Deputatul USR Claudiu Năsui: Majoritatea doar pentru ciolan nu va salva România

de MH     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2019, 10:48 Actualitate | Esenţial


Claudiu Nasui
Foto: Facebook/ Claudiu Nasui
​Deputatul USR Claudiu Năsui spune că ”majoritatea doar pentru ciolan nu va salva România” și încearcă să justifice de ce partidul a pus condiții PNL pentru a-și da votul de încredere premierului desemnat Ludovic Orban și Cabinetului acestuia: "Ce nu se votează acum, când e nevoie de voturile noastre, nu se va mai vota deloc". Năsui mai susține și că "USR nu a fost invitat la guvernare".


Deputatul USR Claudiu Năsui susține, în mesajul postat pe Facebook, că dacă într-adevăr există majoritate în parlament pentru un guvern, atunci ar trebui să existe și pentru reforme, iar dacă nu există pentru reforme, atunci poate nu merită să existe deloc.

"Deși nu a fost invitat la guvernare, USR a expus câteva condiții pe care nu le poate compromite pentru a vota guvernul. Nu am cerut funcții, nu am cerut subvenții, nu am cerut contracte cu statul. Am cerut ceva mult mai important, am cerut câteva reforme reale și un pact pentru alegeri anticipate după alegerile prezidențiale. Iar acele reforme vrem să le votăm înainte de votul asupra învestiturii. De ce? Pentru că, politicienii de multe ori una zic și alta fac. Avem o experiență de trei ani de zile în parlament. Ce nu se votează acum, când e nevoie de voturile noastre, nu se va mai vota deloc. Vor fi abțineri sau absențe strategice și nu o să mai iasă alte voturi. De aceea punem condițiile înainte", spune deputatul USR.

El afirmă că pentru votarea în Parlament a legii privind alegerea primarilor în două tururi ar fi nevoie de o singură zi, pentru că o majoritate ar putea debloca proiectul.

Argumentele deputatului: "La Camera Deputaților, cea care contează, avem 153 de voturi fără PSD și UDMR. Am mai avea nevoie de doar 12 voturi până la majoritatea de 165. Acestea pot fi obținute de la minorități și/sau independenții care au absentat la moțiune. Dacă avem majoritate, împreună cu oamenii aceștia o să o avem. Și dacă o avem, atunci măcar să o avem pentru o reformă care merită. Dacă avem voturile pentru guvern, avem voturile și pentru reforme. Miza guvernării nu trebuie să fie robinetul de bani publici, ci reforme reale".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3798 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    de bun simt (Joi, 17 octombrie 2019, 11:00)

    t_beriu [utilizator]

    Avem experiente repetate cu promisiunile si cu compromisurile urat mirositoare.
    Nu e nicio problema pentru USR sa nu participe la guvernare, daca e o guvernare doar pentru carte de vizita, nu pentru schimbari si reparatii urgente in legislatia schimbata de PSD pentru avantajul propriu.
    • -5 (9 voturi)    
      lipsa de bun simt politic (Joi, 17 octombrie 2019, 13:15)

      aBola [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      Urat mirositor e sa batii campii pe teme politice nesustenabile.

      Nimic din ceea ce clameaza ei astazi nu poate fi votat in actuala configuratie parlamentara. E imposibil. Si punct. Atunci de ce mai urla? Doar politicianism ieftin.

      Conditiile USR sunt de noaptea mintii, intr-un parlament inca controlat de partide ce nu vor schimba acele legi nici in ruptul capului.
      • -7 (7 voturi)    
        "ciolan" argumentatie a la Vadim, Dan Diaconescu (Joi, 17 octombrie 2019, 13:34)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui aBola

        USR, aceeasi mentaliitate oriental-balcanica.
        • +3 (5 voturi)    
          Serios ? (Joi, 17 octombrie 2019, 13:41)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          Adica tu ceri de la un croitor sa-ti faca costumul cat de repede, nu conteaza ca sunt taieturi gresite, doar le-a cusut pe deasupra, nu ?
          Nici nu ai ce analiza, dar nu-i nimic, ii injuram ?
          Mie nu-mi plac amestecurile astea, de tipul "toti sunt corupti"
        • +3 (3 voturi)    
          oriental-balcanica (Joi, 17 octombrie 2019, 14:28)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          Spre deosebire de orientarea euro-atlantica a USL
          (pentru cei nenumarati cu mintea scurta USL= PSD+PNL), nu?
          • -3 (3 voturi)    
            USR e un fel de PPDD - aripa tanara (Joi, 17 octombrie 2019, 15:24)

            Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

            Istoria provinciilor dunarene: asteptand salvatorii mesianici.
            Ca ii chema Antonescu, Ceausescu, Iliescu, Marian Munteanu, Miron Cozma, Vadim, Dan Diaconescu, etc.
            E loc si pt Barna pe lista.
      • +2 (2 voturi)    
        nu intelegi argumentul meu (Joi, 17 octombrie 2019, 14:08)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui aBola

        Decat sa ajungi la guvernara legat de maini si de picioare (ca guvernul Ciolos) si sa nu poti indrepta nimic, doar sa faci prezenta, mai bine deloc.
        Poate votantii PNL nu mai stramba din nas la compromisuri, cum au fost aliante de genul PNL-PSD sau PNL-PC. Votantii USR isi doresc altfel de politica, oameni tineri, necontaminati de politica actuala.
        Probabil ca procentele PNL-ului rezista mai bine la o guvernare provizorie, dar care ar fi motivatia sa vrei la putere daca obiectivele importante nu au sustinere pentru adoptare? Doar ciolanul? Pot accepta in situatia actuala si un guvern Dancila care sa fie "corectat" in parlament la derapaje.
        • -1 (1 vot)    
          Votanti USR ... da, politicienii USR ... nu (Joi, 17 octombrie 2019, 17:51)

          aBola [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

          In general, nu trebuie sa intri la guvernare pentru CV. Absolut corect. Acum nu prea e general. E haos, criza, destrabalare etc.

