Ce spune prodecanul Facultății de Teologie: Dacă un viol se soldează cu o sarcină, poate i-a plăcut / Sexul cu prezervativ este masturbare. BOR se delimitează de afirmațiile făcute de Răducă la Trinitas

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 23 iulie 2019, 14:17 Actualitate | Esenţial


Vasile Raduca
Foto: Captura YouTube
Un preot invitat la Radio Trinitas, care aparține Patriarhiei, a spus că dacă o femeie rămâne însărcinată după un viol este posibil să-i fi plăcut, potrivit paginademedia.ro. Vasile Răducă, prodecan al Facultății de Teologie din București, a mai spus în respectiva emisiune și că sexul cu prezervativ este ”masturbare” și i-a mai transmis unei ascultătoare să se roage la Dumnezeu ca fiica ei să termine relația pe care o are cu un musulman.

CNA a sancționat postul cu somație, iar Patriarhia s-a delimitat ferm de afirmațiile făcute de Răducă, adăugând că acesta nu va mai fi invitat la postul de radio.

În ce privește lipsa de reacție a moderatorului emisiunii, purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bănescu a oferit ca posibilă explicație faptul că este masterand al preotului, ”deși asta nu îl scuză”.

Câteva dintre declarațiile lui Răducă (sursa paginademedia.ro):
  • Sunt rarisime cazurile în care violul se soldează cu graviditate. Vă rog să rețineți, sunt rarisime cazurile când violul se soldează cu graviditate. Când se soldează cu graviditate, sunt mai multe cauze: fie că este vorba de un viol la care ai consimțit și care ți-a plăcut să se repete, fie că te-ai găsit în imposibilitatea de a face de așa manieră încât celulele germinale care sunt pe punctul de a se întâlni, să se și întâlnească și să fie fertilizat oul.
  • Așa că ideea, cum am văzut-o de curând la cineva, că pruncii obținuți sau că o femeie are dreptul să avorteze fătul care s-a constituit în urma unui viol, nu este întemeiată și nu este acceptată de Biserică.
  • În utilizarea prezervativului, nu facem altceva decât, cei tineri care fac lucrul acesta, nu fac altceva decât să se masturbeze, care este o practică dezgustătoare.
  • Mai bine mai rar, dar cumsecade și să-i oferi soției ceea ce organismul ei are nevoie, din punct de vedere biochimic, decât să o masturbezi și să trăiești într-o succesiune de acte de masturbare de care să-ți fie, practic, scârbă și silă și rușine.

Emisiunea a fost difuzată pe 27 mai, la Radio Trinitas și a fost reclamată de unii ascultători.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














171812 vizualizari

  • +63 (73 voturi)    
    DEMISIA (Marţi, 23 iulie 2019, 14:24)

    tirolez [utilizator]

    Cum a ajuns asta prodecan??
    Doar amenda CNA pentru post? Fix pix. Individul asta ar trebui sa-si dea demisia. Cate imbecilitati pe minut, incredibil. Cred ca nici nu stie ca femeia e fertila doar cateva zile pe luna. Asta e in cartea de biologie, dar cum stiinta e daunatoare probabil ca nici n-a deschis-o.
    Habar n-au de nimic, dar stiu ei mai bine.
    • +39 (43 voturi)    
      Indiferent de ambalaj... (Marţi, 23 iulie 2019, 15:28)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ..ca e impopotonata cu dantele scumpe, imbracata in costume Armani sau invelita in sutana, prostia nu poate fi ascunsa.
      • +8 (10 voturi)    
        nu le mai dati bani la aceste buboaie, (Marţi, 23 iulie 2019, 22:11)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        sa se apuce de munca. Astia s-au departat de DUMNEZEU, pe care il regasim mai degraba oferind o ciocolata unui copil sarman, ori ajutand un batran sa treaca strada, decat intrand in cocina asta numita BOR...
    • +12 (20 voturi)    
      de ce sa isi dea demis ? (Marţi, 23 iulie 2019, 19:00)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Trebuie dat afara in loc sa il rugam sa plece.

