A murit jurnalista Cristina Țopescu

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 ianuarie 2020, 22:42 Actualitate | Esenţial


Cristina Topescu
Foto: Facebook
Jurnalista Cristina Țopescu a murit, ea fiind găsită duminică seară de polițiști în casa sa din orașul Otopeni, au precizat pentru Mediafax surse din poliție. Urmează să fie efectuată o expertiză. Cristina Țopescu avea 59 de ani.
Referințe:

„În cursul acestei seri (duminică, n.r.), în jurul orelor 22:00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ilfov a fost sesizat de către o femeie cu privire la faptul că vecina ei nu a mai fost văzută de aproximativ trei săptămâni. În urma sesizării, polițiștii orașului Otopeni au intrat în imobilul respectiv, unde au găsit o persoană decedată, care nu prezintă urme vizibile de violență”, au precizat reprezentanții Poliției Ilfov.

Potrivit unor surse din poliție, este vorba despre jurnalista Cristina Țopescu.

Urmează să fie efectuată expertiza medico-legală. De asemenea, va fi deschis un dosar penal pentru a se afla împrejurările în care a murit jurnalista.

Ultima postare a Cristinei Țopescu pe Facebook este din 26 decembrie, când a distribuit un articol despre Papa Francisc.

Digi24 notează că, de la finalul anului trecut, Cristina Țopescu devenise consilier al noului ministru al Sănătății, Victor Costache. Potrivit postului de televiziune, și cei de la minister au încercat să o contacteze pe Cristina Țopescu, dar fără succes. Au crezut însă că este plecată în străinătate și de aceea nu răspunde la telefon.

Cristina Țopescu s-a născut la Oradea, în 1960 (avea 59 de ani). A fost fiica lui Cristian Țopescu, celebru comentator sportiv. A intrat în lumea televiziunii în perioada 1970-1979, când a apărut în emisiuni pentru copii. A absolvit facultatea de Limbi Străine din București.

Cunoscută ca prezentatoare de televiziune, în 2013 a devenit membră a PSD, în acel moment a încetat colaborarea cu televiziunea Prima Tv pentru care prezenta ”Focus”, principala emisiune de știri a televiziunii. În 1989 a încercat să fugă din România și a fost arestată primind trei luni de închisoare. A fost eliberată din arest pe 19 decembrie 1989.

Despre înscrierea in PSD:
  • ”Simțeam că nu mai pot face mare lucru din presă și trebuia să îmi duc proiectele la un alt nivel.... Ca om politic, nu voi face decât să continuu să susţin şi să lupt pentru cauze în care cred cu toată tăria şi în care m-am implicat până acum ca jurnalist" (Prima TV, EVZ)
Despre presă:
  • Ca multe alte profesii frumoase, si televiziunea este paradoxala! Stirile, recunosc iarasi, nu prea mai sunt o provocare pentru mine, adica le fac cu prea putin efort intelectual fata de ce mi-as dori. Pe de alta parte, a devenit un fel de a doua mea natura sa fac televiziune, sa fac stiri, dar tot timpul imi doresc sa fac si altceva. Uneori pot, alteori, fatalmente, nu pot! E vorba de conjuncturi, de ce fel de emisiuni are nevoie postul la care lucrezi, de capacitatea de a intelege ca uneori, in viata, trebuie sa faci ceea ce au nevoie altii sa faci si nu neaparat ce ti-ar placea tie. E vorba, in ultima instanta, si de loialitate.
  • Eu cred ca sunt un jurnalist sentimental prin excelenta. Nu ma deranjeaza eticheta asta, ba chiar cred ca mintea fara suflet poate naste monstri. Nu sunt deloc genul de jurnalist care analizeaza rece, detasat, c-o minte ascutita ca un brici neiertator(Formula AS)
Despre episodul detentiei:
  • "Sigur că mi-a fost frică şi când am plecat peste graniţă. Dar gândul că trebuia să-mi văd mama, care era bolnavă, mi-a dat curaj. Mi-a fost frică şi în închisoare, de fiecare dată când se încheia un mandat de arestare mi-era frică să nu primesc un altul, şi-l primeam. După care îmi spuneam că trebuie să rezist, că nu am voie să cedez, cu atât mai mult în faţa unor miliţieni şi securişti care îmi terorizau familia şi tatăl de mult timp. Am ieşit din închisoare infinit mai puternică decât am intrat. Sau infinit mai conştientă că toţi suntem puternici, de fapt, dacă vrem" (sursa Adevarul)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















