Cazul Sorina. Adopția fetiței de 8 ani rămâne valabilă. Cererea de revizuire, respinsă de instanță

de MH     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2019, 13:25 Actualitate | Esenţial


Sorina si mama adoptiva
Foto: Digi24.ro
Cererea de revizuire a adopției internaționale în cazul Sorinei, fetița din Baia de Aramă adoptată de un cuplu din SUA, a fost respinsă joi de magistrații Curții de Apel Craiova. Adopția rămâne astfel valabilă.

Decizia instanței este definitivă.

Procurorul general ceruse Curții de Apel Craiova revizuirea deciziei civile din 23 aprilie, pronunțată de această instanță, prin care s-a dispus încuviinţarea adopţiei internaţionale a Sorinei, "solicitându-se schimbarea în tot a deciziei atacate, în sensul respingerii apelurilor ca nefondate, iar în temeiul art. 512 Cod procedură civilă a fost solicitată și suspendarea executării acestei hotărâri".


În 20 iulie, Judecătoria Slatina ar urma să judece solicitarea procurorului general de emitere a unei ordonanțe președințiale pentru a-i interzice Sorinei să plece din țară.

Fetița de 8 ani a fost luată cu mascaţii din casa în care a fost crescută de un fost asistent maternal din Baia de Aramă, după ce a fost înfiată de o familie din Statele Unite. Momentul în care mascații au intrat în casă și au luat fetița a fost filmat de familia care a crescut-o. În imagini se observă cum copila refuză să meargă cu oamenii legii și strigă „mami, nu vreau să plec!", dar și cum la un moment dat este târâtă de către procurorul care a coordonat intervenția. Acest caz a generat un val de nemulțumiri legat de modul de intervenție, fetița fiind luată împotriva voinței ei.

Asistenta maternală, rămasă fără atestat în luna mai, susținea că nu a refuzat adopția copilei și că a fost obligată să semneze o declarație gata scrisă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















11941 vizualizari

  • -30 (50 voturi)    
    Deci pretul e de 30.000Euro / copil (Joi, 11 iulie 2019, 13:34)

    Velma Kelly [utilizator]

    Multumim de informatie.
    • +2 (14 voturi)    
      Sau poti sa-l depozitezi si sa taxezi statul (Joi, 11 iulie 2019, 14:06)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Daca nu-l vinzi poti incasa taxa de magazinaj :
      Deci carte de muncă și au un salariu net (în mână) cuprins între 1350 de lei și 2.100 de lei în funcție de vechime +
      15% spor pentru al II- lea copil dat în plasament;
      - 25% pentru plasamentul unui copil cu dizabilităţi;
      - 10% spor pentru condiții periculoase sau vătămătoare de muncă;
      - 5% pentru continuitate;
      - voucher de vacanță;
      - îndemnizație de hrană;
    • +6 (16 voturi)    
      hmm (Joi, 11 iulie 2019, 14:08)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      da' prostia, prostia cat costa?
      multumim de informatie...
    • 0 (14 voturi)    
      Asta doreste familia maternalei! (Joi, 11 iulie 2019, 14:35)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      “Dacă va fi dusă la orfelinat, vom sta la poartă în fiecare zi, măcar să o vedem”
      https://www.libertatea.ro/stiri/fiica-fostei-asistente-maternale-din-mehedinti-care-a-crescut-o-pe-sorina-daca-va-fi-dusa-la-orfelinat-vom-sta-la-poarta-in-fiecare-zi-macar-sa-o-vedem-2677861
    • +4 (6 voturi)    
      pe tine (Joi, 11 iulie 2019, 16:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      te dam gratis...
      dar tot nu o sa te ia nimeni

      acu serios... doare prostia?
    • +3 (3 voturi)    
      prostia e priceless (Joi, 11 iulie 2019, 19:36)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Multumeste pentru informatie!
  • +28 (50 voturi)    
    O decizie justa (Joi, 11 iulie 2019, 13:44)

    neagoe [utilizator]

    O decizie corecta vs. un procuror general populist ori cu chilotii urdinati de teama Hazanalei3.

