Cazul Caracal Audierea lui Dincă a fost întreruptă, pentru că i s-ar fi făcut rău / Avocat: A cedat din cauza remușcărilor, are păreri de rău pentru faptele sale

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iulie 2019, 18:24 Actualitate | Esenţial


Suspectul din Caracal, Gheorghe Dinca
Foto: Agerpres/EPA
Audierea suspectului principal în cazul Caracal, Gheorghe Dincă, a fost întreruptă duminică seară, după ce acestuia i s-ar fi făcut rău, a anunțat avocatul din oficiu al bărbatului. Dincă a fost dus în arestul poliției, unde primește îngrijiri medicale, iar audierile urmează să se reia la ora 20.00.


Gheorghe Dincă a fost scos din sediul DIICOT Craiova, unde se desfășurau audierile după ce bărbatul a recunoscut că le-a ucis pe Alexandra și Luiza, și dus în arest, cu o mașină a IPJ Dolj.

„Audierile au fost întrerupte, întrucât suspectul se simte rău. A fost dus în arestul IPJ, la ora 20.00 se reia audierea”, a spus avocatul Bogdan Alexandru, apărătorul desemnat din oficiu al lui Gheorghe Dincă.

„O stare care nu îi mai permitea să continue audierea (...) Da, are păreri de rău pentru faptele sale, de aceea a și ajuns în situația în care i s-a făcut rău. Asta l-a făcut să recunoască. Pur și simplu a cedat din cauza remușcării, complexului pe care l-a avut cu privire la faptele pe care le-a săvârșit. Mi-a spus că azi-noapte nu a dormit deloc”, a explicat în continuare avocatul Bogdan Alexandru.

Avocatul a precizat că, după audieri, se va face și o reconstituire a faptelor.

De asemenea, el a spus că este posibilă și efectuarea unei expertize psihiatrice.

Întrebat dacă suspectul le-a spus anchetatorilor unde a ascuns corpurile victimelor, Bogdan Alexandru a răspuns că acesta „a dat detalii, dar nu pot fi furnizate public, sunt chestiuni de urmărire penală”.

„S-au dat detalii cu privire la modul de săvârșire a infracțiunilor. Eu personal vi le-aș da, dar trebuie să înțelegeți că și Parchetul a atras atenția că se scurg informații”, a explicat avocatul.

Despre existența unor eventuale alte victime, avocatul a spus că „nu se vorbește despre acest lucru”. De altfel, el a menționat că Dincă nu avea alte dosare penale, cazierul său judiciar fiind „curat”.

„Dosarul de trafic de persoane a fost făcut pe cazul Luiza, pe primul caz. Ulterior s-a continuat și s-a făcut caz de trafic de minori și pe cazul Alexandra, și așa s-a ajuns la acuzație, făcând o conexare a celor două dosare. Deci, discutăm de trafic de persoane numai în cazul acestor două cazuri, nicidecum de alte cazuri, nu sunt alte persoane pentru care să fie acuzat”, a explicat avocatul.


Amintim că, anterior în cursul zilei, Gheorghe Dincă și-a recunoscut ambele crime, atât în cazul Alexandrei, cât și al Luizei, potrivit avocatului.

"Da, este adevărat. A recunoscut că le-a omorât pe amândouă. Sunt două fapte de omor. A oferit niște explicații. Acum sunt din punctul dânsului de vedere, au venit aici pentru a întreține relații sexuale, au fost discuții mai aprinse și în urma acelor discuții le-a lovit și în urma loviturilor s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Din declarațiile dânsului au venit de bună voie", a declarat Bogdan Alexandru, avocatul lui Gheorghe Dincă, pentru Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














13371 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    ... (Duminică, 28 iulie 2019, 18:26)

    tirolez [utilizator]

    Iti vine sa innebunesti. De ce trebuie atata toleranta pentru animalele astea?
  • +27 (31 voturi)    
    Pai sa facem ceva (Duminică, 28 iulie 2019, 18:30)

    moima [utilizator]

