Florin Iordache critică Raportul GRECO: Nu desființăm Secția Specială, suntem o țară independentă

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 9 iulie 2019, 14:14 Actualitate | Esenţial


Florin Iordache
Foto: gov.ro
PSD și Guvernul nu vor desființa Secția Specială, chiar dacă aceasta este criticată în Raportul GRECO, care cere insistent acest lucru, a declarat pentru Europa Liberă vicepreședintele Camerei Deputaților, Florin Iordache. El o critică și pe Ana Birchall, ministrul Justiției, care spunea, legat de obligativitatea implementării recomandărilor, că "atunci când ești într-un club, e nevoie să respecți regulile".

Raportul GRECO scindează PSD, la câteva ore după publicarea sa. Dacă ministrul Justiției, Ana Birchall, a declarat că "atunci când ești într-un club, e nevoie să respecți regulile”, Florin Iordache este de altă părere.

"Nu sunt de acord și vă spun de ce. Din acest club fac parte și Franța și Anglia și Germania. Și Anglia și Germania și Franța au o serie de recomandări pe care nu le-au transpus și nu au de gând să le transpună. Atât timp cât suntem o țară independentă, cât avem un Parlament ales democratic, Parlamentul e singurul care poate modifica legislația. În acest club putem funcționa foarte bine cu Secția întărită, care asigură o anumită siguranță și independența reală a justiției”, a declarat Florin Iordache.

El a precizat, totodată, că PSD nu vrea să desființeze Secția de anchetare a magistraților. (Citește declarația completă pe Europa Liberă)

Grupul Statelor împotriva Corupției (GRECO) a analizat măsurile luate de cele 49 de state membre împotriva corupției în 2018. GRECO insistă în Raportul său pentru desființarea Secției Speciale pentru investigarea magistraților.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18969 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    Mai,Ciordache,tu esti.... (Marţi, 9 iulie 2019, 14:24)

    gigiN [utilizator]

    ...nu numai un mare nemernic,dar esti si complet nebun!
  • +28 (32 voturi)    
    mda (Marţi, 9 iulie 2019, 14:30)

    SoulSearcher [utilizator]

    are dreptate nea` ciordache, de cand cu sectia asta speciala, ghita a scapat pe repede inainte de dosare, udrea si ea e o madama libera...

    semne clare ca justitia merge bine... dar bine pentru hoti, nu pentru oameni cinstiti
  • +21 (23 voturi)    
    Se opune Ciordache (Marţi, 9 iulie 2019, 14:30)

    Silvius88 [utilizator]

    Este modul in care controleaza activitatea Justitiei SRL. Adica tine protectia procurorilor si judecatorilor care sunt omologati de PSD .Reteaua Catalin Voicu. O sa le meraga inca 1 an si apoi tot se desfinteaza si raman dosarele care se duc care pe unde. Doar sa dea foc la dosare. Ciordache se indreapta cu PSD-ul lui spre cosul de gunoi.
  • +22 (26 voturi)    
    La clubul de barbut,nu se respectă regulile. (Marţi, 9 iulie 2019, 14:34)

    asavreau [utilizator]

    Este clubul din carte face parte Iordache.Când nu ești obișnuit să respecți regulile,nu poți accepta să respecți.Cum s-ar spune,mârlanul tot mârlan rămâne.Dar se vrea domn și să trăiască ca în vest.Și trăiește.Din furat.Mai votăm hoți din ăștia și să ne întrebăm de ce nu ne merge bine?
  • +23 (25 voturi)    
    Iordache (Marţi, 9 iulie 2019, 14:40)

    hamurabi [utilizator]

    Un tampit dar unul periculos !
  • +22 (24 voturi)    
    Ăsta trebuie linșat! (Marţi, 9 iulie 2019, 14:41)

    prec [utilizator]