    Interesele Sorinei vor fi mult mai bine aparate intr-o tara in care procurorii nu sunt condusi de mafiotii din PSD, ALDE, UDMR, PNL &Co.
    • +1 (11 voturi)    
      Lacrimi (Joi, 11 iulie 2019, 14:22)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Sa transformi un copil in mascota Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiție spune multe despre situația presei in Romania.
      Am vazut agentii de presa care spuneau ca e o decizie controversata :)
      Toate deciziile justitiei sunt controversate, o parte castiga o alta pierde, întotdeauna partea pierzătoare va contesta partea castigatoare. E teoria chibritului.
      Ceea ce lipseste insa este bunul simt.
      In lipsa bunului simt poti spune ca mama si tal copilului adevarata familie a acestuia este cea aleasa: Consiliul Judetean.
      In situatia in care aceste demersuri esueaza si se obtine si consimtamantul la adoptie al parintilor naturali, copilul este declarat adoptabil si se solicita instantei judecatoresti de la domiciliul copilului deschiderea procedurii adoptiei interne. In situatia in care se incuviinteaza aceasta, principala consecinta este aceea ca drepturile si obligatiile parintesti ale parintilor firesti se suspenda si ele vor fi exercitate de catre Consiliul Judetean in a carui raza domiciliaza copilul.
      Nu asistentul maternal este familia adevarata, in sensul legii Consiliul Judetean este familia Sorinei.
      Nu este asa pentru sunt oameni care mai au si bun simt, si nu interpreteaza legea asa, dar nu ar fi exclus ca in viitor sa vedem ziare care spun ca despre marea familie a consiliului judetean.
      O hotarare definitiva nu cred ca poate fi modificata de sentimente sau motive politice. altfel nu am mai avea justitie.
    • -6 (10 voturi)    
      Du te (Joi, 11 iulie 2019, 15:00)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Du-te, ba de aici! Nu comentam deciziile, dar toate hahalerele alea cu robe din Oltenia ar merita cel putin o ...
  • +21 (39 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 11 iulie 2019, 13:45)

    Fiiatent [utilizator]

    S-a facut dreptate. Sper sa fie in avion spre state in seara asta.
  • +11 (25 voturi)    
    foarte bine (Joi, 11 iulie 2019, 13:53)

    AdrianAdr [utilizator]

    Da cum au luat-o autoritățile "competenta" e inuman dar ce viata/viitor ar fi avut aici in Romania o fata de etnie roma. Ati vazut acum cateva zile cazul copilului omorat in bataie de maicasa si autopritatile spun ca e mai bine pentru ceilalti copii sa stea cu ea sa nu ii ia. Pe bune! Traim int-un sistem cu sus'n-jos.
    • -15 (25 voturi)    
      dar ce viata (Joi, 11 iulie 2019, 14:02)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

      va avea acolo cine garanteaza?!
      • +8 (12 voturi)    
        E ok .. (Joi, 11 iulie 2019, 14:50)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        . sa o lasam in orfelinat. E mai bine. Sa se opreasca toate adoptiile.
      • +11 (13 voturi)    
        Esti tare (Joi, 11 iulie 2019, 14:56)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Esti tare: dar aici ii garanta cineva o viata buna?
      • +14 (14 voturi)    
        Tratatul de la Haga! (Joi, 11 iulie 2019, 15:00)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Adoptia va fi urmarita timp de doi ani de autoritatile din tara gazda, conform tratatului adoptiilor internationale de la Haga! Toate adoptiile se pot verifica la Autoritatea Nationala pentru Drepturile Copiilor si Adoptie, Bucuresti!
      • +10 (12 voturi)    
        tataia -tu putin (Joi, 11 iulie 2019, 15:23)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        si site-urile voastre de agitatori din moscova!
      • +8 (8 voturi)    
        si cine garanteaza (Joi, 11 iulie 2019, 16:07)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        ca ii era mai bine aici?!

        cine garanteaza ca mie mi-a fost mai bine cu familia mea naturala sau imi era mai bine daca eram dar in adoptie?!
        cine kkt stie lucrurile astea?! voi sunteti nebuni?!
  • +4 (24 voturi)    
    cred ca asistam la o normalitate (Joi, 11 iulie 2019, 14:00)

    ..13 [utilizator]

    In fata unei mari anormalitati semnate de Procurorul General al RO.

