DIICOT: Dincă a recunoscut că a ucis-o pe Alexandra joi la prânz, după ce a suprins-o cu telefonul în mână. Fata "nu a avut practic nicio șansă de a se apăra"

de MH     HotNews.ro
Duminică, 28 iulie 2019, 21:40 Actualitate | Esenţial


Suspectul din Caracal, Gheorghe Dinca
Foto: Agerpres/EPA
​​Suspectul în cazul crimelor din Caracal, Gheorge Dincă, a recunoscut că a ucis-o pe fata de 15 ani joi, în jurul orei 12.00, imediat ce a surprins-o cu telefonul în mână și a precizat că i-a incinerat corpul, a declarat, duminică seară, procurorul Georgiana Hosu, adjunctul șefului DIICOT. Ea a spus că bărbatul a răpit-o pe fată în scopul exploatării sexuale, a sechestrat-o și a violat-o, iar Alexandra "nu a avut practic nico șanșă de a se apăra". Referitor la cealaltă fată ucisă, Luiza, în vârstă de 18 ani, procurorul a spus că sunt indicii că Dincă a procedat în același mod.

Potrivit sursei citate, procurorii au extins cercetările în cazul lui Gheorghe Dincă și pentru omor calificat, după ce în 25 iulie, în jurul orei 12.00, a ucis-o pe fata de 15 ani, pe care o răpise în scopul exploatării sexuale și pe care a sechestrat-o și a violat-o.

"La data de 25 iulie 2019 în jurul orelor 12.00, la domiciliul său din Caracal ar fi ucis-o pe minora în vârstă de 15 ani pe care anterior o răpise în scopul exploatării sexuale, o sechestrase la domiciliul său și o violase. În cauză există elementele constitutive ale infracțiunii de trafic de minori, respectiv recrutarea, sechestrarea și adăpostirea minorei prin constrânge și răpire și profitând de imposibilitatea ei de a se apăra, dată fiind starea vădită de vulnerabilitate. Inculpatul este o persoană cu o constituție fizică masivă, în fața căruia o minoră de 15 ani nu a avut practic nicio șansă să se apere", a spus procurorul DIICOT.

Ea a precizat că în urma percheziției la locuința suspectului în cenușa dintr-un butoi metalic au fost găsite fragmente de oase calcinate și dinți, 3 inele, un lănțișor, alte două fragmente de lănțișoare, o bucată metalică în formă dreptunghiulară și o montură de inel care aveau urme de ardere. De asemenea, în mașina bărbatului a fost găsit un cercel, iar aceste bijuterii au fost recunoscute de mama Alexandrei ca fiind ale fiicei sale.

Procurorul DIICOT a mai precizat că Institutul Naţional de Criminalistică al Poliţiei Române a transmis raportul privind expertiza genetică judiciară parţială, care arată că la locul faptei au fost identificate atât profilul genetic al victimei, cât şi al suspectului, iar Gheorghe Dincă a recunoscut la audieri că a ucis-o pe fată la domiciliul său și ulterior i-a incinerat corpul. Dincă a spus că a omorât-o pe tânără atunci când a surpsins-o cu telefonul mobil în mână.

Referitor la cealaltă fată ucisă, Luiza, în vârstă de 18 ani, procurorul a spus că sunt indicii că Dincă a procedat în același mod. "Urmează să ofere detalii în cadrul audierilor reluate de colegii mei la ora 20.00”, a mai spus procurorul.

"Audierea continuă, iar aceste declarații ale inculpatului trebuie coroborate și cu alte mijloace de probă. Sunt date, da, conform declarațiilor, ca inculpatul a săvârșit și în cazul Luizei același gen de infracțiuni (...) Vom prezenta investigațiile", a precizat Hosu.

Întrebată dacă sunt indicii că ar fi și alte victime, Hosu a spus că în acest moment, nu.


Adolescenta de 15 ani a sunat joi, din locuința suspectului, de 3 ori la 112 în interval de 7 minute, începând cu cu ora 11.05. Potrivit datelor transmise de STS, acuzat de Poliție că a transmis trei adrese greșite în urma apelurilor fetei la 112, primul apel a fost preluat de operatorul 112 la ora 11:05:07.