          Daca nu vrei sa ajungi Ciolos II, si sunt de acord cu asta, o lasi pe Veorica sa-si franga gatul complet. Deci nu votezi motiunea.

          Ce s-a intmplat, insa, nu are nici o logica.

          1. Daca ne pasa de Romania, nu avem calcule politice, votam motiunea si intram la guvernare. Fie ce-o fi. Consecintele pot fi dramatice politic vorbind.

          2. Daca avem calcule politice, avand interese de partid, asa cum e si logic, nu votam la motiune stiind ca ulterior nu vrem la guvernare.

          3. Daca totusi avem calcule politice, dar totusi votam motiunea, aratam ca suntem la fel de meschini ca cei pe care-i criticam. Iar asta e trist ... pentru Romania.
      • +4 (4 voturi)    
        Noaptea mintii zici? (Joi, 17 octombrie 2019, 14:26)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui aBola

        Pai nu e mai degraba de noaptea mintii sa intri sau sa sustii un guvern care are in carca un parlament dusmanos si nu va putea trece nici o lege pe acolo?
  • +13 (23 voturi)    
    foarte corect (Joi, 17 octombrie 2019, 11:01)

    moka [utilizator]

    din cauza asta este atacat usr-ul si plus-ul zilele astea din toate partile. clasa veche die hard.
    • -3 (3 voturi)    
      Nasui, aciuat in guvernul Ciolos sprijinit de psd (Joi, 17 octombrie 2019, 14:10)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Mare luptator libertarian impotriva omniprezentei statului, a intors armele si s-a angajat exact la stat, in echipa Ciolos-Ghinea.
      Acum se agita si el sa intre in gratiile marelui vizir Barna.
      • -1 (1 vot)    
        Este trentenarul Motorola (Vineri, 18 octombrie 2019, 7:22)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Beizadea “educata” din banii nostrii...culmea in strainatate


        https://www.catavencii.ro/dinastiile-trentenarului-claudiu-nasui/
  • +11 (15 voturi)    
    noi intelegem ce zice (Joi, 17 octombrie 2019, 11:04)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    cei mai multi nu inteleg nimic.
    sifonatul (furtul) banului public poate fi incetinit (oprit) prin legi mai bune... dar cei majoritari hotarasc mereu la ce legi "sa se umble"
  • +11 (17 voturi)    
    Aste e foarte corect! (Joi, 17 octombrie 2019, 11:08)

    MinimaMoralia [utilizator]

    Daca pretind ca sunt in stare sa stranga o majoritate pt guvern sa o testeze inainte pe niste schimbari legislative dorite si concrete! Altfel sa validezi guvernul Orban pe povesti e o mare greseala!
  • +15 (21 voturi)    
    E nevoie de USR (Joi, 17 octombrie 2019, 11:11)

    IosifV [utilizator]

    E nevoie de oameni noi care nu facut politica.

    DAR, daca si USR se dovedeste incompetent, mincinos sau hot, va avea aceeasi soarta.

    Nu avem alta sansa deca sa schimbam politicienii care s-au dovedit netrebnici repede, la 4 ani, si nu dupa zeci de ani, ca pana acum.

    Eu voi vota USR doar pentru ca par cei care face ca Romania sa nu mai fie la coada Europei, langa Bulgaria, in toate sondajele.

    Romania in 30 de ani, putea avea infrastructura rutiera si cai ferate la nivelul Spaniei sau Portugaliei, care au avut noroc de policitieni care nu au furat in halul asta ca la noi, si care au folosit banii din UE la maxim.

    PSD+ALDE dar si PNL nu au scuza, bani au fost. Cine a mintit sau furat sau au acceptat tacit furtul altora din partid/aliana sunt vinovati.
  • -8 (18 voturi)    
    Nu-i dau dreptate. (Joi, 17 octombrie 2019, 11:12)

    asavreau [utilizator]

    După ce este dus mortul la groapă,vii (USR) să mănânci pomana?Asta se întâmplă dacă mai stă mult pe gânduri.Putem crede că USR nu are soluții și-i place locul călduț din Parlament.
    • +2 (4 voturi)    
      Mortul (Joi, 17 octombrie 2019, 14:31)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Mortul ala e viu, da din picioare si are majoritate in parlament. Doar dupa ce il vedem dus la cele sfinte putem zice ca e mort!
  • -10 (20 voturi)    
    USR viseaza majoritate (Joi, 17 octombrie 2019, 11:21)

    xolv [utilizator]

    la anticipate cand de fapt o ia la vale in sondaje din iunie.
    • +7 (13 voturi)    
      iti urez sa muncesti tu in zadar (Joi, 17 octombrie 2019, 11:38)