    DECI DEMISIA Procurorului General al RO!
    #haicasepoate
  • +4 (18 voturi)    
    singur vinovat aici.. (Joi, 11 iulie 2019, 14:29)

    rochiri [utilizator]

    ..este procurorul ..nu extragi un copil ca pe un infractor de rand.
    Ar fie frumos de știut dacă au procedura pentru situati de genul asta..
    • +2 (8 voturi)    
      deci (Joi, 11 iulie 2019, 16:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      procedura pentru situatii de genu asta este exact aia care s-a facut (Exceptand extragerea efectiva a coopilului) acolo nu exista proceduri... fiecare face ce-l taie capul!

      dar te intreb altceva... pt ca toti acuza procurorul , dar nimeni nu se pune in locul lui... tu cum actionai in locul lui?!
      aveai un timp limitat (ca nu stau mascatii, protectia copilului , psihologul etc toata ziua cu tine), trebuia sa iei copilul ala in ziua respectiva (era ordin judecatoresc) si copilul nu vroia, se zbatea etc. Cum il luai?!
      Nu avea cum sa il ia ca sa nu para urat... Poate putea sa-l ia ceva mai ... profesionist sa zicem... dar oricum iesea cu scandal !

      In fine eu repet intrebarea: Tu ce ai fi facut?!
      Pentru ca doar cand ne punem aceasta intrebare o sa vedem ca nu erau prea multe optiuni!

      E usor sa zici "a gresit", dar e greu sa actionezi mai bine decat cel pe care-l critici, daca te-ai afla in locul lui!
    • +3 (5 voturi)    
      Pai copilul a fost extras dintre .. (Joi, 11 iulie 2019, 16:17)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      ... infractori. Sau la hantene nu au fost astea instruciunile ?
  • +10 (22 voturi)    
    "circul" ieftin s-a terminat (Joi, 11 iulie 2019, 14:36)

    yoyosm [utilizator]

    trist si costisitor pentru tara si platitorii de taxe este faptul ca a fost nevoie de 3 tribunale pentru a se realiza o adoptie....
  • +16 (26 voturi)    
    E strigator la cer ce face porcul ala de procuror! (Joi, 11 iulie 2019, 14:45)

    Alui [utilizator]

    Sechestreaza si el biata fata in Romania, dupa ce a fost sechestrata de agenta maternala! Am adoptat si eu international un copil din Romania, tot asa “greu adoptabil”, dar din cauza procurorului de caz, a trebuit sa mai stau 35 de zile cu copilul in Romania. Pur si simplu a refuzat sa renunte la dreptul de apel dupa sentinta. In alte cazuri procurorii au facut asta. Oricum si legea era cam tampita. Cand am trecut cu copilul de controlul pasapoartelor la aeroport in Bucuresti, la plecare, mi-a venit sa plang. Am simtit plecarea ca pe o evadare!
    • -13 (15 voturi)    
      ok (Joi, 11 iulie 2019, 15:03)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Sa stii ca erau copii adoptabili si in africa...poate acolo te primeau cu covorul rosu si erai tratata VIP!
      • +4 (6 voturi)    
        Ce te mananca pe tine de unde am adoptat? (Joi, 11 iulie 2019, 16:18)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Si apropo, sunt barbat de peste 40 de ani, cu armata facuta, destul de dur as zice! L-am reclamat pe procuror la ICCJ, ministerul justitiei, comisia europeana pentru drepturile omului! Dupa cazul meu au schimbat legea adoptiilor in Romania, reducand perioada de apel la 10 zile.
  • +14 (22 voturi)    
    HotNews, v-ati bolunzit si voi? (Joi, 11 iulie 2019, 15:20)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    V-au spalat si voua creierii haita de manipulatori mercenari de la A3?
    Unde ati vazut voi ca fetita a fost TARATA de procuroare? Adica a apucat-o de o mana sau de un picior sau de par si a tras-o dupa ea?
    Unde ati vazut asta, de spuneti ca A TARAT-O?
    Eu am vazut doar cum fetita s-a lasat la pamant ca sa nu poata fi dusa si cum se opunea sa fie luata de acolo dar procuroarea a reusit sa o ridice si s-o ia in brate si asa a dus-o pana la masina.

