VIDEO MApN: Militari americani participanți la exercițiul Saber Guardian 19 au distrus, din greșeală, culturi agricole din Ialomița

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 20 iunie 2019, 23:52 Actualitate | Esenţial


Cu tancul prin campul de grau
Foto: Captura video Facebook
Militari ai Armatei SUA, participanți la exerciţiul multinaţional Saber Guardian 19, care se deplasau joi, în condiții meteo nefavorabile, în zona Insulei Ialomiței, au traversat din eroare, cu tancurile, o zonă agricolă, producând distrugerea unor culturi, informează Ministerul Apărării Naţionale (MApN) într-un comunicat.

„Joi, 20 iunie, în jurul orei 14, în zona Insulei Ialomiței, pe timpul desfășurării unor activități de instruire din cadrul Exercițiului Multinațional Saber Guardian 19, militari ai Armatei SUA, care se deplasau în condiții meteo nefavorabile, au traversat, din eroare, cu tehnica de luptă blindată din dotare o zonă agricolă, rezultând distrugerea unor culturi”, se arată în comunicatul ministerului.

MApN precizează că zona în cauză nu era situată pe traseul de deplasare convenit cu autoritățile locale și cu agenții economici care au în proprietate terenuri în zonă.

„O comisie formată din reprezentanți ai M.Ap.N și armatei SUA cercetează împrejurările în care s-a produs incidentul”, spune ministerul.

De asemenea, mai menționează MApN, „în jurul orei 18.30, s-a desfășurat la primăria localității Stelnica o întâlnire a reprezentanților comisiei cu cei ai primăriei Stelnica și proprietarilor terenului, pentru evaluarea pagubelor, stabilirea valorilor despăgubirilor și a modului de acordare a acestora, în conformitate cu legislația națională și acordurile bilaterale în vigoare”.



În România și alte 13 state NATO și partenere are loc în această perioadă exercițiul militar multinațional Saber Guardian 2019, o serie de manevre la care participă peste 13.500 de militari și sute de mijloace tehnice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















18697 vizualizari

  • -8 (34 voturi)    
    aștept cu interes (Vineri, 21 iunie 2019, 0:08)

    Mazeta [utilizator]

    VIDEOREPORTAJ-ul Hotnews.
    • -3 (15 voturi)    
      Soldați US smecheri. Au vrut sa trișeze. (Vineri, 21 iunie 2019, 7:01)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La asemenea exerciții ai o zona data pe unde te poți deplasa cu tancul. Soldații americani care au condus blindatul din imagine au decis sa trișeze luând-o prin locuri nepermise ca sa obțină avantaje strategice.

      Din câte vad, tancul în cauza nu este singurul care a trecut prin grâu deoarece mai sunt acolo urme de la un alt vehicul.
    • +4 (10 voturi)    
      Pfaiii ce interese mai ai si tu!!! (Vineri, 21 iunie 2019, 7:44)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pune manuta si citeste si tu o carte intre timp, dar nu Asa s-a Calit Otelul, de Nikolai Ostrovsky!!!
    • +5 (15 voturi)    
      Daca... (Vineri, 21 iunie 2019, 9:01)

      TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca tancurile erau rusesti tu erai acolo cu steguletul rosu in mana, nu...?
    • +7 (11 voturi)    
      ? (Vineri, 21 iunie 2019, 9:03)

      gituca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E stricat GPS-ul ala american si l-au folosit pe al rusilor. De aici eroarea!
    • +4 (4 voturi)    
      eu astept cu interes (Vineri, 21 iunie 2019, 11:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      disparitia postacilor
      • +1 (5 voturi)    
        Ce dorințe sinucigașe ai. (Vineri, 21 iunie 2019, 13:25)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Dar cine suntem noi să ne opunem dorințelor tale?
    • +1 (1 vot)    
      desfa o cola (Vineri, 21 iunie 2019, 12:30)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si asteapta
  • +18 (18 voturi)    
    vin turcii...!!!! (Vineri, 21 iunie 2019, 5:25)

