Mai multe ONG-uri cer demisia sau excluderea din magistratură a procurorului din dosarul Țăndărei

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 decembrie 2019, 15:12 Actualitate | Esenţial


Copil cersetor
Foto: pixabay.com
Mai multe ONG-uri din țară și din străinătate solicită, prin intermediul unei petiții online, demisia procurorului care a instrumentat dosarul Țăndărei, în care cei 25 de inculpați au fost achitați pentru trafic de persoane. Asociațiile cer fie demisia, fie excluderea din magistratură a acestuia.

„Împreună, noi – cetățenii României, solicităm demisia de onoare sau excluderea din magistratură a procurorului care nu a utilizat corespunzător probele și informațiile pe care le avea la dispoziție în cel puțin 2 cauze foarte mari de trafic de minori: Țăndărei și Shanghai. Raportul UE din decembrie 2018 (pg.75) arată că românii reprezintă 74% dintre victimele traficului de persoane, cetățeni europeni, identificate în cele 28 de State Membre. În acest context de vulnerabilitate există unii procurori în România care, deși au probe clare împotriva rețelelor de crimă organizată, nu le utilizează în mod corespunzător. Aceste situații trebuie să înceteze acum!”, scriu asociațiile în textul petiției, potrivit Mediafax.

În textul citat se mai atrage atenția că, pe 12 februarie 2019, după 9 ani de proces, instanța a decis ca 25 inculpați, din 26, să fie achitați. Aceștia ar fi condus rețeaua de trafic de minori. Cazul a implicat o anchetă comună la nivelul Uniunii Europene și, potrivit asociațiilor, Europol a denumit rețeaua „una dintre cele mai mari rețele de trafic de persoane din Europa”.

În lista ONG-urilor se numără Centrul European pentru Educație și Cercetare Juridică, Freedom House România, Cambridge Center for Applied Research in Human Trafficking (UK), Human Trafficking Foundation (UK), Asociația WorldTeach România, Valoare Plus, Asociația Femeilor Românce din Italia, Centrul Syene pentru Educație, Ușa Deschisă, Asociația Cultural Socială Economică Christiana.

25 de inculpați din dosarul Ţăndărei au fost achitați definitiv, luni, de Curtea de Apel Târgu-Mureș. Ancheta a fost deschisă după ce 160 de copii romi au fost găsiţi la cerşit în Anglia, iar datele arătau că cei mici au fost traficați de inculpați.


Cazul a făcut mare vâlvă în 2010, când peste 160 de copii de etnie romă duşi la cerşit în Marea Britanie au fost identificaţi de autorităţile judiciare române şi britanice, care au semnat un acord pentru constituirea unei echipe comune de investigaţii pentru capturarea traficanţilor, această acţiune derulându-se la Ţăndărei, în Ialomiţa.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8518 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 decembrie 2019, 15:23)

    [anonim]

    • +10 (10 voturi)    
      justitia actuala.. (Miercuri, 25 decembrie 2019, 17:07)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui

      Mai este si virgula.... sunt ”strecurati” in justitie multi neica nimeni !Asta este si cauza hotararilor aberante .De ce nu se spune cu nume si prenume cine-i omul,ce scoli are la baza (poate-s vestitele universitati satesti cu multe, foarte multe,asa zise facultati de drept ),etc.
      • +8 (8 voturi)    
        de ce nu se spune? pt ca 95% sunt strecurati (Miercuri, 25 decembrie 2019, 19:43)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui sareta

        asa cum i-ai descris

        gastile din justitie raspund la comenzile marcate cu euro/dolar sau la indicatii politice , pt ca sunt aserviti politic

        de ce crezi ca dau condamnari cu suspendare sau tergiverseaza judecarea cite 10 ani ?
  • +23 (23 voturi)    
    De urgență. (Miercuri, 25 decembrie 2019, 16:02)

    prec [utilizator]

    Toți cei care au avut tangență cu acest caz trebuie zburați și anchetați!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Nu are cine face dreptate. (Miercuri, 25 decembrie 2019, 16:46)

    asavreau [utilizator]