      MamboNoFaiv [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      si pe bani putini.
      Un om paprlamentar cinstit vrea si el timp liber pentru familie, concedii exotice. Isi va fi resursele la capacitate maxima daca va fi recompensat pe masura.
      Nu e greu sa faci bine - e greu sa lupti cu prostii
  • -9 (19 voturi)    
    Penibili... (Joi, 17 octombrie 2019, 11:22)

    Gigi Kent [utilizator]

    Traducerea a ceea e spune Barna in clar este de fapt "nu intram acum pentru un os mic ci dupa anticipate / alegeri la termen pentru un os mare". Cam asta e.
    • +6 (16 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Joi, 17 octombrie 2019, 11:34)

      IosifV [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      N-ai inteles nimic, sau nu vrei sa intelegi.
      Asculta ce a spus omul in inregistrarea integrala postata chiar de el.
      • -1 (1 vot)    
        Daca Motorola a folosit la inregistrare (Vineri, 18 octombrie 2019, 7:23)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

        Posibil sa fie cu niscaiva distorsiuni
  • -9 (17 voturi)    
    "O! aduceţi potopul, destul voi aşteptarăţi" (Joi, 17 octombrie 2019, 11:22)

    ww [utilizator]

    Cand ii vad pe țupoii astia cu ce predici ne vin, parca-i vad pe Lenin si pe Lev Troțki facand planuri prin beciuri, inainte de a da foc Rusiei.
    Iata noul anarhism. Aruncati tara in aer, nimic nu e potrivit pentru noii revolutionari, cu creierasele spalate prin multinationale!
    • +8 (14 voturi)    
      Pai da (Joi, 17 octombrie 2019, 11:39)

      IosifV [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Sunt deja bine cunoscute formularile PSD/ALDE la adresa USR: "Anarhism" sau "Fascism" sau "Neomarxism".

      Cand nu exista alte dovezi, improscam cu minciuni.

      Care e domnule, de fapt, vointa dvs? Mai vreti PSD? Mai vreti ALDE? Mai vreti PNL?
      Va bucurati la cateva mii de RON pe luna pe care, aparent, PSD vi le-a dat?
      V-au cumparat pentru niste mariri infime pe care politicienii care au furat milioane de euro le cheltuie intr-o singura zi, pe coasta de azur la o cina. Vai de voi!
  • -11 (19 voturi)    
    deputatul motorola (Joi, 17 octombrie 2019, 11:27)

    cucuveaua mov [utilizator]

    sau ce naste din pisica soareci mananca
    • +3 (5 voturi)    
      moto + bt (Joi, 17 octombrie 2019, 12:05)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      vezi ca ai uitat de BT !
  • -7 (15 voturi)    
    astia au idei putine dar fixe (Joi, 17 octombrie 2019, 11:32)

    Gheorghe_Dan [utilizator]

    sa nu voteze guvernul, sa lase psd la putere, sa vedem ce zice lumea.
  • +12 (18 voturi)    
    Ce nu inteleg multi romani (Joi, 17 octombrie 2019, 11:33)

    IosifV [utilizator]

    Daca PNL, intr-un mod miraculos, devine partidul ala care face ca Romania sa nu mai fie la coada Europei, sunt sigur ca multi lideri USR nu se vor supara.

    Ce e greu de inteles pentru multi, in special politicieni, e ca liderii USR sunt oameni care oricand se pot intoarce in privat la afacerile lor.

    Din pacate PNL are inca multi politicieni la varful partidului care au fost in functii inalte de conducere (ministri) si care fie n-au facut nimic, fie sunt cel suspecti de lucruri grave.

    Daca Ludovic Orban n-a fost de acord cu aliana cu PSD, trebuia sa plece din partid in acel moment in 2011. PSD facuse deja mult rau Romaniei. Greu de imaginat ca in 2011, Adrian Nastase de pilda era inca activ in PSD, era presedinte al consiliului national PSD dar si vicepreședinte al Camerei Deputatilor.
    • -6 (14 voturi)    
      Mai usor cu privatul (Joi, 17 octombrie 2019, 12:19)

      aBola [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

      USR-istii au avut legaturi extrem de stranse cu statul. Fonduri europene, ONG cu granturi de la stat, trimisi prin diferite sinecuri UE etc etc.

      Asa ca mai usor cu mediul privat.
      • +5 (9 voturi)    
        Esti debusolat (Joi, 17 octombrie 2019, 13:04)

        IosifV [utilizator] i-a raspuns lui aBola

        Cineva care are un business PRIVAT de consultanta si management ajutand startup-uri si companii PRIVATE sa ia fonduri si granturi de la stat, se cheama.... BUSINESS PRIVAT.

        "trimisi prin diferite sinecuri UE"

        Da,da,da, a incercat RISE Project si n-a reusit...
      • +5 (9 voturi)    
        Sefii tai, Nicolicea si Ciordache (Joi, 17 octombrie 2019, 13:07)

        IosifV [utilizator] i-a raspuns lui aBola

        Nicolicea si Ciordache, aia da oameni de business adevarati, bre!
        Si toate belizadele PSDiste si ALDiste.

