Rectorul Universității București cere demiterea prodecanului de la Teologie pentru declarațiile referitoare la sarcina după viol: Ne delimităm public de aceste declarații, le considerăm inacceptabile

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 23 iulie 2019, 17:17 Actualitate | Esenţial


Mircea Dumitru, rector Universitatea Bucuresti
Foto: Agerpres
Rectorul Universității din București, Mircea Dumitru, a solicitat decanului Facultății de Teologie să-l demită pe prodecanul Vasile Răducă după ce acesta a susținut că o femeie rămâne însărcinată după un viol dacă i-a plăcut sau nu a respectat regulile de igienă.


„I-am solicitat decanului Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, prof. Ioan Moldoveanu, demiterea și înlocuirea prof. Vasile Răducă din funcția de prodecan. Universitatea din București se delimitează public de declarațiile profesorului Vasile Răducă, pe care le considerăm inacceptabile. Comunitatea universitară a Universității din București își respectă misiunea de a promova și de a susține valori și principii care să consolideze o societate democratică modernă, în care respectarea și cultivarea demnității umane și a valorilor umaniste, precum și a rolului științei în evoluția umanității reprezintă piloni fundamentali”, a scris Mircea Dumitru, pe Facebook.

Vasile Răducă, prodecan al Facultății de Teologie din București, a declarat într-un interviu la Radio Trinitas, care aparține Patriarhiei, că, dacă o femeie rămâne însărcinată după un viol este posibil să-i fi plăcut, potrivit paginademedia.ro. El a mai spus în respectiva emisiune și că sexul cu prezervativ este ”masturbare” și i-a mai transmis unei ascultătoare să se roage la Dumnezeu ca fiica ei să termine relația pe care o are cu un musulman.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














22221 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    mai bine desfiintati canalizarea trinitas cu totul (Marţi, 23 iulie 2019, 17:36)

    Antenistontel [utilizator]

    .
    • -1 (1 vot)    
      dar demisia lui Tudorel Toader a solicitat-o ? (Miercuri, 24 iulie 2019, 16:40)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      intreb doar.
      Asa, intre rectori.
  • +12 (18 voturi)    
    hehe (Marţi, 23 iulie 2019, 17:53)

    transpenibilus [utilizator]

    Pai nu-i deloc o premiera. BOR si Trinitas se ocupa freqvent cu asa ceva. Sunt exact la fel de nocivi ca postacii rusi tip viermusul prec, Nyk sau mazeta

    https://anchor.fm/istvan-aspeed/episodes/BOR-alimenteaz-euroscepticismul-n-Romnia-cu-MINCIUNI----MNA-MOSCOVEI-e3fdh5
  • +11 (19 voturi)    
    dementa conduce roMANIA... (Marţi, 23 iulie 2019, 17:58)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    dar oare ma-sa cum l-a adus pe lume pe marele preot ? tot prin viol ? in grup ? poate si ceva boi implicati...
  • +15 (23 voturi)    
    Out! (Marţi, 23 iulie 2019, 18:15)

    independentu [utilizator]

    Existenta unei facultati teologice de stat este o anomalie intr-un stat laic.
    Afara cu Facultatea de teologie din Universitatea Bucuresti!
  • +14 (20 voturi)    
    Da..... (Marţi, 23 iulie 2019, 19:24)

    EmilSabau [anonim]

    Aceasta e imaginea bisericii ortodoxe si a celor ce o pastoresc.Gunoaie de felul asta umple aceasta institutie
  • -18 (28 voturi)    
    Revenirea Iacobinlor (Marţi, 23 iulie 2019, 19:39)

    Vlad-I [utilizator]