    U_swamp [utilizator]

    Bre, ce atita scandal? NATO a integrat tactica stramoseasca a pirjolitului holdelor. La fintini v-ati uitat? Iute, dati probele la analiza...
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 21 iunie 2019, 9:04)

      [anonim] i-a raspuns lui U_swamp

  • +6 (10 voturi)    
    Nu puteti fi si cu varza unsa (Vineri, 21 iunie 2019, 6:48)

    John M. [utilizator]

    si cu sunca-n pod....Eeee
  • +9 (13 voturi)    
    pai si petrica daea? (Vineri, 21 iunie 2019, 7:23)

    Francisc 1 [utilizator]

    de ce nu a tras cu rachetele antigrindina in ei?
  • -5 (21 voturi)    
    comparatie (Vineri, 21 iunie 2019, 8:24)

    spy [utilizator]

    daca facea Rusia exercitii in Mexic era o isterie generalizata in media vestica
    • +3 (7 voturi)    
      pentru ca rusii au prostul obicei (Vineri, 21 iunie 2019, 10:30)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui spy

      sa nu mai plece decat dati afara cu un sut in fund. Si atunci rastoarne toate oalele in drum spre usa.
      • 0 (0 voturi)    
        facts don't care about feelings (Duminică, 30 iunie 2019, 23:35)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        sua 800 de baze militare in alte tari, rusia 21
    • 0 (0 voturi)    
      cumva Mexic e in noul Tratat de la Varsovia si nu (Vineri, 21 iunie 2019, 18:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui spy

      am aflat noi inca?
      • 0 (0 voturi)    
        adica (Duminică, 30 iunie 2019, 23:47)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        daca o alianta face ceva numai o alta alianta are voie sa raspunda? sau sua si marionetele sale sint niste ingerasi imaculati? exercitiile la granitele chinei, rusiei, etc sint de fapt niste mesaje de prietenie?
  • -4 (16 voturi)    
    Sa zicem mersi ca am scapat ieftin, (Vineri, 21 iunie 2019, 8:55)

    xrogo [utilizator]

    bine ca nu s-au produs erori cu victime umane colaterale!
  • +7 (13 voturi)    
    Momentu (Vineri, 21 iunie 2019, 9:10)

    obsCUR [utilizator]

    momentu când prinzi hoțu în porumb, dar el în loc de căruță a venit cu abramsu
  • +1 (15 voturi)    
    Conditii meteo nefavorabile? (Vineri, 21 iunie 2019, 9:20)

    UpNext [utilizator]

    Intr-adevar, cerul era acoperit cu nori, fenomen extrem de rar pe planeta, iar pe sol erau niste balti, alt fenomen unic, catastrofal.

    Ca si in acea stire de 1 decembrie, ca F15 n-au zburat din cauza conditiilor meteo (era racoare!), avem o alta gafa de comunicare care-i face pe unii sa bufneasca in ras, expunand NATO ironiilor. O mentiune scurta gen "eroare de evaluare", cu scuze publice catre cei pagubiti, era ok, dar...
    • +3 (9 voturi)    
      Nu-i nimic greu de explicat. (Vineri, 21 iunie 2019, 9:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Vina este la Ministerul Apărării din România.Americanii au mers cu tancul pe unde au primit de la români planul.
      • +4 (4 voturi)    
        Planificarea este comuna, (Vineri, 21 iunie 2019, 11:02)

        UpNext [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        exista sateliti, GPS military grade, sisteme de comunicare etc., etc.
        • +1 (3 voturi)    
          Și? (Vineri, 21 iunie 2019, 14:42)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

          Nu românii stabilesc traseul?
          • 0 (0 voturi)    
            Daca planificarea este comuna (Vineri, 21 iunie 2019, 16:36)

