Demers fără precedent. Toate organizațiile minorităților naționale cer demisia primarului Dorin Florea: „Nu are ce căuta într-o funcție publică”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 23 ianuarie 2020, 12:43 Actualitate | Esenţial


Dorin Florea
Foto: Facebook
​Toate organizațiile minorităților naționale recunoscute cer, printr-o scrisoare deschisă, demisia primarului din Târgu Mureș, Dorin Florea, după declarațiile sale privind intervenția statului în decizia unui cuplu de a face copii, precum și „problema romilor”.

Primarul din Târgu Mureș, Dorin Florea, a propus „introducerea obligatorie a unei anchete sociale pentru cuplurile care vor să aducă pe lume copii” și a susținut că „țiganii sunt o problemă serioasă a României”. Edilul a fost amendat de CNCD cu 10.000 de lei.

Consiliul Minorităților Naționale susține în scrisoarea deschisă că Florea trebuie să-și ceară scuze romilor și să demisioneze.
  • „Noi, membrii Consiliului Minorităților Naționale, prin prezenta declarație comună condamnăm afirmațiile rasiste ale primarului municipiului Târgu Mureș, Dorin Florea. Afirmațiile edilului sunt discriminatorii, instigă la ură, dezbinare, conflicte între locuitorii acestei ţări.
  • Suntem ferm convinși că nimeni nu poate controla viața intimă și familială. Aceste afirmații – deși au trecut 30 de ani de la căderea comunismului – ne amintesc de România ceaușistă, în care statul controla dreptul de a naște copii. Cine afirmă așa ceva, nu are ce căuta într-o funcție publică! Amintim faptul că municipiul Târgu Mureş este un oraş multietnic cu români, maghiari, romi, evrei şi alte minorităţi, care convietuiesc paşnic de sute de ani. Prin afirmațiile sale, primarul Dorin Florea, a incitat populația din Târgu Mureș și țară, la ură și discriminare împotriva minorității rome.
  • Am căzut de acord că Dorin Florea trebuie să-și ceară scuze în mod public de la comunitatea romă, și totodată, să demisioneze din funcția pe care o ocupă”, se arată în comunicat.
Scrisoarea este semnată de toate organizațiile din Consiliul Minorităților Naționale:

Partida Romilor Pro-Europa
Uniunea Democrată Maghiară din România
Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România
Forumul Democrat al Germanilor din România
Uniunea Armenilor din România
Asociaţia Liga Albanezilor din România
Uniunea Bulgară din Banat – România
Uniunea Croaţilor din România
Uniunea Elenă din România
Asociaţia Italienilor din România Ro.As.It
Uniunea Polonezilor din România “Dom Polski”
Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România
Uniunea Sârbilor din România
Uniunea Democrată a Slovacilor şi Cehilor din România
Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România
Uniunea Democrată Turcă din România
Uniunea Ucrainenilor din România
Asociaţia Macedonenilor din România
Uniunea Culturală a Rutenilor din România






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5142 vizualizari

  • -12 (44 voturi)    
    Mda (Joi, 23 ianuarie 2020, 12:51)

    feroviarul123 [utilizator]

    De-abia scăparăm de vadim si acuma fabricați pe altul. Daca ajunge si asta sa candideze la președenție sa stiti ca e vina voastră.
    • +11 (35 voturi)    
      Neuron, mai ai frați? (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:14)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Te supără adevărul? Mută-te vreo câteva luni în Ferentari și vezi care este problema!
      • +2 (6 voturi)    
        Pe mine ma supara minciuna (Vineri, 24 ianuarie 2020, 11:08)

        kemd [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Primarul Florea minte si jigneste. Este rasist ca si cei care-l apara. Stau in Ferentari de 25 de ani si nu am avut niciodata probleme. Tu vorbesti din auzite.
  • -21 (47 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 23 ianuarie 2020, 12:55)

    parush [utilizator]

    Trebuie sa existe o reactie publica ferma la derapajele acestui primar certat cu democratia.
    • +7 (21 voturi)    
      DUamna Gabi si "bar de negri" (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui parush

      ramane out ? este o afirmatie la fel de grava !
    • +14 (34 voturi)    
      Democrația? (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:15)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui parush

