Viorica Dăncilă anunță că Guvernul va adopta rectificarea bugetară în ședința de vineri

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 octombrie 2019, 18:11 Actualitate | Esenţial


Viorica Dăncilă
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Viorica Dăncilă a anunțat că vineri va avea loc o ședința de guvern unde va fi adoptată și rectificarea bugetară pe anul 2019. Amintim că joi este programat să aibă loc, în Parlament, votul asupra moțiunii de cenzură depusă de Opoziție împotriva Guvernului Dăncilă.

„Rectificarea bugetară va avea loc vineri. Vineri vom avea ședință de guvern, vom avea rectificarea bugetară și mai multe acte normative atât de așteptate în întreaga țară”, a spus Viorica Dăncilă, duminică, la Vaslui, potrivit Mediafax.

Dan Barna a declarat că Viorica Dăncilă face în continuare „eforturi jenante” pentru a ascunde rezultatele dezastruoase ale guvernării. Președintele USR a adăugat că Executivul trebuie să vină cu o rectificare bugetară de 8 miliarde de lei pentru acest an.

Moțiunea de cenzură la adresa Guvernului Dăncilă - intitulată "Ca să reconstruim România, Guvernul Dăncilă trebuie demis de urgenţă!" - a fost citită joi în plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului, dezbaterea și votul asupra acesteia urmând să aibă loc joia viitoare. Calendarul a fost stabilit miercuri, în urma unei ședințe de plen în care PSD a eșuat în planul de a impune sâmbătă votul la moțiune.


Citește și:





Deputat PSD: Moțiunea de cenzură e pe muchie de cuțit. Noi suntem subiectivi și zicem că nu o să treacă, dar nu se știe



Viorica Dăncilă: Moţiunea nu va trece; mă bazez pe oamenii de bună-credinţă care ştiu ce înseamnă stabilitate în România









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6083 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Rectificare (Duminică, 6 octombrie 2019, 18:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Guvernul Hotiei Nationale mai caua sa fure ceva.
    • +9 (9 voturi)    
      se reunesc la Rahova (Duminică, 6 octombrie 2019, 19:54)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      in formula completa...sunt convins ca toti ministri piezede merita pe deplin ''reorganizarea''....
  • +18 (20 voturi)    
    Daca Veorika nu va fi istorie pe 10 10 2019 (Duminică, 6 octombrie 2019, 18:20)

    un domn [utilizator]

    Ne Meritam Soarta ! Sau o Infruntam ?
    • +5 (9 voturi)    
      Ne meritam soarta. Sunt multi hoti.. (Duminică, 6 octombrie 2019, 20:03)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Vedeti jaful cu lemne din pădurile Sucevei.
      Patronat de oamenii PNL.
      Cf. Recorder.

      https://recorder.ro/pe-urmele-hotilor-de-lemn-cum-functioneaza-sistemul-de-spagi-care-decimeaza-padurile-romaniei/
  • +9 (9 voturi)    
    Vineri ? (Duminică, 6 octombrie 2019, 18:49)

    Akylas [utilizator]

    Din ciclul "Viorica Dancila anunta"....
    Deci vineri, daca nu pica guvernul joi la motiune...Doamne ajuta, poate scapam in sfarsit de ciuma rosie?
  • +9 (9 voturi)    
    Vai, ce idee briliant... (Duminică, 6 octombrie 2019, 19:06)

    Lucky1 [utilizator]

    i-a dat Vioricai prin capusor, doar, doar va fi tinuta in functie sa faca rectificarea bugetara.
    Nu intelegi, Viorico, nimeni nu mai are incredere in tine si ai tai, chiar nici multi inca in psd-ul naufragiat. Ai macar demnitatea celui care condamnat la moarte isi asteapta executarea.
  • +9 (9 voturi)    
    Aha! (Duminică, 6 octombrie 2019, 19:21)

    Lake123 [utilizator]

    Deci sa nu votam pentru moțiune, c-o să faceți voi un buget foarte gras, da? Hoților, mincinoșilor.
  • +9 (9 voturi)    
    Dacă joi scap,vineri vă dau banii. (Duminică, 6 octombrie 2019, 19:42)

    asavreau [utilizator]

    Asta vrea să spună Viorica cu anunțul privind rectificarea bugetară.De obicei spunea despre rectificare pupincuristul Teodorovici,dar Viorica a vrut să se știe că-i vorba de ea.
  • +10 (10 voturi)    
    Unde se v-a tine ședința ? (Duminică, 6 octombrie 2019, 19:46)

    Observatory [utilizator]

    La Rahova sa fie și Sefu prezent !
  • +2 (2 voturi)    
    Jenant, dar real (Luni, 7 octombrie 2019, 8:12)

    Jolly Roger [utilizator]

    Dacă lipsesc mai mult de 4 din cei 237, moțiunea pică. Adică moțiunea depinde de 1,68% dintre parlamentarii semnatari.
    Cu ce se poate cumpăra/influența un vot? Poziții, angajări, CA, bani?
    4 voturi din 237! Hămesiții de la minoritari, udmerei și pnlei. Că doar nu i-ați uitat!

    Nu văd opoziția să treacă moțiunea, dar nici guvernul să treacă la reconfirmare :)

    Circ fără pâine, joc de glezne și dat la gioale în continuare, pe timpul și banii noștri!

    Proastă constituție în unele locuri!
  • 0 (0 voturi)    
    Veorica (Luni, 7 octombrie 2019, 11:01)

    varavara [utilizator]

    nu stie sa vorbeasca decat in lozinci se vede ca a studiat bine pe dracnea&co.
  • +1 (1 vot)    
    dupa.... (Luni, 7 octombrie 2019, 11:27)

    asada [utilizator]

    ...ea si gasca borfasilor ,potopul !!! Pesemne a mai ramas o bruma din imprumuturile masive si iresponsabile facute care trebuiesc manarite si ciordite !!! Cautatii in buzunare,izmene si chiloti ,cand isi iau zborul din palatul victoria !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    repde repede... (Luni, 7 octombrie 2019, 13:10)

    liviu_ [utilizator]

    inainte sa pice guvernul sa mai fure ceva...
    si apoi cand o sa se descopere gaurile enorme si faptulca ne paste recesiune o sa urle linistiti din opozitie "vedeci ce fac ailalti" pentru ca romanul e prost si nu pricepe ca daca se schimba maine guvernul, dureaza 1-2 ani legacy ul...

    de asta de fapt imi e mie frica daca o sa pice guvernul.