzieaza si vor sa rezolve problema virusului. Cand la noi erau infectii la animale ne-am miscat ca melcii. Imaginati-va ce ar fi fost daca era vorba de infectii la oameni.

      O fi propaganda, nu o fi, o fi facut la misto ca sa fie o zona numita "spital", irelevant. Eu nu am dubii ca acolo vor face ce isi propun ca sa rezovle situatia fata de romani care prefera sa se multuemasca cu inaugurari de 3 km de autostrazi cu 2 saptamani inainte de alegeri.

      Dar asa e romanul. Pana nu moare capra vecinului, nu se bucura. Acum nu e vorba ca imi sunt dragi chinezii, dar pe bune, invidia si rautatea romanului sunt legendare. Dar avem tupeu dupa sa aratam cu degetul turcii si rusii cand si noi suntem vai de stema noastra.
  • -19 (25 voturi)    
    cineva tb sa mai palmeze niste profituri.. (Vineri, 24 ianuarie 2020, 9:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ..big pharma, contractorii militari: suspectii obisnuiti.
    • +17 (21 voturi)    
      chiar ma intrebam (Vineri, 24 ianuarie 2020, 10:04)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cand apare primul diliu care sefera de teoria consipiratiei
    • 0 (14 voturi)    
      Adica .. (Vineri, 24 ianuarie 2020, 10:40)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      . spus cu alte cuvinte, statul chinez.
  • +3 (23 voturi)    
    Probabil asambleaza un spital din module-container (Vineri, 24 ianuarie 2020, 9:45)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Nu ai cum sa construiesti in trei zile un spital pentru ca nu are vreme cimentul sa se intareasca.
    Cand mai faci instalatia electrica, racordurile de apa prin toate saloanele, instalatia de incalzire, racordurile de oxigen pentru cei care sigur vor avea nevoie...
    Cand instaleaza mobilierul si toata aparatura electronica necesare unui spital?
    Asta e o stire bomba lansata de comunistii chinezi ca sa distraga atentia, iar apologetii Chinei o propaga fara sa respire. Wow! Uite chinezii fac in 3 zile un spital.
    Sa nu uit! Pregatirea terenul pe care este ridicata constructia consuma si ea timp. Trebuie cat de cat amenajat locul, nu mergi direct pe un camp si te apuci sa construiesti. Cum am spus la inceput: probabil asambleaza un fel de spital de campanie din module gata utilate.
    • +14 (20 voturi)    
      am fost in china... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 10:17)

      cepreudonim [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Chinezii cand zic 3 zile se refera la exact 72 de ore si nu la 3x8 ca in Romania.
      Echipa de lucru nu e de 8 oameni lenesi ci de zeci de mii pe fiecare front.
      Vorbim de CEA MAI MARE FIRMA DE PROFIL LA NIVEL MONDIAL.
      Proiecte, materiale, echipe, totul e deja organizat.
      Se folosesc prefabricate si nu containere.
      • -1 (13 voturi)    
        Fat-Frumos crestea intr-un an cat altii in 7 (Vineri, 24 ianuarie 2020, 11:09)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui cepreudonim

        Intr-un roman al lui G.G. Marquez avantul economic era ilustrat prin vacile care fatau viteii dupa o gestatie de 6 luni (normal e 9 luni si cateva zile).
        Si pe vremea lui Ceausescu planul cincinal era gata in 4 ani.

        E foarte posibil ca peste 3 zile vor taia o panglica si vor face publice niste imagini. Comunistii sunt artisti cand vine vorba de propaganda, dar n-au inventat ei toata mascarada asta. Mai demult a fost un rus pe nume Potemkin si probabil in istorie se mai gasesc destule exemple de realizari faraonice instant.

        Instant = doar adaugi apa si gata.
        • +5 (9 voturi)    
          Cine nu a fost in Occident ...ciocu mic (Vineri, 24 ianuarie 2020, 12:44)

          democtrates [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

          Ai iesit vreodata din tara, ai vazut cum se lucreaza, nu trebuie sa te duci departe decat la vecini. Croatia are drumuri (autostrazi cu semafoare automate) fac legatura cu toate tarile invecinate, raportat la nr. de locuitori, cum nu o sa avem noi nici peste 30 de ani (vorba lui Brucan 20 de ani), idem Ungaria are autostrazi multe si care fac legatura intre punctele de granita(ai intrat pe una si te duci pana la granita cealalta), Serbia are drumuri mai bune ca noi si Bulgarii lucreaza si in scurt timp noi vom fi ultimii chiar dupa albanezi.
          • +5 (7 voturi)    
            deja suntem ultimii! (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:41)

            Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

            sunt deja tari africane cu infrastructura mai buna ca a noastra!
          • 0 (2 voturi)    
            Apropos de 30 de ani (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:49)

            YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

            Am citit recent un articol:

            https://brainhill.ro/2020/01/07/s-au-dus-30-de-ani/
        • +1 (5 voturi)    
          catelul latra caravana trece (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:26)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

          asa zisii comunisti chinezi au cea mai mare crestere economica, salariul mediu e mai mare la ei sau la noi? chinezii se folosesc de tehnologii romanesti sau invers? fara statul chinezocomunist erati in fundu gol ca si chilotii ii fac chinezii.
          fa un inventar in casa ta sa vezi cate lucruri chinezesti di tomanesti vei gasi!
          p.s. sa nu te uiti in oglinda ca acolo va fi un roman (sau mai stii?)
      • +3 (5 voturi)    
        va fi un spital de campanie probabil (Vineri, 24 ianuarie 2020, 12:38)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cepreudonim

        Povesti din astea cu spitalul de 1000 de paturi in 3 zile sa le spuna comunistii altora.
        Si in Romania si peste tot in lume se lucreaza pe anumite santiere 24 de ore, nu au inventat chinezii cele 3 schimburi.
        • +4 (8 voturi)    
          AliKimicu, problema e alta ! (Vineri, 24 ianuarie 2020, 14:03)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Noi n-am fi in stare sa facem un spital de campanie de 10 paturi in timpul in care ei fac unul de 1000 !
          • 0 (4 voturi)    
            esti asa de sigur? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 14:31)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Cat de sigur? Ai vazut cumva planurile de mobilizare ale armatei ca sa bagi mana in foc pentru asta?
            • +4 (6 voturi)    
              @AliKimicu, Istoria ultimilor 30 de ani (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:23)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              ai Romaniei a dat valoare de axioma spuselor mele de acum privind impotenta noastra in acest domeniu.
              • +2 (4 voturi)    
                Draga @Susufler (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:02)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Ca si in climatologie, istoria ultimilor 30 de ani e nesemnificativa statistic. Axioma ta presupune ca reteta finala sa emigram toti sau sa ne taiem venele si refuz sa cred ca asta gandesti!
                • +2 (4 voturi)    
                  @AliKimiku (Vineri, 24 ianuarie 2020, 20:28)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                  E naduful care ma cuprinde cand vad ca altii, tot cu doua maini si doua picioare ca si noi pot, in vreme ce noi tot naclaim parca fara speranta ! M-am saturat... noi putem doar din gura ! Abia ce il auzii pe Orban spunand : Daca ne votati pe noi, in 5 ani construim Comarnic-Brasov si Sibiu- La Dracu in praznic ! Pana acum i-am tot auzit pe pesedisti promitand ca ba ofera una, ba ofera, alta, ba fac una, ba alta, totdeauna insa imediat dupa ce se termina alegerile cu prilejul carora promit. La fel primarita Firea iar acum Orban...
                  Stii... m-am cam saturat iar chestia cu emigratul incepe sa devina tot mai mult o solutie !
    • +4 (4 voturi)    
      Da pe undeva ai dreptate dar... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 12:38)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Sa nu uitam ce au facut Japonezii, dupa cutremurul si Tsunami de la ei, in doar 6 zile au refacut un drum cu pasarela(atentie de la fundatie pana la banda de uzura).
    • +1 (3 voturi)    
      din ciment se face in Romania -sa fure pentru acasa (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:19)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      in caz de Doamne fereste- Romania va construi o catedrala Starpirea Neamului la un pret record!
  • +1 (15 voturi)    
    Și aici nu ezită (Vineri, 24 ianuarie 2020, 12:05)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    să facă propagandă mărețului comunism... Nu-mi imaginez doar cum se va usca betonul în 3 zile. Deci cel mai probabil va fi un spital de tip cort.
    • +2 (6 voturi)    
      Bine ca nu suntem nevoiti noi sa facem ceea ce fac (Vineri, 24 ianuarie 2020, 14:06)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      ei, pt ca ne-ar muri jumatate din populatie ! Aici nu-i vorba de propaganda de un fel sau altul ! Ci de ce sunt in stare sa faca ei spre deosebire de capitalistii de noi !
      • 0 (4 voturi)    
        Susufler, chinezii sting focul cu propaganda (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:07)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        In primul rand au permis epidemiei sa evolueze. Cum? in pur spirit comunist, musamamalizand primele cazuri, ne luand nici-o masura de igiena si limitare a circulatiei cand inca se putea, distrugand efectiv pietele de animale care se banuiesc ca au fost sursa( si in felul acesta eliminand posibilitatea aflarii sursei exacte) samd.
        Sa iti aduc aminte, cu toate pacatele noastre, dar fata de comunistii chinezi si psihopatia partidului unic suntem la 30 de ani distanta.
        Sa toarne betoane stie orice taran din Africa, sa controleze o epidemie, nu.
        PS Nu inteleg cu ce o sa ajute spitalul ala fabulos pe aia din afara Wuhan-ului si Chinei? Intelegi cum e cu propaganda?
        • +1 (3 voturi)    
          Alikimiku, suntem la 30 de ani distanta de ei (Vineri, 24 ianuarie 2020, 20:39)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          iar asta ne ajuta al dracului de mult : Banicioiu, Arahat ne spuneau ca avem tot ce ne trebuie , la fel ca nemtii, ca sa rezolvam problemele arsilor de la Colectiv !
  • 0 (4 voturi)    
    sunt de admirat (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:42)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Din ce vad chinezii se lupta din greu cu masuri drastice si extreme sa limiteze raspandirea virusului cu limitare de transporturi cu sprayuri cu dezinfectari cu de toate. Bravo lor! Nu ma gandesc cum ar fi fost la noi cu cine se ocupa de ce cu cine raspunde de cu Hexipharma cu dezinfectanti apa plata cu stropiri aiurea cu Tolontan pe tv si de-astea.
  • +3 (7 voturi)    
    China build 57-storey skyscraper in 19 days (Vineri, 24 ianuarie 2020, 14:05)

