UPDATE Dana Gîrbovan, propusă de PSD la șefia Ministerului Justiției, și-a depus demisia din magistratură. Consiliul Superior al Magistraturii s-a întrunit de urgență și i-a aprobat solicitarea

de DG     HotNews.ro
Luni, 26 august 2019, 10:29 Actualitate | Esenţial


Dana Girbovan
Foto: Facebook
Judecătoarea Dana Gîrbovan și-a depus luni demisia din magistratură, ca urmare a nominalizării sale de către PSD pentru funcția de ministru al Justiției. Gîrbovan spune că a decis să facă acest pas pentru ca procedura de numirea a sa în funcția de ministru să poată fi inițiată. Propunerea acesteia ca ministru al Justiției trebuie să fie aprobată de președintele Klaus Iohannis.

”Azi, 26 august 2019, la ora 9.00, am înregistrat la Secția pentru judecători a CSM solicitarea de a se lua act de demisia mea din magistratură. În toată activitatea de judecător am spus ceea ce am crezut și am crezut în ceea ce spun, chiar dacă nu era pe placul unei majorități de moment. Odată ce am acceptat de principiu propunerea de a conduce Ministerul Justiției, mi se pare firesc să îmi dau demisia din magistratură, pentru că procedura efectivă de numire să poată fi inițiată”, a precizat ea pe Facebook.

Membrii Secției pentru judecători din CSM s-au întrunit luni într-o ședință de urgență pentru a discuta demisia din magistratură a judecătoarei Dana Gîrbovan.

Reprezentanți ai CSM au declarat pentru HotNews.ro că judecătorii din Consiliul Superior al Magistraturii au aprobat solicitarea Danei Gîrbovan de eliberare din funcție prin demisie. Propunerea de demisie din magistratură a Danei Gîrbovan va fi trimisă președintelui Klaus Iohannis pentru emiterea decretului în acest sens.

"Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a hotărât înaintarea către preşedintele României a propunerii privind eliberarea din funcţie, prin demisie, a doamnei Dana Cristina Gîrbovan, judecător la Curtea de Apel Cluj, conform art. 65 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 303/2004, republicată, cu modificările şi completările ulterioare (unanimitate)", se arată în decizia publicată ulterior de CSM, pe site.

Premierul Viorica Dăncilă a venit, vineri, în fața social-democraților cu noile propuneri de miniștri pentru portofoliile rămase vacante în Guvern și a reușit să-și impună favoriții. Marea surpriză a social-democraților a fost propunerea de remaniere a ministrului Justiției Ana Birchall și înlocuirea acesteia și de nominalizarea Danei Gîrbovan.

Propunerile ar urma să fie înaintate luni președintelui Klaus Iohannis spre aprobare.

CITEȘTE ȘI:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7201 vizualizari

  • +32 (44 voturi)    
    Doamne Ajuta ! (Luni, 26 august 2019, 10:33)

    un domn [utilizator]

    Gaspadina Garbovan va fi "civil" acum !

    KWJ o respinge ! si gata este de capuu ei !
    • +4 (24 voturi)    
      Savonea a asigurat-o deja ca... (Luni, 26 august 2019, 10:52)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...in cazul in care nu va ajunge ministreatza, Garbovanca va fi reprimita urgent in magistratura.
      • +16 (26 voturi)    
        Savonea este pe farash (Luni, 26 august 2019, 11:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        intai sa isi vada de fusta ei..apoi de fusta alteia
      • +7 (11 voturi)    
        Nu trebuie ca presedintele sa fie de acord? (Luni, 26 august 2019, 11:48)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Cred ca are de spus ceva si Presedintele in numirea magistratilor, nu? Nimeni nu-l poate obliga sa semneze.
        • +1 (1 vot)    
          Nu stiu. (Luni, 26 august 2019, 13:06)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          Cred ca da, Presedintele are un cuvant de spus in numirea magistratilor pe anumite functii, dar nu stiu daca are ceva de spus in cazul reprimirii in magistratura a un magistrat demisionar.
          Tot in presa am citit ca
          "Personajul-cheie în negocieri a fost șefa CSM Lia Savonea, care i-a garantat Danei Gârbovan o reprimire urgentă în magistratură în cazul unui refuz al președintelui"
          Daca Presedintele se poate opune (legal) reprimirii ei in magistratura, habar n-am.
    • -5 (13 voturi)    
      Si apoi... (Luni, 26 august 2019, 11:42)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Si apoi PSD-ul il propune pe Nicolicea, pe care Iohannis nu il mai poate respinge pe considerente de oportunitate politica.