    Sa chemam SS sa investigheze abuzurile procurorilor care l-au interogat. Si sa-l trimitem acasa si cu niste bani pentru compensatii.
  • +25 (31 voturi)    
    Mare atentie! (Duminică, 28 iulie 2019, 18:34)

    Irina25 [utilizator]

    Fiti gingasi cu domnul criminal, domnilor interlopi, pardon, politisti.
    Iar la publicarea pozelor domnului criminal, nu uitati sa-i blurati figura, sa nu-i stricati reputatia...
    • +18 (18 voturi)    
      . (Duminică, 28 iulie 2019, 18:59)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Tudorel Toader iese si el la cumparaturi nu sta numai in casa vila. Trebuie huiduit apostrofat interpelat in orice loc public s-ar afla.
  • +20 (20 voturi)    
    baiatul are experienta... (Duminică, 28 iulie 2019, 19:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ...daca era la primele crime, in momentul cand o victima anuntase politia, nu o mai omora... incerca sa fuga, stiind ca politia vine. El a omorat-o cu toate ca stia ca a sunat la politie. Baiatul era pregatit, nu a fost o crima intamplatoare/pasionala/la nervi.

    Baiatul e psihopat, trebuie cautate si celelalte victime.
    • +11 (13 voturi)    
      Sunt convins (Duminică, 28 iulie 2019, 19:44)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ca omu era de meserie. In Romania dispar peste 3000 de copii anual. Fara urma! Politia stie si acopera tot traficu asta. Politia intimideaza rudele copiilor disparuti. Politia ia bani pentru fiecare rapire reusita de la traficantii de organe, retelele de pedofili etc. Habar nu aveti in ce lume traiti.
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 29 iulie 2019, 11:03)

      complet_retard [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

  • +22 (22 voturi)    
    Incredibil tupeu (Duminică, 28 iulie 2019, 19:40)

    fat.cat [utilizator]

    Acum vad ca vor sa le scoata si curve pe saracele fete. “Au mers de buna voie pentru relatii sexuale” (sic!). Sunt convinsa ca la 15 si 18 ani toate fetele alearga cu limba scoasa dupa cate-un mosneag de 66, burtos, nespalat si libidinos. A, si dupa aia isi pun singure banda adeziva pe gura, se leaga cu sarma ghimpata si dau telefoane la misto la 112.
  • +17 (17 voturi)    
    bai, aveti grija de bietul criminal (Duminică, 28 iulie 2019, 19:54)

    Itsoc [utilizator]

    sa-i dati apa rece cu lamaie si comprese pe frunte sa-si revina. domnul dragnea e alaturi de victimele justitiei.

    adica omul a capat de un corp uman, fara sange, fara instrumente dedicate in doar 19 ore, asemenea talent trebuie pus negresit la bucatarie la puscarie, plus sa)i dati un pat cald sa poata sa doarma, saracul.
  • +12 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 28 iulie 2019, 21:40)

    #PUTREZIST [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    Criminalul are remuscari... (Duminică, 28 iulie 2019, 22:16)

    naitza [utilizator]

    ...dar complicii lui de prin guvern, parlament, MJ, CCR,SS,CSM A3, Ghitza tv etc., nu au remuscari? Hai sariti, un "inocent" din ala cu "destinul frant" sufera, a lesinat. Cica are remuscari...
    Se pare ca voi sunteti mai rau decat psihopatul asta, el macar are remuscari, voi puteti dormi linistiti noaptea?
  • +6 (6 voturi)    
    si pe mine ma enerveaza dar (Duminică, 28 iulie 2019, 23:21)

    vidra [utilizator]

    sincer cred ca se poarta cu el cu manusi ca sa le zica cat mai multe
  • +6 (6 voturi)    
    mvaii...!! (Luni, 29 iulie 2019, 2:42)

    Codruta N [utilizator]

    "Ii pare rau"!
    Daca ii parea rau, dupa faza cu Luiza nu mai incerca nimic!
    "Ii pare rau" ca a fost PRINS - nu pentru ceea ce a facut!
  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Luni, 29 iulie 2019, 11:01)

    complet_retard [anonim]