93052 vizualizari

  • +30 (50 voturi)    
    Dumnezu s-o odihneasca (Duminică, 12 ianuarie 2020, 22:58)

    bestol [utilizator]

    A fost un jurnalist bun.
    • +29 (39 voturi)    
      Odihnească-se-n pace! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:06)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      Și un om bun.
      • -10 (54 voturi)    
        Un PSD-ist . . . . (Luni, 13 ianuarie 2020, 8:36)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

        . . . nu poate fi asociat cu notiunea de om bun! Un partit intesat de hoti, marlani si lipsiti de etica si de onoare! Cristina nu avea ce cauta intr-un asemenea partid decat din oportunism! Dumnezeu sa o ierte, dar a contribuit din plin in perioada sa PSD-ista, la prostirea oamenilor creduli din aceasta tara!
        • +1 (3 voturi)    
          Condamnari la gramada (Luni, 13 ianuarie 2020, 13:34)

          gizmo [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Cum faceau comunistii si nazistii.
          • -1 (1 vot)    
            adica psd.... (Luni, 13 ianuarie 2020, 18:15)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui gizmo

            adica psd....
          • +1 (1 vot)    
            Poti nega ca . . . . (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:10)

            Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui gizmo

            . . . acest partid nu are in parlament peste 60 de membri cu dosare penale sau asociati cu acestea? Poti nega ca acest partid nu face intodeauna scut in favoarea ,,colegilor" pentru care procurorii vor sa ii cerceteze si poti nega ca acest partid nu are in Bacalbasa port drapelulu tuturor prost crescutilor? Nu cred ca poti! Nu am nimic cu partidul in sinea lui pentru ca trebuie un partid de stanga, dar prea s-a erijat in protectorul hotilor si l-a protejat pe Dragnea cu riscul de a arunca Romania in haos pana la portile puscariei!
      • -4 (16 voturi)    
        interesant (Luni, 13 ianuarie 2020, 9:14)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

        nu a mai fost vazuta de 3 saptamani, dar totusi era consiliera ministrului. Eu daca intarzii o ora la munca primesc imediat telefon.
        • +12 (22 voturi)    
          Pe de o parte... (Luni, 13 ianuarie 2020, 9:26)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

          ...cele 3 saptamani au fost cele cu sarbatorile,deci guvernul cu toti consilierii erau in vacanta,iar pe de alta d-ta,ca mine si ca multi altii de altfel nu suntem Cristina Topescu,nici alte somitati,de aia primim telefon daca intarziem 5 minute...
          • +7 (17 voturi)    
            Ah tinerete... (Luni, 13 ianuarie 2020, 9:31)

            serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

            Tu de ce crezi ca exista postul asta de "consilier"? E jobul generic ptr clientela politica prin care se ia ban pe degeaba de la stat. Nu se asteapta nimeni sa dai pe la munca.
    • +30 (30 voturi)    
      deces cristina topescu (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:12)

      louienl [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      Condoleante familiei...s-a dus prea devreme dintre noi....Odihna vesnica:)
    • -23 (45 voturi)    
      corect... (Luni, 13 ianuarie 2020, 4:46)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      .. si un PSDist si mai bun...
      • +10 (44 voturi)    
        Postarea asta (Luni, 13 ianuarie 2020, 7:15)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        e de pus in rama... e esenta nesimtirii, abjectiei si ticalosiei...
        • -9 (51 voturi)    
          nu uita.. (Luni, 13 ianuarie 2020, 7:43)

          Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          .. sa pui in rama si urmatorul text. Da, ba, voia sa lupte si sa sustina cauze, fix in PSD s-a gasit...