Datele transmise de STS:

- 11:05:41: operatorul 112 a apelat dispeceratul Poliției

- 11:05.52: apelanta a deconectat apelul cu operatorul 112

- 11:06:55: dispecerul Poliției a preluat cazul de la operatorul 112, apelanta nemaifiind în convorbire;

Al doilea apel a fost preluat de operatorul 112 la ora 11:06:25

- 11:06:55: operatorul 112 a apelat dispeceratul Poliției

- 11:07:53: dispecerul Poliției a preluat apelul, fiind în legătură directă cu apelanta;

Pe timpul discuției cu dispecerul de la Poliție, fata nu a reușit să furnizeze date privind adresa/locația în care se află, dar a furnizat o adresă de pe o carte de vizită pe care o găsise în locația în care se afla. Apelanta a menționat că nu știe dacă adresa de pe cartea de vizită este cea în care se află la momentul apelului.

Al treilea apel a fost preluat de operatorul 112 la ora 11:12:36

- 11:12:43: operatorul 112 a apelat dispeceratul Poliției
- 11:12:51: dispecerul Poliției a preluat apelul, fiind în legătură directă cu apelanta;

Ulterior, pentru a obține informații suplimentare referitor la locul în care se afla apelanta, operatorul 112 a încercat de nouă ori să reapeleze numărul de pe care s-a efectuat apelul, la toate aceste apeluri intrând mesageria vocală.


CITEȘTE ȘI:


Audierea lui Dincă a fost întreruptă, pentru că i s-ar fi făcut rău / Avocat: A cedat din cauza remușcărilor, are păreri de rău pentru faptele sale

Date din ancheta de la Caracal: Cel puțin o victimă a fost aruncată în râul Olt (surse)







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















68638 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    ... (Duminică, 28 iulie 2019, 21:42)

    tirolez [utilizator]

    ce declaratii cinice si scarboase, se mai uita si cunoscutii fetei la stiri. Se putea fraza si altfel.
    • +6 (14 voturi)    
      Procuroarea Hosu sa cerceteze cele 9 apeluri STS (Duminică, 28 iulie 2019, 22:31)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ... ale STS care probabil l-au enervat mai tare pe Gheorghe Dinica si astfel a omorat-o la 12 pe Alexandra. Poate ca ar fi avut o sansa sa fie salvata...

      Ciudat ca procuroarea Hosu pare ca vrea sa protejeze greselile prostesti ale STS sub pretextul ca rudele trebuie protejate si sa nu stie prea mult amanunte...
      • +3 (7 voturi)    
        scrii bazaconii (Luni, 29 iulie 2019, 9:05)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui fit

        nu STS a efectuat 9 apeluri.
        Au fost 3, la 112, efectuate de fată. Animalul ăla a omorât-o când a surprins-o pe fată la al treilea apel.
        • +1 (1 vot)    
          s-a enervat mai tare ? atot pricepismul romanului (Luni, 29 iulie 2019, 15:28)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Asta omora femei pentru ca se enerva ?
          Dupa mintea romanului, da.
          Daca avea un dram de minte animalul ar fi trebuit sa inteleaga ca a pierdut si ca tot ce poate sa faca e sa ia masina si sa fuga din tara.
          Nu ca ar fi ajuns prea departe. Desi, cione stie, poate in Serbia.
          S-ar fi declarat si acolo azilant, impreuna cu Ghita.
          • +1 (1 vot)    
            Dar de animalul ăsta de la dispeceratul poliției (Luni, 29 iulie 2019, 19:33)

            BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

            Caracal, care e plătit din bani publici și care trebuie să ne apere drepturile, integritatea corporală și viața:
            Care nu a luat în serios apelul victimei, nu i-am cerut date despre locație:
            https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23284646-raport-mai-politistul-care-vorbit-prima-data-alexandra-nu-cerut-date-despre-locul-care-afla-avut-atitudine-refractara-surse.htm?pbox
            Și care a deschis aplicația de localizare la o oră după primul apel:
            https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23284646-raport-mai-politistul-care-vorbit-prima-data-alexandra-nu-cerut-date-despre-locul-care-afla-avut-atitudine-refractara-surse.htm?pbox ... Ce părere ai ... Mie mi se pare că e mai animal și mai vinovat decât animalul ăla care a ucis-o
    • -3 (5 voturi)    
      Tu ai scapat din bula ta? (Luni, 29 iulie 2019, 8:07)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ce e cu gingasia asta pe internet? Daca nu iti convine nu intra altundeva de Instagram.
  • +24 (26 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 28 iulie 2019, 21:53)

    #PUTREZIST [anonim]

  • +16 (22 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 28 iulie 2019, 21:55)

    #PUTREZIST [anonim]