    Europa întreagă îți spune că ești beat, du-te de te culcă, nene!!!
    Suntem o țară „independentă” când e vorba de furat dar când e vorba de dat bani de pensii și salarii, ne împrumutăm, de „independenți” ce suntem...
  • +26 (28 voturi)    
    cata dreptate are gagiul .. (Marţi, 9 iulie 2019, 14:44)

    sareta [utilizator]

    Greco nu-s in stare de nimic,el (gagiul)este intr-o tara de rahat dar independenta ! Are dreptate cand sustine ca Greco n-a sesizat marile probleme din Justitie cum ar fi si acela prin care au devenit juristi cu diplome de licenta si doctorate plagiate ,juristi care sustin ca tara asta vrea fonduri europene dar este independenta si ei fac ce vor muschii lor ....El (gagiul) traieste intr-o tara de trogloditi in comparatie cu celelalte tari europene,tara care nu are autostrazi,nu are WC-uri in scoli, are trenuri ce alearga cu 20 km la ora,are cel mai scazut nivel de viata ,are cei mai multi miliardari pe cap de locuitor din toata europa (dupa ce au furat tot ce se putea fura din avutul publicsi pe care individul se chinuie sa-i protejeze ,modificand LEGEA)
  • +19 (21 voturi)    
    domnu' tinichigiu auto (Marţi, 9 iulie 2019, 14:46)

    loveparade [utilizator]

    Daca tara are Parlament atunci sa faca legi si sa fie independenta
    SS e infiintata prin OUG de niste ciocofelnderi nealesi de nimeni in tara asta Dancila-Toader si gasca de retarzi/infractori (matale, nicolicea, Nicolae, codrin, Daddy, Tari, etc)
  • +19 (21 voturi)    
    Retardatule... (Marţi, 9 iulie 2019, 14:49)

    raulito [utilizator]

    ...te desființăm noi pe tine, tractoristule. Sa îl ții de toarta burtii pe șeful tău l pârnaie.
  • +19 (21 voturi)    
    ba va fi desfiintata (Marţi, 9 iulie 2019, 14:50)

    Bokila [utilizator]

    oricat v-ati opune ....cat mai puteti sa o faceti
    tara nu va ramane mult timp la cheremul infractorilor iar monstruozitatea de sectie speciala ....instrument politic josnic de atac la persoanele incomode regimului si de musamaliizare a faptelor comise de slujbasii puterii....va fi aruncata la gunoi, unde isi are locul.
  • +18 (22 voturi)    
    hmm (Marţi, 9 iulie 2019, 14:50)

    dum_i [utilizator]

    romania va fi o tara independenta doar cand toti mafiotii care o capuseaza de 30 ani vor flutura langa drapel.
  • +18 (20 voturi)    
    Mda... (Marţi, 9 iulie 2019, 14:55)

    Caligula [utilizator]

    Florin Iordache vrea sa aibe tara lui proprie, cu SS cu tot, in care procurorii sa fie comandati de politicieni. E interesant ca vorbeste in numele PSD. Ia dat voie conducerea?
  • +22 (24 voturi)    
    :)))))) (Marţi, 9 iulie 2019, 15:00)

    dumnezeu [utilizator]

    în afară de infractorii din coaliția de guvernare, NIMENI nu "a observat marile probleme din justiție".
    o fi vreo coincidență!
    după cum tot coincidență pare să fie și faptul că trepădușului ăstuia i se spune "ciordache"!

    am o șampanie în frigider, păstrată special pentru momentul cînd mizerabilul va înfunda pușcăria. am să o deschid, fix atunci cind o sa apară cu cătușe la știri!
    din păcate pe tractoristul cariat, l-au protejat "organele"!
  • +17 (19 voturi)    
    :-) (Marţi, 9 iulie 2019, 15:06)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce asteptari sa ai de la gunoiul ciordache?
    Parca il si vad cum vorbea el, cu fata aia de sobolan fiert, dupa oug13.
  • +16 (18 voturi)    
    juristul de Balti (Marţi, 9 iulie 2019, 15:18)

    jorj_bv [utilizator]

