Un militar român a murit în urma noii explozii de la Kabul. Ministerul Apărării: Militarul se afla într-o misiune de patrulare - UPDATE

de MH     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2019, 12:28 Actualitate | Esenţial


Atentat la Kabul
Foto: Captura YouTube
Un militar român a murit în Afganistan, în urma exploziei din Kabul. Ministerul Apărării Naționale a precizat că militarul român executa o misiune de patrulare în apropiere de "Green Zone". Este cel de al 30-lea militar român mort în misiune în Afganistan. Atentatul are loc la doar trei zile de la atacul de luni noaptea în care un diplomat român și-a pierdut viața și altul a fost rănit grav.
UPDATE 12.48: Potrivit Ministerului Apărării Naționale, militarul român şi-a pierdut viaţa în timpul executării unei misiuni de patrulare mixtă în apropiere de Green Zone din Kabul.

MApN precizează că informații suplimentare referitoare la identitatea militarului vor fi difuzate după anunțarea familiei acestuia, conform procedurilor în vigoare.

Este cel de al 30-lea militar român mort în misiune în Afganistan. În prezent, în teatrele de operațiuni din Afganistan sunt dislocați 762 de militari români.

România a dislocat, în iulie 2002, în Afganistan, primul batalion de infanterie format din 405 militari provenind din Batalionul 26 infanterie ″Neagoe Basarab″⁣, sub comanda Forţei Internaţionale de Asistenţă pentru Securitate (ISAF).

UPDATE 12.44: Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj de condoleanțe în urma atacului terorist comis la Kabul, Afganistan, soldat cu decesul unui militar român.

”Îmi exprim întreaga compasiune pentru pierderea vieții militarului român, care a decedat, în această dimineață, în Kabul, Afganistan, în urma unui atentat terorist executat cu un dispozitiv exploziv improvizat asupra autovehiculului pe care-l conducea. Armata României este și va continua să fie o instituție fundamentală a națiunii noastre, care merită recunoștința și prețuirea tuturor românilor și care-și va face în continuare datoria, alături de aliații și partenerii noștri, pentru menținerea păcii și securității internaționale”, se arată în mesajul președintelui.

Prezența militarilor români în Afganistan, ca și în alte teatre de operații, este o dovadă a statutului României de furnizor de securitate și stabilitate și o componentă importantă a apartenenței noastre la comunitatea euroatlantică.

Informația privind moartea soldatului român fusese confirmată anterior de către premierul Viorica Dăncilă, pe Facebook.

"Condoleanțe familiei soldatului român căzut astăzi la Kabul și tuturor celor care au pierdut pe cineva. Este încă o tragedie, încă un eveniment cumplit care ne îndurerează, ne zdruncină, dar ne și obligă, în egală măsură, să continuăm să condamnăm și să luptăm cu toate forțele împotriva terorismului, acest flagel menit să semene ură și teamă. Sunt cu sufletul alături de cei aflați în durere și reiterez ferm sprijinul Guvernului României pentru acțiunile de instaurare a păcii și stabilității în Afganistan", a scris Dăncilă.


Ultimul bilanț vorbește despre cel puțin 10 morți și 42 de răniți.

Explozia a avut loc, potrivit Al Jazeera, în cartierul Shash Darak în care se află ambasada SUA dar și sediul Serviciului Național de Informații din Afganistan, aproape de Zona Verde unde a avut loc și atentatul de luni noaptea, după ce un atacator sinucigaș a detonat o bombă.
Potrivit AFP, care citează directorul unui spital, ar fi cel puțin 5 morți și 25 de răniți, printre aceștia figurând civili și militari din forțele de securitate.

"La spitalul nostru au ajuns cinci cadavre și 25 de răniți”, a precizat pentru AFP directorul spitalului Wazir Akbar Khan, Farid Ahmad Karimi.

Atacul a fost revendicat de talibani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7467 vizualizari

  • -15 (31 voturi)    
    Lol (Joi, 5 septembrie 2019, 12:38)

    HP [utilizator]

    Ce anume castiga Romania, in afara de sepci, din chestia asta ?

    Mai crede cineva intreg la cap ca "ne vor cotropi rusii" ?