      Păi să facem un referendum să vedem opinia populației referitoare la această hetnie. Ce zici?
      • +4 (10 voturi)    
        Pai hai (Joi, 23 ianuarie 2020, 15:09)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Sa ne aducem de referendumul pentru familie mai legiune. Din cate imi aduc aminte nu prea v-a ieșit. Ce vrei sa întrebi?
      • +3 (3 voturi)    
        Asa si? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 11:10)

        kemd [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Afirmatiile raman rasiste indiferent de cati oameni cred in ele.
  • +14 (26 voturi)    
    si totusi (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:02)

    zicsieu [utilizator]

    cum combati social acest fenomen? saracie intretinuta prin procreeare copii. cum ii poti ajuta pe aceia cu 4-5 copii (aproximez) care traiesc doar din alocatii? ce poti face pentru fiintele asta nascute si condamnate la mizerie pentru ca parintiilor si familia lor traiesc de pe urma existentei lor? ce poti face pentru viitorii copii care se vor naste in aceste conditii?
    • +4 (8 voturi)    
      ? (Joi, 23 ianuarie 2020, 14:02)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Cred ca aici e vorba de implicare directa, personala si pe termen lung. O infratire. Iar pentru asta e nevoie de multa compasiune ca punct de plecare.

      Poate gresesc.
      • +5 (13 voturi)    
        Compasiune? (Joi, 23 ianuarie 2020, 14:30)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Compasiune pentru cei care nu vor să învețe la școală?
        Compasiune pentru cei care, chiar dacă le oferi posibilitatea, nu vor să se spele ca să nu pută?
        E nevoie de educație. Dar la cum sunt, trebuie ca educația să fie impusă cu forța.
        Sunt și romi la origine care s-au despins din modul de a fi tradițional al etniei și care nici nu vor să se mai zică de ei că sunt romi epntru că practic s-au dezis de etnia din care sunt originari - spun asta ca să nu credeți că zic că nu ar fi nici o șansă. Dar nu prea știu cum ar fi să se desființeze anumite tradiții care fac ca această etnie să fie foarte iubită nu numai în România ci și ân alte țări din Europa.
        • 0 (2 voturi)    
          tu nu stii (Joi, 23 ianuarie 2020, 15:49)

          zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          eu nu stiu... presupun ca de aceea ne alegem oameni sa ne reprezinte. oricum vad ca discutia se invarte mai mult in jurul opiniei exprimate de primar si mai putin de aceste asociatii. ca roman si eu consider ca nu s-au adaptat la societatea noastra (limba, educatie standard, sapun, casatorie peste 18 ani etc). ii vreau? nu ii vreau? nu stiu. poate ma chinui eu prea mult sa le inteleg nevoile cand ei nu au nici un interes sa devina "romani". totusi au trecut 30 ani de libertate. ce au facut generatiile de tigani trecute? au vrut integrare in societate? nu se vede.
        • +2 (6 voturi)    
          Sunt legi care nu se aplică. (Joi, 23 ianuarie 2020, 17:13)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Autoritățile publice locale crează harababura în comunități.Ele trebuie să aplice prevederile legale privind viața în comunitate și să complecteze aceste prevederi cu reglementări locale,specifice,încât comunitățile să trăiască fără a se deranja reciproc.Primarii și Consiliile locale nu fac nimic și în an de alegeri vin cu propuneri care să șocheze,cum face acest Dorin Florea.De ce până acum nu a văzut d-l primar că romii nu merită să primească alocație.?Are serviciul social la Primărie care trebuie să verifice și dacă copii romilor merg la școală,dacă sunt bine îngrijiți,hrăniți.Se pare că d-l primar nu a fost interesat și acum vrea voturile românilor,pe care îi face de râs.
        • +1 (3 voturi)    
          Prejudecati (Vineri, 24 ianuarie 2020, 11:12)

          kemd [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Sunt la fele ca si rasismul. De fapt e anticamera lui.
          • 0 (0 voturi)    
            Prejudecăți? (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 17:13)