      Dar cine din BOR sa il dea afara ca toti sunt la fel, boraturi .
    • +1 (3 voturi)    
      Amintiri din prezent (Miercuri, 24 iulie 2019, 8:26)

      Victor Micea [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      PreaSfintitul vorbeste mai degraba ca un taran, ca un fel de dascalul Oșlobanu ori popa Duhu pe la biserica Sfântului Lazăr din cartea lui Ion Creanga. Probabil ca a trecut vamile ierarhiei cu tocmeala taraneasca dupa obicei si a nimerit la radio ca ciuta pe sosea. Acum o fi manios saracul ca nu pricepe de ce are lumea nu stiu ce cu el. Si tot de la Creanga "Parcă numai el e de-aceia?... Ș-apoi și vouă, nu știu, zău, cum v-a mai intra cineva în voie. Vorba ceea: „Hai în car! —Bai! Hai în căruță! —Bai! Hai în teleagă —Bai! Hai pe jos! —Bai! Ziceți mai bine că vă trageți la teapa voastră, ca apa la matcă".
  • +51 (71 voturi)    
    Lol (Marţi, 23 iulie 2019, 14:25)

    mitg [utilizator]

    Suntem binecuvantati cu tot mai multe comedii.

    BOR a devenit penibila ca institutie, mai ales dupa fiascoul de la referendumul "pentru familie", care a demonstrat ca BOR este pe duca.
    • +20 (34 voturi)    
      Comedie? (Marţi, 23 iulie 2019, 17:03)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asta nu e comedie, BOR este o tragedie nationala.
      De decenii BOR nu face decit sa se puna in slujba celor care fac rau Romaniei, pe de o parte, si in slujba inculturii, lipsei de educatie si obscurantismului, pe de alta.
      Cind spun decenii, nu spun doar ultimele 3, ci ma refer si la deceniile din comunism, cind BOR era bine-mersi intr-o simbioza cu Ceausescu, cel care darima biserica dupa biserica.
      Daca trebuie sa il cautam pe Necuratul, cred ca cel mai repede il gasim imbracat in sutane ortodoxe
    • +9 (13 voturi)    
      dementa nu e comedie... (Marţi, 23 iulie 2019, 17:46)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      dementa nu e comedie...
  • +44 (56 voturi)    
    cum ii mai rabda Dzeu? (Marţi, 23 iulie 2019, 14:26)

    Crup [utilizator]

    Cum ii mai rabda Dzeu pe sefii si sefuletii astia din BOR? Stiu, o sa-mi sara in cap cu jigniri ortodocsii a la Dan Puric, dar chiar nu-mi pasa! Viol = poate i-a placut.... oamenii astia au voma in loc de (minima) morala si (minima) empatie umana.
    • +37 (43 voturi)    
      cand habotnicia intalneste ingustimea morala (Marţi, 23 iulie 2019, 14:39)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      monstri se nasc (si nu e vorba de sarmanii copii nascuti din viol).
      Sunt curios daca preotul va mai putea ramane in BOR dupa aceasta declaratie. Daca da, asta ar spune multe despre "bioetica" Patriarhiei Romane.
  • +43 (55 voturi)    
    Inca un frustrat din evul mediu (Marţi, 23 iulie 2019, 14:38)

    bigbrother [utilizator]

    Care habar n-are despre cum functioneaza corpul uman si care este de fapt viata in afara perceptelor religioase. La adapostul dogmelor astfel de indivizi dau edicte religioase (fatwa in versiunea crestina) si isi impun frustrarile ca fiind adevar.

    Iar cuvantul lor ajunge in mintile doctorilor care refuza avorturile (zeci de doctori fac deja asta) si in mintile profesorilor care apoi spun copiiilor astfel de tampenii precum ca femeia violata a facut-o de placere si ca nu are dreptul la avort.

    Cumva astia mari din domeniul Teologiei trebuie consultati la mansarda inainte sa fie inaintanti in functii, nu cred ca au toate tiglele pe casa..
  • +32 (40 voturi)    
    poate i-a placut (Marţi, 23 iulie 2019, 14:42)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    sa deduc din afirmatia asta ca atat intelege respectivul din procesul de procreere? cu alte cuvinte, in perceptia lui (e cadru universitar totusi), copii se face din, si numai din "dragoste", nu?

