Băsescu, după apariția documentelor ce ar arăta că a colaborat cu Securitatea: ”Păcat că CNSAS se lansează în politică. Nu pentru asta a fost creat”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 iunie 2019, 9:53 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
”Colegiul CNSAS a intrat în politică”, spune Traian Băsescu, în condițiile în care în spațiul public apar informații și documente despre colaborarea pe care fostul președinte ar fi avut-o cu Securitatea din timpul regimului comunist.

Ce scrie Băsescu joi pe Facebook:

”În timpul campaniei electorale, CNSAS a lansat acuzaţiile de colaborare cu securitatea la adresa mea şi a anunţat trimiterea dosarului la Curtea de Apel Bucureşti – secţia de contencios administrative şi fiscal. Astăzi, când la Parlamentul European se negociază distribuirea funcţiilor de influenţă politică, televiziunile şi presa scrisă sunt invadate cu documente care să aducă în prim plan dezbaterea pe tema colaborării mele cu securitatea.

Am fost curios să aflu care este sursa acestei distribuţii de documente şi am constatat că nicio copie nu a plecat de la Curtea de Apel Bucureşti. Şi atunci rămâne o singură sursă, oameni politici din Colegiul CNSAS care au avut la dispoziţie toate documentele şi care au încălcat legea distribuindu-le către presă.

Este prima dată de la înfiinţarea CNSAS când instituţia se angajază în bătălia politică încercând să stimuleze o campanie de presă şi judecarea procesului la televizor şi nu în instanţă. Păcat că CNSAS se lansează în politică. Nu pentru asta a fost creat.”

Primele informații au apărut în timpul campaniei electorale pentru europarlamentare, la începutul lunii mai, când Europa Liberă a scris că Traian Băsescu a fost trimis în judecată de CNSAS pentru colaborare cu Securitatea.

Fostul președinte a spus, pe 10 mai că va merge la instanță să vadă dosarul trimis de CNSAS care îl vizează și va avea o poziție publică pe acest subiect: "Înțeleg că... colaborare, colaborare, dar nu există un angajament".

Băsescu a insistat că nu va fi găsit niciun angajament semnat de el cu organul de poliție politică al regimului comunist.

Curtea de Apel București a înregistrat, pe 29 mai, dosarul deschis la sesizarea Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii.

În urmă cu câteva zile, platforma de jurnalism Dela0.ro a publicat un material realizat după o discuție cu unul dintre foștii colegi de facultate ai lui Băsescu, pe care acesta l-ar fi turnat la Securitate în anii studenției petrecute la Institutul de Marină.

















4542 vizualizari

  • +9 (31 voturi)    
    zici ca-i frate cu traiceanul (Joi, 6 iunie 2019, 9:58)

    moka [utilizator]

    citeste de pe un biletel galben acuma?
    cat ghinion pe poporul asta sa tot trebuiasca sa aleaga dintre comunisti
    • +6 (14 voturi)    
      asta e securist mai intai (Joi, 6 iunie 2019, 12:25)

      MTG [utilizator] i-a raspuns lui moka

      asta e securist mai intai
  • -8 (20 voturi)    
    el (Joi, 6 iunie 2019, 10:06)

    cucuveauamov [utilizator]

    a condamnat, deci, in cunostinta de cauza comunismul, 'telectualii i-au cantat ode, poporul l-a votat. Cine a fost Petrov? Dragnea!
  • +2 (14 voturi)    
    imunitatea europarlamentarului dispare (Joi, 6 iunie 2019, 10:13)

    ...!?! [utilizator]

    instant in caz ca, ...
  • -4 (24 voturi)    
    Interesant (Joi, 6 iunie 2019, 10:17)

    Frank777 [utilizator]