    Hai sa ne vedem noi de treaba si sa ne refacem economia si infrastructura, eventual chiar sa ne dezvoltam militar impreuna cu partenerii zonali.
    • -11 (15 voturi)    
      Corect. (Joi, 5 septembrie 2019, 13:47)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Totuși, mai „câștigă” ceva: tigăi americane la preț de noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Care parteneri locali? (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:00)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ucrainenii care acum se ocupă de o mică problemuță numită "ne vor cotropi rușii" ... Sau poate consideri Rusia un partener zonal ... Căci mai nou avem iarăși graniță comună cu ei ... După ocuparea Crimeii ...
  • -9 (17 voturi)    
    devine nesustenabila prezenta Ro in zona... (Joi, 5 septembrie 2019, 12:43)

    demaGOGU [utilizator]

    ...guvernatorul pierde puncte electorale cu fiecare victima si, sooner rather than later, va fi constrans sa ia o decizie.
  • -10 (26 voturi)    
    intrebare (Joi, 5 septembrie 2019, 12:45)

    srpc [utilizator]

    ce cauta soldatii romani in acea tara? ce castiga Romania din prezenta lor acolo?
    • +7 (9 voturi)    
      daca nu ma insel (Joi, 5 septembrie 2019, 13:18)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      e ONU -> peacekeeping
    • -10 (16 voturi)    
      Simplu: Soldatii romani sunt forta de OCUPATIE (Joi, 5 septembrie 2019, 13:21)

      Mustar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Romanii sunt invadatorii acelei tari impreuna cu toti ceilalti "aliati". Povesteam la un moment dat cu unii care au fost in misiune acolo si i-am intrebat, practic ce faceau ei acolo. Raspunsul a fost unul destul de clar: "Ne bateam cu localnicii."

      Asa ca condoleante familiilor celor care mor pe acolo, dar din pacate nu au ce cauta acolo si sunt doar niste mercenari care si-o cauta cu lumanarea si se duc acolo ca sa fie ucigasi platiti.

      Asta e purul si tristul adevar,
    • +6 (12 voturi)    
      mai sunteti multi? (Joi, 5 septembrie 2019, 13:25)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Vad ca mai multi corespondenti Sputnik sunt preocupati de articol. Dati inainte baieti, poate puteti pacali pe careva!
      • +1 (5 voturi)    
        prosti da multi ... (Joi, 5 septembrie 2019, 14:32)

        olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        ...
      • -2 (4 voturi)    
        Lol (Joi, 5 septembrie 2019, 18:05)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Pai lumineaza-te tu, si raspunde-i omului.

        Da o duma cu parteneriatul flocilor si cu rusii care vin peste noi.

        La cum vad eu lucrurile, daca tot vin rusii, cel mai bun motiv e exact parteneriatul asta in care noi ramanem fara gaze, oamenii ne mor in desert dar avem sepci de la mincinosul ala misogin si imbecil.
  • -2 (18 voturi)    
    shithole... (Joi, 5 septembrie 2019, 12:50)

    Martha Logu [utilizator]

    ... totusi, aia ce pazeau acolo si de ce avem nevoie de ambasada in desertul ala primitiv?
    • +3 (9 voturi)    
      ti se pare (Joi, 5 septembrie 2019, 13:19)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      ca bucurestiul e mai civilizat?
  • +10 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 septembrie 2019, 12:52)

    [anonim]

  • -4 (10 voturi)    
    Regretabil (Joi, 5 septembrie 2019, 13:11)

    UpNext [utilizator]

    ca tari precum Afganistan, Iraq, mai recent Siria, Yemen sau Libia, care puteau fi, dupa 1989, zone de prosperitate si progres, au fost readuse in stare de conflict, mai ales conflicte interne tip razboi civil, cu sute de mii de morti si milioane de raniti si traumatizati psihic. Readuse de "tari civilizatoare" apartenente unei organizatii nord-atlantice "defensive" care au inginerizat conflictele in propriul interes.

