Fifor: Plecăm mâine dacă trece o moțiune de cenzură, dar nu trece

de MH     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2019, 10:02 Actualitate | Esenţial


Mihai Fifor
Foto: Facebook/ Mihai Fifor
Ministrul interimar de Interne Mihai Fifor susține că guvernul PSD "pleacă mâine" dacă trece o moțiune de cenzură, dar se declară convins că moțiunea nu trece. El spune că partidele din opoziție "se cotonogesc între ele" și nici nu vor să preia guvernarea, punând celorlalți condiții imposibil de îndeplinit, ca nu cumva să treacă o moțiune.

Fifor, secretar general al PSD și un apropiat al Vioricăi Dăncilă, îl atacă din nou pe șeful statului și spune că România merge mai bine când "candidatul" Iohannis este în concediu.

"În rarele momente în care vine la Cotroceni face numai lucruri rele: blochează legi, blochează guvernul, atacă orbește pe toată lumea, aruncă petarde în spațiul public pentru a produce panică în societate, asa cum a făcut si aseară, când a încercat din nou să induca în spatiul public ideea că Guvernul nu va mai putea plăti pensii și salarii. Se vor plăti și pensiile, și salariile, in ciuda opozitiei dumneavoastra, domnule Iohannis!", afirmă Fifor.

Despre partidele de opoziție, liderul PSD afirmă că "se cotonogesc între ele și nu sunt în stare să formeze o majoritate, darămite să conducă țara".

"Nici nu vor acest lucru, de altminteri! Pun celorlalți condiții imposibil de îndeplinit, ca nu cumva să treacă o moțiune! Deci este fals că PSD se agață de guvernare. Plecăm mâine dacă trece o moțiune de cenzură și vine cineva care să asigure funcționarea României. Dar nu trece pentru că nu există o alternativă și nu avem un președinte mediator, care să rezolve această criză politică, adaugă Fifor, într-o postare pe Facebook".


"PSD e responsabil faţă de guvernarea României. Această criză de care sunt vinovaţi PSD şi toţi aliaţii lor tinde să aibă consecinţe din ce în ce mai grave, care vor fi resimţite de toţi cetăţenii. Conflictele din coaliţia de guvernare, disperarea PSD de a rămâne la putere, luptele interne şi târguieli pe funcţii nu au nicio legătură cu agenda reală a românilor. Eu nu girez sub nicio formă un astfel de joc politic meschin, ca atare resping categoric propunerile înaintate pentru miniştrii interimari”, a spus Iohannis.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2167 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Las-o pe asta cu plecarea, vezi Prahova (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:16)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Acolo la Ploiesti, Politia fraternizeaza cu infractorii.

    Nicio reacție a ministerului fata de anchetarea politistilor care au oprit in trafic un derbedeu politic consilier in Parlament.

    Godina a postat o filmare in care derbedeul injura polițiștii.

    Inspectoratul anchetează acum pe acei politisti cu tresa.
    Care au avut curaj sa oprească in trafic un om de al vostru care comite infracțiune după infracțiune.

    Nu e si Ministerul implicat?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i dovada de vitejie. (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Fifor dovedeste prostie.Oricine intelege ca ,la putere fiind,nu te dai plecat cu una cu doua.Fifor se crede destept,asa cum fac prostii-cred ca toti sunt ca ei.Asa fac si hotii care cred ca toti fura.Mai este unul numit Tariceanu care sustine ca cei mai buni romani sunt in puscarii.De ce nu vrea sa fie acolo,nu inteleg!
  • -5 (11 voturi)    
    Multe tampenii a spus asta la viata lui... (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:18)

    newlook [utilizator]

    Multe tampenii a spus asta la viata lui (profund, asezat, pe nas, cu staif, ardeleneste)...


    ...dar acum a zis-o corect:

    NIMENI, dar absolut NIMENI din opozitia actuala NU VREA sa preia guvernarea tarii.

    Unii o spun direct (URSS+), altii o dau cotita, cu acelasi rezultat (PNL "Facem motiune cand avem 233 de semnaturi", adica niciodata).

    Tocmai d'aia PSD trebuie sa plece prin demisie si sa-i puna lui Ciolanis cheile in brate. De fapt, trebuia s-o faca imediat dupa votul romanilor din Mai, acum e cam tarzior.

    Iar Klaus, fara guvern PSD, sa actioneze - daca vrea, daca poate - pentru binele romanilor.