    Acum stiu ca e jale in scoala, dar pe vremea lui inca se facea biologie parca, nu?
    • +34 (44 voturi)    
      si daca i-a placut (Marţi, 23 iulie 2019, 15:04)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

      inseamna ca nu e viol, iar faptasul poate linistit sa doarma in patul lui, nu la bulau? Oare asta vrea sa ne zica individul? Moderatorul emisiunii, doctorandul sau, ramane tot acolo in post?
      • +14 (20 voturi)    
        @altiro (Marţi, 23 iulie 2019, 15:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        are EXACT aceeasi parere !
        poate este acest libidinous de raduca !
  • +29 (37 voturi)    
    ACESTI ... (Marţi, 23 iulie 2019, 14:52)

    jidanul [utilizator]

    Acesti umanoizi care se lauda ca ar fii oamenii Domnului, sunt o rusine pentru crestinism. Acesti pseudopreoti nu au cum sa slujeasca Domnului. .... "poate i-a placut" ... si altele de genul acesta trebuie sa duca la reformarea si transformarea BOR-ului, intr-o institutie care sa fie cu adevarat indrumatorul sufletesc si moral al poporului roman.
    • +10 (16 voturi)    
      Fiti si dvs. mai cu mila, (Marţi, 23 iulie 2019, 16:08)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      ganditi-va ca asta-i grangur mare: prodecan la Teologie, tarcoviceste la Kretzulescu, in buricul capitalei, tre' c-are si alte calitati "speciale", morale, desigur ("cruci in sange" are precis!)...
  • +35 (45 voturi)    
    ... (Marţi, 23 iulie 2019, 14:52)

    samuraijack [utilizator]

    "fie că este vorba de un viol la care ai consimțit", ce să mai zici!? logică de teolog
    • +25 (31 voturi)    
      Asta mi-a placut si mie.... (Marţi, 23 iulie 2019, 15:34)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      Viol la care ai consimtit.

      Asta spre deosebire de celalalt tip, si anume viol cu sila :-)
      • +14 (18 voturi)    
        da, asta e tare... (Marţi, 23 iulie 2019, 16:20)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        viol consimtit...macar in Sharia ii taie instrumentul tipului pentru asa ceva..la noi nu se taie nimic ptr ca e consimtit.
        • +2 (2 voturi)    
          Gresit (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:27)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          in sharia o excizeaza pe femeie pentru ca i-a placut.
          Asta daca are noroc, caci de nu are o lapideaza sau dau foc hainelor de pe ea, cu ea inauntru.
    • +1 (1 vot)    
      nota bene... (Miercuri, 24 iulie 2019, 8:56)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      de teolog ortodox
  • +27 (37 voturi)    
    BOR (Marţi, 23 iulie 2019, 14:53)

    luleasca [utilizator]

    Vad din ce in ce mai multi purtatori de haine preotesti care au mansarda nemobilata ....
  • +23 (37 voturi)    
    dacă (Marţi, 23 iulie 2019, 14:54)

    nahir [utilizator]

    ne luăm după poza lui, ăsta a fost făcut cu prezervativ.
  • +21 (33 voturi)    
    ... (Marţi, 23 iulie 2019, 14:59)

    dumnezeu [utilizator]

    iată de ce statul român trebuie să-și afirme permanent identitatea seculară!
  • +36 (48 voturi)    
    Teologie Morala? (Marţi, 23 iulie 2019, 14:59)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Acest ins este profesor universitar la Catedra de Teologie Morală a Facultății de teologie. Este președintele Comisiei de Bioetică din cadrul Patriarhiei Române.
    Nu e un popa de tara incult si marginit!
    Aici aduce fanatismul religios- la monstruozitate si prostie crasa.
    • +14 (24 voturi)    
      ... (Marţi, 23 iulie 2019, 16:00)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Faptul ca e sef de comitete si comitii bisericesti nu inseamna ca e si cult.
    • +8 (20 voturi)    
      Luati "lumina" teologiei (Marţi, 23 iulie 2019, 16:27)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      de care-i plin ca de gonoree si de alte "bucurii" veneriene. Un tarcovnic pe cinste, zau!... ;-)
  • +25 (33 voturi)    
    scoateți acest moralist de unde s-a băgat forțat (Marţi, 23 iulie 2019, 15:07)

    MG [utilizator]

    când va fi fost violat, atunci să deschidă gura.

