UPDATE: 14 zile de la răpirea Alexandrei / A șasea zi de căutări în "casa groazei" din Caracal / Ce spune avocatul familiei Luizei

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2019, 9:03 Actualitate | Esenţial


Casa lui Gheorghe Dinca
Foto: Agerpres
Polițiștii și procurorii s-au întors miercuri dimineață pentru a șasea zi de percheziții la locuința din Caracal a lui Gheorghe Dincă, bărbatul care a recunoscut că le-a ucis pe Alexandra Măceșanu și Luiza Melencu. În ultimele două zile, anchetatorii au făcut verificări și la marginea unei păduri unde Dincă a susținut că a aruncat trupul ars al Luizei, iar acolo au fost găsite fragmente osoase, dinți și cenușă. DIICOT a anunțat că resturile de fragmente osoase examinate sunt cu cea mai mare probabilitate de natură umană.

UPDATE 11.17 Avocat: Am suspiciunea că probele din pădure nu au fost poziționate acolo de câteva luni

Avocatul Tonel Pop, care reprezintă familia Luizei, spune că are suspiciunea că probele găsite recent în pădurea de la lângă Caracal "nu au fost poziționate acolo de câteva luni”. Cenușa și oasele erau aruncate pe iarbă, iar peste ele ar fi trebuit să crească vegetația, spune el.

Întrebat, miercuri, la Caracal, dacă Gheorghe Dincă a dat explicații în privința grotelor de pe proprietatea sa, avocatul Tonel Pop a spus că a cerut atât în scris, cât și verbal aceste explicații, deoarece săpăturile ar costa foarte mult, iar Dincă ar trebui să spună unde să fie făcute, potrivit Mediafax.

Întrebat cum explică Dincă grotele, avocatul a răspuns: "Încă nu știm exact, nu am fost de față. El este foarte bine organizat, este alimentat cu sfaturi juridice”.

Referitor la dezvăluirile făcute de suspect, avocatul a afirmat: "E ca un joc de șah. Pur și simplu el joacă pe o tablă de șah și mută pionii, să vedem ce face cu regele. Cred că a vrut să dea șah-mat prin a doua dezvăluire, să găsească al doilea cadavru și dosarul să se închidă. Având două persoane dispărute, nu mai avem pe cine căuta, pentru că dacă iese ADN-ul ca fiind al Luizei și nu al Alexandrei, procurorii și poate și alți binevoitori vor zice ecuația este închisă, de ce să săpăm, de ce să spargem, de ce să ne coste 100 - 200.000 de euro, pe cine căutăm? Închidem. La revedere”.

Întrebat dacă este adevărat că există un zid proaspăt făcut în casa lui DIncă, avocatul a spus că sunt mai multe ziduri proaspete și tencuieli proaspete.

În plus, Tonel Pop a afirmat că nu i se pare în regulă că Parchetul a anunțat moartea Alexandrei în condițiile în care rezultatele erau preliminare, iar IML nu dăduse un raport final.

De asemenea, în privința probelor, Tonel spus a spus că cenușa și oasele erau aruncate pe iarbă, iar peste ele ar fi trebuit să crească iarba: „am această suspiciune, că acele probe nu au fost poziționate acolo de câteva luni de zile”.

Anchetatorii au mers și miercuri la casa lui Gheorghe Dincă, acolo unde el a susținut că le-a ucis pe Alexandra și Luiza și le-a incinerat trupurile. Cercetările au loc, ca de fiecare dată, în prezența lui Gheorghe Dincă, adus miercuri dimineață la fața locului.

În ultimele două zile, au fost făcute verificări atât în locuința lui Dincă, cât și la marginea unei păduri aflate pe drumul Caracal-București, unde bărbatul a susținut că ar fi aruncat trupul ars al Luizei.

Inițial, Gheorghe Dincă a susținut că a aruncat în Dunăre trupul Luizei Melencu, fata de 18 ani dispărută în luna aprilie. Luni, el le-a declarat anchetatorilor că ar fi ars trupul Luizei și i-a condus pe procurori la marginea unei păduri. Acolo, luni a fost găsit un sac cu fragmente osoase și cu cenușă. Bărbatul susține că ar fi ucis-o pe Luiza în casă, în aceeași zi în care a răpit-o, apoi i-ar fi incinerat trupul.

Marți, procurorii au descoperit noi fragmente osoase și dinți la marginea pădurii, iar după ce a fost cernută cenușa legiștii au concluzionat că resturile de fragmente osoase examinate sunt cu cea mai mare probabilitate de natură umană, a anunțat DIICOT.