          ”Simțeam că nu mai pot face mare lucru din presă și trebuia să îmi duc proiectele la un alt nivel.... Ca om politic, nu voi face decât să continuu să susţin şi să lupt pentru cauze în care cred cu toată tăria şi în care m-am implicat până acum ca jurnalist"
          • +9 (15 voturi)    
            PSD a ucis-o ! (Luni, 13 ianuarie 2020, 8:51)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

            Cristina Țopescu a crezut în social democrație,numai că PSD erau numai de fațadă social-democrați.Cristina a clacat în fața nesimțirii PSD.
          • +11 (43 voturi)    
            Bai animale (Luni, 13 ianuarie 2020, 8:54)

            Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

            ca altfel nu pot sa-ti spun.. N-am fost de acord cu multe din ce sustinea ea in ultima vreme... Dar e vorba de un om care a murit.... Chiar nu poti sa-ti pastrezi flegmele ? sau sunt prea toxice, daca nu scuipi mori intoxicat de propria otrava ? Scarbos... Tragedia ei e ca in ultima vreme chiar era de partea voastra, a astora care o scuipati acum...
            • -11 (37 voturi)    
              ai ho ba.. (Luni, 13 ianuarie 2020, 10:20)

              Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

              ... sensibilu' lu peste.. tu si la moartea lu Iliescu o sa ne zici ca a fost un om bun. Ce treaba are sula cu prefectura?
              • -1 (1 vot)    
                Oamenii trebuie apreciati si recunoscuti (Luni, 13 ianuarie 2020, 14:26)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

                dupa ce fac, nu dupa ce spun. Nu stiu nimic de seama din activitatea ei politica. Imi pare rau ca a murit un om dar asta e. Nu pot sa-i apreciez pe Hitler, Stalin, Dej, Ceausescu doar pentru ca au murit!
            • -15 (35 voturi)    
              Bai paramecule (Luni, 13 ianuarie 2020, 11:38)

              123232413 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

              Si daca era de partea noastra acum, o face asta altceva decat o ipocrita? Am vazut-o cum plangea in direct de sarea camasa pe ea cand a intrat Dan Voiculescu la ocna si cum spunea printre bocete ca e om bun si a fost condamnat pe nedrept. Ar trebui sa uitam chestia asta? Pana la urma e un merit in faptul ca a murit, automat te albesti la deces sau cum?
  • +23 (33 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca ! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:22)

    Ochiana [utilizator]

    Imi pare tare rau
    A murit singura si au descoperit-o dupa 3 saptamani.
    Chiar nu mai avea prieteni, rude, fosti soti care sa intrebe de ea ?!...a trebuit sa o gaseasca o vecina.
    • +39 (39 voturi)    
      lasa ca (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:53)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      apar acum toti. sa vezi cat de tristi si afectati vor fi ...
  • +22 (32 voturi)    
    pacat (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:55)

    srpc [utilizator]

    o fiinta mai degraba trista si cu o viata framantata, ca toti oamenii buni...
  • +17 (27 voturi)    
    Disparitia Cristinei Topescu (Luni, 13 ianuarie 2020, 1:50)

    oldana [utilizator]

