Băsescu, despre acuzațiile privind colaborarea cu securitatea: Vă asigur că nu va fi găsit niciun angajament pentru că niciodată nu am semnat un angajament

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 mai 2019, 21:50 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: captura B1 TV
Fostul președinte Traian Băsescu a spus, sâmbătă, referitor la faptul că CNSAS l-a trimis în judecată pentru colaborare cu securitatea, că niciodată nu va fi găsit un angajament de-al său pentru că niciodată nu a semnat așa ceva.

”Eu voi merge în instanță atunci... nu știu despre ce este vorba, eu am primit vreo cinci adeverințe din astea cu ocazia altor candidaturi. În 2002 m-au invitat să lămuresc niște lucruri și m-aș fi bucurat dacă mă invitau acum. (...) M-aș fi bucurat ca lămuririle pe care le dau eu să fie anexate la dosar, dar vom vedea”, a declarat Băsescu, la România TV.

El a insistat că nu știe ce conține dosarul înaintat de CNSAS instanței, dar cu siguranță nu va fi găsit un angajament de colaborare cu securitatea: ”Vă garantez eu că niciodată nu va fi găsit un angajament pentru că niciodată nu am semnat un angajament. Nu aș vrea să acopăr campania și intrând în dezbatere pe acest subiect să generez prejudicii PMP-ului”.

Traian Băsescu deschide lista PMP pentru alegerile europarlamentare, iar legea prevede verificarea candidaților. CNSAS nu mai poate da verdicte de colaborare cu securitatea, ci este obligat să trimită dosarele instanței de judecată, singura care se poate pronunța.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8941 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Traiane,orice s-ar spune ...... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:16)

    gigiN [utilizator]

    ....despre tine,fraier in nici un caz nu esti !!!
  • +4 (18 voturi)    
    . (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:20)

    theo667 [utilizator]

    E din genul ''nu l-am lovit cu pumnul (de palma nu zic nimic)''. Bineinteles ca nu avea angajament cu Securitatea , lucra cu un departament SIE. Pe undeva se si justifica doar nu erau sa trimita un incompetent la Anvers sa reprezinte interesele Navrom.
    • -3 (19 voturi)    
      Gradele în securitate nu înseamnă competență! (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:25)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Turna chioretele de pe băncile școlii, toți se fereau de el.
  • +2 (24 voturi)    
    Va asigur ca nu exista nici un document, (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:29)

    asistat [utilizator]

    ca l-am rupt eu cu mana mea, dupa ce mi l-au adus aia de la CNAS
  • -6 (20 voturi)    
    Vrajeala... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:37)

    Gigi Kent [utilizator]

    Asta crede ca iar va pacali pe multi pe sistemul "nu am lovit copilul cu pumnul nici in plex nici in fata" raspunde la intrebarea societatii "ai dat note informative pentru politia politica?" cu "nu se va gasi nici un angajament!"
  • +4 (16 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:39)

    Lazarescu Elisabeta [anonim]

    Eram sigura; cum ati fi putut sta"ascuns" doua mandate; vor sa vafaca sicane in campanie; raspandesc vestea, pe acre multi o capteaza si o tin cu ei, nu mai cauta adevarul; care si a spert capul in piata de obste.
  • -5 (25 voturi)    
    Dap (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:40)

    Lovercraft [utilizator]

    Tu nu ai semnat angajament, ai făcut-o voluntar. Asta e ca aia cu „nu am lovit copilul în plex”. Din păcate, Băsescule, în acest moment nu mai contezi, chiar dacă tu crezi că încă ai atuuri. Ești has been.
  • -7 (23 voturi)    
    Dacă era cu normă întreagă, ce să semneze? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:27)

    prec [utilizator]

    Aia era meseria lui, marinăria era doar „acoperirea”. A nu se uita că el nu îndeplinea condițiile elementare necesare intrării la Institutul de Marină, ce naiba.
    • +1 (5 voturi)    
      ?? (Duminică, 12 mai 2019, 15:06)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Cate prostii debitezi aici pe HN,eu nici nu le mai bag in seama. Dar asta intrece pe toate: au pus un ofiter sub acoperire care nu indeplinea conditiile etc., sa conduca un petrolier?? Mai incearca..
  • -5 (19 voturi)    
    Petrov (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:35)

    satanae [utilizator]