            BEDE [utilizator] i-a raspuns lui kemd

            Dacă vrei, orice fapte care nu îți convin poți să le clasezi ca fiind prejudecăți. Poți să minimizezi faptele care nu-ți plac și să le maximizezi pe cele care îți plac și așa să prezinți o imagine complet denaturată și să zici că așa ar fi realitatea...
            Sunt probleme care țin de o anumită istorie și de tradiții care s-au format. Dar. pentru cine vrea este cel mai simplu să claseze ca rasist pe oricine observă anumite fapte istorice și tradiții care nu sunt deloc favorabile pentru anumite etnii.
    • +3 (7 voturi)    
      exista institutii (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:19)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      panicatilor. exista institutii care asta trebuie sa faca! sa verifice familii ,conditiile in care traiesc copii si sa ia masuri.Se pot chiar lua copii pana la imbunatatirea situatiei
      Alora sa le cereti sa-si faca datoria,
      Sunteti multi si prosti vad
    • +3 (3 voturi)    
      Te tragi dintr-un popor care facea 7-8 copii (Vineri, 24 ianuarie 2020, 11:12)

      kemd [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Tu n-ai fi aparut pe lume daca erau legi care limitau nasterea de copii doar in cazul familiilor bogate. Intreaga umanitate s-a dezvoltat datorita familiilor sarace care au facut multi copii.
  • +18 (36 voturi)    
    sa inteleg ca, (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:05)

    mos ion roata [utilizator]

    toate aceste organizatii vor sa faca copii in nestire (prin metoda clasica) si eu (noi) sa platesc (platim)?
  • +1 (21 voturi)    
    S-au activat (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:09)

    marc.andre [utilizator]

    proxy-urile PSD
  • +17 (27 voturi)    
    De admirat solidaritatea minoritarilor (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:20)

    Altiro [utilizator]

    Dar solidaritatea nu e completa daca aceste organizatii din Consiliul Minoritatilor, unindu-si eforturile, nu pot sa faca ceva concret cu minoritatea rroma( cea care ne-a facut faimosi si peste hotare ), inafara de a toca banii de la buget. Si daca nu reusesc, sa nu mai aiba pretentii la subventii de la stat.
    • +2 (10 voturi)    
      sa faca ceva cu minoritatea rroma... (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:20)

      Transilvan [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Sugestii, sau doar vorbim de dragul vorbelor? V-ati obisnuit cu discursul xenofob si nationalist in Romania, copii. Ia mai luati o pauza. Si nu, rezolvarea propriilor probleme nu este treaba celorlalti...
      • +1 (1 vot)    
        iata o sugestie (Vineri, 24 ianuarie 2020, 2:31)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui Transilvan

        sa fie mai multi oameni ca valeriu nicolae, care sa lucreze activ pentru membrii comunitatii lor, mai multe asociatii care chiar sa faca treaba, cum face acel om, nu sa toace banii de pomana si apoi sa sara imediat cu discursul despre discriminare. asa nu se rezolva nimic.
  • +7 (19 voturi)    
    Sunt total in dezacord (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:21)

    Gogu27 [utilizator]

    cu primarul; totusi sunt reale problemele proprii etniei rome cat si problemele pe care membrii acestei etnii le genereaza societatii romanesti. De mare interes sa aflam solutiile pe care le au semnatarii scrisorii la aceste probleme.
    • -3 (11 voturi)    
      Probleme specifice rromilor? (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:18)

      Transilvan [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      Ne dai si cateva exemple? Ca familii numeroase si sarace mai au si altii, de furat fura si altii, de lenevit si shomat sa nu mai vorbim... Este un reflex xenofob sa dai vina pe alte etnii (indiferent de etnie) pentru problemele societatii in care traiesti. Chiar daca asta are traditie de secole in Romania si este sport national(ist)...
  • +18 (26 voturi)    
    Mama... ce de-a naționalitati (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si toate sunt reprezentate in Parlament. Cu pensii speciale si multe beneficii. Si toate au fost de partea Ciumeai Rosii, nu?
    • -3 (5 voturi)    
      TOȚI!!!! (Joi, 23 ianuarie 2020, 19:51)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ar trebui ca toate acestea să fie unite într-un fel de organism și să aibe, prin rotație, doar doi reprezentanți, câte unul în fiecare cameră.
  • +5 (15 voturi)    
    solutia elvetiana? (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:48)

    comentacu [utilizator]

