​Prima reacție a procurorului general, după ce instanța i-a respins cererea de revizuire a adopției Sorinei: Am mizat pe o decizie favorabilă / Legea mă obliga să nu stau și să fiu spectator

de MH     HotNews.ro
Vineri, 12 iulie 2019, 9:15 Actualitate | Esenţial


Sorina
Foto: Digi24.ro
Procurorul general, Bogdan Licu, a avut vineri prima reacție după ce Curtea de Apel Craiova i-a respins solicitarea de revizuire a adopției Sorinei de către cuplul de români din țară. El a spus că atunci când a făcut acest demers a mizat pe o decizie favorabilă și că legea l-a obligat să nu fie spectator în acest caz.

"Nu comentăm hotărâri judecătorești. Știți că niciodată nu am comentat hotărârile judecătorești, este o hotărâre judecătorească definitivă, nu există cale de atac, va fi respectată. Rămâne acea ordonanță președințială care este, în acest moment, la Judecătoria Slatina, nu știu să se fi dat termen în acest caz (solicitarea de interdicție de părăsire a țării în cazul Sorinei - n.r.). Nu am vrut nimic altceva decât să respect legea și să-mi fac datoria. Am luat la cunoștință din presă de acest caz, am analizat în zilele acelea de weekend și legea mă obliga să nu stau și să fiu spectator", a declarat Bogdan Licu.

El a mai spus că a mizat pe o decizie favorabilă a instanței în toate demersurile pe care le-a făcut în instanță.

"Când am făcut demersurile în instanță am avut în vedere interesul copilului și ce am făcut am făcut bine", a mai spus procurorul general.

Cererea de revizuire a adopției internaționale în cazul Sorinei, fetița din Baia de Aramă adoptată de un cuplu din SUA, a fost respinsă joi de magistrații Curții de Apel Craiova. Adopția rămâne astfel valabilă. Decizia instanței este definitivă. Procurorul general ceruse Curții de Apel Craiova revizuirea deciziei civile din 23 aprilie, pronunțată de această instanță, prin care s-a dispus încuviinţarea adopţiei internaţionale a Sorinei, "solicitându-se schimbarea în tot a deciziei atacate, în sensul respingerii apelurilor ca nefondate.

Procurorul general ceruse și suspendarea executării deciziei judecătorești prin care fetița a fost adoptată de către familia Săcărin. Și această solicitare a fost respinsă de Curtea de Apel Craiova, în 5 iulie.

Judecătoria Slatina ar urma să judece solicitarea procurorului general de emitere a unei ordonanțe președințiale pentru a-i interzice Sorinei să plece din țară.

Fetița de 8 ani a fost luată cu mascaţii din casa în care a fost crescută de un fost asistent maternal din Baia de Aramă, după ce a fost înfiată de o familie din Statele Unite. Momentul în care mascații au intrat în casă și au luat fetița a fost filmat de familia care a crescut-o. În imagini se observă cum copila refuză să meargă cu oamenii legii și strigă „mami, nu vreau să plec!", dar și cum la un moment dat este târâtă de către procurorul care a coordonat intervenția.

Acest caz a generat un val de nemulțumiri legat de modul de intervenție, fetița fiind luată împotriva voinței ei. Asistenta maternală, rămasă fără atestat în luna mai, susținea că nu a refuzat adopția copilei și că a fost obligată să semneze o declarație gata scrisă.



















5594 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    care "lege"? (Vineri, 12 iulie 2019, 9:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    habar nu ai cu ce te ocupi , este?
    • +9 (11 voturi)    
      corect, (Vineri, 12 iulie 2019, 11:30)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      adoptia nu a fost legala?
  • +14 (20 voturi)    
    Oferiți copilului un viitor (Vineri, 12 iulie 2019, 9:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    România e o tara fara viitor, un tarâm al hoților si politrucilor. Aici, fata nu are nici sansa, nici un viitor! Lasati-o sa plece. RO are cel mai mare exod din istorie: 4 milioane au plecat scârbiti si au scuipat in urma lor. Au ramas borfasii si complicii lor, bugetarii puturosi, asistatii sociali, incompetentii si cei care si-au luat deja loc de veci in cimitire.