    Hai sa fim seriosi, mai usor cu aruncatul pietrelor pe propriul acoperis ! in islam este imposibil ca o femeie musulmana sa se casatoreasca cu un crestin, pur si simplu in multe parti o ucid direct. 2. In cazul violuli, probabil se refera ca femeile violate care au spaima in timpul violului, declanseaza un mecanism biologic care face dificil sa se cuibareasca embrionul in uter. Globalistii sa-si vada de ale lor, nu sa dicteze romanilor ce su cum sa vorbeasca, progresistii nu sunt judecatorii nostrii si nu au mai multa vechime pe pamant ca sa aibe mai multe drepturi. Atentie cu ONG-urile si ambasadele occidentale.
    • +9 (19 voturi)    
      pfff (Marţi, 23 iulie 2019, 20:44)

      Hydra [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Bine mai rahat religios, ce vechime ai tu pe pamantul asta? Inapoi in evul mediu cu tine. Ce a spus dobitocul ala e o mega porcarie, la fel ca si faptul ca emiti asemenea rahaturi.
      • -10 (12 voturi)    
        Mai cititi baieti ! (Marţi, 23 iulie 2019, 23:59)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

        In primul rand sunt ateu convins, ce ma deranjeaza aici sunt nepotii revolutiei franceze (alta secta fanatica) care incearca sa impuna tuturor ideile lor. Ce nu intelegeti voi este ca este in pericol libertatea voastra cu s-a pirdut in occident. Daca exista libertate este normal ca tot omul sa emita prostioare, numai intr-o tiranie se emit doar idei"corete politic"
        Mai asteptati putin si veti vedea cum vi se urca in cap caracatita progresista care este finantata de globalisti. 2. Termenul evul mediu a fost inventat post revolutia franceza,ca propaganda, care vroia sa arate ce inapoiati erau era regimul pe care ei il inlaturase. Dar in realitate, dupa revolutie, Franta a intrat in recesiune economica, abia peste 60 de ani au atins un nivel de dinainte revolutiei.
        • +2 (6 voturi)    
          ? (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:10)

          Hydra [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

          Ce s-a pierdut cumetre in occident? Eu m-am simtit foarte liber in vestul Europei. E ok sa ai o opinie, nu e ok sa debitezi tampenii cand ajungi ajungi formator de opinie. Cum e tovarasu' preot in calitate de profesor universitar. Cu povesti absurde precum cea cu violul, ajunge sa ii influenteze pe cei ce il primesc ca pe un om de la care poti invata ceva.
          Ateu convins? Si vorbesti ca un habotnic religios despre "globalisti" si "progresisti". Evul mediu e ceva inca palpabil in Romania. Oameni ce se calca in picioare sa vada niste oase, numar de biserici imens comparativ cu numarul institutiilor de invatamant, referendum pe teme favorizate de religie, ore de religie in scoli, etc.
    • +7 (13 voturi)    
      Serios? (Marţi, 23 iulie 2019, 21:15)

      Djin [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Nu vreau sa te intreb de IQ pentru ca probabil nu stii ce ala si oricum e o inventie malefica moderna. In alta ordine de idei iti recomand cu caldura un control psihiatric si oricare ar fi rezultatul nu mai debita tampenii in public
      • -5 (13 voturi)    
        mai gandeste (Miercuri, 24 iulie 2019, 0:17)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Djin

        Uite, sa zicem ca trebuie sa aterizezi in orase pamantene si dar vorbind cu oamenii sa-ti dai seama daca traiesc intr-o dictatura sau in libertate.

        In primul oras este foarte curat si toti oamenii vorbesc furmos si emit idei toate frumoase.

        In al doilea oras, simti anarhia iar oameni 30 % vorbesc frumos, 30% mediocru si 30% prostioare.