    Cum știe el cu adevărat ce simt femeile.
  • +24 (36 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 23 iulie 2019, 15:18)

    Porumbelul Vidanjor [anonim]

  • +15 (21 voturi)    
    nu ma mir (Marţi, 23 iulie 2019, 15:21)

    sile1 [utilizator]

    Multi tampiti si printre popi !
  • -40 (52 voturi)    
    Omul ăsta știe ce spune (Marţi, 23 iulie 2019, 15:37)

    Traian2015 [utilizator]

    Un act sexual forțat nu oferă condițiile necesare pentru sarcină. E vorba de secreții, contracții, durată. Apoi el știe că femeile spun mai multe minciuni decât cuvinte. Cea mai importantă este că multe femei dacă se văd gravide și părăsite se duc sa reclame viol. Apoi, sa discriminezi un făt comparativ cu alt făt e crimă la nivel de stat. Nu de alta, dar deschide ușa discriminării unui roman comparativ cu un francez sau chiar și cu un rus. Iar cine nu știe diferența dintre sex cu prezervativ și sex fără poate că s a masturbat deja prea mult. O greșeală face domul decan: sexul cu prezervativ este mai rău decât o masturbare. Așa cum zice: "mai bine rar dar cumsecade".
    • +18 (32 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 23 iulie 2019, 16:04)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Traian2015

      • +13 (17 voturi)    
        Nu folosi, te rog, cuvantul (Marţi, 23 iulie 2019, 16:20)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

        "Irefutabil" - cine stie la ce il mai provoci pe Traian !
        • +6 (8 voturi)    
          Comment sters de user (Marţi, 23 iulie 2019, 17:51)

          Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Cuca

    • +23 (29 voturi)    
      Noroc (Marţi, 23 iulie 2019, 16:05)

      RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Noroc ca prostia nu doare, ca multi ati muri in chinuri pe strazi
    • +1 (5 voturi)    
      esti (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:01)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      din aceeasi categorie de ignoranta si prostie agresiva,care se crede atotstiutoare.
  • +16 (28 voturi)    
    Ha (Marţi, 23 iulie 2019, 15:41)

    RaduMischie [utilizator]

    Ce sa mai zicem? Asta e nivelul multor popi. Asta mai e si profesor, le baga si altora in cap prostiile astea. Si apoi aia devin preoti si le duc mai departe ca, deh, asa le-a spus lor la facultate un ilustru profesor.
    Eu am si o alta intrebare: totusi, asta nu e singurul popa care spune aberatii de genul asta in public. Cum se face ca numai la asta s-a sesizat lumea?
    • +4 (6 voturi)    
      ..... (Marţi, 23 iulie 2019, 17:18)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Pentru ca nu e vreun calugar care coboara din chilia lui de 2 ori pe an in lume, ci ditamai prorector plus seful comisiei de Bioetica(??) a BOR. Adica e normal ca lumea sa fie..... ??%^^?????
  • +6 (16 voturi)    
    Dati cu usturoi, cu tixt, cu... (Marţi, 23 iulie 2019, 15:53)

    Namaste [utilizator]

    "Salvarsan", cu Sanepidu', cu atomica!
    • +1 (1 vot)    
      TIX (Miercuri, 24 iulie 2019, 12:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      nu "tixt" asta ca sa respectam memoria produselor antedecembriste !
  • +13 (25 voturi)    
    Intr-o (Marţi, 23 iulie 2019, 15:56)

    Alexa.99. [utilizator]

    tara civilizata ar fi fost concediat, nu doar s-ar fi delimitat Patriarhia de prostiile spuse de el. Dar....Romania.
    Poate ca multi dintre colegii lui ii impartasesc opiniile, doar ca sunt un pic mai atenti si nu le spun pe la radio si tv.
    Institutie lipsita de respect fata de femei. Dar cine sunt primele care tremura de evlavie si de drag in fata preotilor? Femeile. Surpriza. Daca nu le-ati vazut la Biserica, in primele randuri, mai e destul timp sa le vedeti, dragutele de ele.
    • +1 (5 voturi)    
      alta i beleaua (Miercuri, 24 iulie 2019, 0:22)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Belea este ca tatile care le credeai civilizate incep sa miroasa a dictatura si totalitarism infantil . De fapt intr o tara libera, in mod normal se emit prostioare iar in una totalitara , numa lucruri frumoase. Problema este ca nu poti sa emiti 10 000 de ani aceeasi idei frumoase. Calaii lui Socrate li se parea ca doar ei ai idei frumoase.
  • +22 (26 voturi)    
    Mi-a fost profesor (Marţi, 23 iulie 2019, 15:58)