        Nu ca prostii de Nicusor Dan sau Dan Barna sau Ciolos. Niste sarantoci marxisti si fascisti care nu s-au descurcat in viata.

        Bai, dar ieftin va mai vindeti sa-i aparati pe milioanarii in euro PSDisti care acum 30 de ani nici nu visau la ce au acum. PE SPINAREA VOASTRA
    • +3 (5 voturi)    
      Orban (Joi, 17 octombrie 2019, 14:36)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

      Nu cred ca a uitat nimeni cum zbiera impreuna cu Antonescu in USL=PSD=PNL
  • -9 (19 voturi)    
    veti salva voi Romania? (Joi, 17 octombrie 2019, 11:39)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu vad la USR decat niste mofturi infantile. O sa salvati voi Romania prin statul pe margine, si interventie la momentul oportun?
    Nu o s-o salveze nici liberalii.
    In orice caz , de cand cu discutiile pentru noul guvern nu am vazut decat calcule electorale, cum sa iasa baietii cu mai multe locuri in viitoarele alegeri, cum sa isi traga ei mai multe foloase , si ma refer aici la toate partidele.
    V-ati adus aminte si de Romania, fara buget, fara comisar european, fara strazi fara gropi, nu mai zic de autostrazi?
    Nu am auzit. A zis ceva KWI , dar nu il asculta nimeni.
    Pur si simplu mi-e scarba de toate discutiile ca la piata pe spinarea tarii mele. Nu voi merge la vot.
    • +5 (13 voturi)    
      Care e solutia ta? (Joi, 17 octombrie 2019, 11:51)

      IosifV [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      OK, nu esti de acord cu USR? Dar cu cine esti? Cu PSD? Cu ALDE? Cu UDMR? CU CINE?

      "Pur si simplu mi-e scarba de toate discutiile ca la piata pe spinarea tarii mele. Nu voi merge la vot."

      Cum adica, pe "spinarea tarii"? E un non sens ce zici. Tocmai de spinarea tarii e vorba.

      Pai neducandu-te la vot nu faci altceva decat sa lasi pe aceeasi politicieni ca pana acum sa ne conduca. E bine asa?
      • +3 (7 voturi)    
        El n-are nicio solutie (Joi, 17 octombrie 2019, 13:46)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

        Doar injura / critica.
        Nu-l intereseaza calea legala, toti "sunt corupti"
        Normal ca propovaduieste neparticiparea la vot, asta e ultima sansa a psd-ului. Si, ca sa fim cinstiti, chiar a reusit, timp de aproape 30 de ani.
    • +7 (15 voturi)    
      Stii ce se intampla daca intra USR acum in guvern? (Joi, 17 octombrie 2019, 12:13)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Anul 2020 e complet pierdut, guvernul chiar e legat de maini si de picioare: orice modificare legata de justitie trebuie obligatoriu sa treaca prin parlament, unde PSD, Ponta si ALDE au majoritate clara. Bugetul trece tot prin parlamenent. Un program de autostrazi nu poate sa fie demarat cu un guvern legat complet de maini, Votul la locale in doua tururi pentru primari? Uitati de asta. Corectii la legile justitiei si codul penal? Uitati de asta. Desfiintarea Sectiei Speciale? Uitati si de asta.

      A, si se mai intampla ceva: uzura inevitabila a PNL si USR dupa un astfel de an horror. Uzura masiva: asteptarie populatei sunt uriase, realizarile vor fi aproape inexistente.

      Iar din 2021 revenim fix de unde am plecat: la Dancila, la Ponta, la Tariceanu, la Iordache, la Olguta, la Kelemen si asa mai departe. Va place?

      Intrarea USR acum la guvernare e complet nefolositoare nu doar partidului lor, e complet nefolositoare tarii. Doar daca vrem sa le mai dam o tura la putere celor de la PSD din 2021.

      Ce se intampla acum doare, dar nu poti da vina pe USR. Populatia a dat in 2016 PSD-ului si satelitilor cam 55% din voturi. Asta e tot, acum platim inca pentru ce am facut.
      • -2 (6 voturi)    
        De ce au votat motiunea ? (Joi, 17 octombrie 2019, 13:08)

        aBola [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        OK. Sa zicem, de dragul discutiei, ca asa este.

        Atunci de ce au votat motiunea? Nu stiau ca nu au ce cauta la guvernare? Ce isi imaginau ca se va intampla dupa motiune? Si-au pus macar problema cine va guverna ? Sa inteleg ca au aruncat Romania intr-un an de lipsa totala unui guvern? Au stiut ca daca nu va trece un nou guvern, Veorica va fi interimar timp de 1 an?

        Dupa ce vei raspunde intrebarilor de mai sus mai vorbim.
        • 0 (6 voturi)    
          M-ai dat gata! (Joi, 17 octombrie 2019, 13:48)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui aBola

          Auzi la el, de ce au votat motiunea ?
          Ca sa scapam de ciuma asta rosie, condusa de draknea si apoi de veorika, de aia !
          Ti se pare ca a curs lapte si miere in ultimii ani ?
          Poate doar pentru infractori si pentru pilele psd/udmr/alde...
        • +3 (5 voturi)    
          Ghici ciuperca cei (Joi, 17 octombrie 2019, 14:43)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui aBola

          Ca sa scape tara de amica ta Veorica, primul si absolut necesarul pas catre ceva un pic mai bine!
        • +1 (3 voturi)    
          Greu, greu, tare greu (Joi, 17 octombrie 2019, 17:16)

          IosifV [utilizator] i-a raspuns lui aBola

          Omule, ce treaba are votatul motiunii cu faptul ca nu vor sa intre la guvernare in orice conditie?