    Pacat ca si militari romani,e adevarat cu contract, sunt ucisi si raniti in aceste razboaie civile.
    • -4 (8 voturi)    
      in general (Joi, 5 septembrie 2019, 14:02)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      in general in razboaie ar trebui vaitati civilii prinsi la mijloc si casapiti, nu soldatii care mor, ca ei au contract cu Moartea (si solda)
      • -1 (7 voturi)    
        Cu o exceptie. (Joi, 5 septembrie 2019, 15:59)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Soldatii rusi. Aia pot fi vaitati, nu?
        • -1 (1 vot)    
          ??? (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:14)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          a vaitat cineva vreun rus pe aici?.. esti din alt film.
  • 0 (10 voturi)    
    R.I.P. (Joi, 5 septembrie 2019, 13:16)

    Watcherss [utilizator]

    oamenii astia merita pensii speciale (cei care se intorc acasa) nu burtosii din parlament sau militie.

    de ce se duc acolo? probabil ca unii mai putin norocosi decat ignorantii hipsteristi, care-si dau cu parerea pe net, sa poate trai linistiti si sa spere la un viitor mai bun.
    • 0 (6 voturi)    
      I-auzi! (Joi, 5 septembrie 2019, 14:22)

      Mindtricks [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      Da ce ar fi sa le platesti tu pensiile speciale? Eu nu vreau sa intretin niste mercenari si NU am nevoie de ajutorul lor!
      • 0 (4 voturi)    
        habar (Joi, 5 septembrie 2019, 15:37)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Mindtricks

        n-ai ce inseamna mercenar si ce misiune au oamenii aia acolo, dar ... continui sa vorbesti ca sa nu adormi.
    • +1 (5 voturi)    
      au ales meseria armelor (Joi, 5 septembrie 2019, 16:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      nu au fost incorporati cu arcanul..
      acolo invata ce'i lupta, razboiul, se antreneaza in conditii de razboi si invata sa lupte cot la cot cu aliatii.
      afganistanul este operatiiune nato,, unde nu ne'a fortat nimeni si unde avem obligatii, ca sa putem obliga si noi pe altii in caz de nevoie. din pacate, pe front, mai se si moare...

      odihneasca'se in pace si cinstita sa'i fie memoria !
  • -5 (9 voturi)    
    ce folos (Joi, 5 septembrie 2019, 13:27)

    Toni_Romania [utilizator]

    ce folos ca nato si mericanii au supertehnologii militare?... mari parti din AFG sunt controlate in continuare de talibani (acei "suboameni" de care vbesc generalii mericani si care lupta LA EI ACASA)

    https://www.aljazeera.com/indepth/interactive/2016/08/afghanistan-controls-160823083528213.html
    • -1 (5 voturi)    
      O singura data era folos. (Joi, 5 septembrie 2019, 16:00)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Cand s-a dus uniunea sovietica, nu?
  • +6 (8 voturi)    
    iar se aduna trolii precum vulturii la hoit (Joi, 5 septembrie 2019, 14:55)

    un oarecare [utilizator]

    Romania este prezenta militar in Afganistan ca parte a ONU.
    30 de oameni si-ar pierdut viata la locul de munca, in cadrele militare. Este tragic.
    Dar ce este josnic este ca unii indivizi promoveaza o agenda politica pe spatele celor care 30 si-au pierdut viata armata.

    Doar in 2018 in Romania au murit aproape 1800 de oameni in accidente rutiere. Nimeni nu da vina pe EU, NATO, ONU, sau apartenenta la TERRA pentru treaba asta.

    Armata nu e obligarie. E o meserie periculoasa si toate pericolele sunt specificate detaliat in fisa postului.
    Sa va fie rusine celor ce va promovati ideile politice pe tragedia altora.
  • +3 (7 voturi)    
    Se moare si in Romania (Joi, 5 septembrie 2019, 16:05)

    Koczka [utilizator]

    Fara a fi atacati de talibani, se moare in uniform su in Romania. Din ce imi amintesc : Militaru morti in accident rutier langa Dragoslavele, cativa impuscati in poligonul de LA Cincu, militar electrocutat in gara Aiud, etc. De fiecare data una din cauze slaba dotare. Faptul CA avem militari detasati nu cred CA e un aspect negative, dimpotriva e un aspect pozitiv datorita faptului CA avem militari de elita care sunt rodati in misiuni periculoase.
    • 0 (4 voturi)    
      Asta pana cand (Joi, 5 septembrie 2019, 17:39)

      Klima [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Retelele teroriste vor pune ochii si pe romani si ii vor ataca acasa la ei, in Romania. Atunci sa vezi ,, aspectul pozitiv datorita faptului CA avem militari de elita care sunt rodati in misiuni periculoase".
      La ce servicii de contrainformatii are Romania, vai de stelele lor de pe umeri (vezi cazul Hayssam, cazul Caracal), ar fi suficient sa atace cateva tinte majore din tara, si sunt destule.