UPDATE Cazul Caracal Suspectul Gheorghe Dincă a fost arestat preventiv, sub acuzațiile de viol și trafic de minori. Acesta a contestat măsura și nu recunoaște faptele

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iulie 2019, 10:34 Actualitate | Esenţial


Suspect Caracal
Foto: Facebook
DIICOT Craiova a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi reţinerea pentru o perioadă de 24 de ore a lui Dincă Gheorghe, suspectul din Caracal, sub aspectul săvârşirii în concurs, a infracţiunilor de trafic de minori şi viol, informează un comunicat al Direcției. În comunicat nu se spune nimic despre uciderea celor două fete.

UPDATE 17.30: Gheorghe Dincă a contestat măsura arestului preventiv. Curtea de Apel Craiova urmează să stabilească data la care contestația va fi judecată.

„A fost depusă contestație la măsura arestului preventiv. Contestația urmează să fie judecată de Curtea de Apel Craiova”, a declarat pentru Mediafax Dana Nicu, purtător de cuvânt al Tribunalului Dolj.



UPDATE 15.15: Gheorghe Dincă a fost arestat pentru 30 de zile

Suspectul principal de la Caracal, Gheorghe Dincă, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, sub acuzațiile de viol și trafic de minori, informează Mediafax.

Tribunalul Dolj este instanța care a decis arestarea preventivă a lui Gheorghe Dincă, după ce suspectul a fost reținut pentru 24 de ore în această dimineață.

UPDATE 14.19 Dincă a fost dus, sâmbătă, la Tribunalul Dolj, cu propunere de arestare preventivă, fiind acuzat de viol și sechestrare de persoane. În fața instanței, mai multe persoane protestează.

Potrivit unor surse judiciare, citate de Mediafax, suspectul nu și-a recunoscut faptele la audierile de la DIICOT.

Sursele judiciare spun că un alt dosar, care vizează fapta de omor calificat in rem (fără autor), a fost declinat de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt, la DIICOT Craiova, pentru a fi reunit cu celălalt dosar care anchetează faptele de viol și trafic de persoane.

Inculpatul urmează sa fie prezentat Tribunalului Dolj cu propunere de arestare preventivă pentru o perioada de 30 de zile.

Suspectul a fost preluat în noaptea de vineri spre sâmbătă și condus la Craiova, pentru continuarea cercetărilor. Vineri seara, puțin după ora 23.00, o autospecială a Poliției a ieșit din curtea unde locuiește Gheorghe Dincă, suspectul crimei din Caracal, mașina în care se afla acesta fiind încercuită de jandarmi.

Sute de protestatari au huiduit când a ieșit mașina Poliției, dar și când au ieșit anchetatorii din curtea lui Dincă. Oamenii aveau coli albe pe care au scris „Nepăsarea voastră ucide vieți” și „Dreptate pentru Alexandra”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















16535 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    In primele stiri se spunea ca a recunoscut ! (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 11:12)

    deval [utilizator]

    S-a gasit sange, ceva probe concrete sau batem campii mai nebuni ca nebunul !!!!!!! Ce fel de informatii puneti toti in circulatie ?
    • +5 (5 voturi)    
      jurnalismul romanesc (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 12:12)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Foarte multi jurnalisti isi aduna infomatiile pe surse, iar acestea nu ofera mereu informatii de calitate. Iar unii baga orice zvon sau barfa auzita la colt de strada drept stire, in loc sa verifice inainte.
  • +3 (17 voturi)    
    Ziarele să abandoneze cazul ca e foarte neclar (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 11:26)

    simplex1 [utilizator]

    Ziarele mai mult încurcă. Pun presiuni pe anchetatori doar ca sa afle lucruri senzationale. Cazul este din ce în ce mai neclar. Abandonati-l.
    • +1 (1 vot)    
      Care ''ziare''? Vorbim de jurnalisti, de (Duminică, 28 iulie 2019, 7:51)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      lipsa de profesionalism, de mercenari si dancilezi !!
  • +16 (20 voturi)    
    Probabil (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 11:45)

    florinos [utilizator]

    Probabil se va 'sinucide' in arest iar Politia va închide cazul, noi ne vom intoarce la ale noastre si o sa uitam ca Politia Română si STS sunt in urma cu tehnologia si ca infractorii nu pot fi deranjati cu perchezitii inainte de ora 6. Multumim Tudorel Toader, Iordache din Caracal si Olguta Vasilescu.
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 12:03)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Cred ca si mai mult trebuie sa le multumim celor care i-au votat si ii voteaza in continuare.
    • +6 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 12:13)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui florinos

  • +5 (7 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 12:51)

    tirolez [utilizator]

    Si acum stau ca prostii si se milogesc de criminal sa recunoasca. Nu-i asa, el are drepturi, daca i se face o nedreptate, e sensibil, trebuie menajat. Tara infractorilor.
  • +5 (7 voturi)    
    p$d (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 13:32)

    adrhc [utilizator]

    psd (adică partidul slugilor lui dragnea) a adunat la un pocnet de degete ale furăciosului de la copii crema jandarmeriei romane pt a gaza femei, copii, bătrâni, etc - mandat, aprobări? pff, si le-au dat instant. Când e însă vb de viol si crima nu are sens efortul.
  • +5 (7 voturi)    
    trafic de minori (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 14:24)

    Razvan_M [utilizator]

    Traficul de minori presupune mai mult de 1-2 copii. Deci individul era cunoscut. Oare avea si acoperire din partea politiei? Ciudat cum nu se spune ca s-au gasit urme de sange - transatul unui om lasa urme. Oare chiar a fost omorata fata acolo sau este inca in viata?

    https://www.tolo.ro/2018/01/29/stenograme-banda-de-politisti-interceptati-de-diicot-cum-protejau-o-retea-de-prostitutie-de-minore-unul-a-fost-seful-politiei-parlamentului-pana-acum-cinci-luni-comisarul-ion-craiu-cine-i-a-scapat/