De asemenea, marți în acest dosar au fost audiate mai multe persoane și au fost făcute percheziții informatice asupra unor medii de stocare (cele 3 telefoane mobile), la locuința lui Dincă, în prezența avocatului din oficiu al acestuia.

Miercuri se împlinesc exact două săptămâni de la dispariția Alexandrei Măceșanu, fata de 15 ani luată "la ocazie" de Gheorghe Dincă. În același mod a dispărut în luna aprilie și Luiza Melencu, de 18 ani. Suspectul, Gheorghe Dincă, a fost identificat abia vineri, 26 iulie, după ce Alexandra a sunat încă de joi, de trei ori, la 112 pentru a-și anunța răpirea.

Duminică, 28 iulie, după ce inițial a negat că le cunoștea pe cele două fete, Gheorghe Dincă le-a spus anchetatorilor că a ucis-o pe Alexandra și i-a ars trupul, declara procurorul șef adjunct al DIICOT Georgiana Hosu. Bărbatul le-a spus anchetatorilor că a procedat la fel și cu Luiza.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8120 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Alexandra Maceseanu "erou nationa"l! (Miercuri, 7 august 2019, 9:26)

    MirceaIo [utilizator]

    Fara ajutorul si sacrificiul ei multe alte tinere fete ar fi fost ucise. Acest monstru stia foarte clar ce are de facut, era rutinat. Sigur incepuse activitatea criminala cu mult timp in urma, protejat de nepasarea autoritatilor!
    • +4 (6 voturi)    
      rutinat este si statul roman (Miercuri, 7 august 2019, 10:36)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      din declaratiile interlopului stanescu paul referitor la sectoristi si securisti, reiese ca vremurile bune au apus.
      gandeste-te cate fiinte precum Alexandra au fost macelarite din 1945 incoace de catre stat.
      numai la Cighid cati au fost inchisi si lasati sa putrezeasca de vii, iar asta-i caz "fericit", la vedere.
    • +3 (7 voturi)    
      Limba vândutilor... (Miercuri, 7 august 2019, 12:08)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Tonel Pop a fost, şi nu vom uita, avocatul lui Dragnea.
      Acum este avocatul familiei Luizei. (A propos : Cum a ajuns familia la avocatu' lu' Dragnea este un mister. Cine-l plăteşteşte si cât ? Nu vi se pare ciudată coincidenţa ?)

      În fine, fiind avocatul unei victime, ŞI NU AL LUI DICĂ, este greu de înţeles limbuţia sa.
      Acum ne inundă cu o tonă de cuvinte despre anchetă. Ai zice că este cel care conduce personal cercetările. Ştie tot, ba chiar şi mai multe. Cum poate fi lăsat un avocat să facă meseria de "jurnalist" de tabloid, cu tot felul de fake-uri autopromoţionale ?
      Este nesimţirea românului (avocat sau nu) gata să urce pe cadavre pentru a-şi face puţină reclamă.
      Tonel este peste tot; vorbeşte cui vrea să-l asculte, emite teorii ale conspiraţiei şi păreri personale vândute drept adevăruri absolute. In plin scandal naţional, unul ca el (nu e singurul !) îşi face mendrele în faţa tuturor, fără nici o ruşine şi fară ca cineva să-l puna "la punct". România este disfuncţionala la toate nivelele şi noi înghitem nemestecat orice ni se serveşte.
      Tonel POP, ai fost şi vei rămâne avocatul pegrei politice ! Nimic nu te poate spăla de trecutul pe care l-ai vândut hoţilor României noastre, nenorocită de o clică de ciocoi ce trăiesc într-o lume a furtişagului şi al descurcăreţilor delapidatori al viitorului copiilor acestei ţări blestemate de ursitoarele bunăstării.
      Ai fost avocatul diavolului şi asta nu se uită oricâte ghiumbuşlucuri vei face în faţa camerelor televiziunilor tabloidizate.
      Demnitatea este manifestarea moralei, zicea un filozof francez.
      Tonele, cauta-ţi Morala ca demnitate îti este prea zdrentuita !
      Poate că ţi-a furat-o ăla de la Jilava.
      • +2 (4 voturi)    
        Prostia suprarealista a mioriticului infatuat (Miercuri, 7 august 2019, 13:59)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        Nea Tonel, avocatul infractorilor, tocmai a fost dat afara din perimetrul rezervat celor de cei ce fac ancheta. Motivul ? Imbecilul limbut îsi facea un selfie, îmbracat, se pare, în costumul special al criminalistilor.
        Daca nici aceasta nu va convinge de prostia îngânfata a celor ce polueaza spatiul mass-mediei, de grotescul efort al mediocritatilor locale de a iesi in evidenta cu orice pret (chiar calcând pe cadavre) atunci chiar ca nu mai este nimic de facut în asta tara cucerita de mediocritate si complexul omului inferior.
        Iesiti la vot!!!
        Carul cu "genii" nu s-a rasturnat doar la Caracal.
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Miercuri, 7 august 2019, 13:03)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Alexandra, a avut acces la telefonul criminalului deoarece el a facut o greseala (toti criminalii inserie prinsi sunt prinsi in urma unor greseli facute de ei). Mai mult ca sigur nu-l lasase acolo intentionat cum declarase el. Daca si celelate fete aveau acces la telefonul lui mai mult ca sigur procedau asemanator.
      • +1 (1 vot)    
        depinde (Miercuri, 7 august 2019, 13:44)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        alexandra a avut access la telefon cand inca era lucida si in putere. dupa 2-3 luni de tortura, sigur nu mai reactiona asa.
    • +1 (1 vot)    
      Poporul (Miercuri, 7 august 2019, 16:41)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      vrea eroi?!
  • +5 (7 voturi)    
    suspiciuni? (Miercuri, 7 august 2019, 11:46)