    Simeon.H [utilizator]

    În calitate de student ce recent am termiant această facultate și l-am avut pe acest inocirigibil individ ca profesor, nu pot decât să confirm afirmațiile inapte ale acestuia, fiind unul dintre puținii profesori care trag această facultate în jos.
    La majoritatea cursurilor derapează subiectul cu predilecție spre alte teme ce nu au de a face cu cursul (de obicei taboo/controversate) venind de fiecare dată cu noi idei și teorii proprii. Recurge la articole de pseudoștiință, studii empirice și cercetări cu date eronate sau născocite de el, încercând parcă să concureze cu studenții sau să iși justifice „superioritatea” în fața lor.
    Prof. Vasile Răducă este cunoscut și pentru faptul că este acuzat de fraudă intelectuală majoră, deși fiind membru al Comisiei de Etică a Universității (sunt destule articole despre acest caz). Asta se datorează faptului că în anul 1993 a „preluat” o lucrare a unui scriitor străin, cosmetizând-o pe alocuri și publicându-o sub nume propiu.
    Din păcate egocentrismul acestei persoane este defapt o mască pentru propiul său semidoctism.
  • +14 (22 voturi)    
    iar s-au facut gratieri la balaceanca?! (Marţi, 23 iulie 2019, 16:15)

    liviu_ [utilizator]

    wtf?!
    asta e nebun cu acte in regula!!!
    • +11 (15 voturi)    
      Nebun? (Marţi, 23 iulie 2019, 18:11)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu... doar sef de promotie! Si cu doctorat in afara!

      Amu... iti inchipui cum a fost restul clasei daca asta a fost sef de promotie? :(
  • +7 (17 voturi)    
    Huuuuuuuuuoooooooooo! (Marţi, 23 iulie 2019, 16:25)

    NIM [utilizator]

    Huuuuuuuuuooooooooooooooo!
  • +10 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 23 iulie 2019, 17:22)

    complet_retard [anonim]

  • +8 (14 voturi)    
    sunt ateu (Marţi, 23 iulie 2019, 17:37)

    Toreador [utilizator]

    insa sunt un ateu care manifesta toleranta fata de cei care au credinta ... fie in Dzeu, fie in Alah, Buda, etc ... sunt tolerant si nu jignesc pe nimeni ... cu conditia sa ma lasi in pace .... sa nu incerci sa-mi "vinzi"Dumnezeul tau cu forta ... totusi daca as fi fost in preajma acestui specimen as fi dat cu el de pamant .... l-as fi batut crunt ... gandirea lui e arhaica, invechita, perimata .... mi-ar placea sa dea peste el un sobor de calugari statuti care sa il invartoseze vreo trei zile ... sa vada si el cum e ... ce imbecil ...
  • -12 (24 voturi)    
    Gandire critica (Marţi, 23 iulie 2019, 18:40)

    Setalcott [utilizator]

    Evident, a comis un tavalug de greseli grosolane de argumentatie. A vrut sa argumenteze ca violul nu justifica avortul, dar a scos pe gura un pocinog. Viol cu consimtamant e o contradictie in termeni. Daca femeia a avut o senzatie fizica de placere, nu inseamna ca a consimtit. Daca cazurile de sarcina rezultate din viol sunt infime procentual, nu rezulta de aici ca avortul in aceste cazuri e imoral. Fraza cu celulele germinale i-a iesit pe dos.
    Dar ce e mai rau: o concluzie corecta argumentata incorect, sau o concluzie incorecta argumentata incorect? Ma indoiesc ca va fi cineva convins de argumentele astea, care nu era convins deja. In schimb, in special in valul de indignare mediatica unde ne declaram toti ultragiati inainte de a rationa si punem declaratiile la pachet, bune si rele, sunt o multime in mintea carora, daca argumentele preotului pentru o concluzie sunt o ineptie, inseamna ca toate concluziile sunt false: copiii nascuti din viol trebuie avortati, masturbarea e benefica si religia celui cu care te casatoresti n-are importanta.
    Mai trebuie sa recunoastem ca, pentru cei care sunt de acord cu afirmatiile de mai sus, dincolo de indignarea pe care o simtim cu totii ca asta e calitatea unui profesor universitar, este si o satisfactie jubilanta de a-ti vedea oponentul cazut in derizoriu.
    • +4 (10 voturi)    
      @altiro (Marţi, 23 iulie 2019, 23:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Fratilii Tau unde este ?
    • +8 (10 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 24 iulie 2019, 0:36)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Nu stiu pe cineva care sa fi zis ca contrariul este adevarat, toti au remarcat ca preotul abera si folosea argumente pseudostiintifice (ai citit aia cu sperma care are efecte benefice pentru ca combate „extrogeni”?).