    Pe cine deranjeaza Basescu ? Cine incearca sa il blocheze sa ajunga la Bruxelles? Ce face Monica Macovei care nu mai este europarlamentar. Cine a fost Monica Macovei si cine a sustinut-o in partidul M10 care s-a destramat. Cine erau "IT-istii" aparuti de nicaieri si care au organizat o retea de M10 la nivel national. Cine ajunge la Bruxelles daca Basescu isi pierde mandatul pentru colaboararea cu Securitatea. Cloaca politica mai emite o fetida.
    • -2 (24 voturi)    
      simplu: R Moldova (Joi, 6 iunie 2019, 10:55)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Este singurul politician roman care a avut curajul de a spune lucrurilor pe num ein relatia Romaniei cu Moldova in perspectiva apropierii celor 2 tari surori. In acest context Basescu nu numai ca deranjeaza Rusia care acvtioneaza prin cozile de topor afiliate aici Norica, Olguta, Teodorovici, , DInescu etc..dar deranjeaza si Israeulul care se pare ca are implicatii in miliardul furat .. Ori o Rep MOldova apropiata de Romania poate incepe anchetarea serioase a mega fraudelor din aceasta tara dupa modelul Romaniei,,
      Basescu este un politician f bun. dar nimieni nu este perfect..Trebuie apreciat pt ca a avut curajul sa initieze lupta anticoruptie
  • +7 (25 voturi)    
    Bsescu uita repede. (Joi, 6 iunie 2019, 10:18)

    Mekanee [utilizator]

    De cate ori a zis si Basescu din scaunul de presedinte despre Voiculescu, Marian Iancu,Corneliu Iacobov, Ovidiu Tender si altii ca sunt hoti, inainte de a fi condamnati, dar despre Liviu Dragnea? Sau asta cu nevinovat p[ana la sentinta e numai pentru unii. Eu nu am mintea scurta, domnilor. Toti am vrea sa se aplice legea in Ro dar numai altora nu noua
  • +5 (29 voturi)    
    Securist prorus. (Joi, 6 iunie 2019, 10:29)

    Marionette [utilizator]

    Prin loviturile la gioale date justitiei impreuna cu organizatia de borfasi PSD si cu Tariceanu Basescul se plaseaza la cosul de gunoi al istoriei.
  • +5 (27 voturi)    
    terenuri, case, Eba (Joi, 6 iunie 2019, 10:31)

    CPetrescu [utilizator]

    Un oportunist lipsit de scrupule, mincinos si caracter josnic. Nu stiu cum il venereaza unii pe circarul asta, si-a vazut de buzunarul lui si al familiei si a mai latrat la PSD din cand in cand, Videanu, Udrea, Ritzi , Berceanu si multi altii si-au facut plinu si gata s-au spalat pe cap.
    • +7 (7 voturi)    
      Le-a dat si lor un os de ros (Joi, 6 iunie 2019, 12:26)

      MTG [utilizator] i-a raspuns lui CPetrescu

      Le-a dat si lor un os de ros, asa il sprijina. Fara Base ar fi trebuit sa munceasca, asa mai bine pe salarii si pensii speciale, de "sistem"
  • +7 (21 voturi)    
    Mata, dle fost presedinte al tarii... (Joi, 6 iunie 2019, 11:03)

    Olyx [utilizator]

    ai ratat o IMENSA sansa de a te retrage din politica dupa ce ani de zile ai tinut "capul de afis" al presei din Romania... Nu ma pot pronunta daca ai colaborat cu Securitatea ( in acceptiunea legilor romanesti in vigoare, privitoare la politia politica..) insa, pentru mine, simplul fapt ca ai fost seful Navrom la Anvers automat implica o colaborare cu Securitatea...Alta e insa problema : cum poti justifica dumneata faptul ca, un fost presedinte de tara cu doua mandate care se "tragea de sireturi" cu presedintele CE din acea vreme si cu ceilalti membri, cere, si obtine, acum de la romani un vot care sa il propulseze in bancile (!) Parlamentul European deci...ca subordonat al celor cu care statea in prezidiu ?!...Mai exista un asemenea precedent sau mata esti primul fost presedinte de tara ce face acest lucru ?...Daca esti primul, cred ca milionae de romani, ca si mine se vor simti (inca o data) umiliti...!!!
    • -6 (16 voturi)    
      Nu stii... (Joi, 6 iunie 2019, 12:14)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      ...dar vorbesti.
      1. Cu cine se tragea de sireturi la Brussels basescu in mandatul lui ori nu mai e pe la Bru ori e cam la acelasi nivel cu Basescu (europarlamentar, lider al vreunui partid de opozitie.
      2. Tu ai impresia in ca in PE e ierarhizare si caciuleala ca la Romanika. Nu e. esti afiliat unui grup parlamentar si discuti de pe pozitii de egalitate si cu argumente ce crezi despre propunerile unuia sau altuia. Ai si dreptul sa te opui si s avotezi impotriva unei hotarari daca nu te coafeaza. Ce sefie, ce ierarhie?
      Vorbiti fara sa stiti, Basescu e un politician care ar avea ceva de spus/facut la Brussels, iti garantez eu. PS. Vorbesc din pozitia de functionar la Comisia Europeana (recrutat din alta tara, nu Romania, in caz ca incepi sa gasesti conspirationisme sau nepotisme de vreo culoare).
  • +5 (23 voturi)    
    Băse n-a colaborat, a fost membru al securității. (Joi, 6 iunie 2019, 11:21)