      Asta ca sa ilustram doua proverbe romanesti: "Fugi de dracu si dai de taica'su" si "da-i Doamne romanului mintea de pe urma".

      Asta daca nu va place un magistratrat, adica un tehnocrat provenit din sistem si cu o doza mare de obiectivitate, poate va place un politician PSD sadea la Minister.
      • +6 (10 voturi)    
        P$D a avut, are si POATE va mai avea (Luni, 26 august 2019, 13:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        "cazaturi" gen nicoLICHEA sau Gaspadina Dana ( cica neafiliata politic "la vedere" )

        P$D TREBUIE sa dispara in vederea si optiunea Romaniie !

        cine vrea partid de "stanga" sa isi faca fara actualele personaje din P$D !
  • +26 (38 voturi)    
    excelent (Luni, 26 august 2019, 10:37)

    larnaka [utilizator]

    acum Iohannis trebuie s-o refuze si uite asa am mai scapat de o coada de topor.
  • +21 (33 voturi)    
    avocat? (Luni, 26 august 2019, 10:38)

    U_swamp [utilizator]

    Din acest moment, avocat te chemi, tanti!
    • +2 (6 voturi)    
      Poate jurist. (Luni, 26 august 2019, 13:10)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Să fii avocat trebuie să fii acceptat în Barou,accept care se face pe baza unui examen care nu se ține când vrea fiecare candidat.Deci Dana Gârbovan poate fi jurist la PSD.Așa cum sunt Nicolicea, Iordache, Șerban Nicolae
  • +20 (24 voturi)    
    CSM sa aprobe rapid (Luni, 26 august 2019, 10:41)

    bran [utilizator]

    Dupa ce va fi aprobata demisia dvs , atunci mai vedem . Acum ati depus doar actele pentru demisie ! Asteptam sa fie aprobate rapid chiar azi daca se poate ! Sper ca CSM sa nu traga de timp adica sa amane cererea dvs legitima , rapid , nu peste 10 zile !
  • +14 (22 voturi)    
    ce-o fi in capul ei ..... catwoman se crede (Luni, 26 august 2019, 10:45)

    mnicku [utilizator]

    sa renunte la ce are pt o teoretica si vremelnica pozitie de ministru
  • +10 (16 voturi)    
    asta trebuia sa faca cu mult timp in urma! (Luni, 26 august 2019, 10:47)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +16 (18 voturi)    
    conform (Luni, 26 august 2019, 10:56)

    berenger [utilizator]

    modificărilor făcute legislației de comisia iordache, la propunerea unjr, aka dana gârbovan, ana gârbovan poate reveni oricând în magistratură cu aprobarea csm.
    • +4 (8 voturi)    
      cu aprobarea CSM (Luni, 26 august 2019, 11:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      insa CSM ..nu cred ca va mai lasa pe Ciordache in Fusta...
    • 0 (0 voturi)    
      e tara aia.. (Marţi, 27 august 2019, 4:43)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      plina de imbecili!...altfel nu vad cum poti sa crezi ca javrele din mafia justitiei ar putea avea de suferit sau de pierdut ceva in mocirla aia umana numita ro...
  • -7 (9 voturi)    
    Cata certitudine, ce garantii ferme! (Luni, 26 august 2019, 11:14)

    ww [utilizator]