    Foarte trista veste. Dar si mai trist este ca persoane atat de iubite ca ea, pline de sensibilitate, verticale si solidare sfarsesc singure in demnitate, pe neasteptate, si ca timp de aproape 2 saptamani, nici un confrate, prietena buna sau chiar vecina sa nu sesizeze lipsa sau absenta persoanei din comunicarea lor obisnuita este si mai trist. Si daca acest lucru s-a intamplat cu Cristina, cunoscuta oamenilor, iubita prin tot ce a facut, dar si prin tatal ei, atunci ce se intampla cu restul persoanelor singure, mai putin cunoscute sau chiar necunoscute? E un sindrom egoist national al ignorarii sau al prioritatilor fiecarua dintre noi fara sa ne mai gandim la ceilalti. Trist, inseamna ca umanitatea romanilor, altruismul lor proverbial este pe cale de disparitie. Acest mod ciudat in care a murit Cristina , prezentataoarea iubita, inconjurata, aparent, de multi prieteni ilustreaza criza noastra psiho-sociala , dar si morala. Se pare ca a vorbit cu cateva foste colege la telefon de Craciun si ca de Anul Nou a mai raspuns la mesaje. Dar de-atunci au trecut totusi aproape 2 saptamani si era consilier la Ministerul Sanatati, din cate am dedus. Chiar sa nu se autosesizeze nimeni de disparitia ei?
    O cunosc pe Cristina de mica, de cand era prezentatoare la emisiunile pentru copii realizate de sotul meu. Dan Popovici. Era fetita care nu avea nevoie de pregatire speciala, isi intra in rolul de prezentatoare imediat. As putea spune ca dintre toti copiii care mai prezentau la emisiunile lui Dan Popovici , imi amintesc cativa- Alexandra Bistriteanu, Dana Mladin, Andrei Duban, Alexandra Stoicescu etc Cristina era cea care prezenta totul aproape live , din primul foc. Apoi a devenit studenta la engleza si a jucat intr-un film cu Dan Popovici.Film in care juca si studentul la IATC Radu Duda.Ea pe post de tanara amanta, iar Dan Popovici, pe post de amant,, chelos,, Ca sa faca economii la bugetul filmarii Cristina a pus la dispozitie pentru filmare, gratis, dormitorul conjugal, alb f
  • +20 (24 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace! (Luni, 13 ianuarie 2020, 3:00)

    flopu [utilizator]

    Fara cuvinte. Ce trist ca nu a fost nimeni langa ea.
  • +19 (33 voturi)    
    RIP (Luni, 13 ianuarie 2020, 8:18)

    lasa [utilizator]

    Pacat, ar mai fi avut ceva de spus.
    Terminati cu prostiile referitoare le apartenenta la PSD.
    A murit singura, cine stie cu cata disperare a privit moartea in ochi.Uman este sa pastram un moment solemn in amintirea ei.
    Eu sunt de dreapta clar , dar nu pot sa nu rezonez cu suferinta umana.
    Condoleante familiei, care ii mai ramasese si prietenilor.
    • +1 (9 voturi)    
      Lasati,lasati mai usor cu solemnitatea (Luni, 13 ianuarie 2020, 13:48)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      nici chiar asa.E clar ca nu suntem cu totii egali in fata legii.Dar in fata mortii suntem al naibii de egali,cu totii.Odihneasca-se in pace.Pastrarea unui moment solemn,e totusi prea mult.
      • +2 (2 voturi)    
        Fiecare are anii săi în fața morții, (Luni, 13 ianuarie 2020, 14:57)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        nu sutem egali. Nici măcar după moarte nu suntem egali, unii produc bani și după, uneori chiar mai mulți decât au câștigat în viață.
  • -3 (3 voturi)    
    averea (Luni, 13 ianuarie 2020, 15:30)

    adevaratul [utilizator]

    averea cui ii revine? intreb pentru un prieten
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e loc de misto aici (Marţi, 14 ianuarie 2020, 8:37)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

      A fost o drama care s-a terminat cu o tragedie. Cui ii pasa de "avere"? Ce putea sa aiba asa valoros, s-a dus odata cu ea........
      A murit SINGURA, au descoperit cadavrul dupa 17 zile!!!!! Lumina, unde a fost pentru ea?
      Nu intelegeti ca a fost un OM care a suferit mult in timpul vietii si a avut parte si de un final ingrozitor?