    eyewitness [utilizator]

    Chiar si cu dovada romanul redus la stadiul de samurai nu poate sa concepa ideea ca lumea mai si evolueaza. Batman batman, ai grija sa nu cada usa de la buda din curte pest tine!

    https://www.youtube.com/watch?v=AhLk7L1B_fE
  • +7 (11 voturi)    
    Originea lui 2019-nCoV (Vineri, 24 ianuarie 2020, 14:18)

    Canadian13 [utilizator]

    Mi-e teama ca cercetatorii chinezi au scapat situatia de sub control.
    pe masura ce stim mai mult despre structura genetica a noului 2019-nCoV apar tot mai multe intrebari despre filogenia sa.
    Imi pare rau, dar pe mine articolul publicat in JMV nu a reusit sa ma convinga pe deplin. Este un virus care pare a fi o combinatie intre coronavirusuri residente in populatiile de lilieci si reptile si un ...virus de origine necunoscuta ! ', '' a recombinant virus between the bat coronavirus and an origin‐unknown coronavirus. '' .
    Ceea ce toti se feresc sa spuna este ca epidemia a aparut in singurul oras din China care are un laborator echipat nivel 4 unde au facut facute cercetari pe SARS si pe MERS, deci s-au jucat din plin cu coronavirusuri. Mai mult, un articol publicat in Nature in 2017 , mentiona faptul ca unii cercetatori isi exprimau ingrijorarea prin faptul ca la Wuhan se fac cercetari pe maimute si ca, la un moment dat situatia ar putea scapa de sub control ( probabil primate non humane- NHP) https://www.nature.com/news/inside-the-chinese-lab-poised-to-study-world-s-most-dangerous-pathogens-1.21487

    Desi stim de mult ca liliecii sunt rezervor natural pentru coronavirusurile similare cu SARS si MERS, iar echipa de la Wuhan publica inca din 2018 studii facute pe coronavirusuri care potential pot declansa o epidemie globala (pandemie) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29669833
  • +2 (2 voturi)    
    Cineva sa-i dea patzachinei (Vineri, 24 ianuarie 2020, 14:43)

    John M. [utilizator]

    de Bucuresti numarul de telefon al acelei companii. I-auzi, Gabita, ce fac oamenii adevarati pe pamant, nu mascaricii!
  • +2 (4 voturi)    
    in romania au murit din prostie (nevaccinare) (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:33)

    Antenistontel [utilizator]

    64 de oameni la ultima epidemie de rujeola si vreo 170 la ultima epidemie de gripa!
    las-o, ba, ca merge-asa!
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie la Fake News (Vineri, 24 ianuarie 2020, 17:27)

    mihai2015 [utilizator]

    Spital gata pe 3 februarie, 10 zile nu 3 zile,
    E un termen extrem de rapid, dar HOTNEWS nu trebuie sa arunce stiri cu spital in 3 zile !

    Am modificat, multumim!
    • 0 (2 voturi)    
      Cand am zis ca nu se poate in 3 zile... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:57)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      au sarit in sus toti inteligentii de pe site.
  • +2 (2 voturi)    
    Începe Anul Șoarecelui (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Aducătorul molimelor...
  • +2 (2 voturi)    
    Rezumat comentarii (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:12)

    Vasilescu2019 [utilizator]

    -Fat Frumos chinezesc

    -Sa i intrebam pe chinezi cat costa 1000 paturi de spital, la noi ultima oferta a fost pe la 1 mld euro /1000 paturi si bineinteles acele 1000 paturi erau dotate si cu 1300-1400 locuri de parcare

    -Acum imi dau seama de ce chinezii au avut un Oras Interzis

    -Nu confundati chinezii cu japonezii :)

    -Drumurile noastre toate :)