    Nu mai bine facem un referendum pe tema asta si rezolvam problema precum elvetienii?
    • 0 (8 voturi)    
      Solutia elvetiana? (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:15)

      Transilvan [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Adica ii adunam si ii trimitem inapoi in ... Romania? Comentacu' ti se potriveste ca nume, ai facut un comentariu de dragul comentariului...
  • +10 (14 voturi)    
    Fara numar... (Joi, 23 ianuarie 2020, 14:01)

    Sati [utilizator]

    Realitatea supara si este urata.
  • +4 (16 voturi)    
    xzxzxzx (Joi, 23 ianuarie 2020, 14:09)

    solar [utilizator]

    Si cu acestea fiind zise, ROMANIA se află exact in situatia din 1940 ! ROMÂNIA - ȚARĂ IMPERIALISTĂ născută in urma... cuceririi altor popoare. Adică ? Adică tezele nazisto-staliniste la foarte mare modă in interbelic ,peste tot in EUROPA a căror baze au fost meticulos puse la cale de LENIN + Constantin RAKOVSCHI,( medic bulgar din RO ) primul ambasador bolșevic la BUDAPESTA .
  • -1 (9 voturi)    
    Nu are ce căuta într-o funcție publică (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:18)

    Mihail. [utilizator]

    Bineinteles, in functii publice au ce cauta numai slugoii si mincinosii (nu dau exemple, pentru ca as depasi 10 mii de caractere...).
  • -4 (12 voturi)    
    istricilor (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:21)

    Mistrelutz [utilizator]

    astia care laudati primarul,vedeti mai toti va trageti din betivi inculti analfabeti si capuse..si nu vorbesc de parintii vostrii..undeva mai in spate.
  • +3 (5 voturi)    
    A asmutit toti minoritarii contra romanilor degeab (Joi, 23 ianuarie 2020, 20:21)

    D-or [utilizator]

    pentru ca el doar a sesizat un fenomen, dar, oricum, solutia propusa de el este inacceptabila moral si inaplicabila practic (pleonasm necesar).

    Solutiile sunt altele:

    - eradicarea saraciei extreme, astfel ca o suma atit de derizorie, ca cea de 150 sau 300 lei/copil sa nu mai fie motivanta pentru natalitate (ar fi mai rezonabil si mai eficient social sa li se mareasca venitul minim garantat)

    emaniciparea prin:
    - crearea de locuri de munca
    - scolarizarea, in special a fetelor
  • +2 (4 voturi)    
    A asmutit toti minoritarii contra romanilor degeab (Joi, 23 ianuarie 2020, 20:21)

    D-or [utilizator]

    pentru ca el doar a sesizat un fenomen, dar, oricum, solutia propusa de el este inacceptabila moral si inaplicabila practic (pleonasm necesar).

    Solutiile sunt altele:

    - eradicarea saraciei extreme, astfel ca o suma atit de derizorie, ca cea de 150 sau 300 lei/copil sa nu mai fie motivanta pentru natalitate (ar fi mai rezonabil si mai eficient social sa li se mareasca venitul minim garantat)

    emaniciparea prin:
    - crearea de locuri de munca
    - scolarizarea, in special a fetelor
  • +3 (5 voturi)    
    Scuze plus plan de masuri (Joi, 23 ianuarie 2020, 20:27)

    D-or [utilizator]

    Ca sa iesim cu totii (ca natiune) onorabil din aceasta situatie, Primarul trebuie sa prezinte urgent scuze si sa vina cu un plan de masuri concrete fata de fenomenul real semnalat: locuri de munca, scolarizare (acordare de hrana, stimulente financiare pt prezenta, etc).

    Altfel, nu vom acea temei moral sa ne aparam si noi proprii drepturile co-nationalilor nostri aflati in alte state ca minoritari sau imigranti.
  • +2 (4 voturi)    
    Rasismul e adanc inradacinat in mintea unora (Vineri, 24 ianuarie 2020, 11:15)

    kemd [utilizator]

    Se vede dupa comentariile aberante care il apara pe primarul rasist.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu il apara pe primar, ne fac de ris pe noi (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:10)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui kemd

      Un minunat pretext de a ponegri Romania. Incep sa cred ca nu e intimplator.