    Itsoc [utilizator]

    "UPDATE 11.17 Avocat: Am suspiciunea că probele din pădure nu au fost poziționate acolo de câteva luni"

    N-are domle treaba, n-auziti ce zic anchetatorii? alexandra si luiza sunt moarte, dinca e un nebun, end of story.

    nu mai cautati nod in papura, nu mai conteaza ca dupa arestarea lui dinca, investigatiile au fost oprite pentru vreo 8 zile, nu mai conteaza ca omul s-a dus sa-i ia crema de maini alexandrei, ca i-a plimbat aiurea pe coclauri, ca si-a schimbat declaratia dupa ce a vorbit 1 h cu un anume politist de la IPJ Olt.

    Nu mai cautati, n-auziti? totul e clar, NIMENI din politie, procuratura, politic nu e implicat in caz, doar hai sa abandonam subiectul cat mai repede.

    "alexandra a fost arsa in 19 ore in curte, oasele luizei au fost plantate in padure la comanda"
    poate stie Codita, prietenul militienilor, sa-l intrebam pe el.
  • -4 (4 voturi)    
    Pai are o logica (Miercuri, 7 august 2019, 12:10)

    pmct [utilizator]

    Deoarece este posibil ca Luiza sa fi fost omorata recent. Voi chiar ati crezut povestea lui ca a ucis-o in prima zi dupa ce a rapit-o? Adica, credeti ca el statea fara sa-si satisfaca fanteziile sexuale atatea luni? Nici vorba.

    Cred ca numarul victimelor descoperite va fi foarte mare si acest lucru va arunca in are toata politia din olt. Este posibil ca acest tip sa fi obligat fetele sa intretina relatii sexuale cu anumiti prieteni fideli care-l plateau (poate da, poate nu).

    De asemenea este posibil ca arderea cadavrelor sa fi inceput relativ recent (de cativa ani) cand si-a dat seama ca nu le mai putea ingropa din cauza mirosului. Este foarte interesant ce se va descoperi sub acele placi de beton. Din declaratiile vecinilor reiese ca de la el din curte intodeauna iesea un miros urat. De la ce o fi fost oare???
  • +1 (3 voturi)    
    Acest avocat.... (Miercuri, 7 august 2019, 12:11)

    Costello [utilizator]

    ... a fost plasat acolo cu o misiune precisa. Nu o voi spune eu, dar puteti sa va faceti un "exercitiu de imagine".....
    • +1 (1 vot)    
      misiunea banii (Miercuri, 7 august 2019, 13:08)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      Ala e acolo pentru bani si are tot interesul ca sa se descopere cat mai mult.

      Pe langa condamnarea la inchisoare, Dinca va trebui sa plateasca despagubiri familiilor victimelor, bani din care domn avocat se va infrupta adanc.
      • +1 (1 vot)    
        Mare (Miercuri, 7 august 2019, 16:43)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        Porcarie...
  • 0 (2 voturi)    
    asa e (Miercuri, 7 august 2019, 14:35)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    cred ca e un cimitir in spatele casei si astia nu stiu cum sa traga de timp ca sa ascunda probele
    cine stie cate fete sunt in strainatate vandute pentru prostitutie.
  • -2 (2 voturi)    
    Caracal (Miercuri, 7 august 2019, 15:14)

    McDavid [utilizator]

    Cenusa unor eventuale victime ar putea fi folosita ca si liant in betoanele de prin curte. Sau in tencuieli.
  • 0 (2 voturi)    
    Dinca nu e un (Miercuri, 7 august 2019, 16:50)

    Namaste [utilizator]

    "minoritar"...