          1. Bine, rau, PSD a fost votat de romani. Din pacate/fericire a primit vot de blam ("Ghinion" ar zice un om mare in stat, dar foarte incet in vorbire), si-a pierdut majoritatea, Veo si Tari, fosti colegi s-au certat (pe ciolan!)

          Corect ar fi ca tot poporul sa-si exprime iar votul. Evident, chiar cu riscu ca PSD sa fie ales iar (pentru ca nu ne invatam minte)

          2. Chiar si cu guvernul PSD+ALDE+UDMR dat jos, exista majoritate clara anti PNL si anti USR.
          E o gluma totala, vor sabota orice initiativa legislativa.

          3. USR a spus clar ca va sustine pe PNL chiar si daca nu vor fi parte din guvern, atat timp cat PNL are propuneri legislative cu care USR e de acord (aceleasi propuneri pe care USR le-a tot propus).
    • +5 (11 voturi)    
      Scârba voastră ne-a potcovit cu leprele (Joi, 17 octombrie 2019, 12:20)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Stați acasă, cum ați stat și în 2016 când gașca infractorilor p$d-alde a pus gheara pe țară și a adus-o în starea pe care acum o deplângi.

      Pune neuronul la treabă, găsește o alternativă cât de cât credibilă, și dă-i votul. Altfel va conta decisiv tot aportul ”celor mulți”, asistați și manipulați de tembeliziunile de casă ale penalilor.

      USR face foarte bine, cu actuala majoritate din parlament nu se poate face nimic, PNL nu va reuși mare lucru deși își bazează votarea guvernului pe dorința aleșilor de a-și termina mandatele din greu șpăguite în 2016. Că altele sigur nu mai pupă!
    • +1 (3 voturi)    
      Idealism? (Joi, 17 octombrie 2019, 14:41)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Oare sa fie idealismul din tine care spune frazele astea? Pai amice, unii au crapat ca sa ai tu dreptul la vot democratic, asa ca fa bine si miscati-ti partea dorsala la vot, pare ca esti unul din aia care tocesc tastatura criticand fara a propune nimic si cu 0% implicare. Nu avem nevoie de critici de fotoliu ci de implicare activa!
  • +2 (6 voturi)    
    hmmm... (Joi, 17 octombrie 2019, 11:46)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Vezi ca ai uitat de BT !
  • -5 (13 voturi)    
    opinie (Joi, 17 octombrie 2019, 11:46)

    CVL [utilizator]

    pot intelege rezerva voastra ca ati putea fi considerati anexa PNL. Eu va spun ca daca va incapatanati acum, la votarea noului guvern, sa nu votati, pe mine personal ma veti pierde de votant. V-am votat inca de cand s-a inscris Nicusor Dan in cursa pt Primaria Bucuresti, apoi la parlamentare, europarlamentare. Daca voi continuati in acest moment in caposenia de a o lasa pe Dancila, veti fi egali in fata mea, pentru binele meu, de faptul ca Dancila va conduce in continuare MAI cand vor fi alegerile, responsabili pt buget si politicile PSD.
    Si eu clar nu va voi vota in viitor.
    • +6 (12 voturi)    
      Logica ta.. (Joi, 17 octombrie 2019, 12:00)

      IosifV [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Amenintarea ta: "Daca nu intrati la guvernare, eu nu o va votez, desi v-am votat inainte".

      Omule, n-are sens deloc.

      Nu pricepi un lucru esential: PSD + ALDE chiar daca au primit vot de blam si nu vor mai fi in guvern, vor avea majoritatea parlamentara si vor sabota pe PNL. Alegerile anticipate sunt singura solutie.
      USR va susitne pe PNL chiar daca nu vor fi la guvernare atat timp cat PNL va supune la vot propuneri pe care USR le-a tot promovat (legea fara penali de exemplu, si altele)

      USR a spus deja toate astea.
      • -2 (4 voturi)    
        stimabile, (Joi, 17 octombrie 2019, 15:53)

        CVL [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

        eu nu le-am cerut sa intre la guvernare, ci sa voteze guvernul. Este o mare diferenta. Si da, daca nu o fac = love Dancila in acest moment, si da, nu ii mai votez.
        Nu eu am lacune in logica...
        • +2 (4 voturi)    
          Pai (Joi, 17 octombrie 2019, 18:26)

          IosifV [utilizator] i-a raspuns lui CVL

          Tot nu pricepi. Sau nu vrei. Sau e greu.

          Motiunea de cenzura votata de USR e votul de blam unui guvern de incompetenti totali.

          USR nu va veni la guvernare decat legitim, votat, pentru ca asa e si normal. Indiferent decat de dulce e mierea acum pentru PNL.

          Speranta mea e ca USR sa fie votati de cat mai multi romani, pentru ca merita din 2 motive simple: nu sunt fii de securisti si sunt oameni care sunt pe picioarele lor.
          Asta nu inseamna ca vor face si treaba buna.