    Romanii n-au vrut binele PSD. Votul a aratat ca maririle de salarii, pensii, nivel de trai, NU sunt apreciate de populatie. Atunci e normal sa vina ceilalti, sa dea populatiei ce-si doreste.
    • +6 (8 voturi)    
      Vai newlook (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:57)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      M-ai impresionat pana la lacrimi vorbind de bietul psd care dupa ce a facut numai bine romanilor, mai ales in ultimii 3 ani, acum sunt nerecunoscatori si vor sa ii dea jos de la cascaval.
      Nu conteaza ca n-au facut mai deloc investitii, ca avem o infrastructura rutiera si feroviara la pamant, ultima din Europa, ca au platit numai pomeni electorale, cresteri de salarii la bugetari (la pachet cu capusarea tuturor functiilor de la stat cu pilele si nepotismele lor la toate nivelele), nu conteaza ca au furat si fura la greu din prapaditul asta de buget de au facut averi uriase depuse in paradisuri fiscale.
      Spui ca nu vrea opozitia sa guverneze? Pai nu vrea cu o majoritate psd-ista in parlament, ceea ce este normal. Dupa alegeri anticipate ar guverna imediat, n-ai ti grija.
      • -5 (5 voturi)    
        Deci iti place PSD-ul, asta e (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:17)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Pai, ne cam intelegem. Spunem acelasi lucru: Salariile, pensiile, nivelul de trai marit NU au fost apreciate de romani. Concluzia: sa vina ceilalti care sa dea 2km-autostrada pe cap de locuitor (pe termen lung, bineinteles). Sa mearga omul la Carrefour si sa-si cumpere doua panouri de semnalizare din raionul de mezeluri.

        Altfel, ca orice #rezist, esti neplacut de putin inteligent si foarte ipocrit: in Parlament PSD-ul NU MAI ARE MAJORITATEA, asa spun cifrele. Chiar si aia care behaie ca matale pot utiliza aritmetica.
        Chiar daca ar fi - reale sau nu, inventate sau nu - nu stiu ce invarteli politice, majoritatea din Parlament se verifica cu motiune de cenzura... dar revenim la postarea dinainte...NIMENI nu vrea s-o faca; poate iese!

        Singurul joc al lui Klaus si al opozitiei se bazeaza pe frica pesedoilor de a iesi de la guvernare. Intr-adevar, din punctul asta de vedere, Klaus ii joaca cum vrea pe pesedoi: ii foloseste sa se stearga la dos cu ei de cate ori are ocazia si ei sa mai ceara si supliment data viitoare. Pesedoii isi merita soarta; nu fac ceea ce trebuie si e normal sa faca in orice democratie: sa predea cheile celor pe care poporul i-a ales in intelepciunea sa.
        Sa primeasca autostrazi, spitale, si ce mai dau URSS+PNL, nu salarii, pensii nivel de trai!
        Ah, sa nu uit: URSS+PNL sa termine cu furaciunile din perioada PSD. Sa angajeze paznici de 100 de milioane euro ca sa apere cu succes bunuri de 1000 de lei.

        Da' matale nu vrei nicidecum la guvernare, cu sau fara majoritati. Iti place PSD-ul, asta e!
    • +4 (4 voturi)    
      Tovarase (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:28)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Cine suporta maririle de salarii, pensii, etc? Nivel de trai ? Tovarase in primul razboi mondial Anglia se finanta din taxe procentuale la fel de mari ca la noi acuma. Deci e corect sa spun ca avem taxe pentru vreme de razboi. Sau de JAF, ca este efectiv JAF la 80%. Nivel de trai da ? Care ? Pentru cine ? Inflatie, ce conteaza inflatia ? Statul sa retras din ancheta Europeana legata de calitatea produselor, in timp de PCR/PSD se dadea de ceasul mortii ca, europenii rai vand gunoi in Rromania...Nivel de trai ? Infractori au mai multe drepturi decat oameni cinstiti. Pe lege, daca te ataca acasa la tine cu un cutitas si tu i dai un par in cap si moare hotul. E foarte probabil sa faci puscarie. Aveai parul mai lung decat cutitul lui. Nu sa facut nimic NIMIC in guvernarile de la FSN la PSD. Nu aveti nimic de aratat doar, mac mac mac si distrugerea economiei mai mult si mai mult si
      4 5 milioane de romani plecati,
      Da abia astept sa plece prieteni tai comunisti. Dar nu pleaca pentru ca vor sa mai manance ceva de pe ciolan.
      • -2 (2 voturi)    
        Asta spun si eu, sa plece! (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:41)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        Asta spun si eu, sa plece pesedoii!