    Daca va uitati la haita de manipulatori, incercati sa va pastrati calmul, nu va lasati manipulati de ei.
    • +3 (7 voturi)    
      multumesc! (Joi, 11 iulie 2019, 16:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      din pacate si digi si hotnews de ... antenizeaza...

      procuroarea putea, probabil sa actioneze mai profesionist, dar cum ziceam si mai sus, nu stiu cati dintre noi se descurcau mai bine!
      e usor sa critici , cand nu tu esti cei ce trebuie sa faca acest lucru!

      din pacate preasa a manipulat LA GREU !!!

      acum e nasol ca a fost luat copilul de la "mama"
      2 sapt mai tarziu e nasol ca NU a fost luat copilul de la mama (vezi cazul baiatului omorat in bataie)

      (si ca sa nu existe discutii eu cred ca trebuiau luati copii in ambele situatii si asta am zis de la inceput in cazul sorinei, cand toti ma injurau)

      pai nu e bine ca e luat, nu e bine ca nu e luat... va hotarati domnilor "jurnalisti"!?

      va schimbati tactiva cu atata nonsalanta in functie de ce credeti ca va aduce mai multe viewuri!
  • +5 (7 voturi)    
    ba hahalelekor (Joi, 11 iulie 2019, 18:02)

    DMR [utilizator]

    l-ati avut pe marele draknea cu ordonantele si legile lui iar acum ati ajuns sa va tarati pe jos in scuipati dupa o copila de etnie roma pe care altfel nu o baga nimeni in seqama toata viata, saraca. Baaaa.. da rau ati ajuns, zvarcoliti-va asa inca putin la foc mic pana in decembrie.
    La anu intra LCK in voi din pozitie de legiuitor, se vor construi inchisori noi, sa incapeti toti.
  • +3 (3 voturi)    
    Dl. Curea acuza deciziile judec.ref. la Sorina (Joi, 11 iulie 2019, 21:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca domnul Curea are un copil care a fost olimpic la matematica si fizica si care a obtinut o bursa pentru studii universitare gratuite, la Harvard, Stanford, MIT, etc., copil care, dupa terminarea studiilor universitare i SUA (inclusiv un doctorat in Astrofizica), ar primi o oferta sa ramana in SUA (la Nasa), s-ar supara domnul Curea pe copilul sau daca acesta nu si-ar arata patriotismul, ar accepta ofertele (bursa Harvard, Nasa), adica nu s-ar intoarce in tarrsoara lui de bastina?
    Daca chiar domnul Curea nu ar fi ziarist roman, ci un absolvent al Harvard, in Astrofizica, cu oferte Nasa, le-ar refuza patriotic si s-ar intoarce in tarisoara lui, ca sa lucreze la Observatorul Astronomic din Bucuresti.?.
  • +4 (4 voturi)    
    Eu vreau sa stiu daca latrinele care au amplificat (Vineri, 12 iulie 2019, 10:00)

    deval [utilizator]

    drama recuperarii copilului dintr-o situatie ilegala -chiar si necugetat, violent-cum vreti sa spuneti- sunt lipsite de discernamant sau actioneaza ca tomate ?!
    Cand i-am facut vaccinurile, copilul meu a facut mai urat decat Sorina ! Trebuia sa astept sa isi dea el consimtamantul sa-i fac injectia ?! I-am facut bine sau rau facandu-i injectia impotriva vointei lui ? Probabil ca procuroarea nu e prea mintoasa, probabil ca nu are abilitati de psiholog, abilitati de parinte dar idiotii care latra impotriva adoptiei , stiu ca fetita era detinuta ILEGAL in casa asintetei ?Cu procuroarea era si o repetenta de psiholoaga cu diploma prin corespondenta -aia nu are nici o vina !? DGASPC -asazisa protectia copilului -care cred eu ca e singura vinovata , a constatat de-a lungul timpului ca asistenta nu permite mamei adoptive sa stea cu copilul (in 2018 de 16 ori) , ca a refuzat sa predea copilul dupa hotararea definitiva ?