          Eu, om de rand, nu am altceva la indemana decat votul. Eu votez sa-i schimb pe mincionsi si hoti.

          Daca nici USR nu vor face ce promit, no problem, la gunoi si cu ei! ALTII!!!!!!!!!!! SI TOT ASA POATE ROMANIA ARE NOROC O DATA SI O DATA!
          Mai rau decat cu PSD + ALDE + PNL nu are cum sa fie !!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +3 (13 voturi)    
      Eu nu te cred (Joi, 17 octombrie 2019, 12:09)

      Adi_rus [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Eu cred ca tu esti un votant PNL sau poate chiar un troll PNL care vrea sa rupa din votantii USR cu astfel de mesaje.

      Ce nu intelegeti voi la PNL e ca astfel de mesaje nu merg la adevaratii votanti USR-PLUS.

      Voteaza cu PNL in cotinuare si apoi intreaba-te de ce un partid cu Blaga, Falca, Scripcaru, Hava, Tise si multi alti FSN-istii (unii care chiar au avut dosare penale pt coruptie) nu face reformele de care Romania are nevoie.
      • -2 (2 voturi)    
        nu sunt troll, si nici votant PNL. (Joi, 17 octombrie 2019, 15:56)

        CVL [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

        asta e parerea mea, si deci ceea ce spui tu adresat PNL-istilor nu mi se aplica. Nu am glumit, chiar am votat USR. Alternativa la a nu vota un guvern acum inseamna sa ramanem cu PSD guvern interimar.
    • +2 (6 voturi)    
      Probabil or sa voteze guvernul (Joi, 17 octombrie 2019, 12:17)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Ca, dupa cum ziceti, e prea costistor electoral sa nu o faca.

      Dar nu pot vota decat asa cum fac si acum: sustinand anumita masuri ce trebuie luate. Adica nu au nicio obligatie sa mai faca ceva pentru noul guvernul, daca reaua vointa este evidenta.

      De exemplu, ieri in Senat, senatorii PNL au lipsit masiv la votarea legii alegerii primarilor in doua tururi. E doar un semnal pentru ce o sa fie mai departe?
      • +2 (4 voturi)    
        PNL? (Joi, 17 octombrie 2019, 14:44)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Sigur ca e, PNL=USL
      • -1 (1 vot)    
        corect, (Joi, 17 octombrie 2019, 19:11)

        CVL [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        si este clar unul dintre motivele pt care nu am votat PNL. Eu nu ma supar ca cer vot in 2 tururi, ci doar ca pana la anticipate (adica la anul) asta nu e posibil, si daca se incapataneaza ramanem cu VV Dancila. Atata tot.
        Nu incerc sa schimb parerea nimanui, ci doar imi exprim propria parere, atat.
  • -2 (12 voturi)    
    Nu intelege nimic (Joi, 17 octombrie 2019, 11:51)

    aBola [utilizator]

    1. Nici una din cele 4 cerinte ale USR nu se poate adopta in actuala configuratie parlamentara. Si copii de gradinita isi dau seama.

    2. „Toate aceste lucruri se pot întâmpla într-o zi de muncă la Parlament”, a adăugat Dan Barna.
    Voi intelegeti ca omul asta vrea sa fie presedinte?

    3. "In actualul context politic orice formulă guvernamentală ar fi instabilă, incapabilă să facă reformele necesare și ar depinde de PSD care va deveni arbitrul oricărei strategii”, a mai declarat Barna.
    Adica stie ca nu se poate adopta nimic in actualul Parlament, dar el tot combate. Te doare mintea ...

    Numai si numai lozinci. Astia sunt mai ceva dacat Partidul Comunist.

    Atata stangism si marxism mai rar.
    Pe principiul "cine nu e cu noi e impotriva noastra" totul le pute. Daca nu ajung la os mai bine pe bara.

    Deja imi pare ca USR este un partid de gargaragii ce nu inteleg sau se fac ca nu inteleg mecanismele democratice.
    • +1 (11 voturi)    
      "Marxism" "Fascisti" "Nazisti" (Joi, 17 octombrie 2019, 12:59)

      IosifV [utilizator] i-a raspuns lui aBola

      Ba, voi altceva n-ati gasit? Chiar atat de limitati in vocabular sunteti?

      Dovezi nu mai va cer, ca n-are sens...

      Dar probabil ca toti astia care trambitati impotriva USR o duceti bine. Va bucurati ca PSD+ALDE v-a aruncat o marire de cateva sute de RON la salarii si pensii. Va vindeti ieftin!

      Voi protejati niste indivizi care se scobesc intre dinti cu salariile si pensiile voastre, si rad de voi ca v-au prostit.
      • 0 (8 voturi)    
        adevarul doare? (Joi, 17 octombrie 2019, 13:57)

        aBola [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

        E doar realitate. Partid fara orintare, fara definire a doctrinei, fara argumente sustenabile politic si democratic. Asa se prezinrta USR .

        Dovezile, vorba conei Leana ...

        1. Le-am expus mai sus.
        Cum sa ceri adoptarea unor asemenea masuri in actuala configuratie politica? Cum sa conditionezi PNL cu masuri imposibil de trecut de bariera PSD, UDMR, ProRomania?