    • +20 (20 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 28 iulie 2019, 22:58)

      complet_retard [anonim] i-a raspuns lui #PUTREZIST

    • +14 (18 voturi)    
      niste incompetenti (Duminică, 28 iulie 2019, 23:19)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui #PUTREZIST

      suntem toti prosti, ei au actionat de fapt EXEMPLAR. inclusiv politistii care au stat 3 ore in fata portii criminalului, sa nu cumva sa il deranjeze din somn, operatorul care l-a sunat pe criminal sa il intrebe ce mai face, toti tampitii politisti+procurori care nu s-au gandit ca e un caz grav totusi si sa cheme intariri/oameni/ceva si s-au lalait aproape o zi intreaga. dar ei au actionat EXEMPLAR, sa vina americanii sa le arate ei cum se face, expertii din politia Caracal.
      • +2 (4 voturi)    
        Asa e. (Luni, 29 iulie 2019, 9:31)

        Miki66 [utilizator] i-a raspuns lui vidra

        De câte ori dau polițiștii cu mucii în fasole, le găsește scuze nea Coarnă. Ăsta ar trebui demis pentru că încurajează prostia și incompetența.
  • +20 (22 voturi)    
    TRAFIC DE MINORE (Duminică, 28 iulie 2019, 21:55)

    delavrancea [utilizator]

    S-a pronuntat in sfarsit si aceasta formula.
    Acum...ori vedem incatusati la greu dintre cei responsabili de trafic de carne vie-minore...INCLUSIV DINTRE POLITISTI ,JUDECATORI ,CHESTORI ,AVOCATI,...ETC
    ori hau hau...politica,legile justitiei,psd,pnl,usr...lumanari pe la porti...VRAJEALA!!!
  • +11 (21 voturi)    
    Defat dupa ce a sunat inapoi STS-ul (Duminică, 28 iulie 2019, 22:00)

    Ord [utilizator]

    s-a prins criminalul si a trecut la fapte.
  • +24 (28 voturi)    
    In maxim 10 ani acest individ o sa fie eliberat. (Duminică, 28 iulie 2019, 22:18)

    quietguy58 [utilizator]

    In maxim 10 ani acest individ o sa fie eliberat.
    Multumim PSD/ALDE.
    • +10 (10 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 28 iulie 2019, 22:59)

      complet_retard [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

    • +5 (5 voturi)    
      mda (Luni, 29 iulie 2019, 9:40)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      10 ani ???

      in 5-6 ani ani e liber, mai ales daca intra noile modificari facute de dragnea si ciordache..
    • +5 (5 voturi)    
      mda (Luni, 29 iulie 2019, 9:44)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      felix turnatorul a primit 10 ani si confiscarea a 60 milioane de euro...

      a iesit dupa 3 ani si cu averea in continuare intacta...

      deci nu va asteptati ca si acest criminal sa primeasca prea mult...
  • +17 (17 voturi)    
    Un criminal (Duminică, 28 iulie 2019, 22:33)

    Kepler [utilizator]

    in serie, oprit insa la N=2, datorita Alexandrei.
    Ma intreb la ce N ar fi fost descoperit daca nu era ea ?!
    • +17 (19 voturi)    
      S-ar putea ca numarul victimelor sa fie mai mare. (Duminică, 28 iulie 2019, 23:07)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      S-ar putea ca numărul victimelor sa fie mai mare.
      Inca odata, "multumiri" Parlamentului Romaniei (PSD / ALDE) care au schimbat legile permitand criminalilor, violatorilor, pedofililor, talharilor sa fie eliberati mai devreme si sa aiba parte de pedepse foarte usoare.
      • +10 (10 voturi)    
        SUNT 4000 de dispăruți din Romania (Luni, 29 iulie 2019, 4:01)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Se poate face rapid o selecție a dispăruților, pe rutele care merg spre Caracal din București, Craiova și din comunele din nord și sud de Caracal.
        A făcut poliția? Sau iar așteaptă indicații și mandate?
  • +8 (12 voturi)    
    BRAVO CRISTIAN DIACONESCU! (Duminică, 28 iulie 2019, 22:39)

    delavrancea [utilizator]

    ...COMPLICITATI PROFUNDE...
    • +3 (9 voturi)    
      CRISTIAN DIACONESCU (Duminică, 28 iulie 2019, 22:44)

      delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      BRAVO DOMNULE PENTRU CEEA CE SPUNETI!
      VA MULTUMESC PENTRU CURAJUL DUMNEAVOASTRA!
  • +2 (2 voturi)    
    ERATA (Duminică, 28 iulie 2019, 22:47)

    delavrancea [utilizator]

    ...COMPLICATII PROFUNDE...
  • +12 (12 voturi)    
    Pe animalul asta (Duminică, 28 iulie 2019, 23:05)

    Task Damager [utilizator]