    Deci Iohannis, neamtzu' nostru de bine, garantul democratiei, indragitul SUA si al Vestului, o va numi fara probleme. Dupa scenetele cu care ne-a obisnuit, desigur. La sfarsitul mandatului Iohannis-PSD, Romania va fi o republica sud-americana cu acte in regula.
  • -3 (9 voturi)    
    Ha ha (Luni, 26 august 2019, 11:16)

    CalinMircea [utilizator]

    Cum au sărit postacii securiști la ordin! Mai răsfirați băieți, mai cu imaginație, nu toți cu aceeași lozincă! S-a cam fâsâit școala de postaci instruiți de Băse & co, nici ăștia nu mai sunt ce au fost!
  • -2 (6 voturi)    
    tactica (Luni, 26 august 2019, 11:21)

    Ademordna [utilizator]

    Stim cu totii ca in Justitie (si evident si in alte domenii publice) personalul e de doua feluri: oameni plantati ai PSD-ului si ceilalti.
    Cazul asta sugereaza o tactica de a curata justitia: Pasul 1. PSD-ul isi numeste o unealta pentru ministrul Justitiei. Unealta trebuie sa demisioneze (preferabil inainte de numire nu ca nesimtita asta)
    Pasul 2. Iohanis refuza numirile pentru Min. Justitiei
    Repetam pana se curata toata justitia.
  • -6 (16 voturi)    
    cu cat se chinuie (Luni, 26 august 2019, 11:21)

    cucuveauamov [utilizator]

    sleahta propagandistilor sa o defaimeze, cu atat pare mai potrivita pentru functie
    P.S. Va fi, evident, respinsa de Adormitul de la Cotroceni, ingrijorat nu de situatia din justitie, ci doar sa sa nu piarda like-uri de la #rezistenti
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Luni, 26 august 2019, 19:59)

      DMR [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      singurii chinuiti sunteti voi, sa mai salvati o firmitura ceva. Coalitia s-a rupt intre timp si sunteti la pamant. Nici PDL nu a avut asa soarta crunta.
      Suntem relaxati si fericiti, PSD e mort, ne uitam cu mila inspre voi.
      Apropo propagandistule, va mai dau astia ceva de lucru incepand de azi? #Statul Degeaba
  • +6 (14 voturi)    
    daca o numeste pe antenista asta (Luni, 26 august 2019, 11:55)

    Crup [utilizator]

    Daca Iohanis o numeste pe antenista asta, risca el sa nu intre in turul doi, nu Duamna poporului pesedeu!
  • +7 (13 voturi)    
    doamna asta (Luni, 26 august 2019, 12:02)

    liviu_ [utilizator]

    e la fel de independenta ca un parazit...
    sa fim seriosi... e un fel de tudorel feminin...
    o sluga politica, dar care nu e oficial intr-un partid!

    vai de capul nostrul si livia de la ccsm evident ca s-a facut imediat pres...

    dimpotriva acum lucrurile sunt si mai grave pentru ca totul pare premeditat de orice urma (teoretica) de independenta politica se duce dracu.
  • +8 (8 voturi)    
    Demisia... (Luni, 26 august 2019, 13:43)

    Sthelian [utilizator]

    ...este un act unilateral prin care o persoana renunta la o functie sau un job. Cel ce l-a angajat sau i-a acordat functia ia act de ea si atit. Demisia poate intra in vigoare imediat sau dupa un interval stabilit prin lege sau de comun acord.
    Demisia nu are nevoie de nici o aprobare....
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Luni, 26 august 2019, 19:54)

    DMR [utilizator]

    daca cauti pe google "a sarit ca p... la p...." garboveanca apare pe prima pagina. Cateva ore au trecut de la demisie si guvernul ei nu mai exista.
    Ce teapa hahahahahhaa

    Dispareti in intuneric jegosilor