      Dar...
      1. in caz de viol vitima decide ce face cu copilul, e evident (daca nu e minora, atunci tutorele).
      2. masturbarea chiar e benefica, daca nu exagerezi.
      3. intr-o societate normala nu ar tb sa conteze religia.
      • -6 (10 voturi)    
        Zic si eu (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:05)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

        1. "in caz de viol vitima decide ce face cu copilul" - nu sa il omoare, sper
        2. De ce clasicii si modernii nu se pot intelege asupra moralitatii sexuale
        https://www.youtube.com/watch?v=s0sspv5npis
        3. Cine zice?
        • +3 (7 voturi)    
          intreba (Miercuri, 24 iulie 2019, 12:39)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          pe @altiro

          sau este pe Muntele Athos ?
          • -4 (6 voturi)    
            O intrebare (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:28)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Inafara de Muntele Athos domnii ucid copii fara nici o mustrare de constiinta si fac misto de asta?
            • +5 (7 voturi)    
              pricepi in litera kirilica (Miercuri, 24 iulie 2019, 17:13)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              si insisti ca rama in beton
              reciteste ce am scris, apoi reformuleaza !
  • +11 (15 voturi)    
    ... (Marţi, 23 iulie 2019, 18:58)

    g01an [utilizator]

    mare este gradina domnului. si plina de imbecili.

    asta este nivelul de cultura si intelegere al multora. pe astia ii avem, cu astia defilam, lucrurile trebuie sa mearga cat de cat indiferent cati gigei si dorei care gandesc ca asta am avea prin institutii, ca se dau de gol sau nu.
  • +9 (13 voturi)    
    Ipocrizia UB (Miercuri, 24 iulie 2019, 1:50)

    Forsaitsaga [utilizator]

    1. Pr. Răducă este dovedit ca plagiator https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20939383-comisia-etica-universitatii-din-bucuresti-isi-are-aparat-titlul-onoare-lucrari-plagiate-ale-unor-profesori-teologi-universitatea-din-bucuresti.htm
    2. UB îl apostrofează pe „demascator” pentru că a avut curajul să facă public cazurile de plagiat:
    https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-21144306-etica-universitatii-din-bucuresti-ministrul-educatiei-lupta-impotriva-plagiatului.htm.
    3. UB îl „cercetează” și îl „sancționează” cu un avertismentul scris (nu doar pe Pr. Răducă, ci și pe un alt plagiator notoriu, pe Pr. Justinian Cârstoiu).
    4. Cu aceste două mega-ultra-avertismente scrise, cei doi își continuă nestingheriți activitatea de profesori la Facultatea de Teologie din București.
    5. Pr. Răducă este numit a) decan interimar (2018); b) prodecan (2019).
    6. UB „se delimitează...”
    De ce nu s-a delimitat cînd trebuia: atunci cînd a avut clar în fața ochilor un caz de incompetență și de fraudă intelectuală...
  • +8 (10 voturi)    
    Opriti finantarea cultelor, (Miercuri, 24 iulie 2019, 7:12)