    Pe animalul asta l-as lega ca pe Prometeu de o stanca si in fiecare zi un vultur sa-i smulga bucati de carne din el. In timpul asta sa i se dea adrenalina ca sa nu lesine cumva sau sa moara si sa simta la maxim durerea.... Si chiar si asa ar fi o pedeapsa prea blanda!
  • +12 (12 voturi)    
    Sper sa nu... (Duminică, 28 iulie 2019, 23:06)

    Task Damager [utilizator]

    Sper sa nu inceapa psihologii sa-i caute scuze! Asta merita cea ma cumplita moarte!
    • +4 (6 voturi)    
      Antena 3,RTomânia tv asta vor. (Luni, 29 iulie 2019, 7:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      Să-l trimită la un psihiatru,să-l declare nebun și să-l facă scăpat.Nu luptă ei ca România să fie raiul infractorilor?
  • +2 (12 voturi)    
    reintroduceti urgent pedeapsa cu moartea (Duminică, 28 iulie 2019, 23:31)

    Dodel540 [utilizator]

    Numarul de semnatari a trecut de 100 000
    https://www.petitieonline.com/semneaza_pentru_reintroducerea_pedepsei_cu_moartea
    • +14 (16 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 29 iulie 2019, 1:16)

      Criminal in paralel [anonim] i-a raspuns lui Dodel540

      • -1 (5 voturi)    
        Irelevant. (Luni, 29 iulie 2019, 9:09)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Criminal in paralel

        Asta va inspaimanta si mai tare infractorii. Pacat ca traditionalul atarnat de poarta orasului nu mai este in voga.
  • +8 (12 voturi)    
    BRAVO CRISTIAN DIACONESCU! (Duminică, 28 iulie 2019, 23:32)

    delavrancea [utilizator]

    TRAFIC DE FIINTE UMANE!
    Nu mai ACCEPT absolut niciun fel de indepartare fata de miezul problemei...TRAFICUL DE FIINTE UMANE!
    Va fi un drum foarte greu daca se va incerca demontarea retelelor, dar nu imposibil.
  • -18 (22 voturi)    
    Suna cusuta cu ata alba (Luni, 29 iulie 2019, 1:01)

    Ozymankos [utilizator]

    deci fetele au zis ca vor sa faca sex cu el
    mecanicul avea 65 de ani era batran
    fetele se plimbau singure pe strada si aveau nevoie sa fie plimbate cu camionul
    mecanicul le-a legat la gura in masina

    dar apoi le-a lasat telefoanele mobile la ele
    hihi
    si dupa aia au stat 19 ore la poarta
    de ce?
    oare minorele astea
    nu erau prostituate?
    • +11 (11 voturi)    
      cum te suporti? (Luni, 29 iulie 2019, 1:48)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Ozymankos

      dupa un asemenea comentariu?
      si daca fetele alea erau cum ai zis tu, meritau sa moara asa?

      un sfat: du-te la un control de specialitate, ai nevoie ...
    • +6 (6 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 29 iulie 2019, 4:16)

      Criminal in paralel [anonim] i-a raspuns lui Ozymankos

    • +8 (10 voturi)    
      Bai animalule... (Luni, 29 iulie 2019, 7:39)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Ozymankos

      Se pare ca esti de aceeasi teapa cu celalalt animal daca gandesti asa...
    • +8 (8 voturi)    
      Ai nevoie de un... (Luni, 29 iulie 2019, 7:50)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Ozymankos

      ...control serios..
  • +4 (8 voturi)    
    Incompetenta crasa (Luni, 29 iulie 2019, 7:35)

    Alien__ [anonim]

    În cazurile de răpire nu te apuci sa suni victima de 9 ori ca să o întrebi unde e.

    În primul apel ar fi trebuit să i se spună fetei sa trimita un mesaj SMS la 112 cu poziția de GPS eventual cu un cuvânt care descrie infracțiunea (răpire sau viol) și sa își ascundă telefonul.

    Ideal ar fi ca telefonul sa trimita automat un SMS cu poziția după fiecare apel la 112.