    Ma lasi? Du-te la colhoz!
    Cine i-a platit astuia plimbarile pe la Russia Today in timp ce era parlamentar?
  • +16 (20 voturi)    
    mda (Marţi, 9 iulie 2019, 15:25)

    liviu_ [utilizator]

    parca ati spus ca veti respecta votul poporului
    inca o minciuna marca psd...

    cat despre raport... cine esti ca tu sa critici raportul unor experti?!

    singura parte duna din DEZASTRUL numit guvernul si parlamentul psd+alde e ca alde se indreapta vertiginos spre 3% si psd spre 20%!
  • +17 (19 voturi)    
    zici ciordache si tragi apa (Marţi, 9 iulie 2019, 15:28)

    marr.io [utilizator]

    acest ipochimen impostor unde are studiile facute? nu cumva ca si majoritatea politicienilor, sa dea bine la cv. chiar trebuie bagat in seama nesimtitul? de ce ii acordati atata importanta unui neica nimeni? eu am doua mari dorinti : 1) toti politicienii si functionarii cu functii mari la stat sa fie obligati sa-si justifice averile lor si ale rudelor de gradul 1, 2 si 3. donatii primite de la matusi/mame etc? ia sa vedem de unde au avut bani de donatii. pun pariu ca politicienii si majoritatea angajatilor cu functii mari la stat ar trebui sa ramana cu: "nimic". 2) faptele de coruptie sa nu se prescrie iar sanctiunile sa-i oblige sa nu mai lucreze in sistemul de stat toata viata.
  • -23 (27 voturi)    
    Ce pacat.. (Marţi, 9 iulie 2019, 16:00)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce pacat ca nu ai fost la fel de ferm cand si cu OUG 13. Apoi vi s-au urcat astia incetul cu incetul de tot in cap ca ati ajuns sa scrieti dupa dictare aproape toate bazaconiile venite pe filiera #rezist.
    • +8 (12 voturi)    
      Sectia Speciala (Marţi, 9 iulie 2019, 18:51)

      tddrg [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Valcoave, tu esti? Acum iti zici Gigi Kent?
      Eu ma bucur ca PSD sa nu desfinteze Tâmpenia aia de Secție. E singura șansa ca PSD sa ajunga la 7%. Si dupa alegeri or sa vina cei care merita si vor înființa o Secție Foarte Specială de anchetare a Secției Speciale. Ca pe astia cine-i verifica? Te-ai gandit la anomalia asta prietene bolsevic?
    • +7 (11 voturi)    
      :))))) (Marţi, 9 iulie 2019, 18:55)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      un singur troll pesedist?
      a cheltuit partidul toți banii furați de la noi, plus miliardele alea împrumutate!
    • +8 (10 voturi)    
      Esti dus... (Marţi, 9 iulie 2019, 19:31)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Atat .
    • +2 (6 voturi)    
      zi sincer (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cate dosare penale ai de lustruiesti in halu asta pantofii hotilor?!
      • -2 (2 voturi)    
        Dosare (Miercuri, 10 iulie 2019, 14:12)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu am niciun dosar penal. Am in schimb dosare cu sina. Vrei unul?
  • +11 (13 voturi)    
    cu tine, la gunoi, porcomane. (Marţi, 9 iulie 2019, 21:34)

    ostrogotul [utilizator]

    cine esti tu papagalule, ca iti permiti sa stabilesti ce se infintzeaza si ce se desfintzeaza in tara asta? Un inept ca tine nu are ce sa hotareasca, decat la el in gradina
  • +6 (8 voturi)    
    Din ciclul . . . . (Miercuri, 10 iulie 2019, 9:22)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . idiot pana la moarte!
  • +2 (2 voturi)    
    Lasa ca te scapam noi (Miercuri, 10 iulie 2019, 12:17)

    John M. [utilizator]

    de pedeapsa divina de a fi o lichea cu diploma si la anu' mergem la vot si va trimitem in opozitie unde o sa va tinem pana veti disparea ca specie!