    ABBV [utilizator]

    naste monstri! In procent majoritar conducerea BOR a dat mana cu toate domniile daunatoare tari! Este plina de personaje agresive care se comporta ca niste mici dumnezei. Nu are nimic de a face cu moralitatea ! Si este incorect moral din orice punct de vedere sa dau/dam salarii unor oameni cu contributie 0! Atat timp cat in alte parti domenii vitale sunt subfinantate!
    • +7 (11 voturi)    
      Demarati Fiscalizarea Lor (Miercuri, 24 iulie 2019, 8:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Activele pastorite de Holinesdeniel daca ar fi fiscalizate minim un miliard lei pe an s ar adauga la Trezoreria Romaniei
  • +4 (8 voturi)    
    Danlin XXL (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:05)

    mos_teaca [utilizator]

    Acest imbecibil mai bine l-ar intreba pe '' prea afaceristul Daniel'' de ce baga banii saracilor in firme private - a primit dezlegare de la D.zeu?
  • +6 (8 voturi)    
    ???!!!!!!!!! (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:17)

    vizirul [utilizator]

    obscurantism si ignoranta agresive,poleite cu titluri universitare puse in fruntea unei institutii care produce absolventi indoctrinati dupa acest model; absolventi(preoti) care induc in societate aceste tare.
    Cred ca este principalul motiv pentru care o parte a aceastei societati stagneaza intr-o zona cenusie,fara perspectiva unei evolutii sanatoase.
  • +5 (11 voturi)    
    nu mi-e clar (Miercuri, 24 iulie 2019, 10:08)

    Toni_Romania [utilizator]

    In sec. XXI, Romania e stat laic sau teocratie?
    • +6 (8 voturi)    
      in 2014 Holinesdeniel (Miercuri, 24 iulie 2019, 12:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      la ora Pranzului Stia cine va fi presedintele Romaniei !

      de aici Poti trage Singur Concluzia !
  • -10 (14 voturi)    
    propaganda anti Biserica si anti credinta (Miercuri, 24 iulie 2019, 17:22)

    Razvan_M [utilizator]

    Se iau niste discutii, se scot fraze din context, se interpreteaza cu rea-credinta orice cuvant. Se pun referinte la nu-stiu-ce-plagiat, pentru a ataca deja caracterul tintei.
    Cealalta varianta de propaganda este cand se aduce un individ ateu, i se scot in evidenta realizarile stiintifice si, presarate prin text apar atacuri putin voalate la Biserica, credinta sau credinciosi.

    Ambele tipuri de atacuri sunt coordonate de organizatii cu experienta in manipulare si asasinare de caracter. Organizatii bine finantate, prin structuri obscure de finantare de tip Open Society Foundations si asociati.

    Scopul nu este greu de intuit. Biserica si Credinta sunt cele care ne-au ajutat sa supravietuim ca popor timp de 500 de ani sub atacurile genocidare musulmane (turci + tatari), sub atacurile polonilor si austro-ungurilor si sub dezastrul comunist. Familia ne-a ajutat nu doar sa nu disparem, ci sa devenim mai multi si mai puternici. Asta deranjeaza pe cei care vor o lume sub forma unui imperiu, condusa de un stat totalitar pe model sovietic.
    • +5 (7 voturi)    
      nu este propaganda (Joi, 25 iulie 2019, 6:58)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      sunt parerile unor oameni normali care se simt insultati in bunul lor simt de astfel de elucubratii spuse cu ostentatie de catre cei ca popa Raduca la postul trinitas sau in alte imprejurari;nu cred ca realizezi nocivitatea unor afirmatii de acest fel emise in masmedia.
      • -5 (7 voturi)    
        cand vezi zeci de articole anti biserica (Joi, 25 iulie 2019, 9:24)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

        ... intr-o campanie ce dureaza de ani de zile, este propaganda. Inteligent organizata, dar tot propaganda se cheama. Este clara orientarea strategica a povestirilor.

        Oamenii obisnuiti oricum comenteaza tot timpul ori de cate ori nu le place ceva. Si eu o fac. Dar este o mare diferenta intre a comenta fapte individuale, unde ai o multime de lucruri pozitive si cateva negative si a scoate in evidenta doar lucrurile negative, repet, intr-o campanie intinsa pe ani de zile. Se observa pentru cine urmareste cu atentie acest site.
  • +1 (1 vot)    
    Propaganda (Joi, 25 iulie 2019, 14:10)

    sanex [utilizator]

    ...cu propriile lui cuvinte? Tu ai vrea sa ignoram realitatea doar ca sa pastram o imagine idilica si falsa despre popi? Asta inseamna adevarata propaganda.