    prec [utilizator]

    Asta este clar pentru toți cei ce au mai mult de un neuron.
    A fost „admis” la Institutul de Marină deși avea defecte fizice care-i interziceau accesul, a lucrat la Anvers ca șef NAVROM, ce dovezi mai bune vreți că individul era un securist activ!?
  • -3 (7 voturi)    
    Intrebare de baraj (Joi, 6 iunie 2019, 12:02)

    Rahan5 [utilizator]

    Textele din cele 2 documete sunt scrise de
    Basescu ? este mana lui ?.

    Poate da cineva un exemplu de texte scrise de mana de Basescu ? pentru comparatie.

    Dupa cum sunt scise, cu adaugiri / greseli, par (logic) a fi scrise chiar de sursa ,,Petrov", si nu sunt doar o transcriere a securistului de legatura.
    O transriere a securistului putea fi scrisa (logic) batuta la masina de scris sau cu scris fara greseli
    (pentru ca scria dupa un text aflat in fata, auzit direct de la Petrov etc)

    Deci, trebuie vazut cum scrie de mana Basescu pentru comparatie.
  • +6 (10 voturi)    
    Alt anticomunist care dadea pe goarna la Secu (Joi, 6 iunie 2019, 13:51)

    quietguy58 [utilizator]

    Băsescu, alt "anticomunist" care dădea pe goarna la Secu.
  • -8 (10 voturi)    
    Cum dracu' a aparut (Joi, 6 iunie 2019, 14:58)

    holdup [utilizator]

    tocmai acum cand presedintele Basescu are de zis fara frica in Parlamentul Europei?... i au fost date in trecut nenumarate avize de necolaborare cu secu' la atatea alegeri, e factura clara!...si eu zic ca e mana rusiei ; tradatori se gasesc in cnsas
    • +3 (3 voturi)    
      De curand a fost o eclipsa de soare. (Joi, 6 iunie 2019, 23:12)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui holdup

      De curand a fost o eclipsa de soare. Rusii sunt de vina.
  • +8 (12 voturi)    
    Un nepriceput ! (Joi, 6 iunie 2019, 15:56)

    dincannes [utilizator]

    A avut mai toate sforile in mina (vorba lui) si a condus "perfect" Romania, spre ultimele doua locuri in UE, din punct de vedere economic.
    A dat prea multa putere "Serviciilor".
    A inchis ochii fata de transferulile de bani negrii spre paradisele fiscale.
    A incurajat zizania, i-a dezbinat pe romani.
    A dat excesiva putere UDMR-ului (de fapt o grupare etnica, nu un partid).
    S-a opus construirii autostrazilor (cind era ministru la transporturi).
    A mintit in direct, in fata telespectatorilor (focul in portul Anvers).
    Un fel de Carol I, pe dos !
    S-a suit baut la volan in direct (legea era 0% alcool).
    A sarit gardul de la Cotroceni, ca Holannd cu scuterul !
  • +5 (5 voturi)    
    Si ce clantza avea nea Basescu (Joi, 6 iunie 2019, 18:16)

    quietguy58 [utilizator]

    Si ce clantza avea nea Basescu si infiera cu manie proletara pe Secu, securisti, informatori, etc, samd