            UpNext [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            si componentele planificarii sunt comune, inclusiv traseul!!! Deci se stabileste in COMUN, Ar fi trist ca sistemele de locatie ale participantilor la aplicatie sa fi fost "alterate" de o terta parte...
  • +4 (4 voturi)    
    eh ... americanii... (Vineri, 21 iunie 2019, 10:09)

    andreiu [utilizator]

    cautau petrol dar au gasit grau... Au uitat sa monteze seceratoarea in fata "Combinelor"
  • +1 (3 voturi)    
    la razboi (Vineri, 21 iunie 2019, 10:11)

    nash pandelica [utilizator]

    ca la razboi.
    turcu plateste !
    insula ialomitzei este brazdata de canale de irigatie de diferite dimensiuni, unele destul de adanci si largi.
    o fi si aia o cauza.
  • 0 (4 voturi)    
    penibil! (Vineri, 21 iunie 2019, 11:11)

    liviu_ [utilizator]

    garantat ca SUA nu o sa-si asume nimic, MAPN o sa plateasca la sfantu asteapta si oamenii o sa sufere pagubele!
    • 0 (0 voturi)    
      Se repară o pagubă anterioară. (Vineri, 21 iunie 2019, 14:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Hai să vedem o listă cu numele proprietarilor?Să nu le plângem de milă!Și o poză cu culturile anterior manevrelor.Va fi interesant.Cei de la PSD vor exploata exercițiul și da,terenul era proprice unui exercițiu complex în condiții meteo grele.
  • -2 (4 voturi)    
    Era sa zic eu (Vineri, 21 iunie 2019, 12:02)

    Namaste [utilizator]

    ceva...de sa nu zic! Ptiu, drace!
  • +2 (6 voturi)    
    Exercitiu de instruire. Greselile sunt normale. (Vineri, 21 iunie 2019, 12:03)

    Habermas [utilizator]

    De aia si sunt negociate regulile de despagubire.
    Sau voi vreti baba frumoasa si copil cuminte?
    Cum credeti ca sunt Americanii cei mai buni, nefacand greseli?

    Cine nu greseste nu munceste.
    Go USA! Go Romania!

    PS. Adevarul este ca am ras 5 minute. Este comic. Imi imaginez fata militarilor cand au realizat ca au intrat prin culturile oamenilor ... Oh, fuck, not again! ... Where the f-uk are we?! Gimme the right location you mother f-ker ... Well, at least it's cornfields, just like home :))
    • +2 (4 voturi)    
      greselile sunt umane, (Vineri, 21 iunie 2019, 13:17)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      mai ales cand lucrezi cu tancuri. Sunt niste vehicule foarte dificil de condus, iti trebuie experienta si indemanre sa le stapanesti cat de cat. Cand eram in armata un coleg (absolvent de ASE, ca si mine) a agatat o Dacie cu TR85... soferul Daciei a scapat intreg, dar a iesit din masina alb ca o coala de hartie.
      Altul a dat in stalpul de la poarta unitatii, tot cu TR85.
      Asa ca se mai intampla, important e sa nu fie victime umane.
  • +2 (4 voturi)    
    . (Vineri, 21 iunie 2019, 12:38)

    Ingwar [utilizator]

    lasati ca o sa vina Putin pe tanc si cu sapa in mina si va pune alte culturi in loc
  • -1 (5 voturi)    
    NATZO buna... (Vineri, 21 iunie 2019, 14:30)

    Namaste [utilizator]

    NATO, ho, usurel bre!
  • 0 (0 voturi)    
    totusi, parca au exagerat (Vineri, 21 iunie 2019, 15:08)

    nero61 [utilizator]

    Si cand au ajuns la marginea lanurilor, nu puteau sa sesizeze comandamentul. Inteleg au avut un ordin, un traseu, dar totusi, era un exercitiu si trebuia verificata situatia aparuta la fata locului.
    • 0 (2 voturi)    
      Deci tu iti imaginezi ca n-au verificat?! (Vineri, 21 iunie 2019, 16:26)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui nero61

      :))