        Nu inteleg de ce s-a umflat asa tare mamaliguta in dumneavoastra, dar eu cred ca n-ar fi rau sa puneti si putin sos de gramatica: "Statul sa retras...", "Nu sa facut nimic...".

        Sanatate acolo....(Socola?) !
  • +6 (8 voturi)    
    Fifor (print mostenitor): (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:21)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,...... blochează guvernul, atacă orbește pe toată lumea.... "

    Care ,,bocheaza guvernul" ?
    Din art. 85 Constitutie si Art. 46 din ,,Codul Administrativ" reiese INSUMAT ca:
    Presedintele desemneaza un Interimar dintre ,,Ministrii Partidului Ramas la Putere si in Guvern" pentru 45 de zile, NUMAI dupa APROBAREA Parlamentului !.
  • +2 (2 voturi)    
    Siguranta si Incredere (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:06)

    alecs90 [utilizator]

    Sa oferim mai multa putere Politistilor, sa nu fie intimidati de toti cei care flutura o legitimatie. Bodycam, pistoale, teaser si testari ale aptitudinilor fizice o data la 6 luni. Sa scapam de cei care au luat in greutate in functia de politist si si-au batut joc de acesta functie.
    Daca nu pot alerga si aplica legea scosi din functie.
    Ne-am saturat de indiferenta si sa ne fie frica ca un politist se uita in alta parte in loc sa actiuneze atunci cand e nevoie.
    • -1 (1 vot)    
      In plus, (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui alecs90

      In plus, politistul sa stie doua limbi straine si sa fie disponibil 24/7 (pentru plata la 40 ore-saptamana!).

      Si sa terminam odata cu discriminarea asta cu salariile de la stat. Politistul trebuie sa aiba salariul cat florareasa de la privat. Fara sporuri, fara pensii speciale!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce se mai aude cu motiunea ?! (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:01)

    animatron [utilizator]

    Guvernul inca nu e "blocat", statul functioneaza, dar sunt niste termene limita, sper ca CCR sa decida cat mai repede posibil in privinta numirii acelor ministri interimari.

    E drept ca legea nu obliga PSD-ul sa mearga maine in parlament sa ceara confirmarea majoritatii, dar am avea toti de castigat daca ar exista bun simt la policieni si atunci cand se simt respinsi (cum e cazul guvernului actual care a pierdut si alegeri si parteneri de coalitie) ar cere sa fie confirmati politic in parlament.

    E adevarat si faptul ca dl Iohannis a tras de timp si a evitat sa spuna clar in public daca accepta sau nu interimarii, probabil sunt calcule politicianiste in scop electoral, vrea sa puna maxima presiune pe guvern in speranta unei demisii.

    E iluzoriu, nimeni la PSD nu-si da demisia de obicei, sunt dati afara de ai lor, intra la puscarie sau sunt dati deoparte doar prin alegeri.

    Opozitia e intre ciocanul asteptarilor opiniei publice antipesediste ("intrati la guvernare sa scapam de astia") si nicovala strategiei electorale ("nu intrati ca e complicat si pana faceti ceva se satura lumea de voi si iar castiga PSD-ul cu 40%").

    Paralizia partidelor de opozitie ii permite dlui Fifor sa fie sigur ca PSD-ul ramane la guvernare pentru ca "nu exista alternativa" deocamdata.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu poti depune motiune la un guvern ilegal. (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Dancila trebuie sa mearga in Parlament pentru a obtine acceptul unui guvern monocolor politic.Daca obtine acordul Parlamentului sa realizat,pentru-ca in aceasta sesiune Parlamentara nu pote fi depusa motiune de cenzura.Daca nu obtine acordul,nu mai este nevoie de motiune de cenzura.Fifor jigneste romanii prin astfel de remarci.Sa respecte legea,fapt care pare greu de facut pentru actualul guvern obisnuit sa incalce legea,cu sprijinul CCR si CSM.
      • -1 (1 vot)    
        Ilegalitatea o stabileste Maria Ta, Boss? (Vineri, 6 septembrie 2019, 16:48)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ilegalitatea o stabileste Maria Ta, Boss?

        Intreb si eu, pentru un prieten, ca vad ca tot matale ai stabilit ca CCR si CSM "sprijina incalcarea legii".