    Nu spune ca n-a turnat pe nimeni la Securitate, el este sigur ca a facut-o fara angajament. In consecinta, nu se poate spune despre el ca ar fi turnator. Vestea proasta pentru Capitanul nostru Petrov este ca se poate, cu angajament sau fara.
    Acum, as vrea sa-mi aduc aminte de cat misto a facut el de un alt turnator, pe nume Felix, si toata tara a preluat si a degustat mistourile lui. Acum se dovedeste ca de Felix face misto Petrov. Felix si Petrov, cele doua stindarde morale ale natiei noastre. Unul dintre ei, Petrov - ma intreb daca s-o fi gandit la Ilf si Petrov, cind a luat numele asta, dar sint timpit, Capitanul n-a auzit niciodata de ei - fuse presedintele nostru timp de 10 ani. Fuse presedintele care condamna comunismul, de la tribuna Parlamentului. Si acum se dovedeste ca, la noi, comunismul a fost condamnat de un turnator la Securitate. Si nu doar turnator, ci ofiter, ca un capitan de nava nu ajungea consul la Anvers, daca nu avea relatii solide cu organele externe, pe baza de contract de munca. Asadar, in Romania, Partidul Comunist a fost condamnat de Securitate. Halal sa ne fie! Ne mai miram acum ca Dragnea si Partidul au agatat fostii detinuti politici de picioare si dau cu ei dupa procurorii securisti.
    Poate ar merita sa amintim si de contributia inestimabila aici a CNSAS-ului, care-l lasa pe individ sa para curat in acte timp de 13 ani dupa ce i se dadura dosarele, si se trezi abia acum ca, de fapt el este turnator, dar ca n-au stiut ca aveau documentele in depozite, ca si cum asta ar fi o scuza. Nici pentru un consiler municipal nu merge, dar ei au dat-o in bara cu presedintele tarisoarei noastre. Si acum au facut-o cu tot felul de manevre, cel care l-a descoperit s-a dat drept cercetator, desi era seful directiei de specialitate etc. Atita lipsa de rusine, mai rar. Mai bine iau dracu arhivele alea si le dau inapoi la Securitate, ca aia stiu sa caute mai bine in ele si ne dau ei verdictele de colaborare sau nu.Macar asa n-or rata ditamai presedintele
    • +4 (10 voturi)    
      In primul rand (Duminică, 12 mai 2019, 12:06)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      trebuie dovedit ca a turnat. Dupa aia se poate acuza ca a fost turnator. Faptul ca Securitatea il avea in evidente nu inseamna ca era turnator.
      Sa nu uitam ca el era capitan (pa mare stapan absolut) peste parti intregi din Averea Romaniei.
      Petrolierul Biruinta, comandat de Basescu era cel mai scump obiect mobil din Romania :
      deplasament: 163.647 tdw. adica vreo 200.000 tonaj maxim
      lungime: 302,67 m
      lățime: 46 m
      înălțime: 22,55 m
      pescaj maxim: 17,34 m
      Basescu in largul marii (cu cativa complici) ar fi putut sa faca prizonieri restul marinarilor si sa vanda vaporul (mai greu )+ tot petrolul (mult mai usor) unor pirati / afaceristi de nave necinstiti etc intr-un port african etc. si apoi sa dispara cu banii + aranjau sa dispara din Constanta si familile inainte de lovitura.
      Numai petrolul din el putea valora (pe piata neagra) =163.000 tone = 1.630.000 barili x 40 $ = 65 milioane de $ !!!!!! valuta 1987
      Basescu putea imparti banii cu seful Mecanic si inca vreo 7 ofiteri /subofiteri de bord complici, dupa ce ar fi facut prizonieri prin amenintare cu pistoalele pe restul marinarilor.
      Cote: Basescu 20% si ceilalti 8 complici (sa zicem) cate 10 %. Adica ar fi luat in medie 7,2 milioane de $ / persoana !.
      Deci, toti capitanii de asemenea anvergura erau atent supravegheati de Securitate + Dosare Fictive etc. Orice facut pentru a putea fi santajati etc..
  • +2 (20 voturi)    
    Curios!!! (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:53)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Varanul a avut si hartie, a fost declarat de CNSAS ca este turnator si, in conformitate cu latrina 3 si milogul de ciorbica, nu este.
    La asta, ca nu s-a gasit NIMIC, este.
    Ca a rupt, ca a ascuns, ca... orice... nu conteaza. Nu exista NIMIC.
    Parca asta insemna legea: fapte si dovezi.
    Acum, in vremea hotilor sunt fapte si dovezi la cineva, dar nu se iau in seama; nu se gaseste nimic la altcineva si sunt zvonuri, barfe, susanele, e ala sigur este.
    Nu am treaba cu Basescu, dar au ajuns rau de tot si jos de tot unii dintre romani.
    Mi-e mila de ei. Atata stiu, mananca, se adapa, dejecteaza... toitul din/in latrina 3. NIste romani de rahat!
  • -1 (15 voturi)    
    A fost coleg cu Melescanu si Voiculescu (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:58)

    John_english [utilizator]

    la SIE, nu-i bai.

    Chestia e ca le-a stricat bisnisurile Varanului si foștilor Secu. De la asta i se trage.
  • -2 (10 voturi)    
    Important e cine rade la urma si se (Duminică, 12 mai 2019, 10:11)

    xrogo [utilizator]

    pare ca Felix rade la urma totusi de Petrov!
  • -1 (7 voturi)    
    Basescu si secu. (Duminică, 12 mai 2019, 10:24)

    sergiutales [utilizator]

    Basescu nu-mi place. Are multe pe constiinta!
    Dar...in timpul mandatului sau, fratele, a fost condamnat la inchisoare...Apoi ginerele, la fel... Este presedintele care a condamnat, este adevarat, formal, comunismul, in parlamentul Romaniei!
    Nu pot gasi logica continuitatii faptelor cu sesizarea CNSAS, o institutie pe care o respect.