    Nu avem justiție care să merite banii cheltuiți.În loc să judece ,lungesc termenele ca infractorii să scape prin prescrierea faptelor.Ar trebui prevăzut prin lege că,dacă procesul este pe rol,termenul de prescriere se blochează.Poate așa judecătorii nu vor mai trage de timp și vor judeca în termeni rezonabili procesele.Procedurile judiciare trebuie refăcute.
  • +11 (11 voturi)    
    Rusine, justitia romana! (Miercuri, 25 decembrie 2019, 16:58)

    fat.cat [utilizator]

    Bine ca am iesit cu sutele de mii pe strazi ca sa va aparam independenta. Daca greata absoluta ar putea atinge un nivel superior, toti magistratii implicati, in frunte cu Curtea de Apel din Mures, ar marca momentul.
    Si rusine parlamentului care adopta astfel de legi! Ai senzatia ca gruparile de traficanti i-au consiliat. “Prescrierea faptelor” e nickname-ul acestor ticalosi.
  • +15 (15 voturi)    
    Poftim?!? (Miercuri, 25 decembrie 2019, 17:09)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Cum adica, se cere "demisia sau excluderea din magistratură" ???

    Daca procurorul este intr-adevar vinovat, nu este vorba de incompententa sau neglijenta, ci de COMPLICITATE CU INFRACTORUL!

    Deci este caz penal - cu executare! Nu demisie ...
  • +12 (12 voturi)    
    Nu numai procurorul (Miercuri, 25 decembrie 2019, 17:41)

    Piru [utilizator]

    De ce numai procurorul. Cred ca mai intai judecatorii care au schimbat incadrarea si au admis atatea amanari de sf. asteapta
    • +9 (9 voturi)    
      Si procurorul (Miercuri, 25 decembrie 2019, 21:57)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Piru

      si judecatorul ! Se vede ca este nevoie de un corp care sa curete justitia de magistratii corupti, incompetenti, indolenti. Dar nu inventia PSD-ului. Un corp format de magistrati competenti, de o moralitate desavarsita, recomandati de activitatea depusa . Ar trebui o lista lunga din care dupe dezbateri, opinii pro si contra , publicarea c.v.-urilor, etc. sa fie votati. Un vot uninominal pe lista. Primii noua sa faca parte din acest corp.
  • +12 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:41)

    [anonim]

  • +6 (14 voturi)    
    Procurorul...acarul Păun (Miercuri, 25 decembrie 2019, 19:15)

    spirache [utilizator]

    Poți să fii tu Falcone sau Borselino ca procuror, daca în final judecătorul îți ia probele și se șterge cu ele la spate. Avem violatori in serie( Frentzel), asistenți medicali violatori( Brăila) etc care au scăpat din cauza judecătorilor de 3 tipuri: mituiți, indiferenți și incompetenți, cu toată munca depusa de procurori și polițiștii judiciari. Așa că..ONG-isti, ori extindeți lista ori ...aveți interese...
  • +5 (5 voturi)    
    Justitia praf de coruptie si ''inamovibila'' (Joi, 26 decembrie 2019, 8:45)

    floriniulian [utilizator]

    Aceasta justitie praf de coruptie si incompetenta trebuie adusa la ''realitate'' prin taierea salariilor colosale a pensiilor speciale pe care nu le merita absolut deloc dovedind acest lucru prin miile de cazuri nerezolvate,musamalizate,prescrise si compromise.
    Deasemenea trebuie ca acesti corupti incompetenti de procurori si judecatori care au numai privilegii sa raspunda in fata legii ca orice cetatean.
    Toti care vor iesi in strada ca sa ''protesteze''impotriva reformarii justitiei trebuie dati afara fara apel.
    Acesasta justitie corupta si praf de incopetenta reprezinta statul paralel care tine aceasta tara in loc de 30 de ani si trebuie reformata la sange.Orice partid care se va opune va dispare.
  • 0 (0 voturi)    
    gata (Joi, 26 decembrie 2019, 11:39)

    anion [utilizator]

    Decizia de pensionare deja se afla la MO si va fi publicata in prima jumatate a lunii ianuarie.
  • 0 (0 voturi)    
    Acum (Joi, 26 decembrie 2019, 20:33)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    trebuie sa-si faca simtita prezenta Sectia speciala.