        Amice, libertatea este dezbatere fara limite. Absolut toate ideile bune, candva au fost noi si au socat pe ceilalti oameni.
    • +10 (14 voturi)    
      ... (Marţi, 23 iulie 2019, 22:05)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Esti popa sau masterandul lui ? Ce mecanism biologic se declaseanza? Nu-mi spune, ai citit pe site-ul ala unde scrie ca Pamantul e plat.
      • -8 (12 voturi)    
        Mai baiete (Miercuri, 24 iulie 2019, 0:10)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Hai sa-ti explic, cand mergi in cautarea adevarului, mergi ca in aventura, nu stii ce gasesti, si te bucuri cand gasesti ceva nou, nu mergi cu idea dinainte fixa si cauti argumente . Sa spunem ca esti la o clinica de inseminare in vitro si insamantam cu ovule doua grupuri mari de femei, primele sunt insamantate linistit si primesc felicitarile si sprijinul rudelor, al doilea grup sunt insamantate fortat , li se spune ca materialul este de la puscariasi, si apoi sunt batute si fugarite. Tu iti imaginezi ca ambele grupuri numarul de insarcinate este similar. Te informez ca femeile nu raman usor gravide , raman foarte repede pe la 18 ani, in 25% probabilitate intr un act si 1 % pe la 42 de ani. Cuibarirea ovului este un proces dificil, ovulul trebuie sa faca radacini (vene) , iar sangele tinde sa se coaguleze si sitemul imun refuza intrusul.
    • +1 (5 voturi)    
      ??? (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:24)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      in numeele cui vorbesti? ai impresia ca ii reprezinti pe romani? esti intr-o mare eroare.Tu te reprezinti pe tine si pe cei de teapa ta.
  • +12 (18 voturi)    
    Din cate stiu eu... (Marţi, 23 iulie 2019, 20:13)

    Cataleya [utilizator]

    ...intr-o universitate, Rectorul e premierul iar decanii sunt ministri sai.
    Asa ca, rectorul trebuia sa-l anunte pe decan:
    - Vezi ca, acum 2 minute, am semnat decizia de demitere a profesorului X de la facultatea ta.
    Ocupa-te mai departe de hartoage!
    Iar peste doua zile, rectorul da telefon la secretariat si se intereseaza daca profesorul respectiv a eliberat biroul si catedra.

    Dar cand e vorba de popi, totul se complica.
    • +7 (9 voturi)    
      .... (Marţi, 23 iulie 2019, 22:07)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Poate e la fel ca profesorii de religie, care sunt subordonati si inspectoratului si au si ceva superiori pe linie bisericeasca, parohia de care apartine scoala, nu stiu exact. Asa si aici, probabil depide (si) de BOR. Ori daca el e mare sef in comisiile lor, slaba speranta.
  • +10 (18 voturi)    
    doamne da minte rumanilor... (Marţi, 23 iulie 2019, 20:52)

    hanu [utilizator]

    ... sa iasa si ei din evul mediu...
    • +3 (5 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:30)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      dar pentru asta trebuie scoasa ora de religie din scoli sau eventual reconsiderate manualele de religie in sensul sa fie de istorie a religiilor iar orele aferente sa fie predate de profesori de istorie;astfel de popi nu au ce cauta la catedra.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce cretin mizerabil... (Marţi, 23 iulie 2019, 21:08)

    Luk [utilizator]

    ...
  • +7 (9 voturi)    
    Ipocrizia UB (Miercuri, 24 iulie 2019, 2:08)

    Forsaitsaga [utilizator]

    1. Pr. Răducă este dovedit ca plagiator https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20939383-comisia-etica-universitatii-din-bucuresti-isi-are-aparat-titlul-onoare-lucrari-plagiate-ale-unor-profesori-teologi-universitatea-din-bucuresti.htm
    2. UB îl apostrofează pe „demascator” pentru că a avut curajul să facă public cazurile de plagiat:
    https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-21144306-etica-universitatii-din-bucuresti-ministrul-educatiei-lupta-impotriva-plagiatului.htm.
    3. UB îl „cercetează” și îl „sancționează” cu un avertismentul scris (nu doar pe Pr. Răducă, ci și pe un alt plagiator notoriu, pe Pr. Justinian Cârstoiu).
    4. Cu aceste două mega-ultra-avertismente scrise, cei doi își continuă nestingheriți activitatea de profesori la Facultatea de Teologie din București.
    5. Pr. Răducă este numit a) decan interimar (2018); b) prodecan (2019).
    6. UB „se delimitează...”
    De ce nu s-a delimitat cînd trebuia: atunci cînd a avut clar în fața ochilor un caz de incompetență și de fraudă intelectuală...