VIDEO Premierul Republicii Moldova: Ce-l interesează pe Klaus Iohannis pe mine mai puțin mă privește

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2020, 13:48 Actualitate | Esenţial


Ion Chicu
Foto: Facebook
Premierul Republicii Moldova, Ion Chicu, spune că nu îl "privește” părerea președintelui Klaus Iohannis, care declara că nu este "deloc convins” că actualul guvern de la Chișinău își propune ca obiectiv parcursul european, iar Bucureștiul va relua "cooperarea deplină” doar când vor exista acțiuni concrete în acest sens.





Întrebat, luni, într-o conferință de presă, despre declarațiile președintelui Iohannis, premierul de la Chișinău a răspuns: "Pentru mine este important ca cetățenii din Republica Moldova să fie convinși că guvernul lucrează pentru ei. Ce-l interesează pe Klaus Iohannis pe mine mai puțin mă privește".


"În ceea ce privește Republica Moldova, reiterez poziția României: parcursul european este singura și cea mai sigură cale către reformarea profundă a instituțiilor, de natură să aducă beneficii palpabile cetățenilor săi. Din păcate, așa cum am mai spus, nu suntem deloc convinși că actualul guvern de la Chișinău își propune acest obiectiv. De aceea, vom continua doar proiectele de sprijin care sunt dedicate direct cetățenilor, proiectele cu impact la nivel local și proiectele de interconectare strategică”, a spus președintele Iohannis în cadrul întâlnirii anuale cu șefii misiunilor diplomatice acreditaţi la Bucureşti. (Sursa: Unimedia)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11188 vizualizari

  • +11 (27 voturi)    
    alt comunist prost... (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:03)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    alt comunist prost...
    • -8 (20 voturi)    
      men... (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:31)

      mbananna [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      omul asta (K I) n-a inteles ca nu-l baga nimeni in poza ? d'aia se baga singur in seama , vrea puterea absoluta , e absurd asa ceva in secolul masinilor TESLA !ar trebui sa fie modest si un bun conducator impartial , atunci ne v-a fi la toti mai binisor , nu zic bine , ca nu vrea U.E !
      • +5 (13 voturi)    
        esti de-a lu' Putin sau Dadon? (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:43)

        Brici [utilizator] i-a raspuns lui mbananna

        ca ei zic ce nu vrea U.E
        • 0 (2 voturi)    
          sunt superman... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 17:20)

          mbananna [utilizator] i-a raspuns lui Brici

          lucrez si indrum pe usr-isti , ca altfel s-ar alege prafu' !
  • -9 (23 voturi)    
    Dar de ce (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:08)

    UpNext [utilizator]

    ar trebui sa ne preocupe atat de mult Rep. Moldova, conducerea ei etc.? De ce trebuie acordata vreo atentie acestui stat esuat? Doar pentru ca avem granita comuna?
    • +2 (14 voturi)    
      alt comunist prost... (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:29)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      alt comunist prost...
    • +3 (5 voturi)    
      A zis bine (Luni, 20 ianuarie 2020, 20:11)

      Vasilescu2019 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      @JustinCase
  • +16 (24 voturi)    
    Dar ce spune Putin? (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Desgur ca il priveste. Ca doar toti sunt slugi ale rusilor si gunoaie comuniste
  • +15 (21 voturi)    
    un (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:35)

    codrean [utilizator]

    raspuns cel putin nepoliticos. Prim-ministru asta ? Oare de parerea lui Putin i-o fi pasand ?
  • +5 (11 voturi)    
    ce drept graieste acesta .. (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:57)

    sareta [utilizator]

    Boborul poate fi convins cu ceva palituri daca se face ca n-a inteles ptr.cine ”transpira ”guvernul .
  • +16 (24 voturi)    
    :) (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:03)

    Xorciser [utilizator]

    Cine e balegosul asta ca n-am auzit de el pana acum?
  • -3 (19 voturi)    
    Aşa să faci, (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:24)

    sletcu [utilizator]

    Plăvannis, că-i foarte bine. În timp ce tu aştepţi să... ruşii o să lucreze ca să nu se întâmple. Da' tu stai, că asta ştii cel mai bine!
    • -8 (12 voturi)    
      plavannis sau ciolanis... (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:33)

      mbananna [utilizator] i-a raspuns lui sletcu

      aceasta-i intrebarea ! e ceva putred in mintea lor !
  • +6 (26 voturi)    
    bai (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:26)

    dragonic [utilizator]

    de ce nu va apucati de scris toti aia cu unificarea ????? nu mai aveti glas ? astia sunt moldovenii - veneau luau banii si dupa ce tercea granirta ne injurau demama focului - ce unire cu niste descreierati si cu o tara de nimic care traieste in o saracie greu de xplicat -- ce ne atrage , ce beneficii vom avea - ? NIMIC - noi tot sa da si tot sa ne injure -- o fanfaronada care nu se mai termina - nici 10 % din popuatie nu este interesata - au luat niste pasapoarte - au profitat de guvernari slabe de la noi pentru ca a oferit cetatenie si atat - in rest nimic -
  • -9 (21 voturi)    
    moldova de peste prut... (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:37)

    mbananna [utilizator]

    nu poti sa-i obligi , au vazut ce ciumeti de sefi avem si le e frica sa n-ajunga ca noi ! ce-ar face iohannis in moldova , ca aia nu iau lectii de fizica ...!