    In RO, Justitia e principalul aparator al statului securisto-mafiot!
  • +9 (15 voturi)    
    Ai n-ai mingea... (Vineri, 12 iulie 2019, 9:32)

    kralizec [utilizator]

    Daca o persoana care se presupune ca ar fi profesionist merge la cacealma (poate merge poate nu) ce sa mai cerem de la subordonati?
    Ne mananca infractorii aia cu patalama din Parlament!
  • +9 (15 voturi)    
    România nu funcționează. (Vineri, 12 iulie 2019, 9:32)

    asavreau [utilizator]

    Declarația procurorului general este aiurea în tramvai.Dacă trebuia să intervină cineva,protecția copilului trebuia să o facă.Așa-i cu un guvern care nu guvernează,ci se ocupă de șmecherii.Procurorul general și procurorii în general sunt anacronici vizavi de democrație.Trebuie reorganizați,redefiniți ca atribuții.Să rămână o instituție de anchetă,eventual în componența Internelor,iar în instanță să meargă numai avocați.Instanța să fie numai judecător,avocați și părțile implicate.Dacă avem procuror general ar trebui să avem și avocat general.Pentru echilibru.
  • +12 (14 voturi)    
    zile Licu (Vineri, 12 iulie 2019, 9:52)

    Gobelin [utilizator]

    prim plagiatorul Parchetului General.
    ce sa-i faci, n-ai ce sa-i faci, asta ii este valoarea.
  • +10 (14 voturi)    
    „am analizat în zilele acelea de weekend”... (Vineri, 12 iulie 2019, 10:22)

    Observator roman [utilizator]

    ...adică are „ALEBIU”: era weekend!!...

    Deși interimar, Licu are toate atribuțiile Procurorului general. Și e varză. Vai de capul nostru!
    (Nu de al lui, fiindcă e tipul oportunistului fără cusur: „legea mă obliga să nu stau și să fiu spectator". Doar că nu „legea”, ci Halena 3!)
    • +5 (7 voturi)    
      Nu e singurul (Vineri, 12 iulie 2019, 12:11)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      E plina RO de procurori incompetenti si ticalosi, slugi ale mafiotilor si borfasilor, incepând cu A. Florea, Savona (ambele complice la jaful PSD), Dorneanu kgb, propagnadistul PCR Enache, Stan, Deliroga si multi alti TICALOSI ca ei
  • +11 (13 voturi)    
    Nici-o lege (Vineri, 12 iulie 2019, 10:46)

    dincannes [utilizator]

    … nu va poate obliga sa faceti prostii.
    Va rog sa platiti din buzunarul dumneavoastra tot ce au cheltuit parintii adoptivi, din cauza intirzierii plecarii.
  • +9 (13 voturi)    
    procuror general care nu stie legea (Vineri, 12 iulie 2019, 10:57)

    levierul [utilizator]

    asta ne aduce PSD - un procuror general care nu stie legea. Baaaa... tu ar trebui sa fi investigat de Sectia Speciala, ca are ce sa iti gasesca. Boule
    • +4 (8 voturi)    
      Singura lege (Vineri, 12 iulie 2019, 12:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      pe care o stie e legea furtului = plagiatului. Un penal cocotzat PG - Asta e Justitia in ROȘ stâlpul de apărare al Ciumei Rosii psd+alde+udmr
  • -8 (12 voturi)    
    O procuroare care s-a comportat ca un (Vineri, 12 iulie 2019, 12:44)

    xrogo [utilizator]

    zbir, o adoptie care s-a facut cu cantec si niste autoritati tematoare in fata unei familii de americani care a cheltuit , dupa spusele lor, 30.000 de dolari pana acum pentru aceasta adoptie cu cantec, cam asta-i tabloul, ce este in spate se cerceteaza si macanitorii de serviciu fac zarva si spectacol!
    • 0 (4 voturi)    
      hehe (Vineri, 12 iulie 2019, 16:27)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      You are soooo latrinatrei, mirciulica :-)
      Si aia cu 30 de mii de dolari (spaga spun #penalii psd) e atat de PSD... Da tie nu-ti ia decat 5 secunde ca sa dai cu podeaua in ceafa, n'asa?
  • 0 (4 voturi)    
    ce ar trebui sa faca acum Procurorul General? (Vineri, 12 iulie 2019, 14:05)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa isi retraga cererea de la Judecatoria slatina - oare de ce nu o face dupa ce instanta - Curtea de Apel Craiova nu i-a dat castig de cauza in celelalte doua cereri???

    Cum adica a presupus Procurorul General ca cererile sale vor fi admise??? Care i-au fost argumentele sau doar s-a baza pe pozitia pe care o detine in sistem???
  • +1 (3 voturi)    
    Nene, esti de rasul curcilor! Nu ti-e rusine? (Vineri, 12 iulie 2019, 15:33)

    Alui [utilizator]

    Uita-te la colegii tai de munca! Daca nu te privesc in ochi, esti un ratat!