        2. Totul e doar gargara ieftina. Politicianism provicial, asa cum sunt si majoritatea liderilor
        USR+PLUS+.

        3. Daca nu-mi place Barna, nu inseamna ca votez PSD-ALDE. Asta daca poti intelege argumentatia politica. Daca nu, baga tare ca poate te cred d'alde sustinatorii Gretei Thunberg.

        4. Da, USR este un partid de factura neo-marxista. Este de stanga, eventual cu mici atingeri de centru, asa cum e si Macron in Franta. Daca intelegi clivajul politic mai ai sanse. Daca nu, cauta pe net si poate descoperi.

        Fiti fericiti in ROmania!
        • 0 (6 voturi)    
          Adevarul nu doare, dar Romania in 2019, da (Joi, 17 octombrie 2019, 15:17)

          IosifV [utilizator] i-a raspuns lui aBola

          Hai ca-ti raspund:

          1. "Partid fara orintare, fara definire a doctrinei"
          Pai daca schimbi canalul, ai sansa sa afli ce vrea USR.

          2. "Cum sa conditionezi PNL cu masuri imposibil de trecut de bariera PSD, UDMR, ProRomania?"
          Cum adica conditionezi? Cred ca nu esti suficient de atent, USR nu a schimbat macazul, vrea exact acelasi lucru ca si inainte de motiunea de cenzura. Exact asta e toata faza, nu umbla dupa ciolan, dupa oportunitati.

          3. "Totul e doar gargara ieftina"
          E foarte convenabil sa spui asta, nu? Dar este si o contradictie fantastica, te contrazici singur! Daca nu-ti place situatia Romaniei din 2019, cea a lui PSD/ALDE, n-ai cum sa fi indiferent, sa vrei sa lasi lucrurile asa cum sunt.

          4. "Daca nu-mi place Barna, nu inseamna ca votez PSD-ALDE. "
          E OK, pai atunci cu cine votezi? Cu nimeni? Deci nu-ti pasa? Deci vezi ca nimeresti in punctul anterior?

          5. "Da, USR este un partid de factura neo-marxista."
          OK, am inteles cine esti. De ce n-ai zis frate din prima :))
          Eu am mai zis, inventati si voi altele decat "marxism" "nazism" si "fascism". Fiti mai inventivi, avem un vocabular mare!
          Iar dovezi, ce sa mai cer, ca n-am cui...
          • +2 (4 voturi)    
            Atentie la neatentie (Joi, 17 octombrie 2019, 17:20)

            aBola [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

            1. Spre sansa mea istorica nu prind canale romanesti, p'aici prin capu iEuropii (sic!)
            1a. Da, USR este partid fara doctrina. Este un amestec de persoane cu orientari politice, si nu numai, complet diferite. Unii au porniri tip chibut, vezi domsoara ce dorea proprietate comuna, altii au porniri autoritare, gen Caramitru jr , iar cei mai multi nu suporta dialogul daca nu este in plaja orientarilor lor etc etc

            Apropo, poti defini unde se situeaza USR ? Stanga, centru, dreapta ? Politic unde? Social unde? Economic unde? Astept provincia ...

            2. Daca si-a pastrat linia e OK. Bravos. Dar ce facem acum? Ramanem cu Veorica interimar?

            3. Ti-am spus mai sus de ce e gargara ieftina:
            Citez din Barna :
            „Toate aceste lucruri se pot întâmpla într-o zi de muncă la Parlament”, a adăugat Dan Barna.
            "In actualul context politic orice formulă guvernamentală ar fi instabilă, incapabilă să facă reformele necesare și ar depinde de PSD care va deveni arbitrul oricărei strategii”, a mai declarat Barna.
            Adica stie ca nu se poate adopta nimic in actualul Parlament, dar el tot combate. Te doare mintea ...
            Acum ai inteles?

            4. Acum, voi vota Paleologu. Cum e el .. Turul doi Iohannis. Asta pt conformitate

            5. Dovezi ai cate vrei, doar scoate ochelarii de cal.
            • 0 (4 voturi)    
              Hai bre, ca incerc sa-ti explic .,.. (Joi, 17 octombrie 2019, 18:37)

              IosifV [utilizator] i-a raspuns lui aBola

              1. "Spre sansa mea istorica nu prind canale romanesti, p'aici prin capu iEuropii "
              Vai domnule, nici macar net nu aveti, acolo, la "capu iEuropii" ?

              1a "Da, USR este partid fara doctrina."

              Vai domnule, de doctrine are Romania nevoie? Nu v-ati saturat de tot felu de doctrine de 30 de ani? De stanga, centru, dreapta? De tot felu de aliante?
              Sau de fapt dvs nu prea stiti, fiind plecat?

              2. Daca si-a pastrat linia e OK. Bravos. Dar ce facem acum? Ramanem cu Veorica interimar?

              Pai nu neaparat. Am explicat deja. Mai citeste inca o data. A explicat si Dan Barna si multi altii in USR.
              Schimba bre canalu!

              3. "Adica stie ca nu se poate adopta nimic in actualul Parlament, dar el tot combate. Te doare mintea ..."

              Vad ca ai greutati cu logica, omule. Veorica si Tari s-au dat singuri jos, nu Barna i-a dat, oricat ar fi vrut el. Veo si Tari aveau majoritate, dar s-au certat pe Sf. Ciolanescu.