    Foarte probabil ca ar fi fost în viata dacă nu o prindea cu telefonul mobil în mână.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu cred varianta oficiala! Este minciuna! (Luni, 29 iulie 2019, 9:10)

    Marionette [utilizator]

    Deci ce se zice in varianta mincinoasa oficiala? Ca fata a fost prinsa cu telefonul in mana si a fost ucisa la 1 minut dupa ce a sunat!!! De ce aceasta varianta? Pai in felul asta nu mai este vinovat STS, nu mai este vinovata Militia, nu mai sunt vinovati procurorii, si ies din vizorul publicului retelele de trafic de persoane protejate de tribunale si sectiile de militie.
    Eu am o alta varianta. Fata a sunat si a pus telefonul la locul lui. Criminalul habar nu avea si probabil se gandea sa continue sa o violeze. Apoi a inceput sa sune in draci telefonul lui. Se uita la numar: 112-STS-Serviciul de urgenta. Realizeaza ce s-a intamplat si ia decizia sa o ucida pe fata. Stiind ca noaptea este un sfetnic "bun" asteapta noaptea si incepe operatiunea, In timpul uciderii fata tipa pentru viata ei. Vecina criminalului suna la 112, dar militia ii spune ca ei sunt acolo si totul este sub control. Sub ochii militiei fata este ucisa. Vine ora 6 si este gasit ucigasul. Initial nu recunoaste. Apoi militia ii propune un targ impreuna cu procurorul vorbind cu el ca de la om (nenorocit) la om (la fel de nenorocit). Ii dicteaza ce sa declare astfel incat sa para ca vina autoritatilor este cat mai mica cu promisiunea ca va scapa usor.
    Astfel s-a acoperit totul!
  • +5 (7 voturi)    
    La cat sunteti de mincinosi... (Luni, 29 iulie 2019, 9:13)

    minus [utilizator]

    poate ati inventat si asta, sa reduceti inflamarea opiniei publice.
    Ceva de genul: "A omorat-o pana in ora 12, nimeni nu ajungea la timp. Ca noi am orbacait 19 ore nu are nici o importanta".

    De fapt, sunteți complici- după înțelegerea mea!
    Complici in toate.
    Nu ati acceptat aplicatia gratuita de localizare in 112 pentru ca ati introdus-o in licitatie publica, la pachet cu altele.
    Adica "sa mai ciupim vreo 30 milioane, ce gratuitatea mea mai vrei, ba?".
    Da, da, da... "dar a omorat-o la ora 12, ce sa mai discutam de bani...." nu-i asa?
  • +3 (5 voturi)    
    Exploatare sexuala (Luni, 29 iulie 2019, 9:54)

    nevada [utilizator]

    Deci este vorba si de exploatare sexuala. Unde sa o exploateze? In mizeria aceea de casa? Inseamna ca face parte dintr-o retea. Care retea? Se cauta cumva reteaua?
    In alta ordine de idei- nu vreau sa il apar pe judecator sau procuror, dar am o intrebare- poate cineva stie mai bine. Daca se intra undeva intr-o locatie fara autorizatie de perchezitie probele obtinute sunt acceptate in instanta la judecata? Doar a existat propunerea PSD-ALDE ca probele obtinute de pe camerele de vedere sa nu fie acceptate in instanta. Sa nu se stie unde ne invartim.Ati uitat de asta? Poate sa fie scris orice in Constitutie sau in nu stiu de legi, dar daca exista cumva o prevedere expresa la modul de obtinere a probelor, un avocat poate arunca in aer tot probatoriul.La cate modificari s-au adus in favoarea infractorilor nu mar mira sa existe ceva in codul penal.
  • +4 (4 voturi)    
    canalia nu trebuie sa mai iasa din puscarie (Luni, 29 iulie 2019, 10:01)

    anya_2 [utilizator]

    daca acestui abject nu i se da pedeapsa pe viata, nu exista dreptate.
    • +5 (5 voturi)    
      pai nu.... (Luni, 29 iulie 2019, 10:26)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui anya_2

      pentru ca are peste 65 de ani si trebuie protejata senectutea, dupa mintea geniilor care fac legile!
  • 0 (6 voturi)    
    stat mafiot (Luni, 29 iulie 2019, 10:37)

    MirceaIo [utilizator]

    Statul roman este condus de mafioti. Politia in slujba retelelor mafiote. Iohanis pare prieten cu acesti nemernici. Asteapta raportul. "Bravo" Iohanis!
  • -1 (3 voturi)    
    Fata este un erou! (Luni, 29 iulie 2019, 15:04)

    plount [utilizator]

    Si ar trebui medaliata post-mortem. Fara telefonul ei, dezaxatul ar fi continuat si alte fete i-ar fi cazut victime.
    • 0 (0 voturi)    
      statul a ucis-o dar ii da o medalie (Luni, 29 iulie 2019, 16:50)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui plount

      Sa i tina de cald in cosciug
      • 0 (0 voturi)    
        - (Luni, 29 iulie 2019, 19:28)

        plount [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Pe ea n-o va incalzi cu absolut nimic. Dar e bine pentru societate cand se recunosc actele de curaj. Si, din putinul pe care-l stiu despre acest caz, banuiesc ca are o familie de care statul roman ar trebui sa se ocupe.