              USR nu e nevoit sa intre la guvernare, ca ursu la miere. PNL poate sa vina, USR va sprijini PNL in
              orice propunere pe care USR se chinuie de ani. (exemplu: Fara Penali).
              Corect e sa vina alegerile anticipate si poporul sa decida iar.

              4. Acum, voi vota Paleologu. Cum e el .. Turul doi Iohannis. Asta pt conformitate

              Voteaza cu cine vrea muschiu tau. Am fost foarte dezamagit de Paleologu sa-l vad cot la cot cu Basescu la mijto-uri.


              5. Dovezi ai cate vrei, doar scoate ochelarii de cal.

              Pai asta zic si eu. 30 de ani Romania a fost condusa de toate amestecuriel posibile si imposibile de FSN, PSD, PD(L), PNL.
              Romanii au fost cumparati de politicieni cu cateva sute de ron in plus la pensie/salariu, in timp ce politicienii se bucura ca, inca o data, i-a prostit iar.

              Ar fi timpul ca romanii sa incerce si cu ala care arata ca tocilarul clasei, poate vom avea o supriza placuta.
              • -2 (2 voturi)    
                Mistouri de Caracal (Joi, 17 octombrie 2019, 19:45)

                aBola [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

                Metre, esti un fel de Cumpanasu;. Ce-l intreb eu si ce raspunde el. Inteleg ca doctrina nu conteaza la voi. Vai, vai viata

                1. In afara de mistocarie se pare ca nu a mai ramas nimic.
                1a. Orice partid are doctrina. Daca nu ai inteles asta pana acum e foarte grav. Asta demonstreaza ce am spus. USR partid de stransura. Unii la stanga, altii la dreapta. Nu poti guverna fara doctrina. O entitate fara doctrina se numeste ONG, nu patid politic. Pe voi va reunesc idealuri marete, precum pe comunisti, nicidecum principii politice.

                Nu se poate guverna cu legile justitiei. Sunt importante, dar doar un mic pas.

                Ma intereseaza ce vor face economic. Protejeaza capitalul, impoziteaza excesiv sau nu, nationalizeaza companii etc etc, Ce vor face social? Ce vor face in politica externa?

                2. A explicat prin parti. Combate cu manie proletara.

                3. Veorica si Tari nu se puteau da jos singuri. Daca nu se depunea motiune, votata de PNL, USR, PMP si Ponta ... Veorica era, ca si acum de altfel, la Victoria.

                4. Mistouri fac toti, daca nu ai inteles pana acum. "Laser" frate ..... vorba lu Barna. StarTrek nu alta ...

                5. Numai ca atunci cand tocilarul clasei se dovedeste a fi ala prins cu copiuta e jale. Si apropo, nu de tocilari avem nevoie. Aia invatau ca papagalul si uitau a doua zi tot. Avem nevoie de unii ce au cultura economica, politica si de ce nu generala. Avem nevoie de unii cu ... in instalatie.

                Se aude si in provincie?
                • +2 (2 voturi)    
                  Hai sa incerc iar... Uof (Joi, 17 octombrie 2019, 20:49)

                  IosifV [utilizator] i-a raspuns lui aBola

                  "1a. USR partid de stransura. "

                  Daia USR nu vrea la guvernare, ca fata mare PNL la maritat?

                  2. "Ma intereseaza ce vor face economic. Protejeaza capitalul, impoziteaza excesiv sau nu, nationalizeaza companii etc etc, Ce vor face social? Ce vor face in politica externa?"

                  Am inteles. Tu vrei sa stii daca sunt fascisti sau neo-nazisti nu?
                  Daca-ti spun ca vor face 10 autostrazi suspenedate, ar suna mai bine? Daca-ti spun ca maresc pensia si salariile cu 60% suna bine?

                  Au spus de exemplu. ca vor clar fara penali in functii publice. Au spus de reformarea aparatului bugetar, reducerea birocratiei, informatizarea ANAF-ului. Ce zici, sunt propuneri bune, e un inceput bun?

                  3. "Veorica si Tari nu se puteau da jos singuri."

                  Ti-am zis, schimba postul.

                  5. "Numai ca atunci cand tocilarul clasei se dovedeste a fi ala prins cu copiuta e jale."

                  Pai daca e tocilar, cum dracu sa fie prin cu copiuta. Tocilaru d'aia e tocilar, n-are copiuta, caci toceste si vorbeste prost, stangace.

                  "Avem nevoie de unii cu ... in instalatie."

                  Aaaaa. Inteleg. Cineva cu cohones, cu gura mare? Pai unde ai fost bre, pana acuma? Romania a tot avut d'astia 30 de ani. Ranjetul si mania prolatar-irezistibila a lui Iliescu si Basescu. Ponta e foarte aproape.
  • -2 (6 voturi)    
    pai dorea careva sa fie salvata? (Joi, 17 octombrie 2019, 13:31)

    revo [utilizator]

    Aici este vorba strict despre ciolan. Ce Romanie! Ce popor roman!
  • -1 (3 voturi)    
    Evident (Joi, 17 octombrie 2019, 18:13)

    Luk [utilizator]

    Nu puteti s-o salvati decat voi si doar daca USR are 51% la alegeri. Tot mai destepti si mai frumosi va faceti voi.